Trendy w marketingu po opanowaniu pandemii koronawirusa

| czas czytania: 5 min | SEM
trendy marketingowe po covid19

Większość sektorów gospodarki nie wyjdzie z pandemii COVID-19 bez szwanku. Zamrożenie rynków dotknęło tysięcy biznesów, wymuszając wdrożenie zupełnie nowych rozwiązań na etapie projektowania, produkcji czy sprzedaży. Również świat marketingu będzie po koronawirusie wyglądał nieco inaczej. Zmieniły się nawyki wielu konsumentów, dlatego też marki zaczęły zastanawiać się, jak efektywnie odpowiadać na nowe potrzeby swoich klientów. Już teraz możemy wskazać kilka trendów, na które każdy marketer powinien zwrócić uwagę.

Dominacja zakupów online

Zamknięcie galerii handlowych i wprowadzenie zasad dystansu społecznego, które charakteryzowało okres rozwoju pandemii COVID-19 na całym świecie, spowodowało gwałtowny wzrost popularności sklepów online. Klienci nawet zakupy spożywcze częściej robią bez wychodzenia z domu, chętniej korzystają z opcji odbioru zamówienia w określonym punkcie oraz wybierają wygodne płatności online. Wielu właścicieli sklepów stacjonarnych zastanawia się, czy ich placówki będą pełnić już jedynie funkcję showroomów, a większość handlu przeniesie się do sieci.

Na wzrost znaczenia zakupów online wskazuje również popularność promowania różnego rodzaju produktów podczas transmisji internetowych. W Polsce tego typu live’y tworzyły do tej pory przede wszystkim mniejsze sklepy, zajmujące się sprzedażą ubrań, ale niewykluczone, że wkrótce z transmisji na żywo zaczną korzystać także inne branże. Tego typu rozwiązanie nie tylko ułatwia szczegółowe zaprezentowanie oferty, ale i umożliwia natychmiastowe zebranie zamówienia czy udzielenia odpowiedzi na pytanie klienta.

Wirtualne interakcje oraz cyfrowa rzeczywistość

W związku z koniecznością pozostania w domach wiele osób utrzymywało kontakt z rodziną czy przyjaciółmi wyłącznie za pomocą internetowych narzędzi, takich jak Apple FaceTime, Messenger i Zoom. Ludzie przyzwyczaili się do wygody oraz oszczędności czasu gwarantowaną przez wirtualne spotkania. Marki mogą wykorzystać te kanały do dodatkowych interakcji i budowania silniejszych relacji z klientami.

Bardzo innowacyjnym trendem jest także wzrost zainteresowania cyfrowymi asystentami. Jeszcze przed pandemią popularność zdobywały chatboty i aplikacje, które udzielały odpowiedzi na zadane pytania. Segment ten ma olbrzymi potencjał – w przyszłości konsumenci mogą szukać wirtualnych osobowości, które zapewnią rozrywkę, wsparcie w trudnych chwilach czy podsuną rozwiązanie określonego problemu. W cyfrowym świecie wciąż jest wiele miejsca dla pomysłów, które wykorzystują wirtualne doświadczenia do reklamy i sprzedaży produktów lub usług.

Zmiana czynników wpływających na wybór marki produktów

Do tej pory w wielu przypadkach to cena, szybkość dostawy i jakość obsługi klienta miały największy wpływ na to, czy klient skorzysta z oferty danej firmy, czy wybierze konkurencję. Po koronawirusie do wymienionych czynników może dołączyć autentyczność marki oraz kierowanie się dobrem społecznym. W ankiecie Ernst & Young jedna trzecia konsumentów stwierdziła, że ponownie zastanowi się nad tym, co najbardziej ceni w konkretnej firmie, zanim dokona zakupu (źródło: ey.com/en_gl/consumer-products-retail/how-covid-19-could-change-consumer-behavior).

