Pozycjonowanie stron WWW (SEO)

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie stron internetowych, inaczej SEO (Search Engine Optimization) to zestaw działań mających na celu osiągnięcie przez dany serwis jak najwyższej pozycji w wynikach organicznych (naturalnych) wyszukiwarki internetowej Google dla konkretnych słów kluczowych.

Starannie i szczegółowo analizujemy branże naszych klientów, po to, by następnie dobrać jak najlepsze dla klienta słowa kluczowe. Profesjonalne pozycjonowanie strony to przede wszystkim budowanie mocnego profilu linków i optymalizacja strony z myślą o jej użytkownikach i robotach wyszukiwarek.

 

Oferujemy usługi odpowiadające na różne potrzeby m.in. 

Branża e-commerce stawia przed pozycjonowaniem dodatkowe wyzwania w zakresie unikalności treści, budowania popularności witryny oraz rozwiązań technicznych specyficznych dla różnych skryptów sklepowych.

Wybór długiej listy fraz (ang. long tail) oraz odpowiednia rozbudowa zawartości strony pozwala obniżyć koszty pozyskiwania klientów i uodpornić poziom ruchu na stronie na wahania pozycji pojedynczych fraz.

Dogłębna analiza treści serwisu oraz kierujących do niego linków i praca nad oczyszczeniem profilu linkowania pozwala uzyskać pozytywny efekt wysyłanej do Google prośby o ponowne rozpatrzenie – wyjście z filtra (ręcznego lub algorytmicznego).

Weryfikacja dostosowania strony do wymogów wyszukiwarek, analiza profilu linkowania czy raport z działań konkurencji pozwalają na podejmowanie trafnych decyzji i generują oszczędności.

 • Pozycjonowanie wizerunkowe

Połączenie działań SEO i ePR w celu zwiększenia ilości materiałów dotyczących firmy w sieci i kreowania pozytywnego wizerunku firmy w Internecie.

Dla firm o większej wiedzy oferujemy usługi tworzenia indywidualnego zaplecza do pozycjonowania czyli zestawu zróżnicowanych blogów i stron tematycznych stanowiących dodatkowe źródło unikalnych treści i jakościowych linków. 

 

 

Co to jest pozycjonowanie?

Doświadczenie

Pozycjonowanie stron w Google jest podstawową, najstarszą i jednocześnie najpopularniejszą usługą firmy Artefakt. Przez 10 lat pracy zebraliśmy mnóstwo doświadczenia. 30 doświadczonych specjalistów Google SEO pomaga ponad 800 klientom, do każdego podchodząc indywidualnie i kompleksowo. Dbamy nie tylko o to, aby strony naszych klientów pojawiły się na topowych pozycjach w wyszukiwarkach, ale by jednocześnie się na nich stale utrzymywały. Dlatego też nieustannie monitorujemy nasze postępy a nasi klienci dostają dostęp do indywidualnego panelu klienta, gdzie na bieżąco kontrolować można pozycjonowanie stron dla fraz kluczowych w organicznych wynikach wyszukiwania.

Magazyn Internet Maker uznał nas za jedną z najlepszych agencji SEO.

Jak wybrać firmę pozycjonującą
Proces pozycjonowania

Pozycjonowanie stron – proces

Jak wypozycjonować stronę? Na skuteczne pozycjonowanie stron www składają się 3 podstawowe elementy:

 • Dobór słów kluczowych
 • Optymalizacja serwisu
 • Budowanie popularności serwisu w Internecie

Właściwy dobór odpowiednich fraz do pozycjonowania związanych z działalnością firmy przeprowadzamy bezpłatnie dla wszystkich firm, które prześlą do nas zapytanie ofertowe. Zapytanie o pozycjonowanie www powinno zawierać adres promowanej strony, istotne informacje na temat firmy i branży, a także sugestie co do słów kluczowych. Nasi specjaliści dobierają frazy na podstawie przesłanych informacji oraz analiz rynku i konkurencji.

SEO co to jest? 

Angielska nazwa pozycjonowania to Search Engine Optimization (SEO) czyli optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych. W ramach usługi pozycjonowania w każdym modelu współpracy przeprowadzamy analizę techniczną obecnego stanu strony internetowej i opracowujemy zalecenia optymalizacyjne, czyli wskazówki, co należy w stronie zmienić, by była ona przyjazna dla wyszukiwarek. Dbamy przy tym jednocześnie aby działania skierowane na uzyskanie wysokich pozycji nie powodowały strat w użyteczności strony (usability).

Ważnym elementem procesu pozycjonowania jest pozyskiwanie linków prowadzących do serwisu. Stosujemy wyłącznie bezpieczne i legalne metody. Dzięki temu nasi klienci mają pewność, że ich strony nie zostaną usunięte z indeksu wyszukiwarki. Wstępny link building może być prowadzony także dla stron, które dopiero powstają. Takie usługi SEO to prepozycjonowanie.

Pozycjonowanie strony internetowej to proces, który należy na bieżąco kontrolować i optymalizować. Najbardziej przydatnymi narzędziami w tym działaniu są Google Analytics i Google Search Console. Nasi specjaliści SEO systematycznie analizują ruch i status w wyszukiwarce dla pozycjonowanych stron. Analityką webową zajmujemy się w ramach umowy na pozycjonowanie w modelu ryczałtowym oraz modelu płatności za ruch.

Pozycjonowanie w Google - wycena działań SEO

Ze względu na duże zróżnicowanie branż i co za tym idzie nakładów niezbędnych do promowania różnych stron przygotowujemy indywidualną wycenę pozycjonowania dla każdego klienta. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów w naszej ofercie znajdują się różne modele rozliczeń za usługę pozycjonowania strony, uwzględniających np. pozycjonowanie sklepu internetowego albo pozycjonowanie bloga.

