Content Marketing

Agencja SEO/SEM » Content Marketing

Co to jest Content Marketing?

Content Marketing to działania polegające na tworzeniu i dystrybucji wartościowych treści, które odpowiadają potrzebom docelowego odbiorcy, przynosząc korzyści marketingowe ich twórcom.

Różnorodność form marketingu treści sprawia, że może być on wykorzystywany na praktycznie każdym etapie procesu sprzedażowego i w każdej branży oraz realizować lub wspierać różne cele. Uniwersalność Content Marketingu sprawia, że staje się on jedną z najpopularniejszych form promocji w internecie. Według raportu firmy Divante „eCommerce Trends from 2017 to 2018” aż 33% Managerów eCommerce zaplanowało inwestycję w Contenct Marketing na 2018 rok – to najpopularniejszy rodzaj inwestycji w e-sklepach według tego badania.

Często działania content marketingowe realizuje się jako jedno z założeń strategii promocji i nie są identyfikowane jako osobne narzędzie. Warto jednak podejść do marketingu treści kompleksowo, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści. Aby je uzyskać, warto skorzystać ze wsparcia i doświadczenia, które oferuje agencja content marketingu.

Potrzebujesz wsparcia w tworzeniu treści?
Zaufaj profesjonalistom.

Korzyści płynące z Content Marketingu

Content Marketing można wykorzystać do realizacji wielu założeń biznesowych. Warto je określić, zanim zacznie się tworzyć treści, ponieważ cel będzie warunkował ich formę działań lub sposoby dystrybucji contentu. Oczywiście dany rodzaj tekstu może realizować kilka założeń jednocześnie.

Korzyści, które możemy uzyskać w ramach kampanii Content Marketingu, to między innymi:

Wsparcie pozycjonowania
(SEO Content Marketing)

Wartościowa treść na stronie internetowej to jeden z głównych czynników rankingowych Google. Im bardziej kompleksowo i wyczerpująco opisany jest dany temat, tym lepiej strona oceniona zostanie przez wyszukiwarkę. Warto w takim przypadku pamiętać o odpowiedniej optymalizacji tekstów na stronie internetowej pod SEO tak, aby roboty Google mogły je łatwo zinterpretować. Systematyczne tworzenie treści wspomaga również pozycjonowanie na tzw. długi ogon, czyli zwiększanie widoczności serwisu na frazy wielowyrazowe, które łatwiej jest zamieścić w artykułach eksperckich na blogu niż np. w opisie produktu. Właściwie zoptymalizowany content będzie generować więcej ruchu na stronie.

Dotarcie do użytkownika na różnych etapach procesu zakupowego

Odpowiednie treści mogą docierać do użytkowników na różnych etapach procesu zakupowego, stopniowo nakłaniając go do skorzystania z oferty. Jeśli klient szuka sposobu na rozwiązanie jakiegoś problemu, to możemy podsunąć mu artykuł prezentujący różne rozwiązania i rekomendujący jedno z nich. Natomiast kiedy jest już niemal zdecydowany na zakup i szuka opinii o wybranym produkcie, przedstawmy mu recenzję lub stronę z opiniami osób, które go kupiły. Skuteczna strategia Content Marketingu zapewni dotarcie do użytkownika z treścią odpowiadającą etapowi, na którym aktualnie się znajduje.

Budowanie świadomości marki

Poprzez odpowiednią dystrybucję wartościowych treści możliwe jest budowanie świadomości marki wśród potencjalnych klientów. Można to osiągnąć m.in. poprzez promocję artykułów w social media, publikację tekstów na portalach tematycznych czy udzielanie wypowiedzi eksperckich w różnego rodzaju raportach. Im częściej użytkownik będzie się stykał z daną marką, tym większe staje się prawdopodobieństwo, że weźmie ją pod uwagę w procesie zakupowym.

Kreowanie wizerunku eksperta

W wielu branżach do czynników wpływających na decyzje zakupowe należy wizerunek firmy, od której kupujemy produkt lub usługę. Jeśli to, co chcemy nabyć, jest skomplikowane, ma wiele funkcji lub kosztuje dużo, potrzebujemy profesjonalnego wsparcia. Content Marketing może budować pożądany wizerunek marki na przykład poprzez artykuły eksperckie, filmy instruktażowe czy webinaria. Dzięki temu łatwiej jest zyskać zaufanie potencjalnego klienta.

