Narzędzia analityczne dla specjalisty SEO i marketera – 12 programów do analizy danych

| czas czytania: 5 min | Analityka
analityka internetowa

Prowadząc stronę internetową i podejmując inwestycje związane z jej promocją oraz reklamą w internecie, koniecznie trzeba zainteresować się analizą danych. Weryfikowanie ruchu na stronie pozwala na poznanie zachowania użytkowników, zidentyfikowanie występujących problemów oraz wykrycie miejsc, w których można wprowadzić usprawnienia. Przygotowaliśmy listę 12 narzędzi do analizy danych, które pomogą w doborze najefektywniejszych metod generowania konwersji.

Narzędzia analityczne do badania ruchu na stronie

Z programów do analizy ruchu korzystają marketerzy, właściciele witryn oraz specjaliści SEO prowadzący dla swoich klientów działania, które mają poprawić pozycje serwisu w organicznych wynikach wyszukiwania. Jedną z najczęściej używanych w tym celu aplikacji jest darmowy Google Analytics. To zdecydowany lider na rynku narzędzi do analizy danych o stronie internetowej, co można zauważyć na poniższym wykresie.

narzędzia do analizy danych o ruchu na stronie

Źródło: https://w3techs.com/technologies/overview/traffic_analysis/all

Zastanawiając się nad wyborem narzędzia analitycznego, warto rozważyć:

 • Google Analyticsaplikacja sprawdza się zarówno do zaawansowanej analizy danych, jak i szybkiego przeglądu statystyk popularności strony (należy jedynie przygotować odpowiednie raporty, panele informacyjne, spersonalizowane widoki pokazujące te informacje, które mają największe znaczenie z punktu widzenia prowadzonego przez nas biznesu). Instalacja kodu śledzenia wymaga jedynie wklejenia kilku linijek kodu w kod strony lub identyfikatora śledzenia w odpowiednie pole we wtyczce do systemu CMS. Dla niektórych dość sporym problemem może być natomiast to, że dane o ruchu na stronie są własnością Google, więc korporacja ma możliwość ich wykorzystania np. w celach statystycznych,
 • Yandex Metrica – kolejny darmowy „kombajn” do analizowania zachowań klientów. Za jego pomocą sprawdzimy nie tylko podstawowe metryki (źródła ruchu, czas spędzony na stronie, współczynnik konwersji), ale także możemy wygenerować mapy kliknięć, scrollowania oraz obejrzeć nagrania, jak użytkownicy poruszają się po stronie. Aplikacja ma oczywiście pewne ograniczenia, np. nie można zaimportować danych, dzienna liczba nagrań wynosi 1000, a mapy scrollowania są dostępne przez 2 tygodnie,
 • Webtrends – aplikacja dedykowana firmom bardzo ostrożnie podchodzącym do bezpieczeństwa danych, ponieważ wszystkie zebrane informacje o ruchu na stronie stają się własnością właściciela witryny, a nie, jak to jest w przypadku Analytics, należą do Google. Oczywiście za taką przyjemność trzeba zapłacić – Webtrends pakiety ustala indywidualnie w zależności od potrzeb klienta. W zakresie funkcjonalności to narzędzie oferuje standardowe metryki dotyczące ruchu na stronie, a ponadto można również korzystać z map ciepła obrazujących sposób zachowania użytkowników.

Wybór programu do analizy danych powinien być podyktowany oczekiwaniami w zakresie analizy informacji o popularności witryny. Jeśli wybrane aplikacje ładują się asynchronicznie i nie wpływają negatywnie na wydajność witryny, można w jednym czasie testować różne rozwiązania, by zdecydować się na najlepsze.

Programy do analizy danych o zachowaniach użytkowników

Bardzo często „suche” dane o ruchu na stronie nie powiedzą, czy witryna spełnia oczekiwania użytkowników, które jej elementy sprawiają trudności internautom, a co przeszkadza w generowaniu konwersji. W celu dogłębnego zbadania zachowania klientów przeglądających serwis stosuje się narzędzia przygotowujące np. mapy cieplne (ang. heat maps) oraz nagrywające sposób poruszania się po stronie. Najpopularniejsze aplikacje to:

 • Smartlook – narzędzie przygotowuje mapy kliknięć, scrollowania, nagrania sposobu poruszania się użytkownika na stronie. Bez problemu można przetestować wersję bezpłatną – co prawda wygenerujemy ograniczoną liczbę heat map oraz nagrań, ale takie dane również pomogą w optymalizacji strony internetowej pod kątem usability,
 • HotJar – program w mocno ograniczonej wersji dostępny za darmo, a wszystkie funkcjonalności w trialu możemy sprawdzić przez 15 dni. Narzędzie tworzy mapy kliknięć, nagrania ruchu kursora, wypełnianie formularza przez użytkownika. HotJar nie jest idealną aplikacją i zdarza się, że obciąża witrynę i wydłuża czas jej ładowania,
 • Crazy EGG – aplikacja podobnie jak poprzednie programy śledzi zachowania użytkowników i prezentuje je w postaci heat map kliknięć i scrollowania. Zanim zdecydujemy się na to narzędzie analityczne, możemy je przetestować przez 30 dni w wersji trial.