 • Ryczałt miesięczny to najbardziej ogólny model rozliczeniowy umożliwiający kompleksowe pozycjonowanie strony w Google. Wysokość miesięcznego abonamentu zależy głównie od branży i jej konkurencyjności w wyszukiwarkach
 • W modelu płatności za frazy rozliczamy się wyłącznie za osiągnięte wyniki, czyli pozycję danej frazy w wyszukiwarce Google.pl.
 • Model płatności za ruch skierowany jest do dużych sklepów internetowych, portali, serwisów informacyjnych, czyli witryn, które charakteryzuje duża różnorodność treści, proponowanych produktów, itd.
 • Model MIX, jak sama nazwa wskazuje, to połączenie dwóch spośród ww. podstawowych modeli współpracy.

Proces pozycjonowania przebiega podobnie w każdym z modeli rozliczeń. W każdym przypadku dbamy o optymalizację serwisu, link building i pozycjonowanie strony www lokalne (pozycjonowanie Google Maps).

Pozycje fraz

 

Pozycjonowanie – wszystko, co powinno się o nim wiedzieć

Pozycjonowanie stron internetowych to obszar wiedzy niezbędny do prowadzenia z sukcesem własnej strony internetowej. Zajęcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania pozwala uzyskać przewagę nad konkurencją. Poznanie tajników skutecznego SEO to pierwszy krok w drodze do rosnącej popularności domeny.

 

Spis treści:

Pozycjonowanie stron www - co to jest?
Pozycjonowanie stron internetowych - najważniejsze skrótySEO
Struktura wyników wyszukiwania
Pozycjonowanie i jego wpływ na ruch w serwisie
Co wpływa na pozycję w wyszukiwarce?
Czy pozycjonowanie gwarantuje wysokie pozycje?
Wpływ zaplecza na pozycjonowanie
Jak przebiega proces pozycjonowania?
Jak wybrać dobrą firmę SEO?
Strategie pozycjonowania
Ile kosztuje pozycjonowanie strony?
Rodzaje umów za pozycjonowanie
Jak mierzyć efekty pozycjonowania?

 

Pozycjonowanie stron www – co to jest?

Pozycjonowanie strony internetowej jest zbiorem działań, które podnoszą widoczność serwisu w wyszukiwarkach internetowych, czyli zapewniają domenie jak najwyższą pozycję wśród wyników wyszukiwania. Szacuje się, że z wyszukiwarek korzysta ponad 90% internautów, co obrazuje, jak ważnym są one narzędziem i źródłem wiedzy o witrynach internetowych. Mechanizm funkcjonowania wyszukiwarek jest jednak bardzo zaawansowany. Pozycja, na której wyświetla się domena w wynikach, zależy od ogromnej ilości czynników. Sam fakt bycia w sieci nie daje nikomu gwarancji znalezienia się w wyszukiwarce, a na pewno nie na jej pierwszych stronach. Z doświadczenia wiemy, że internauci kończą najczęściej przeglądanie rankingu na trzeciej stronie wyników wyszukiwania. Pozycjonowanie polega na tym, aby konkretna domena znalazła się jak najwyżej w wyszukiwaniach i została zauważona przez przeszukującego sieć użytkownika.

 

Pozycjonowanie stron internetowych – najważniejsze skróty

Pozycjonowanie domeny charakteryzują pewne sformułowania i skróty, nie zawsze zrozumiałe dla właściciela strony.

 

Co to jest SEO?

SEO SEM PPC

SEO to skrót pochodzący od angielskiej nazwy Search Engine Optimization. W tłumaczeniu na język polski oznacza „optymalizację pod wyszukiwarki internetowe” czyli to, co w Polsce potocznie nazywamy pozycjonowaniem. SEO jest więc terminem używanym w Polsce zamiennie do pozycjonowania.

 

Co to jest SEM?

SEM jest skrótem angielskiej nazwy Search Engine Marketing i oznacza marketing w wyszukiwarkach. SEM ma szersze znaczenie niż SEO – to szereg rozmaitych działań, których celem jest promowanie strony w wyszukiwarce. Pozycjonowanie SEO jest jednym z elementów SEM obok np. kampanii linków sponsorowanych. Zależność pomiędzy pojęciami można przestawić za pomocą schematu: SEM = SEO + PPC, gdzie PPC oznacza płatną reklamę służącą do promowania stron www w wyszukiwarkach.

 

Co to jest SERM?

SERM to kolejny obcojęzyczny skrót dotyczący pozycjonowania. Po rozwinięciu oznacza Search Engine Reputation Management, czyli zarządzanie reputacją w wyszukiwarkach. Pozycjoner większy nacisk kładzie na poprawę reputacji strony lub zbudowanie jej dobrego wizerunku niż na jej popularność. SERM określa działania, które mają sprawić, by negatywne informacje o domenie (marce, produkcie lub usłudze) nie pojawiały się na początku wyników wyszukiwania. Celem jest przesunięcie „negatywnego wyniku” poza pierwszą dziesiątkę poprzez pokonanie go wzmocnionymi „pozytywnymi wynikami” dotyczącymi serwisu.SERP

 

Co to jest SERP?

SERP (Search Engine Results Page) to strona z wynikami wyszukiwania, które pojawiają się w odpowiedzi na zapytanie użytkownika. Obecnie w wyszukiwarce Google znajdują się wyniki organiczne i płatne, grafy wiedzy, polecane fragmenty z odpowiedzią (tzw. direct answer) lub także wizytówki Google Maps – wszystkie te elementy odsyłają do konkretnych witryn, na których internauta powinien znaleźć odpowiedź na zadane pytanie.

