Spis Treści
Podstawowym przeznaczeniem skryptu były blogi, jednak dzięki możliwości instalacji dodatkowych pluginów WordPress szybko zyskał popularność jako CMS pasujący także do większych projektów. Bogata baza wtyczek (udostępniona na stronie producenta) pozwala na łatwe wzbogacenie serwisu o nowe funkcjonalności.
WordPress sam w sobie jest systemem bardzo dobrze przygotowanym do pozycjonowania treści w nim zawartych, zaczynając od możliwości ustawienia własnej struktury linków, przez różnicowanie tytułów artykułów i ich adresów URL. Jednak to tylko podstawowe właściwości wspierające działania SEO.
Poszukując kompleksowych rozwiązań, warto zainteresować się modułami do WordPresssa zawierającymi w sobie funkcjonalności nawet kilku pluginów. Tego typu wtyczki przydają się podczas optymalizacji strony internetowej i wdrażania zaleceń optymalizacyjnych. Za ich pomocą większość zmian wprowadzimy w panelu administracyjnym bez konieczności zaglądania do kodu źródłowego strony.
Używając tego modułu, mamy do dyspozycji bardzo rozbudowany panel edycyjny pozwalający ustawić unikalne tytuły oraz opisy strony, których WordPress niestety nie dostarcza w standardzie.
Wtyczka napisana przez Joosta de Valka pozwala na inteligentną analizę całej zawartości strony pod względem docelowych słów kluczowych. Wpisując je w odpowiednie pole, moduł przeanalizuje całą treść (nagłówek, opis, tagi alt i title w obrazkach oraz nowo utworzone metatagi title i description) w poszukiwaniu pasujących fraz. Finalnie wskaże miejsca wymagające poprawy.
Warta uwagi jest również zakładka pomagająca ustawić treści, które wyświetlą się w social media podczas udostępniania strony. Na chwilę obecną ten moduł pobierany był ze strony repozytorium ponad 75 milionów razy.
Niegdyś lider wśród komponentów SEO na platformie WordPress, jednak nie posiada tak wielu możliwości jak poprzednio opisywany moduł, więc jego licznik pobrań wynosi ponad dwa razy mniej niż wtyczki Yoast – 41 milionów. Personalizowanie konkretnych artykułów sprowadza się jedynie do wstawienia nowych pozycji tytułu i opisu. Opcjonalnie można wypisać słowa kluczowe lub zablokować artykuł przed indeksowaniem.
Wtyczka w przeciwieństwie do konkurenta – WordPress SEO by Yoast – pozwala na wprowadzenie bardziej globalnych zmian dla grup artykułów (kategorii, typów wpisów, rodzajów stron), aniżeli dla pojedynczych tekstów.
Oba opisane wyżej moduły dostarczają rozszerzone ustawienia pozycjonerskie – np. wtyczki pozwalają generować przydatne mapy stron w postaci plików XML. Ich panele administracyjne są intuicyjne i dobrze opisane. Dzięki swojej popularności w przypadku ewentualnych problemów można liczyć na grono pomocnych użytkowników, który podpowiedzą, jak rozwiązać daną kwestię.
System został zaprojektowany jako prosta platforma blogowa, która dzięki pojawiającym się rozszerzeniom oraz częstym aktualizacjom rozrosła się do rozmiaru CMS. Niestety, WordPress poprzez swoją prostą budowę bazy danych jest ograniczony wydajnościowo. Wiele modułów przechowuje dane zserializowane w treści pomocniczego wpisu. Dostęp do takich danych jest znacznie utrudniony, gdyż wymaga dodatkowego skryptu przetwarzającego, a tym samym wydłuża czas potrzebny na całą operację. Takie rozwiązanie oczywiście zapewnia mu uniwersalność, ale sprawdza się tylko przy małych i średnich projektach. Tym samym WordPress nie zapewni wydajności dla rozbudowanych platform przechowujących duże ilości różnego typu danych.
Podsumowując, należy przemyśleć wybór WordPressa do realizacji takich projektów jak: duże sklepy internetowe, rozbudowane serwisy zawierające mnóstwo danych, wewnętrzne systemy, aplikacje internetowe a także proste strony wizytówkowe.
Podczas realizacji strony internetowych ważnym krokiem jest wybór systemu, który będzie zasilał naszą witrynę. Jeśli projekt nie będzie ogromnym sklepem przechowującym dziesiątki tysięcy produktów albo nie zaplanowano wykonania systemu wewnętrznego, na którym będzie pracować kilkuset użytkowników – WordPress to doskonały wybór na CMS.
Więcej o wtyczkach SEO i pozycjonowaniu WordPressa dowiesz się na naszych webinarach SEO.