Akcje związane z oklaskiwaniem pracowników służby zdrowia czy dostarczania artykułów spożywczych potrzebującym były doskonałą okazją do zaprezentowania klientom „ludzkiej twarzy” marki. Firmy nie mogą zapomnieć o tego typu działaniach, aby pozostać konkurencyjnym w nadchodzących miesiącach i latach. Duże znaczenie będą miały również procedury dotyczące zagwarantowania bezpiecznej obsługi. Zmiana przestrzeni, w której prezentuje się swoje produkty na bardziej przyjazną zdrowiu czy praktyka higienicznych nawyków będzie mile widziana wśród wielu klientów.

Oferta poprawiająca komfort psychiczny konsumenta

Pandemia była i wciąż jest niepokojącym okresem dla konsumentów na całym świecie. Jednak to nie jedyna przyczyna powodująca dyskomfort psychiczny. Jeszcze zanim powstał globalny kryzys zdrowia publicznego i wzrost obaw przed głębokim załamaniem gospodarczym, ludzie borykali się z rosnącą nierównością, nieustanną konkurencją społeczną, kryzysem klimatycznym oraz wieloma innymi zagrożeniami. Dlatego też oferta każdej firmy, która może poprawić samopoczucie ludzi, zostanie przyjęta z otwartymi ramionami.

Światowe zamknięcie spowodowane COVID-19 było dla milionów osób doskonałą okazją do zwolnienia tempa życia i zadbania o rozwój osobisty. Wzrósł popyt na produkty poprawiające zdrowie lub samopoczucie, ale także pojawił się trend związany z usługami mentorów. Konsumenci łączą się dziś z ekspertami z różnych dziedzin, by doskonalić swoje umiejętności i realizować ambitne cele. Zaangażowanie w tego typu spotkania wpływa na zwiększenie pewności siebie oraz pozwala zapomnieć na chwile o zagrożeniach np. związanych z pandemią. Platformy, dzięki którym organizowane są spotkania z coachami i trenerami, notują nieustanne wzrosty liczby użytkowników.

Popularność pracy zdalnej i jej wpływ na zmianę nawyków konsumentów

W wielu branżach praca w modelu home office umożliwiła przetrwanie na rynku podczas zamrożenia gospodarki. Niektóre firmy przekonały się, że to doraźne rozwiązanie może znakomicie sprawdzić się także w dłuższej perspektywie – np. Twitter ogłosił, że pozwoli swoim pracownikom pracować z domu bezterminowo. Trend ten powoduje zmiany w zachowaniach konsumentów, w tym m.in.: częstsze korzystanie z komputerów stacjonarnych niż urządzeń mobilnych, większą elastyczność w zarządzaniu czasem oraz zwiększone zapotrzebowanie na produkty i technologie wykorzystywane w pracy zdalnej.

Siła opowiadania krótkich historii

Opowiadanie krótkich historii za pomocą wideo w marketingu nie jest niczym nowym, ale kiedy Snapchat uruchomił funkcję Stories, stworzył potężny trend, który jeszcze bardziej zyskał na popularności podczas COVID-19. W marcu 2020 r. ponad 40% użytkowników Instagrama i 34% użytkowników Facebooka oglądało krótkie wideo udostępniane przez innych na swoich profilach (źródło: emarketer.com/content/marketing-with-stories). Rozwiązanie to nie tylko pozwala na prowadzenie otwartej komunikacji i budowanie trwałej więzi z klientami, ale także doskonale buduje autentyczność marki.

Nowe trendy marketingowe w postcovidowej rzeczywistości

Gospodarka w wielu krajach zaczyna wracać już na właściwe tory. Firmy ze wszystkich branż – nie tylko tych, które zostały najbardziej dotknięte kryzysem – powinny myśleć o tym, jak należy prowadzić działalność w nowej rzeczywistości. Marketerzy otrzymują innowacyjne narzędzia do wykorzystania w świecie online. Czeka na nich mnóstwo tematów związanych z dbaniem o zdrowie oraz możliwość wygodnego kontaktu z klientem za pośrednictwem internetu. Marki, które najszybciej odpowiedzą na pojawiające się trendy, mają szansę na zdobycie sporej przewagi nad konkurencją.