 

Pozycjonowanie SEO -  struktura wyników wyszukiwania

Każda internetowa wyszukiwarka działa na podobnych zasadach. Po wpisaniu frazy przez użytkownika wyskakuje lista wyników. Jej długość oraz trafność zależy od popularności słowa kluczowego. Jeśli zależy nam na odpowiedziach ściśle dopasowanych do naszego zapytania, należy pamiętać, by korzystając z wyszukiwarki używać dość szczegółowych opisów (np. szukając sklepu, w którym można kupić dany model roweru, zamiast sklep z rowerami w Warszawie, lepiej użyć frazy rower górski XYZ sklep Warszawa).

 

wyniki organiczne

Cechy charakterystyczne każdej wyszukiwarki to: tworzenie rankingu wyników wyszukiwania według algorytmu oraz podział wyników na: organiczne i płatne. Domeny, które w rankingu znajdą się na pierwszych pozycjach organicznych wcale nie muszą oznaczać tych najbardziej trafnych i pożądanych przez użytkownika. Kolejność wynika z tego z subiektywnej oceny wyszukiwarki, która powstaje po analizie wielu czynników rankingowych. Najlepsze serwisy trafiają na początek listy. Najlepsze czyli te, które po prostu zostały dobrze wypozycjonowane. Im wyższa pozycja w SERP, tym większe szanse na pozyskanie zadowalającego ruchu i konwersji.

 

 

wyniki sponsorowaneMiejsce płatnych wyników w wyszukiwarce Google jest stałe: maksymalnie 4 domeny mogą znaleźć się na samym początku listy i maksymalnie 4 na jej końcu. Trafiają tam serwisy, których właściciele zainwestowali w reklamę AdWords. W związku z tym wyniki płatne nie muszą być dla użytkownika wartościowe i spełniać jego wymagań, dlatego część internautów za wiarygodne uznaje jedynie wyniki naturalne (organiczne).

 

Pozycjonowanie stron –  wpływ na ruch w serwisie

Pozycje serwisu w wyszukiwarce mają dość znaczący wpływ na ruch na stronie. Klienci często pytają o korzyści, jakie przynosi pozycjonowanie strony firmowej. Efekt skutecznego pozycjonowania to wysokie miejsce w rankingu wyników wyszukiwania, co przekłada się na większą ilość odwiedzin. Badania potwierdzają, że wyszukiwarki stanowią główne źródło wiedzy o istnieniu stron internetowych. Im wyższa pozycja domeny w wyszukiwarce, tym więcej zanotuje ona wejść. Według raportu Chitika (Źródło: Raport Chitika The Value of Google Result Positioning; https://chitika.com/google-positioning-value ):

 • na stronę z 1. miejsca wśród wyników wyszukiwania wchodzi 32,5 % użytkowników,
 • na stronę z 2. miejsca wśród wyników wyszukiwania wchodzi 17,6% użytkowników,
 • na stronę z 3. miejsca  wśród wyników wyszukiwania wchodzi 11,4 % użytkowników,
 • na stronę z 4. miejsca wśród wyników wyszukiwania wchodzi 8,1 % użytkowników,
 • na stronę z 5. miejsca wśród wyników wyszukiwania wchodzi 6,1 % użytkowników.

 

Pierwsza pozycja w wyszukiwarce pozyskuje dwa razy więcej wejść niż pozycja druga. Z każdym kolejnym miejscem w rankingu zainteresowanie internautów maleje. Dla użytkowników liczą się głównie wyniki z pierwszej strony wyszukiwań, która przynosi domenom 91,5% ruchu. Druga strona wyników gromadzi już tylko 4,8%, a trzecia 1,1% ruchu (Źródło: Raport Chitika The Value of Google Result Positioning; https://chitika.com/google-positioning-value ).

pozycja w serp a ruch

Należy pamiętać, że efektywność pozycjonowania jest większa, jeśli serwis wyświetla się wysoko w wynikach wyszukiwania na różne słowa kluczowe. Im więcej fraz danego serwisu znajduje się w TOP10, tym większy ruch na stronie, a widoczność domeny rośnie.

 

Pozycjonowanie nie może być traktowane jako jednorazowe działanie, ponieważ wtedy nie przynosi trwałych efektów. Osiągnięcie pozycji w TOP3 w danym okresie nie gwarantuje, że witryna utrzyma się na tym miejscu np. przez kilka kolejnych miesięcy. Ranking wyników wyszukiwania tworzony jest w oparciu o wiele czynników, które są na bieżąco oceniane przez algorytm wyszukiwarki. Wystarczy przerwać pozycjonowanie domeny lub zmniejszyć intensywność działań SEO, by stracić wypracowaną pozycję w SERP. Nie zapominajmy także o konkurencji, która nieustannie dba o to, aby zwiększyć widoczność firmy w internecie.

 

Sezonowość branży

Na pozycję serwisu rankingu wpływ ma również sezonowość i branża, w której działa internetowy przedsiębiorca. Sezonowość produktów lub usług powoduje zmniejszenie zainteresowania stroną internetową w niektórych okresach. Liczby zapytań w wyszukiwarkach naturalnie spada w okresie niekorzystnym dla danej branży. Wówczas efekty pozycjonowania SEO mogą nie być aż tak zadowalające, jak w wysokim sezonie, ponieważ ruch na stronie, a często i konwersja osiągną zdecydowanie niższe wartości. Inna efektywność pozycjonowania będzie również wtedy, gdy właściciel domeny prowadzi działalność w branży charakteryzującej się dużą konkurencją. Trudno wysoko wypozycjonować stronę, jeśli na te same frazy pozycjonują się konkurencyjne serwisy posiadające silną markę i duży budżet na działania SEO.

 

 

Pozycjonowanie – co wpływa na pozycję w wyszukiwarce?