Programy przygotowujące mapy ciepła nie muszą być na stałe zainstalowane na stronie internetowej, jeśli obawiamy się o spadek wydajności witryny. Warto je uruchamiać wtedy, gdy chcemy się przekonać, jak użytkownicy reagują na funkcjonalności serwisu i czy potrzebne są zmiany związane z wyglądem strony internetowej.

Wizualizacja danych – pomocne aplikacje

Dane zgromadzone za pomocą analitycznych narzędzi należy odpowiednio przedstawić, aby za ich pomocą móc wyciągać konstruktywne wnioski. Z wielu dostępnych na rynku programów warto przetestować:

 • Google Data Studiodarmowa aplikacja (wymagane jest jedynie posiadanie konta Google) umożliwiająca stworzenie rozbudowanych i wielostronicowych raportów, które można udostępnić użytkownikom. Dane zebrane z różnych źródeł (np. Google Analytics, Google Ads, własnej bazy danych) zostają zaprezentowane w formie przejrzystych wykresów i infografik aktualizowanych na bieżąco o nowe informacje o ruchu na naszej stronie lub wynikach sprzedażowych,
 • Power BI – intuicyjne w obsłudze narzędzie od Microsoftu przeznaczone dla użytkowników, którzy poszukują prostego programu do wizualizacji danych. Bez problemu współpracuje z Excelem, PowerPointem. Przygotowane raporty dostępne są online w desktopowej przeglądarce oraz ma aplikacji na urządzenia mobilne i smartfony. Z podstawowej wersji programu skorzystamy bezpłatnie, a dostęp do pakietu pro kosztuje ok. 8 euro za miesiąc,
 • Tableau – dość zaawansowany program do wizualizacji statystyk ruchu na stronie, pozwalający na importowanie danych z różnych źródeł bez konieczności wdrażania hurtowni danych lub kostki OLAP. Aplikacja korzysta z technologii „in-memory”, czyli przyspiesza wykonywanie analiz, dzięki wykorzystaniu pamięci operacyjnej komputera. Pełna wersja Tableau kosztuje 70 dolarów za miesiąc.

Najprostszym programem do wizualizacji danych jest również poczciwy Excel, chociaż nie zachwyca warstwą wizualną przygotowywanych wykresów i raportów.

Testowanie nowych rozwiązań – narzędzia do prowadzenia testów A/B

Skuteczność rozwiązań, które chcemy wdrożyć na stronę internetową, najlepiej zweryfikować za pomocą testów A/B. Jak się je przeprowadza? Tworzy się dwie wersje podstrony różniące się jednym elementem, np. kolorem przycisku Zadzwoń teraz. Za pomocą jednej z poniższych aplikacji wyświetla się losowo użytkownikom stronę A lub B. Wygrywa rozwiązanie, które w największym stopniu przyczyny się do generowania konwersji.

 • Google Optimize – kolejne, darmowe narzędzie od Google. Opiera się na zaawansowanych modelach statystycznych, aby trendy i prognozy dotyczące strony były wiarygodne oraz pomocne w kreowaniu udoskonaleń dostosowanych pod wymagania klienta. Obsługa aplikacji nie sprawia większych problemów, więc warto ją przetestować, chcąc poprawić swój serwis pod kątem UX,
 • Optimizely – dzięki bezpłatnemu pakietowi startowemu wykonamy testy A/B, które podpowiedzą, jakie zmiany wprowadzić na stronie, aby zwiększyć potencjał do generowania konwersji. Korzystając z narzędzia, otrzymujemy również dostęp do bazy wiedzy, forum i pomocy użytkowników. Ograniczenia tego programu to przede wszystkim możliwość testowania tylko jednej domeny,
 • Visual Website Optimizer – intuicyjny interfejs daje możliwość bezproblemowego przeprowadzenia testów wieloczynnikowych i A/B. Po wdrożeniu jednego kodu na stronie można badać wszystko, na czym nam zależy – nie jest konieczne implementowanie kolejnych linijek kodu, kiedy chcemy zweryfikować kolejne elementy strony. Aplikacja jest dostępna w 30-dniowej wersji trial, więc można przetestować jej funkcjonalności.

Przeprowadzając testy A/B, należy pamiętać, aby na raz testować tylko jeden element strony. Zbyt dużo zmian nie pozwoli wyciągnąć wniosków, które pomogą usprawnić użyteczność serwisu.

Dopasuj narzędzia do analizy danych do swoich potrzeb!

Dobry program do analizy danych to taka aplikacja, która spełni nasze oczekiwania i pomoże nam skutecznie poprawić funkcjonalności witryny, zwiększając przy tym współczynnik konwersji. Testuj różne narzędzia i wybierz najlepsze rozwiązania sprawiające, że analiza danych stanie się dla Ciebie źródłem wiedzy o zachowaniach użytkowników i elementach wymagających na stronie poprawy.