Gdzie znajdują się dane dostępu FTP do hostingu (serwera)?

| czas czytania: 5 min | SEO
seo techniczne

Bardzo często prosimy naszych klientów o podanie dostępów FTP do serwera, dzięki którym dokonamy zmian na stronie internetowej  i wdrożymy zalecenia optymalizacyjne. Spotykamy się z licznymi pytaniami dotyczącymi dostępów FTP, wśród których najczęściej pojawia się wątpliwość: gdzie znajdę dostępy FTP? Wyjaśniamy, czym jest File Transfer Protocol i podpowiadamy, jak znaleźć dane dostępowe do hostingu lub serwera.

Co to jest FTP?

FTP (File Transfer Protocol) to protokół, który umożliwia połączenie z serwerem komputerowym w celu przesłania plików. W internecie istnieje wiele darmowych aplikacji, tzw. klientów FTP (np. WinSCP) służących do zarządzania plikami na serwerze. Ich konfiguracja sprowadza się do instalacji i ustanowienia połączenia z serwerem. Serwer jest miejscem, gdzie znajdują się pliki naszej strony internetowej. W większości przypadków miejsce na serwerze wykupuje się na zasadzie abonamentu w firmie świadczącej usługi hostingowe.

Po co jest FTP?

Protokół FTP potrzebny jest do połączenia się z serwerem za pomocą specjalnej aplikacji w celu zarządzania plikami witryny, które się tam znajdują.

Po co agencji SEO dostęp do serwera?

Każda agencja SEO lub nawet freelancer zobowiązany do wprowadzenia zmian na stronie www, potrzebuje dostępu do serwera, na którym ta strona się znajduje, przez protokół FTP w celu edycji plików źródłowych serwisu. Dodatkowo z poziomu serwera można zrobić kopie zapasowe strony i zeskanować jej pliki pod kątem złośliwego oprogramowania.

skorzystaj-z-oferty

 

Czy dane do panelu CMS zastąpią dane do FTP?

Jeśli korzystasz z gotowego CMS-a, np. WordPressa, Drupala lub Joomli, posiadasz także dane do logowania do systemu zarządzania treścią. Dzięki CMS-owi możesz wprowadzać zmiany na stronie bez konieczności aktualizowania plików źródłowych i przesyłania ich na serwer. Niestety, CMS-y mają ograniczone możliwości i pozwalają na mniejszy zakres prac. Aby wdrożyć pełne zalecenia optymalizacyjne, firma SEO potrzebuje dostępów FTP do serwera.

Jakie dane są potrzebne do ustawienia połączenia z serwerem poprzez protokół FTP?

Te dane to zaledwie:

 • adres serwera FTP (host FTP),
 • login (nazwa użytkownika FTP/user)
 • hasło (pass).

 

Gdzie szukać danych do FTP?

Danych do poprawnej konfiguracji połączenia FTP należy szukać w panelu administracyjnym serwera. Po wykupieniu miejsca na serwerze w jednej z wielu firm hostingowych otrzymujemy dane do panelu administracyjnego, który pozwala zarządzać naszym kontem i serwerem. W panelu należy wyszukać zakładkę typu FTP, serwer FTP lub podobne i spisać potrzebne dane.

Dane do serwera FTP możesz także znaleźć na swojej skrzynce e-mail. Hostingodawcy wysyłają powitalnego maila z hasłami do logowania, więc jeśli nie usunąłeś takiej wiadomości, dane dostępowe będą znajdowały się wśród e-maili. Wystarczy, że w wewnętrznej wyszukiwarce poczty wpiszesz nazwę firmy, u której wykupiłeś usługę hostingową, a po chwili otrzymasz dostępy do FTP.

Gdzie znajdę instrukcję uzyskania danych do FTP?

Jeżeli nie wiesz, gdzie znaleźć dane do serwera FTP, to najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie zapytania do firmy hostingowej, w której zakupiony został serwer. Pracownicy z działu obsługi klienta bez większego problemu i w bardzo szybkim czasie pomogą w znalezieniu danych dostępowych. Nie ma niestety uniwersalnej ścieżki prowadzącej do dostępów, ponieważ każda firma hostingowa ma inny panel administracyjny i różny sposób prezentowania danych.

Poniżej prezentujemy najpopularniejszych dostawców hostingu na rynku i ich instrukcje uzyskania danych do FTP:

 1. az.plhttps://pomoc.az.pl
 2. nazwa.plhttps://pomoc.nazwa.pl/baza-wiedzy/
 3. home.plhttps://pomoc.home.pl/baza-wiedzy
 4. cyberfolks.pl – https://cyberfolks.pl/pomoc/
 5. kei.plhttps://www.kei.pl/pomoc
 6. ovh.plhttps://docs.ovh.com/pl/hosting
 7. aftermarket.plhttp://pomoc.aftermarket.pl
 8. zenbox.plhttps://pomoc.zenbox.pl
 9. hoseo.plhttps://klient.hoseo.pl
 10. ogicom.pl – https://pomoc.ogicom.pl
 11. forpsi.plhttps://support.forpsi.pl
 12. dhosting.plhttps://pomoc.dhosting.pl/baza-wiedzy/
 13. seohost.plhttps://seohost.pl/pomoc/