Google karze za błędne dane strukturalne

| czas czytania: 5 min | SEO
programowanie i seo

W wynikach wyszukiwania oprócz nazwy strony, title oraz description pojawiają się czasami miniaturki zdjęć oraz gwiazdki. Są to mikrodane, które pozwalają na wizualne wyróżnienie adresu danego serwisu. Nie każda witryna może korzystać z tego typu rozwiązań. Google postanowiło rozprawić się ze spamerami poprzez nakładanie kar ręcznych i ograniczanie wyświetlania błędnie wdrożonych danych strukturalnych.

Kto otrzymuje karę za błędnie wdrożone mikrodane?

Google rekomenduje określone typy danych strukturalnych, które można zaimplementować w przypadku poszczególnych rodzajów serwisów. Jeśli prowadzimy blog kulinarny, w wynikach wyszukiwania obok linku do naszego przepisu może znajdować się zdjęcie potrawy. Natomiast gwiazdki mogą zostać wyświetlone w przypadku witryn, które pozwalają na ocenianie sprzedawanych produktów, publikowanych artykułów czy świadczonych usług. Pełną listę dozwolonych mikrodanych znajdziemy na Google Developers.

mikrodane w wynikach wyszukiwania

Obecnie Google najczęściej nakłada kary ręczne na te serwisy, w których doszło do niepoprawnego lub błędnego wdrożenia danych strukturalnych. Jeśli na poszczególnych podstronach zostały zaimplementowane nieodpowiednie znaczniki lub wystąpiło zbyt duże nasycenie mikrodanymi, rich snippets zniknie z wyników wyszukiwania.

Duży problem mają osoby prowadzące strony na WordPressie, które korzystają z wtyczek automatycznie generujących dane strukturalne. Narzędzia te ułatwiają pracę, ale niestety powodują doklejanie znaczników na wszystkich podstronach, a np. z założenia zakładka Kontakt nie powinna zawierać znaczników przepisu.

Kara zostaje także nałożona na portale manipulujące rekomendacjami, wyświetlanymi w postaci gwiazdek. Za pomocą niektórych wtyczek można ustawić stałą ocenę dla strony, a użytkownicy będą mieli zablokowaną możliwość zaopiniowania treści czy produktów serwisu. Takie działanie nie jest pochwalane przez Google – otrzymamy stosowny komunikat, a gwiazdki nie pokażą się koło nazwy naszej domeny w wynikach organicznych.

Komunikat o karze za błędne mikrodane

Popraw mikrodane, zdejmij karę

Zdjęcie kary ręcznej wymaga wprowadzenia zmian w danych strukturalnych. Po pierwsze musimy dokładnie zapoznać się z komunikatem, jaki otrzymaliśmy od Google. Z treści dowiemy się, co powinniśmy zmienić, aby rich snippets wyświetlał się poprawnie. Pomoc w zdiagnozowaniu problemu dotyczącego mikrodanych znajdziemy na forum pomocy Google dla Webmasterów. Następnie wystarczy wdrożyć prawidłowe rozwiązania oraz wysłać prośbę o ponowne rozpatrzenie znaczników zaimplementowanych w serwisie.

W naszym webinarze o danych strukturalnych dowiesz się jak prawidłowo je wdrażać.

Ostatnie artykuły