Strona główna » Pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron internetowych (SEO)Pozycjonowanie stron internetowych, inaczej SEO (ang. Search Engine Optimization), jest zestawem działań mających na celu osiągnięcie przez stronę internetową jak najwyższej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwarki Google, na określone słowa kluczowe. Pierwotnie słowo pozycjonowanie odnosiło się do odbioru produktu lub marki przez jej klientów. W tym znaczeniu firmy, aby wypozycjonować produkt, podkreślają jego wyróżniające cechy lub tworzą konkretny wizerunek.

Aktualnie pozycjonowanie stron internetowych uznawane jest za najskuteczniejszą formę reklamy i marketingu. Dzięki znajomości intencji wyszukiwania użytkowników można łatwiej dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców zainteresowanych ofertą. Szczególnie że to właśnie użytkownicy sami wpisują w wyszukiwarkę konkretne zapytania i oczekują adekwatnych odpowiedzi. Przewagą promocji w internecie jest wyjście naprzeciw potrzebom użytkowników na każdym etapie ścieżki zakupowej.

Na czym polega pozycjonowanie?

Warto pamiętać, że na pozycję strony internetowej w wyszukiwarce ma wpływ ponad 200 czynników! Aby zbudować silną markę w internecie, należy zadbać o odpowiednie działania on-site (na stronie internetowej), w tym UX (User Experience), content marketing, optymalizację techniczną strony, oraz off-site (poza stroną internetową), m.in. budowanie zaplecza backlinków (link building). Dlatego też do SEO podchodzi się dziś kompleksowo, dbając nie tylko o to, by dopasować się do wymagań algorytmu Google, ale także zaspokajać potrzeby użytkowników internetu. Pozycjonowanie można podzielić na trzy etapy: analizę i dobór fraz kluczowych, audyt SEO (warstwy technicznej i contentowej), optymalizację.

Im bardziej wartościowe treści ma pozycjonowana strona, im szybciej się ładuje oraz wygodniej nawiguje, tym skuteczniej przyciąga odbiorców. To z kolei wpływa na postrzeganie przez algorytmy Google’a danej witryny jako użytecznej. Ostatecznym efektem pozycjonowania jest umieszczanie strony wyżej w rankingu wyników wyszukiwania i zwiększenia na niej ruchu, co często przekłada się na wzrost konwersji.

Na czym polega pozycjonowanie

Dlaczego pozycjonowanie stron to konieczność?

Według badań Gemius w 2021 roku zakupów przez internet dokonywało aż 77% internautów w Polsce (o 4% więcej niż w 2020 roku). Nieograniczony dostęp sklepów internetowych, szybkość, wygoda i bezpieczeństwo zakupów sprawiają, że z roku na rok liczba transakcji wzrasta. Obecnie w biznesie pozycjonowanie jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Google obsługuje dziennie miliony użytkowników, którzy szukają konkretnych produktów, usług lub odpowiedzi na swoje pytania. Dobrze zaplanowana i realizowana strategia SEO zapewnia firmom możliwość skutecznego dotarcia do szerokiego grona potencjalnych klientów.

E-commerce to szczególnie konkurencyjny sektor w gospodarce. Obecnie w Polsce istnieje blisko 44,5 tys. sklepów internetowych (dane z początku stycznia 2021 roku), a ich liczba stale rośnie – szacuje się, że tylko w 2020 r. zostało zarejestrowanych prawie 12 tys. nowych e-sklepów. Handel w Internecie stał się tak popularny, że aby być liderem w swojej branży, należy wdrożyć zdecydowane i innowacyjne rozwiązania. Jednym z podstawowych i najczęściej rekomendowanych przedsięwzięć online marketingu jest pozycjonowanie sklepu internetowego.

Sklepy internetowe w Polsce

Dobra i stabilna pozycja w wyszukiwarce Google to szansa na posiadanie większego udziału w rynku – wartość branży e-commerce w 2020 roku wynosiła około 100 mld złotych. Z analizy przeprowadzonej przez PwC wynika, że w najbliższych latach utrzyma się wysokie tempo wzrostu rynku handlu e-commerce. Szacuje się, że średnioroczny wzrost będzie wynosił ok. 12%. W 2026 roku wartość rynku e-commerce może osiągnąć nawet 162 mld złotych brutto. Jest o co walczyć, a biorąc pod uwagę prognozy wskazujące na ciągły wzrost liczby klientów sklepów internetowych, widoczne w sieci serwisy będą miały okazję zwiększyć swoje przychody i dynamikę wzrostu. Sukces jest w zasięgu każdego e-sklepu, jeśli tylko podjęte zostaną działania promocyjne i zadba się o dostosowanie platformy sprzedażowej zarówno do wymagań użytkowników, jak i wyszukiwarki.

Zapytaj o SEO dla swojej strony!