Google przygotowuje listę wyników wyszukiwania w oparciu o ponad kilkaset czynników rankingowych. Znaczenie na pozycję w SERP ma także optymalizacja techniczna (SEO), dzięki której serwis zostaje przystosowany do wyszukiwarki, a boty są w stanie bez problemów analizować jego zawartość. Do najważniejszych elementów, na które zwracają uwagę specjaliści SEO, należą:

 

Elementy związane z treściami na stronie oraz jej funkcjonowaniem:

 • objętość tekstu na stronie internetowej,
 • rozmieszczenie słów kluczowych w obrębie konkretnej podstrony i całego serwisu,
 • częstotliwość publikowania nowych treści,
 • unikalność treści,
 • zastosowanie metatagów Title oraz Description (wpływ na CTR),
 • odpowiednia struktura nagłówków H1-H6,
 • struktura linkowania wewnętrznego,
 • poprawność kodu HTML,
 • prędkość ładowania strony www,
 • responsywność strony lub posiadanie wersji mobilnej,
 • wdrożenie certyfikatu SSL i bezpiecznego protokołu HTTPS.

 

Elementy związane z popularnością strony www w sieci:

 

Optymalizacja strony

optymalizacjaSkuteczne pozycjonowanie nie może obejść się bez audytu SEO serwisu. Optymalizacja strony internetowej jest kompleksowym dostosowaniem witryny do wymogów wyszukiwarki. Polega na naprawie istniejących błędów w strukturze i kodzie strony oraz zaproponowaniu rozwiązań, które zwiększą szansę na osiągnięcie wysokiej pozycji w SERP. Roboty wyszukiwarki mają zdecydowanie łatwiejszy dostęp do treści znajdujących się na zoptymalizowanych serwisach. Strona po optymalizacji jest szybciej indeksowana, dzięki czemu wyszukiwarka i użytkownik dostają od razu informacje o aktualizacji treści zmieszczonych w serwisie. To umożliwia szybką reakcję na trendy i nowości – zamieszczenie frazy zyskującej popularność na dobrze zoptymalizowanej witrynie (np. w znaczniku Title lub H1) pozwala zająć wysoką pozycję w rankingu na to słowo kluczowe i tym samym być jednym z pierwszych, którzy oferują modne produkty lub usługi.

 

Pozycjonowanie gwarantuje wysoką pozycję?

co utrudnia SEOFirmy pozycjonujące starają się poprawić widoczność firmy w internecie, podejmując działania, które mają przyczynić się do poprawy pozycji w rankingu Google, ale niestety nie może zagwarantować konkretnego miejsca w wynikach wyszukiwania. Istnieją czynniki pozostające poza wpływem pozycjonerów, do których należą np. zmiany w algorytmach odpowiadających za ranking. Może zdarzyć się tak, że kwestie ważne dotąd dla pozycjonowania strony po kolejnym update’cie spadną na dalszy plan i będą miały znikome znaczenie dla pozycji w SERP.   

 

Nie zapominajmy o konkurencji, która także dąży do zwiększenia widoczności swojej strony w sieci. Jeśli rywale dysponują nieco większym budżetem na pozycjonowanie, są w stanie podjąć bardziej intensywne działania SEO, co tym samym może pomóc im osiągnąć wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe.

 

Do innych czynników, na które nie mają bezpośredniego wpływu agencje SEO, należą: ataki hakerów, błędy w kodzie strony popełniane przez programistów na etapie projektowania, problemy związane z niepoprawnym funkcjonowaniem serwera lub domeny oraz nieetycznie działania konkurencji, czyli depozycjonowanie.

 

Umowa na pozycjonowanie nie jest umową rezultatu – Klient nie może oczekiwać, że nawet najlepsza firma pozycjonująca sprawi, że jego domena znajdzie się na określonej pozycji w SERP. Co więcej, agencja SEO nie może także obiecać, że serwis będzie widoczny np. w TOP10 w danym okresie, np. przez miesiąc. Rankingiem rządzi przede wszystkim Google, który lubi wprowadzać nagłe i nieoczekiwane zmiany, mające wpływ na kolejność serwisów w wyszukiwarce.

 

Zaplecze i jego wpływ na pozycjonowanie

Zbiór stron internetowych, dzięki którym możliwe jest zwiększenie widoczności pozycjonowanego serwisu, to zaplecze SEO. Jest ono wykorzystywane w celu publikacji artykułów poradnikowych z linkami prowadzącymi do domeny Klienta. Zaplecze do pozycjonowania obejmuje witryny, blogi i fora branżowe o tematyce zbliżonej do pozycjonowanego serwisu.

 

Ciągła dbałość o jakość zaplecza do pozycjonowania stanowi warunek konieczny skutecznego SEO. Dobrej jakości domeny, treści, unikalne teksty oraz atrakcyjny wygląd serwisów zapewniają Google, że opublikowane na nich linki są wartościowe. Tego typu strony, jeśli są odpowiednio administrowane, nie przyczyniają się do nałożenia kar ręcznych lub algorytmicznych, a wręcz przeciwnie – wpływają na wzrost pozycji domeny Klienta w wynikach wyszukiwania.   

 

Proces pozycjonowania – na czym polega i jak przebiega?

Pozycjonowanie domeny ma na celu uzyskanie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania na określone frazy. W związku z tym proces pozycjonowania obejmuje naprawę elementów, które mogą obniżać miejsce w rankingu. Firma pozycjonująca zajmuje się poprawą funkcjonowania strony (kwestie techniczne), optymalizacją i doradztwem dotyczącym wzbogaceniem treści opublikowanych w serwisie oraz zwiększeniem popularności witryny w sieci.

proces pozycjonowania

 

Jak pozycjonować stronę?

Przed rozpoczęciem pozycjonowania serwisu, należy zaplanować zakres działań. W tym celu przeprowadza się analizę SEO, w ramach której następuje dobór słów kluczowych, często badanie konkurencji, rozpoznanie branży, poznanie oczekiwań klienta. Dopiero po takiej analizie może dojść do podpisania umowy i współpracy z firmą pozycjonującą. Wybór fraz jest szczególnie istotny dla procesu wyszukiwania – ich ustalenie powinno odbywać się w oparciu o potrzeby właściciela witryny i popularne zapytania, które do wyszukiwarki wpisują użytkownicy. Warto skorzystać z narzędzi wspomagających dobór słów kluczowych, np. Google Keyword Planner oraz doświadczenia profesjonalnej firmy pozycjonującej.  

