Efektywna praca zdalna w agencji marketingowej – sprawdzone wskazówki na poprawę wydajności home office

| czas czytania: 5 min | SEM
praca zdalna i home office

Agencje SEO/SEM, choć zwykle działają w tradycyjnej formie stacjonarnego biura, można także prowadzić w systemie pracy zdalnej. Specjaliści ds. marketingu internetowego większą część dnia spędzają przed komputerem, najczęściej korzystając z zewnętrznych narzędzi, do których potrzeba jedynie internetu. Nie zawsze jednak pracodawcy decydują się na taką współpracę, a ich najczęstszą obawę stanowi niska wydajność pracowników. Przekonanie, że w domu łatwiej stracić koncentrację niż w biurze, coraz częściej nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Większym zagrożeniem staje się poczucie izolacji i braku kontaktu z drugim człowiekiem, ale i na taki problem istnieją sprawdzone rozwiązania. Podpowiadamy, jak my radzimy sobie z pracą zdalną, podrzucając wskazówki skutecznie poprawiające jakość pracy na home office.

Seowcy, specjaliści PPC, webmasterzy, content marketerzy i copywriterzy – zawody zrodzone do pracy zdalnej

Praca w agencji świadczącej usługi z zakresu marketingu internetowego koncentruje się na poszukiwaniu sposobów zwiększenia widoczności biznesów w internecie. Podstawowym narzędziem pracy staje się komputer, przeglądarka internetowa oraz komplet dedykowanych aplikacji pomagających np. w prowadzeniu płatnych kampanii w wyszukiwarce, pozycjonowaniu, przeprowadzaniu researchu tematów, które warto opracować na firmowego bloga. Bądźmy szczerzy, po zabraniu laptopa z biura pracownik może wykonywać swoje obowiązki w dowolnym miejscu. Digital marketing to nie praca w fabryce, gdzie uzależnieni jesteśmy od maszyn, linii produkcyjnych, przepływów materiałowych.

Home office nie powinni obawiać się również szefowie agencji, którzy za pomocą różnych aplikacji mogą weryfikować, co ich pracownicy robią w domowym zaciszu. Zdalne narzędzia do ewidencji czasu pracy, trackowania zadań czy nawet programy śledzące historię przeglądania i czynności wykonane na komputerze pozwolą zapewnić odpowiedni poziom zaufania wobec specjalistów. Mechanizmów kontroli w dobie nowoczesnych systemów jest naprawdę wiele, a każdy komfortowo może wykonywać swoje obowiązki zdalnie poza biurowym ekosystemem.

Efektywna praca zdalna – co powinien zapewnić pracodawca?

Wydajność pracy zdalnej wynika z odpowiedniej organizacji stanowiska pracy, na którą w dużej mierze ma wpływ pracodawca. Pracownikowi zdalnemu należy udostępnić:

 • Sprzęt niezbędny do pracy – laptop, monitor, klawiatura, stacja dokująca, telefon służbowy, a nawet fotel biurowy. Wygoda fizyczna wpływa na poziom motywacji (często też irytacji), która z kolei odbija się na efektywności,
 • Dostęp do aplikacji działających w sieci firmowej – ze względów bezpieczeństwa z wewnętrznymi systemami nie można połączyć się poza siecią firmową. Udostępnienie możliwości łączenia się z serwerami firmy (np. VPN) niewyobrażalnie zwiększa komfort pracy,
 • Półelastyczny czas pracyosoby pracujące na home office często dzielą swoje miejsce pracy z innymi domownikami, nie zawsze posiadając przestrzeń wyłącznie dla siebie. Warto więc umożliwić pracownikowi wykonywanie obowiązków w dogodnych godzinach, oczywiście uwzględniając godziny pracy stacjonarnego biura,
 • Komunikację wewnętrzną – warto zachęcać do kontaktów z innymi współpracownikami nie tylko w celu załatwienia spraw służbowych. Przechodząc z pracy biurowej na zdalną, można poczuć się nieco osamotnionym, co również wpływa na spadek wydajności. Spełnienie potrzeb przynależności pomaga zwiększyć chęć do pracy,
 • Ekwiwalent za korzystanie z prywatnego sprzętu – stanowi dodatkową zachętę i motywację do pracy za poświęcanie niejako prywatnych zasobów (prądu, internetu itp.) na wykonywanie obowiązków służbowych.

Techniczne utrudnienia w wykonywaniu zadań mogą naprawdę bardzo mocno obniżać wydajność home office. Możliwość siedzenia na wygodnym fotelu w kapciach z jednorożcem i z kotem u boku stanowi małe udogodnienie, kiedy nie można zalogować się do systemu, w którym znajduje się cała historia współpracy z klientem.

Efektywny home office – jak skutecznie pracować z domu?

