Google Marketing Live 2019 – podsumowanie największych zmian w reklamach Google

| czas czytania: 5 min | SEM
Google

Google jak co roku zorganizowało konferencję Google Marketing Live, na której przedstawiło kierunki rozwoju swoich usług reklamowych. Tym razem konferencja trwała aż dwa dni i zawierała zarówno zapowiedzi nowych rozwiązań reklamowych, jak i prezentacje na temat wykorzystania konkretnych funkcji panelu reklamowego. Każdy znalazł więc coś dla siebie. Branża turystyczna, finansowa, detaliczna i motoryzacyjna mogły skorzystać również ze specjalnie przygotowanych dla nich prezentacji dotyczących sposobów rozwoju biznesu w cyfrowej rzeczywistości.

Przedstawiamy nowości, które już niedługo mogą zmienić oblicze reklamy w Google.

1. Gallery Ads

Nadchodzi nowy rodzaj reklam w wyszukiwarce i to takich zawierających obrazy. Gallery Ads wyświetlą się w wyszukiwarce mobilnej i będą zawierać do 8 grafik w formie przewijanej galerii. Do reklamy będzie można dołączyć do 70 znaków opisu.

google gallery ads

Ten typ reklamy ma być dostępny dla wszystkich reklamodawców pod koniec 2019 roku. To, co dodatkowo będzie wyróżniać ten typ reklamy, to odrobinę inny sposób naliczania kosztów dla reklamodawców. Płatność oczywiście nastąpi po kliknięciu reklamy przez użytkownika, ale również po przewinięciu 3 obrazów z galerii.

Google od dawna testuje różne formy umieszczania grafik w reklamach tekstowych. Przez pewien czas wybrani reklamodawcy mogli m.in. umieszczać grafiki przy rozszerzeniach linków do podstron. Jednak do tej pory żadna forma grafiki nie została z nami na stałe. Zobaczymy, jak będzie tym razem.

2. Reklamy „Discovery”

Reklamy Discovery z założenia mają docierać do użytkownika na początkowych etapach ścieżki zakupowej, aby mógł on odkryć nowe produkty czy usługi dla siebie. Ten typ reklam ma na celu docieranie do potencjalnych klientów w momentach, w których są najbardziej otwarci na nowości. To oznacza 3 różne lokalizacje wyświetlania: YouTube, Gmail oraz kartę Discover w aplikacji Google. Ta ostatnia lokalizacja reklam jest pewną rewolucją, ponieważ Google jeszcze nigdy do tej pory nie wyświetlało tam reklam.

google discovery ads

Z technicznego punktu widzenia będzie to zupełnie nowy typ kampanii. Reklamy będą tworzone tak jak reklamy elastyczne – automatycznie z wprowadzonych przez użytkownika nagłówków, opisów i grafik.

3. Reklamy Showcase Shopping zwiększają zasięg

To kolejny typ reklam bazujący mocno na grafikach. Reklamy produktowe z funkcją prezentacji (Showcase Shopping) to reklamy produktowe zawierające katalog kilku różnych produktów jednego reklamodawcy. Ten typ reklamy jest wyświetlany dla dość ogólnych zapytań dotyczących kategorii produktowych, a nie konkretnych produktów. Nie jest jednak jeszcze zbyt popularny w Polsce.

Reklamy Showcase Shopping zyskają niedługo dodatkowe przestrzenie do wyświetlania. Będzie to feed na YouTube, karta Discover w aplikacji Google oraz Grafika Google. To bardzo ciekawe posunięcie umożliwiające łatwiejsze znajdowanie interesujących produktów z takich kategorii jak moda czy wyposażenie wnętrz.

4. Zmiany w Smart Bidding

Google coraz bardziej polega na uczeniu maszynowym w wielu aspektach funkcjonowania swojego systemu reklamowego. Tego typu rozwiązania mają w najbliższym czasie stawać się coraz lepiej dostosowane do oczekiwań użytkowników. Jedną z takich znaczących zmian ma być dopasowanie mechanizmów smart bidding, czyli inteligentnego określania stawek, do potrzeb reklamodawców.

Po pierwsze, Google ma umożliwić ustalanie celów konwersji dla poszczególnych kampanii a nie na poziomie konta, jak to było dotychczas. Dodatkowo możliwe będzie również dostosowywanie strategii ustalania stawek do sezonowych zmian efektywności kampanii czy planowanych akcji promocyjnych, czyli okresów, w których reklamodawcy spodziewają się lepszych wyników kampanii, niż zwykle.

Wygląda na to, że mechanizmy inteligentnego ustalania stawek stają się coraz bardziej zaawansowanie i niedługo mogą niemal całkowicie wyprzeć ręczne ustawianie stawek.

5. Połączenie niestandardowych odbiorców o podobnych zainteresowaniach i niestandardowych odbiorców o podobnych zamiarach

Google cały czas stara się rozwijać metody kierowania oparte o grupy odbiorców. Dzięki nim reklamodawcy mają szansę dotrzeć do grup docelowych charakteryzujących się wspólnymi cechami ważnymi z punktu widzenia marketingu.

Na konferencji ogłoszono, że dwa rodzaje grup niestandardowych odbiorców dostępne do tej pory staną się jednym i będą określane teraz jako custom audiences. Nie wszyscy reklamodawcy cieszą się ze zmiany, oznacza ona bowiem, że nowe grupy będą zawierać użytkowników zarówno gotowych do zakupów, jak i tych ogólnie interesujących się daną kategorią. Czas pokaże, jakie efekty będzie przynosiło kierowanie kampanii na tego typu grupy.

Google Marketing Live 2019 – czekamy na testowanie nowości!

Jesteśmy ciekawi, jak zapowiadane zmiany przełożą się na skuteczność kampanii w Google Ads i czy ułatwią pracę przy ich optymalizacji. Widać, że Google stara się uprościć pracę z coraz bardziej skomplikowanym systemem reklamowym.

Ostatnie artykuły