Generowanie konwersji

Oczywiście Content Marketing może również powodować zwiększenie konwersji na stronie w postaci sprzedaży czy generowania leadów. Odpowiednio przygotowana recenzja lub tekst prezentujący zalety produktu albo usługi może być czynnikiem skłaniającym do zakupu.

Budowanie lojalności wśród klientów i zwiększanie ich zaangażowania

Treści wpływają również na budowanie lojalności wśród klientów i zwiększanie ich zaangażowania. Ciekawy artykuł może wywołać dyskusję, a poradnik dotyczący używania danego produktu ma potencjał do zwiększenia satysfakcji pozakupowej użytkownika.
artykuł na blogu
Skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów przy tworzeniu wartościowych treści.

Formy Content Marketingu

Marketing treści w internecie przybiera obecnie bardzo wiele form. Marketerzy prześcigają się w tworzeniu tekstów, obrazów i filmów atrakcyjnych w odbiorze. Ważne jest, aby dobrać sposób przekazu do docelowego odbiorcy. Dla przykładu – młodzi użytkownicy chętniej obejrzą krótkie wideo na YouTube, niż przeczytają artykuł ekspercki na blogu.

Do najważniejszych form contentu możemy zaliczyć:

 • wypowiedzi i artykuły eksperckie,
 • blogi firmowe,
 • newsletter,
 • e-booki, raporty,
 • case studies,
 • infografiki,
 • prezentacje,
 • filmy (video content marketing),
 • webinaria.

Oczywiści każdy inny rodzaj treści można również wykorzystać w Content Marketingu. Ważne jest, aby niosły odpowiedni przekaz dla odbiorcy.

Sposoby dystrybucji i promocji treści

Aby kampania Content Marketingu odniosła sukces, ważne jest nie tylko stworzenie atrakcyjnej treści, ale również jej odpowiednia dystrybucja. Nawet najlepszy tekst nie będzie skuteczny, jeśli nie dotrze do odbiorców. Sposoby dystrybucji treści należy dopasować do określonej grupy docelowej. Dzięki temu użytkownicy samodzielnie znajdą przygotowany przez nas content i przekażą go dalej, gdy okaże się atrakcyjny. Dobrze przeprowadzona bezpłatna dystrybucja treści może sprawić, że dalsza promocja contentu nie będzie potrzebna.
Możemy wyróżnić trzy rodzaje dystrybucji treści: przez kanały własne, płatną dystrybucję oraz generowaną przez samych użytkowników internetu (tzw. user-generated content). Te trzy sposoby dystrybucji contentu mogą się wzajemnie wspierać w wielu mediach, dając efekt synergii.

Główne kanały, za pomocą których można dystrybuować treść, to:

 • własna strona internetowa lub blog,
 • portale społecznościowe,
 • kampanie AdWords i display,
 • fora i grupy dyskusyjne,
 • newslettery i mailingi,
 • płatna reklama na portalach zewnętrznych,
 • działania PR,
 • współpraca z blogerami i influencerami.
content marketing schemat

Content Marketing w Artefakt

Jako agencja zajmująca się promocją stron internetowych realizujemy również usługi z zakresu Content Marketingu. Część działań, np. SEO copywriting lub audyt treści pod kątem SEO, obejmuje nasza usługa pozycjonowania. Dystrybucją i promocją treści na Facebooku oraz w innych portalach zajmuje się dział Social Media. Zakres marketingu treści dobieramy zgodnie z potrzebami naszych Klientów, przygotowując indywidualne wyceny.

W ramach działań podejmowanych z zakresu tworzenia strategii Content Marketingu oferujemy:

Keywords Research pod optymalizację treści – identyfikujemy zestawy słów kluczowych, które powinny być wykorzystywane do promocji serwisu i które należy uwzględnić w tworzonych treściach.

Weryfikacja unikalności treści – duplikacja treści negatywnie wpływa na pozycjonowanie strony. Weryfikujemy, czy treść na serwisie klienta jest unikalna, a jeśli znajdziemy duplikaty, przygotowujemy zalecenia, w jaki sposób rozwiązać problem.