O konieczności pozycjonowania stron w Google świadczą także wydatki na reklamę. Telewizja i radio – dwa największe kanały komunikacji marketingowej – z roku na rok tracą na popularności na rzecz nowoczesnych form promocji. W 2020 r. wydatki na reklamę w internecie zwiększyły się o 170 mln zł (o 4,6%), osiągając poziom 3,69 mld zł (badania Publicis Groupe za 2020 r.). Tym samym pozycjonowanie i kampanie PPC powiększyły swój udział z 35,9% do 41,1% w polskim rynku reklamowym. Największą część budżetów na marketing online przeznaczała branża handlowa.

Udział klas mediów

Pozycjonowanie stron www jest również niezbędne w branżach usługowych. W takim przypadku najlepiej zastosować pozycjonowanie lokalne, czyli mocno skoncentrowane na konkretnej lokalizacji. Wielu potencjalnych klientów szuka informacji o pobliskich usługodawcach i sugeruje się opiniami innych klientów. Duże znaczenie w lokalnym SEO ma dobrze zoptymalizowana wizytówka GMF (Google Moja Firma).

I choć Google posiada zaawansowane algorytmy ustalające pozycję serwisów w rankingu na podstawie przeszło 200 czynników rankingowych, warto zainwestować w zoptymalizowanie strony pod jedną, konkretną wyszukiwarkę – Google. Na polskim rynku ma ona wręcz monopolistyczną pozycję, obsługując niemal 97% użytkowników (wg gs.statcounter.com – wrzesień 2021). Zajęcie wysokiej pozycji w Bing, Yahoo, DuckDuckGo czy Yandexie nie będzie wiązało się z większymi korzyściami, ponieważ większość internautów nawet nie wie o istnieniu takich wyszukiwarek. Zajęcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania w google.pl pozwoli uzyskać wzrost ruchu na stronie, przekładający się na konwersje.

Najpopularniejsza wyszukiwarka w Polsce

Warto jednak pamiętać, że pozycjonowanie to nie tylko dążenie do najwyższego miejsca w rankingu Google. Dobre praktyki SEO poprawiają także wygodę użytkownika i użyteczność witryny. Wpływają na doświadczenia potencjalnych klientów (tzw. User experience, UX), kreując pozytywny wizerunek marki. Co istotne – jeśli dwie strony w internecie oferują te same produkty lub usługi, witryna zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek ma większe szanse na zdobycie większej liczby klientów. SEO i SXO (ang. Search Experience Optimization) są więc istotnymi czynnikami wpływającym na konkurencyjność.

Jakie korzyści wynikają z pozycjonowania strony?

Wiele osób pyta o najważniejsze zalety działań SEO. Wśród istotnych korzyści należy przede wszystkim wymienić widoczność witryny w organicznych wynikach wyszukiwania, co z kolei przekłada się na wzrost ruchu na stronie i liczbę konwersji. Wyniki badania przeprowadzonego przez Ignite Visibility wskazują, że ok. 43% użytkowników klika w pierwszy organiczny wynik w rankingu Google. Druga pozycja zgarnia ok. 37% kliknięć, a 3 już tylko prawie 30%. Do ostatniej, 10 pozycji, dociera jedynie ok. 3% użytkowników. Wyniki z pierwszej strony przynoszą domenom 91,5% ruchu. Niewielu użytkowników sprawdza drugą czy trzecią stronę wyników wyszukiwania. Dlatego warto przy pomocy SEO starać się uzyskiwać jak najwyższą pozycję w SERP-ach. Skuteczna strategia pozycjonowania pomaga w docieraniu do potencjalnych klientów, zainteresowanych określoną ofertą. Wysoka pozycja strony produktu lub usługi jest postrzegana przez odbiorców jako godna zaufania, a marce przypisuje się wysoką jakość oferty.

Oczywiście to zbliżone wartości, badania przeprowadzone w 2020 i 2021 roku jasno wskazują, że CTR (współczynnik klikalności) jest zmienny i zależny od wielu czynników np. branży, intencji wyszukiwania, a nawet urządzenia. Inaczej rozkłada się pozycja #1 w mobile czy desktop.

Wyniki badania przeprowadzonego przez SISTRIX wskazują, że średnio 28,5% użytkowników urządzeń mobilnych klika w pierwszy organiczny wynik w rankingu Google. Druga pozycja średnio zgarnia ok. 15,7% kliknięć, a 3 już tylko 11%. Do ostatniej, 10 pozycji, dociera średnio 2,5% użytkowników. Pierwsza pozycja będzie zmieniać się w zależności od intencji wyszukiwania, dlatego CTR (współczynnik klikalności) dla pozycji #1 będzie się wahał od 13,7% do nawet 46,9%.