 

W przypadku gdy strona, która będzie pozycjonowana, jest w trakcie budowy lub w fazie projektu, najlepiej poddać ją tzw. prepozycjonowaniu. Dzięki temu serwis od początku będzie tworzony bez błędów i zostanie zoptymalizowany pod wymagania wyszukiwarki. W ten sposób właściciel domeny może uzyskać przewagę w postaci stabilnych pozycji w wynikach wyszukiwania od samego początku jej istnienia w sieci. Proces prepozycjonowania nazywamy również SEO Light i zalecamy go również w przypadku wdrażania nowej wersji serwisu.

 

Pozycjonowanie właściwe

Pozycjonowanie właściwe składa się z trzech etapów, w ramach których podejmowane są inne działania SEO.

 

1. Optymalizacja strony
Na początku ma miejsce weryfikacja strony pod kątem możliwości efektywnego pozycjonowania, wskazanie błędów funkcjonowania serwisu i przygotowanie zaleceń dotyczących optymalizacji. Przedmiotem optymalizacji są m.in.:

 • dobór słów kluczowych,
 • tytuły (Title) oraz opisy (Description) poszczególnych podstron,
 • zawartość strony (treści) oraz rozmieszczenie słów kluczowych,
 • konstrukcja serwisu (menu, kategorie, działy),
 • linkowanie wewnętrzne
 • konstrukcja adresów URL,
 • struktura nagłówków,
 • przystosowanie strony do urządzeń mobilnych.

 

Firma pozycjonująca służy pomocą we wdrożeniu zaleceń, a także gwarantuje konsultacje SEO i wsparcie merytoryczne.

 

Google Search Console2. Budowanie popularności strony
Te działania polegają na pozyskiwaniu wartościowych linków, które przyczynią się do osiągnięcia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Najważniejsze jest zbudowanie profilu linków, których moc pomoże w pozycjonowaniu witryny. Odnośniki pozyskiwane są dzięki tekstom sponsorowanym, współpracy z innymi serwisami lub wdrożeniu marketingu szeptanego. Strategia link buildingu musi zostać indywidualnie przygotowywany dla danej strony internetowej.

 

Google Analytics3. Analizowanie statystyk
Specjaliści SEO systematycznie przeprowadzają analizy serwisu, by zweryfikować skuteczność obranej strategii pozycjonowania. Efektywność działań SEO jest sprawdzana za pomocą takich narzędzi jak: Google Analytics oraz Google Search Console. W zależności od wyników analiz przygotowywane są nowe zalecenia optymalizacyjne (reoptymalizacja).

 


Ważne!

Pozycjonowanie stron internetowych daje efekty po dłuższym czasie, dlatego podejmując współpracę z firmą pozycjonującą, trzeba wykazać się cierpliwością. Proces pozycjonowania serwisu jest długotrwały i złożony, jednak przynosi oczekiwane efekty w postaci: zwiększonej liczby wejść na stronę oraz wzrostu współczynnika konwersji.


 

Jak wybrać dobrą firmę pozycjonującą?

Wybór firmy pozycjonującej wpływa na skuteczność procesu pozycjonowania. Agencja SEO decyduje o strategii linkowania, dobiera słowa kluczowe oraz przygotowuje zalecenia optymalizacyjne. Od wiedzy i doświadczenia specjalistów SEO będzie zależała efektywność podejmowanych działań SEO, a także zwiększanie popularności witryny w sieci, wzrost konwersji i ruchu na stronie.

 

Dobra agencja SEO:

 • posiada doświadczenie w pozycjonowaniu serwisu z danej branży,
 • zdobyła certyfikat Google Analytics,
 • nie gwarantuje zdobycia konkretnej pozycji w wyszukiwarce,
 • ma wysoką pozycję w rankingach skutecznych firm pozycjonerskich,
 • współpracowała ze znanymi markami i posiada od nich referencje,
 • dysponuje własnym zapleczem SEO,
 • w działaniach nie opiera się wyłącznie na ogólnodostępnych narzędziach,
 • przy tworzeniu strategii SEO liczy się z oczekiwaniami klienta,
 • dobiera słowa kluczowe zgodne z profilem pozycjonowanej strony,
 • proponuje różne warianty rozliczeń (płatność za efekty, ryczałt) i oferuje możliwość negocjacji cenowych,
 • przygotowuje umowę korzystną dla obu stron z krótkim terminem wypowiedzenia,
 • usługa realizowana jest przez indywidualnego specjalistę SEO, który dba także o regularną komunikację,
 • systematycznie przygotowuje raporty prezentujące efekty pozycjonowania strony.

 

Wybór firmy SEO

Najlepszą metodą jest rozesłanie zapytań ofertowych do kilku wybranych firm pozycjonujących. Istotne jest jednak odpowiednie przygotowanie takiego zapytania, które musi uwzględniać przede wszystkim cel biznesowy. Znając go, firma pozycjonująca będzie w stanie dostosować ofertę pod konkretne wymagania. Warto w zapytaniu zawrzeć własne propozycje słów kluczowych. Po otrzymaniu wstępnych ofert, należy wybrać jedną z firm SEO i rozpocząć negocjacje, które pozwolą ustalić cenę, zakres prac specjalistów SEO, czas trwania usługi. Po otrzymaniu wzoru umowy trzeba ją dokładnie przeczytać, zwracając uwagę na takie elementy jak: okres trwania, kary umowne, obowiązki agencji SEO, okres wypowiedzenia umowy.

