Czy Twoja strona jest przygotowana na mobile-first index? Checklista Google

| czas czytania: 5 min | SEO
urządzenia mobilne

Przeszło rok temu Gary Illyes poinformował o mobile-first indexing, czyli nowym sposobie rankingowania stron na urządzeniach mobilnych. Wszyscy jesteśmy ciekawi, kiedy nastąpi wdrożenie nowej technologii. Jak zapewnia Google rok 2018 będzie kolejnym krokiem w rozwoju mobilnej wyszukiwarki i zwiększaniu zadowolenia osób korzystających z urządzeń mobilnych. Aby nie czekać z zakasanymi rękawami, zweryfikujmy, czy nasza strona jest przygotowana do mobile-first indexing.

Masz stronę responsywną? Nie obawiaj się zmian!

Mobile-first index nie muszą przejmować się ci, którzy zainwestowali w responsywną wersję strony dynamicznie prezentującą pełną zawartość witryny desktopowej na urządzeniach mobilnych. W tym przypadku nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań – strona jest gotowa na wdrożenie nowego sposobu indeksowania stron w wyszukiwarce mobilnej.

Strona mobilna a mobile-first indexing

Mobilna wersja strony (m.domena.pl) to osobna witryna dostępna dla użytkowników urządzeń mobilnych. Przeważnie zawiera nieco inne treści niż desktopowa wersja serwisu (domena.pl), a brak jej odpowiedniej optymalizacji tylko przeszkadza w poprawie widoczności formy w internecie. Google radzi, aby właściciele stron mobilnych przed wdrożeniem mobile-first index zadbali o:

  • Wysokiej jakości treść – tekst, grafikę z atrybutami alt oraz wideo,
  • Poprawne wdrożenie danych strukturalnych na tych samych podstronach w mobilnej i desktopowej wersji serwisu,
  • Uzupełnienie metaznaczników – Title i Description dla poszczególnych podstron w wersji mobilnej i responsywnej powinny być takie same,
  • Wersje językowe – w przypadku korzystania z atrybutu rel=hreflang należy osobno połączyć desktopową i mobilną wersję strony z wersjami językowymi, np. polską stronę mobilną łączymy ze niemieckojęzyczną stroną mobilną, a polską stronę desktopową z niemieckojęzyczną stroną desktopową,
  • Wdrożenie w wersji komputerowej atrybutu rel=”alternate” ze wskazaniem na wersję mobilną oraz zaimplementowanie w wersji mobilnej atrybutu rel=”canonical” odwołującego się do strony desktopowej. W ten sposób obie wersje serwisu zostaną indeksowane, ale nie będzie istniało ryzyko powstania kopii treści.
  • Techniczne przygotowanie do wzrostu szybkości indeksowania strony internetowej – należy sprawdzić, czy obecny serwer lub hosting jest na tyle wydajny, aby poradzić sobie z częstymi obciążeniami wywołanymi skanowaniem strony przez Googleboty.

Google przypomina, że nie będzie czekać, aż wszystkie serwisy będą gotowe na mobile-first indexing – kiedy technologia zostanie wdrożona, witryny w sieci zostaną analizowane z uwzględnieniem nowych zasad. Czy w przyszłym roku rzeczywiście możemy spodziewać się kolejnej rewolucji w mobilnych wynikach wyszukiwania? Trudno powiedzieć, ponieważ pracownicy Google na razie nie chcą zdradzić konkretnej daty globalnego uruchomienia mobile-first index.

Ostatnie artykuły