Założenia na temat ilości treści i jej optymalizacji – opracowujemy zalecenia dotyczące tworzenia treści, aby była tworzona zgodnie z zasadami SEO.

Audyt treści i optymalizacja pojedynczych tekstów – jeśli właściciel strony ma wątpliwości dotyczące jakości opublikowanych treści, wykonamy audyt całego serwisu lub pojedynczych tekstów. Wynikiem jest dokument z zaleceniami optymalizacyjnymi, zawierający informacje o jakościowych i technicznych problemach oraz sposobach ich rozwiązania. Wskazujemy również, które działania content marketingowe były podejmowane zgodnie z zasadami SEO i warte są dalszej kontynuacji.

Jesteśmy w stanie wspomóc naszych klientów w takich działaniach marketingu treści jak:

Systematycznie dodawane treści na blogu i tworzenie artykułów eksperckich – oferujemy redagowanie wartościowych artykułów na blogi firmowe lub tekstów do dystrybucji w innych kanałach. Przygotowywane treści są atrakcyjne dla czytelników i zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarki. W przypadku specjalistycznych branż zalecamy, aby klienci samodzielnie pisali teksty, posiadając ekspercką wiedzę o swoim biznesie.

Przygotowywanie treści marketingowych na stronę: opisy produktów i usług – dobre treści ofertowe są jednym z kluczowych czynników sukcesu serwisu sprzedażowego w internecie – nakłaniają do zakupu, dostarczają najważniejszych informacji, wspomagają proces pozycjonowania i mogą stanowić wyróżnik oferty. Dostarczamy atrakcyjne treści na stronę, które będą wspierać konwersje i sprzedaż.

Dla naszych klientów świadczymy również usługi optymalizacji treści, w tym:

Strategia linkowania wewnętrznego w treści – przygotowujemy strategię linkowania wewnętrznego, aby użytkownicy i roboty wyszukiwarki z łatwością dotarli do wszystkich treści w serwisie. Skuteczna strategia linkowania może zatrzymać klienta na stronie i nakłonić go do skorzystania z oferty.

Rozbudowa i optymalizacja treści pod kątem SEO opublikowanej na stronie Klienta – zarówno pozycjonowanie, jak i Content Marketing powinny być działaniami ciągłymi, prowadzonymi według odpowiedniego planu. Wspieramy naszych Klientów w stałym rozwijaniu i optymalizowaniu treści na stronie.

Edycja treści pod kątem kanibalizacji słów kluczowych – kanibalizacja występuje wtedy, gdy wiele podstron w danym serwisie jest zoptymalizowanych pod kątem tych samych fraz kluczowych. Powoduje to problemy z pozycjonowaniem i brak stabilności pozycji serwisu w wyszukiwarce. W ramach naszych usług identyfikujemy kwestie związane z kanibalizacją i wprowadzamy zmiany w treści, by wyeliminować problem.

Optymalizacja treści pod kątem zagęszczenia i występowania fraz kluczowych – odpowiednie zagęszczenie fraz kluczowych w treści wpływa na efektywność pozycjonowania. Redagując teksty dbamy o to, aby zawierały frazy kluczowe w odpowiednich miejscach i w odpowiedniej ilości.

Podejmujemy się również dystrybucji i promocji treści w różnych kanałach. Działania realizujemy za pomocą m.in. kampanii AdWords, prowadzenia profili w social mediach, czy poprzez kampanie Facebook Ads.

Nie wiesz, która usługa będzie dla Ciebie odpowiednia?
Podpowiemy!

Ile kosztuje Content Marketing?

Cena działań z zakresu marketingu treści kształtuje się bardzo różnorodnie w zależności od ich zakresu, jakości i intensywności. W Artefakt podchodzimy indywidualnie do oczekiwań i założeń biznesowych właścicieli serwisów internetowych, przygotowując szyte na miarę oferty spełniające wygórowane potrzeby. Na podstawie założonych przez Klienta celów ustalamy zakres prac, dobieramy odpowiednie narzędzia i określamy cenę usługi. Koszty Content Marketingu uzależnione są również od branży – im bardziej specjalistyczne treści maja powstawać, tym wyższa będzie cena za ich przygotowanie. Zapraszamy do składania zapytań.