 

Strategie pozycjonowania

Wybór strategii SEO jest kluczowy dla efektów pozycjonowania. Zmieniające się algorytmy Google, coraz większa konkurencja serwisów, rosnące zaawansowanie słów kluczowych – to wszystko sprawia, że usługa pozycjonowania musi być elastyczna i dostosowana do zmieniających się okoliczności. Strategia SEO przyjęta przez pozycjonera powinna być dobrana m.in. ze względu na profil działalności oraz oczekiwania klienta. Inaczej będzie wyglądać pozycjonowanie dużego sklepu internetowego, a inaczej lokalnego przedsiębiorcy. Najlepsze strategie SEO to m.in.:

 

Pozycjonowanie lokalnepozycjonowanie lokalne

Pozycjonowanie stron internetowych, których właściciele świadczą usługi na lokalnym rynku, różni się od pozycjonowania sklepu internetowego działającego na terenie całego kraju. Lokalnemu przedsiębiorcy zależy na dotarciu do klienta mieszkającego w okolicach siedziby firmy. Local SEO to strategia pozycjonowania serwisu na lokalnym rynku. Działania SEO opierają się na zoptymalizowaniu stron landing page pod frazy z nazwami poszczególnych miast oraz stworzeniu osobnych profili linków dla każdej ze stron.

 

SEO wizerunkowe

SERM, czyli pozycjonowanie wizerunkowe to kolejna strategia SEO. Polega na zarządzaniu reputacją serwisu - rozpowszechnianiu spójnej, pozytywnej opinii o marce. Działania podejmowane w SEO wizerunkowym to m.in.: monitorowanie komentarzy na temat domeny w sieci, zabieganie o usunięcie negatywnych ocen, pozycjonowanie pozytywnych opinii, tworzenie wartościowych artykułów promujących markę, jej produkty lub usługi. Wsparciem SERM mogą być również kampanie AdWords.

 

Pozycjonowanie szerokie (długi ogon)

Jest to strategia pozycjonowania przy pomocy długich, bardzo szczegółowych fraz kluczowych, które przypominają zapytania użytkowników. Specjalista SEO odchodzi od linkowania krótkich słów kluczowych i zastępuje je bardziej sprecyzowanymi frazami opisującymi np. konkretny produkt. Pozycjonowanie na długi ogon posiada wiele zalet m.in.: jest bardziej precyzyjne, efektywniejsze, szybsze i tańsze. Ten rodzaj strategii SEO sprawdza się w przypadku sklepów internetowych – wówczas pozycjonuje się szczegółowe opisy produktów, a nie ogólne nazwy.

 

pozycjonowanie sklepów

Pozycjonowanie sklepów internetowych

W przypadku pozycjonowania sklepów internetowych specjaliści SEO koncentrują się na doborze fraz dobrze konwertujących, dzięki którym zarówno popularność serwisu w sieci, jak i współczynnik konwersji wzrosną. Optymalizacja witryny jest kompleksowa i obejmuje wiele elementów, ponieważ tylko dobrze dostosowany serwis sprzedażowy pod wymogi wyszukiwarki ma szansę pokonać konkurencję i zająć wysoką pozycję w SERP. Systematycznie odbywa się także analiza strony za pomocą takich narzędzi jak: Google Analytics oraz Google Search Console. Promowane są przede wszystkim kategorie produktowe i asortyment o największym znaczeniu dla właściciela sklepu.

 

Pozycjonowanie sezonowe

Ten rodzaj strategii SEO skierowany jest do przedsiębiorców działających w branży charakteryzującej się sezonowością oraz do osób, które chcą promować swoje produkty lub w wybranych okresach. W przypadku tego typu pozycjonowania stosuje się frazy tymczasowe, okolicznościowe z określeniem konkretnych dat. Istotny jest moment rozpoczęcia działań SEO, aby wzmocnić serwis na słowa kluczowe tuż przez i w okresie zwiększonego zapotrzebowania na dane produkty. Trzeba pamiętać, że efekt pozycjonowania widoczny jest dopiero po jakimś czasie, więc strategia linkowania i optymalizacja strony nie może odbywać się na ostatnią chwilę.

 

Pozycjonowanie za granicą

Strategia obejmuje przede wszystkim pozycjonowanie serwisu na rynkach światowych przy użyciu wielu wyszukiwarek. Agencja SEO musi zadbać o stworzenie dobrych treści obcojęzycznych, aby witryna miała szansę zaistnieć na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania za granicą. Najtrudniejszą kwestią jest linkowanie i pozyskanie partnerskich serwisów. Wymaga to pracy i czasu, dlatego efekty pozycjonowania za granicą muszą być rozpatrywane w dłuższej perspektywie.

Pozycjonowanie YouTube

 

Pozycjonowanie YouTube

Ta strategia polega na wsparciu procesu pozycjonowania publikacjami wideo w serwisie YouTube. Optymalizacja firmowego kanału filmowego pozwala wyróżnić się wśród konkurencji. Warunkiem powodzenia jest stworzenie kanału eksperckiego, który będzie naprowadzał klientów na pozycjonowany serwis. Coraz częściej z tego narzędzia korzystają sklepy internetowe prezentujące porady, instruktaże czy recenzje wideo swoich produktów.

 

Prepozycjonowanie

To usługa dedykowana wyłącznie dla osób i firm, które dopiero zamierzają założyć stronę internetową lub są w trakcie jej przygotowywania. Działania projektowe pochłaniają dużo czasu, więc podczas okresu wdrażania nowej witryny warto równolegle podejmować działania z zakresu pozycjonowania. Zawarcie współpracy z agencją SEO na tak wczesnym etapie może przynieść realne korzyści: serwis od samego początku zostanie zoptymalizowany pod wymagania wyszukiwarek, co oznacza mniejsze koszty związane z optymalizacją gotowego serwisu. W momencie uruchomienia strony pozycjonerzy zajmą się przede wszystkim wzmacnianiem jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

 

Podsumowując, na strategię SEO składają się następujące elementy:

 • dobór słów kluczowych,
 • optymalizacja strony,
 • strategia pozyskiwania odnośników (link building),
 • analizowanie efektów pozycjonowania,
 • wsparcie pozycjonowania innymi kanałami marketingowymi (linki sponsorowane, social media marketing).