Utrzymanie odpowiedniej dyscypliny podczas pracy zdalnej to jedno z największych wyzwań. W domu możemy mieć o wiele więcej rozpraszaczy niż w biurze, dodatkowym czynnikiem „rozprężającym” stanowi brak nadzoru interpersonalnego (szefa lub współpracownika, który przyglądałby się naszej pracy). Warto więc wdrożyć kilka prostych wskazówek, aby wykonywanie obowiązków zawodowych na home office było tak samo (a nawet bardziej) efektywne jak praca w biurze.

 • Rutyna dnia pracy – choć praca zdalna najczęściej pozwala na elastyczne wykonywanie zadań, najlepiej trzymać się ustalonego planu dnia. Dzięki temu wyrobimy w sobie nawyki podobne do rutyny biurowego dnia pracy, będziemy bardziej zmobilizowani i mniej podatni na rozpraszacze.
 • Wydzielenie strefy pracy od relaksu – niestety nie każdy może pozwolić sobie na wyodrębnienie przestrzeni dedykowanej obowiązkom zawodowym. W miarę możliwości warto zadbać o to, aby chociaż psychicznie oddzielić się od miejsc związanych z relaksem i pracą. Kanapa może być wygodna do pracy przy laptopie, ale czy za bardzo nie będzie korciło nas, aby włączyć telewizję? To działa także w drugą stronę – jeśli home office mieści się w naszej sypialni, czy zaśniemy słodko, nie śniąc w nocy o pracy?
 • Usuwanie rozpraszaczy – bezwzględnie należy usunąć wszystkie elementy, które nas rozpraszają. Biurko trzeba uporządkować, osobisty komputer schować do szafy, a innych domowników uprzedzić, by nam nie przeszkadzali.
 • Przygotowanie się jak do pracy biurowej – efektywna zdalna praca wymaga także odpowiedniego przygotowania. Skoro do biura zabieramy ze sobą kanapki, obiad, sok czy drobne przekąski, warto także dzień wcześniej zadbać o ekwipunek do home office. Jeśli zaczniemy gotować obiad podczas wideokonferencji, nic może nie wyjść ani z jednego, ani z drugiego zadania.
 • Tworzenie „nadmiarowej” listy zadań do wykonania – jednym ze sposobów na podniesienie wydajności jest stworzenie listy zadań, której nawet przy bardzo intensywnym dniu pracy nie uda się zrealizować. W tej metodzie chodzi o to, aby zmobilizować się natłokiem obowiązków, dzięki czemu jesteśmy w stanie zrobić więcej, niż gdyby nasz rozkład dnia zawierał tylko 1-2 pozycje.
 • Kontakt ze współpracownikami – poczucie izolacji oraz nuda związana z wykonywaniem powtarzalnych obowiązków bez kontaktu z drugim człowiekiem to duży problem pracy zdalnej. Prostym rozwiązaniem jest kontaktowanie się z innymi kolegami z biura – można przecież zadzwonić nawet wtedy, gdy pijemy kawę i chcemy obgadać bieżące sprawy niekoniecznie związane z życiem biurowym.
 • Work-life balance – bezwarunkowo należy zadbać o komfort psychiczny, rozdzielając wyraźną linią życie osobiste od zawodowego. W przypadku home office oznacza to kończenie pracy tak samo jak w biurze – po 8 godzinach lub po skończeniu obowiązków. Wiele osób pracujących zdalnie skarży się niestety na robienie nadgodzin i brak umiejętności „wyjścia z pracy” tak, jak robi się to w biurze.

Przy wykonywaniu obowiązków w systemie telepracy ważne jest także zmienianie otoczenia. Spędzenie 1/3 dnia na pracy w tym samym pomieszczeniu, w którym później będziemy się relaksować, może przytłoczyć i zamknąć nas w naszym małym świecie. Warto więc wyjść na dwór, przespacerować się, pobiegać, zaplanować spotkanie ze znajomymi lub inne aktywności dające możliwość zetknięcia się z innymi bodźcami, obrazami, doznaniami.

Wydajność w pracy zdalnej – skuteczny home office wymaga zaangażowania obu stron!

Efektywność pracowników wykonujących swoje obowiązki zawodowe w domu w dużej mierze zależy od ich zaangażowania, podejścia i motywacji. Jeśli nie będą potrafili odrzucić wszystkich rozpraszaczy i zamiast rozwiązywać problemy klientów, zajmą się pracami domowymi, trudno liczyć na ich wysoką wydajność. Zawsze istnieje jednak druga strona medalu, czyli podejście pracodawcy do home office. Zapewnienie odpowiednich warunków, sprzętu, dostępu do zasobów to także niemniej istotne kwestie wpływające na skuteczność telepracy.

Ostatnie artykuły