Grupowanie usług w zestawy w Google Search Console – szybka instrukcja

| czas czytania: 5 min | SEO
Analityka wyszukiwania

Wiele serwisów posiada kilka wersji: mobilną i desktopową, z http i z https, z www i bez www. W celu sprawdzenia kliknięć, wyświetleń czy CTR każdej z nich, należy utworzyć osobne usługi w Google Search Console, a następnie w indywidualnych raportach zapoznać się ze statystykami witryny. Można jednak ułatwić proces analizowania strony, korzystając z funkcji grupowania usług w zestawy, która pozwala na weryfikowanie zagregowanych danych.

Jakie usługi można pogrupować w zestawy?

Z grupowania usług w zestawy powinni skorzystać przede wszystkim właściciele serwisów posiadający domeny z HTTP i HTTPS, www i bez www, aplikacje mobilne, wersje mobilne oraz strony dostosowane do urządzeń desktopowych. W supporcie Google znajdziemy wytyczne, które powinniśmy spełnić, aby przetestować funkcję – m.in. możemy zgrupować do 200 stron i aplikacji. Grupowaniu nie polegają jedynie stworzone wcześniej zestawy usług.

Grupowanie usług w zestawy krok po kroku

Zaloguj się do Google Search Console. Po prawej stronie kliknij przycisk Utwórz zestaw.

Grupowanie usług w zestawy

Wpisz nazwę tworzonego zestawu. Wybierz usługi, które zostaną zgrupowane. Zapisz ustawienia. Jeśli się rozmyślisz i klikniesz Anuluj, zestaw zostanie utworzony, ale będziesz mógł go usunąć, przechodząc na stronę główną GSC.

Usługi w zestawie GSC

6 raportów w zestawach usług

Po stworzeniu zestawu usług do dyspozycji mamy następujące raporty:

  • Analityka wyszukiwania,
  • Obsługa na urządzeniach mobilnych,
  • Przyspieszone strony mobilne,
  • Kierowanie międzynarodowe,
  • Karty informacyjne (Rich Cards),
  • Zablokowane zasoby.

Pamiętaj, że dane w raportach nie pojawią się od razu po utworzeniu zestawu. Grupując usługi, Google powtórnie przetwarza informacje o witrynach i po kilku dniach wykresy albo powiadomienia o błędach będą dostępne w panelu administracyjnym.

Zestawy usług

Grupowanie usług w zestawy nie wyklucza przeglądania danych usług indywidualnie. Warto co jakiś czas zaglądać do statystyk poszczególnych wersji witryny, ponieważ tam dostępnych jest o wiele więcej raportów i informacji dotyczących ewentualnych problemów związanych z indeksacją strony internetowej, niepoprawną strukturą znaczników lub mikrodanych.