 

Każdy z powyższych elementów musi być dopasowany do konkretnej strategii SEO. Najskuteczniejsze pozycjonowanie zapewniają: dostosowane indywidualnie rozwiązania, systematyczny link building, optymalizacja serwisu przygotowywana i odświeżana systematycznie, regularna analiza efektów pozycjonowania oraz dopasowanie tych wszystkich elementów do siebie, by możliwe było uzyskanie synergii.

 

Ile kosztuje pozycjonowanie strony w profesjonalnej agencji SEO?

Firmy SEO zapewniające profesjonalne pozycjonowanie nie posiadają stałych cenników. Wartość usługi wyceniana jest indywidualnie na podstawie wielu czynników, które będą miały istotny wpływ na efekty pozycjonowania. Przed podpisaniem umowy przeprowadzana jest rzetelna analiza domeny i branży, w której działa przedsiębiorca, aby zaproponować warunki współpracy i cenę usługi, która będzie opłacalna dla obu stron.

 

Co wpływa na wysokość ceny usługi pozycjonowania SEO?

 • Jakość serwisu (dostosowanie strony do wyszukiwarki, treść, struktura, CMS),
 • Wiek domeny,
 • Konkurencyjność fraz kluczowych (im mniej popularna fraza, tym tańsze pozycjonowanie i większa szansa na szybsze osiągniecie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania),
 • Ilość słów kluczowych wybranych do pozycjonowania,
 • Charakter słów kluczowych – frazy generyczne, ogólne, lokalne,
 • Historia pozycjonowania,
 • Dotychczasowy profil linków,
 • Kary nałożone na serwis przez algorytmy wyszukiwarki,
 • Rodzaj branży, w której działa przedsiębiorca,
 • Aspekt sezonowości branży,
 • Ocena konkurencji pod kątem SEO,
 • Ocena konkurencji w AdWords.

 

Wyceniając usługę, agencja SEO określa, jakie koszty poniesie na każdym etapie pozycjonowania serwisu klienta. Takie elementy działań SEO jak: utrzymanie zaplecza, optymalizacja, narzędzia i audyt SEO wymagają nakładów finansowych. Zaangażowanie pracy specjalistów SEO to kolejny czynnik kształtujący cenę usługi pozycjonowania.

 

Pozycjonowanie stron internetowych – stała czy zmienna kwota za usługę SEO?

Koszty pozycjonowania na ryczałt i na efekt

Większość profesjonalnych firm SEO proponuje dwa lub trzy modele rozliczeń. Rozliczenie za pozycję fraz charakteryzuje się tym, że kwota, którą płaci Klient za pozycjonowanie, zależy od uzyskanego efektu. W umowie określa się oczekiwania klienta, np. osiągnięcie miejsca w Top10. Bez względu na czas trwania usługi płatność następuje dopiero po uzyskaniu pożądanej pozycji serwisu w wyszukiwarce. Podobnie wygląda model rozliczenia za ruch na stronie. Kwota płacona przez Klienta uzależniona jest również od osiąganych wyników - liczbę wejść na stronę. Trzecim rodzajem umowy jest abonament. W tym przypadku klient płaci za pozycjonowanie domeny stały, comiesięczny ryczałt.

 

O ile w rozliczeniu za efekt trudno oszacować budżet potrzebny na działania SEO, o tyle w umowie na ryczałt koszt jest znany od samego początku i nie zmieni się przez okres realizacji usługi. Jeśli oprócz pozycjonowania Klientowi zależy na dodatkowych działaniach np. audycie SEO lub konsultingu SEO, musi liczyć się z dodatkową opłatą.

 

Rodzaje umów za pozycjonowanie – co się bardziej opłaca?

Wybór konkretnego modelu rozliczeń za usługę pozycjonowania jest zależny od kilku czynników. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który z modeli będzie bardziej opłacalny, bo każdy z nich ma zarówno wady, jak i zalety. Biorąc pod uwagę charakter serwisu i indywidualne oczekiwania klienta związane z pozycjonowaniem, agencja SEO doradzi korzystniejsze rozwiązanie.

 

Pozycjonowanie za frazy

W modelu rozliczeń za frazy Klient zaczyna płacić za pozycjonowanie dopiero wtedy, gdy jego domena znajdzie się np. w Top10 w wynikach wyszukiwania. Tego typu modele rozliczeń zapowiadają długi okres trwania umowy. Trudno przewidzieć, kiedy nastąpi osiągnięcie pożądanego efektu, więc wiele firm pozycjonujących może zrezygnować z podjęcia współpracy, nie widząc realnych szans na sprostanie wymaganiom Klienta. Jeśli jednak dojdzie do podpisania umowy, należy mieć na uwadze, że ogranicza ona możliwości pozycjonowania. Przyjętej frazy kluczowej nie można bowiem zmienić przez cały czas trwania współpracy, więc specjalista SEO nie zareaguje elastycznie na zmiany zachodzące w branży i w wynikach wyszukiwania.

 

Minusem jest także konieczność sztywnego zoptymalizowania strony pod wybrane słowa kluczowe. Płatność za efekt zasadniczo jest droższym sposobem rozliczania niż ryczałt. Jest to spowodowane tym, że firma SEO płatność otrzymuje dopiero po wielu miesiącach systematycznej pracy, więc frazy wyceniane są dość wysoko.

