Google przypomina: linki w widżetach naruszają wskazówki dla webmasterów

| czas czytania: 5 min | SEO
programowanie i seo

Systemy wymiany linków od dawna nie są już dozwolone, a algorytm Pingwin karze serwisy, do których prowadzą nienaturalne odnośniki. Wskazówki dla webmasterów wskazują, z czego nie wolno korzystać, wdrażając na swojej stronie linkowanie. Na tej liście znajdziemy linki w widżetach.

 

Linki w widżetach nie są zgodne z polityką Google

Wczoraj na swoim oficjalnym blogu amerykański gigant postanowił przypomnieć użytkownikom, że ukryte, nasycone słowami kluczowymi lub też niskiej jakości linki w widżetach nie są zgodne ze wskazówkami dla webmasterów. Zespół ds. spamu za takie działania nałoży karę ręczną, a właściciel domeny dostanie powiadomienie w panelu Search Console. Należy spodziewać się też spadków w pozycjach.

WidżetLinki w widżetach

 

 

Według Google widżety powinny być implementowane na stronie w celu zaangażowania użytkowników i urozmaicenia witryny. Mogą także kierować do kont w social media lub zwracać uwagę internautów na podstrony, na których szczególnie zależy właścicielowi witryny. Czasami zdarza się tak, że wdrażając gotowy widżet np. prognozę pogody czy kursy walut, nie mamy wpływu na odnośniki, pojawiające się pod zasadniczą treścią. Linki traktowane są jako nienaturalnie umieszczone, co w konsekwencji jest naruszeniem polityki Google.

Źródło: https://webmasters.googleblog.com/2016/09/a-reminder-about-widget-links.html

 

Kara ręczna za linki w widżetach i co dalej?

Informacja o nałożeniu kary ręcznej za nienaturalne linki pojawi się w sekcji powiadomienia w Search Console. Należy dokładnie zapoznać się z jego treścią, a następnie zadbać o to, aby odnośniki nie miały wpływu na PageRank. W tym celu możemy skorzystać z dwóch rozwiązań:

  • dodać atrybut rel=”nofollow”,
  • usunąć cały link z widżetu.

 

Kiedy już pozbędziemy się nienaturalnych linków, należy powiadomić Google o wprowadzonych zmianach. Zespół ds. spamu w przeciągu kilku dni powinien rozpatrzyć pozytywnie naszą prośbę o cofnięcie kary ręcznej.

Nienaturalne linki

Google zwraca także uwagę webmasterom, aby przyjrzeli się linkom z widżetów i sprawdzili, czy został ustawiony atrybut rel=”nofollow” oraz czy odnośniki są naturalne. Samodzielne wykrycie naruszenia wskazówek dla webmasterów pozwoli uniknąć nałożenia kary ręcznej.

Ostatnie artykuły