 

Pozycjonowanie w rozliczeniu za ruch

W przypadku rozliczenia za ruch kwota płatności wynika z osiągniętego ruchu na stronie i określonej stawki za jedną sesję lub jedno wejście. Ten model rozliczenia najczęściej wybierany jest przez sklepy internetowe i serwisy informacyjne udostępniające powierzchnię reklamową. Podobnie jak w rozliczeniu za frazy trudno jest oszacować budżet na pozycjonowanie – można jedynie ocenić, jaki jest potencjał fraz w branży. Jednak wszystko zależały od tego, jaką popularnością wśród użytkowników będzie cieszyła się strona internetowa dzięki podjętym działaniom SEO.  

 

Rozliczenie za ruch

 

Istnieje także ryzyko, że Klient zapłaci za ruch, do którego nie przyczyniła się agencja SEO. Zdarza się to w sytuacji, kiedy właściciel strony podejmuje inne działania reklamowe (np. tradycyjna reklama w telewizji), które mogą wpłynąć na wzrost ruchu z wyszukań organicznych. W takiej sytuacji nie można oszacować, jaki procent ruchu z wyszukiwarki wygenerowała firma SEO, a ilu użytkowników pozyskanych zostało dzięki innym formom reklamy.

 

Pozycjonowanie abonament

pozycjonowanie w abonamencieTo najpopularniejsza forma rozliczania się za pozycjonowanie. Warunki współpracy (kwota płatności, okres trwania, zakres usług) są znane obu stronom przed podpisaniem umowy. Niewątpliwym atutem tego modelu rozliczenia na jest możliwość zaplanowania budżetu na pozycjonowanie. Klient od samego początku wie, ile będzie płacić co miesiąc, może wypowiedzieć umowę z zachowaniem odpowiedniego terminu przed jej zakończeniem.

 

Przyjęte w umowie słowa kluczowe, na które będą pozycjonowane poszczególne podstrony serwisu, mogą w trakcie trwania usługi zmieniane, co pozwala przyjęcie elastycznego podejścia i dostosowanie działań SEO do zmieniających się czynników: algorytmów wyszukiwarek, trendów wyszukiwań lub działań konkurencyjnych agencji SEO. Wadą  tego rodzaju rozliczenia bywa czas, który musi upłynąć, aby klient zaczął dostrzegać efekty. Osiągnięcia zadowalających pozycji w wynikach wyszukiwania nie da się przewidzieć, więc ryczałt jest płacony przez klienta także wtedy, gdy efekty pozycjonowania nie są satysfakcjonujące.

 

Pozycjonowanie – mieszane modele rozliczeń

Oferujemy również mieszane formy rozliczeń za usługę pozycjonowania, które łączą w sobie korzyści modelu płatności za efekt i na ryczałt. By każda ze stron była zadowolona z podpisanej umowy, wprowadza się opłatę abonamentową oraz tzw. success fee, która uzależniona będzie od pozycji wybranych słów kluczowych lub ruchu na stronie. Do Klienta pozostaje decyzja, który rodzaj rozliczenia będzie przeważał – większy abonament gwarantuje elastyczność, natomiast skoncentrowanie się na efekcie angażuje do podejmowania działań SEO, które mają znacząco poprawić miejsce domeny w rankingu wyszukiwania.

 

Pozycjonowanie - jak zmierzyć efekty?

Pomiar efektówWłaściciele serwisów chcą, aby inwestycja w SEO przyniosła wymierne korzyści finansowe. Oczekują, że pozycjonowanie strony internetowej przerodzi się w zysk np. w postaci większej sprzedaży (sklepy internetowe), większej ilości zleceń (usługodawcy), większego ruchu na stronie (portale internetowe, blogi itd.). Skuteczne pozycjonowanie wiąże się z przychodem, który został wygenerowany dzięki tej usłudze. Kiedy należy spodziewać się zadowalających efektów? Firmy pozycjonujące zastrzegają, że na pierwsze, zadowalające rezultaty osiąga się po kilku miesiącach, a po roku każdy Klient powinien zobaczyć konkretne wyniki pozycjonowania strony.

 

Pozycjonowanie domeny - mierniki efektywności

 • Pozycja serwisu w wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe - miernikiem efektywności pozycjonowania jest wzrost pozycji domeny w rankingu,
 • Statystyki serwisu – najpopularniejszym narzędziem do analizy danych dotyczących wejść na stronę jest Google Analytics. Szczegółowe raporty, które można dzięki niemu uzyskać, pozwalają ocenić efektywność pozycjonowania. Miarą będzie np. „nadwyżka” ruchu na stronie wobec liczby wejść sprzed pozycjonowania,
 • Współczynnik konwersji - miejsce serwisu w rankingu wyników wyszukiwania powinno iść w parze z większą aktywnością użytkowników wchodzących na stronę. Jeśli mimo wysokiej pozycji w wyszukiwaniach, sklep internetowy nie odnotowuje większych niż do  tej pory zysków, należy wyciągnąć wnioski i poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy.

 

Dobra firma pozycjonująca systematycznie przygotowuje sprawozdania zawierające mierniki efektywności pozycjonowania, dzięki czemu może na bieżąco analizować efekty swojej pracy i korygować założenia przyjętej strategii SEO.

 

Pozycjonowanie daje przewagę!

Posiadając stronę internetową, prowadzoną w celach biznesowych, należy zadbać o zwiększenie jej  widoczności w sieci. Osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania na określone frazy pozwoli dotrzeć do potencjalnych klientów, którzy po przejściu do serwisu, zainteresują się dostępną ofertą. Pozycjonowanie wymaga odpowiedniej wiedzy i narzędzi – tylko wtedy będzie istniała szansa na osiągnięcie wymiernych efektów z inwestycji poniesionej na SEO. E-commerce to konkurencyjna branża, ale dzięki współpracy z nami sukces jest na wyciągnięcie ręki. Zapraszamy do kontaktu w celu poznania indywidualnej oferty usługi pozycjonowania. Zapoznamy się z Państwa stroną internetową oraz profilem działalności, zaproponujemy odpowiednie słowa kluczowe i podejmiemy efektywne działania SEO!