Ctr w wyszukiwarce google

Zastanawiając się nad tym, jakie korzyści wynikają z pozycjonowania strony, nie można pominąć takich kwestii jak wiarygodność i rozpoznawalność marki. Miejsce na pierwszej stronie Google zwiększa zaufanie wśród potencjalnych klientów. Wyszukiwarka ocenia witryny na podstawie dziesiątków czynników, takich jak publikowana treść, szybkość ładowania strony, wygoda nawigowania czy jej ogólna użyteczność. Użytkownicy oczekują, że Google dostarczy im trafnych, wartościowych wyników. Większość ufa algorytmowi wyszukiwarki, bez zastanowienia klikając w domeny na najwyższych pozycjach. Na tej podstawie zwiększa się również konwersja – wiarygodna marka łatwiej przekona klienta do zakupu określonej usługi lub towaru.

Chcesz zwiększyć widoczność swojej strony w wyszukiwarce Google?

Ważną korzyścią, wynikającą z pozycjonowania strony, jest także poprawa doświadczeń użytkownika (UX – ang. User Experience). Marketing koncentruje się dziś na tym, by zapoznanie się z ofertą danej firmy, wybór zadowalającego rozwiązania oraz dokonanie zakupu było dla klienta maksymalnie komfortowe. Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek sprawia, że witryna szybciej się ładuje, jest zdecydowanie czytelniejsza i łatwiejsza w obsłudze na wszystkich urządzeniach. Dostarcza również użytkownikom odpowiedzi na konkretne pytania. Wszystko to poprawia doświadczenia użytkownika (działania SXO – ang. Search Experience Optimization). Jego opinie o danej marce będą dzięki temu o wiele lepsze i chętniej poleci wybrane produkty lub usługi swoim znajomym.

Wśród zalet dobrze realizowanego SEO możemy także wymienić:

 • zdobycie przewagi nad konkurencją,
 • promocja strony 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu,
 • długo utrzymujące się skutki pozycjonowania,
 • dobry zwrot z inwestycji,
 • długofalowe efekty,
 • łatwa mierzalność wyników,
 • relatywnie tani sposób reklamy w internecie, większy zwrot z inwestycji ROI,
 • budowanie wizerunku eksperta i świadomości marki,
 • możliwość poznania preferencji i potrzeb klientów,
 • pozyskanie wartościowych linków zwrotnych,
 • możliwość docierania zarówno do odbiorców na rynku lokalnym, jak i globalnym.

Co wpływa na pozycję serwisu w wyszukiwarce Google?

Na wysokie pozycje strony lub sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania Google wpływa szereg elementów. Aby skutecznie realizować pozycjonowanie, niezbędna jest wiedza na temat tego, co wpływa na ranking stron. To nie jest proste, ponieważ Google przygotowuje listę wyników wyszukiwania, biorąc pod uwagę nawet 1000 czynników. Do najważniejszych elementów, na które zwracają uwagę specjaliści SEO, należą: treść znajdująca się na stronie, właściwa optymalizacja serwisu, budowa zaplecza backlinków (link building) oraz historia i wiek domeny.

Wartościowe treści (content marketing) na stronie

Wysokiej jakości, wartościowe treści są nie tylko ciekawe dla odbiorcy, ale także mają wpływ na rezultat działań SEO. Teksty muszą być poprawne gramatycznie i językowo oraz autorskie i oryginalne. Powielanie i duplikowanie treści (tzw. Duplicate Content) może bowiem przyczynić się do obniżenia pozycji strony w wynikach organicznych. Ważne jest także regularne aktualizowanie zawartości tekstowej serwisu. Systematyczne aktualizacje sprawiają, że witryna jest faworyzowana przez Google, a przez to może zyskać wyższe pozycje w wynikach organicznych.

Ważną kwestią jest też zawarcie w tekstach trafnych słów kluczowych, na które pozycjonowana jest witryna. Właściwie dobrane frazy powinny występować ponadto w meta tagach, a najlepiej również w adresach URL podstron. Słowa kluczowe mają jeszcze jedno ważne zadanie – zaspokajanie potrzeb informacyjnych użytkowników. Tworzenie treści zgodnych z intencją wyszukiwania to najskuteczniejszy sposób przyciągania potencjalnego klienta.

Optymalizacja techniczna SEO

Duże znaczenie ma także odpowiednie zoptymalizowanie strony. Profesjonalny, kompleksowo wykonany audyt SEO wskaże elementy optymalizacyjne, które należy zmienić, aby poprawić szanse witryny na lepsze pozycje w wynikach organicznych. Do najistotniejszych z nich należą: uzupełnienie meta tagów, tj. tytułów, opisów, nagłówków H1- H6, zwiększenie prędkości ładowania się serwisu, stosowanie wypunktowań i pogrubień, stworzenie mapy strony, optymalizacja grafik czy też usunięcie ewentualnych błędów. Bardzo ważne jest też, aby strona była mobile-friendly, czyli sprawnie działająca i dobrze prezentująca się na smartfonach i tabletach. Dlatego najlepiej stworzyć witrynę responsywną. Ponadto warto zadbać o kwestię bezpieczeństwa, czyli wdrożyć certyfikat SSL i bezpieczny protokół HTTPS.

Linkowanie (link building)

Ważnym czynnikiem, który może znacząco poprawić pozycję serwisu, jest linkowanie. Profesjonalny link building wewnętrzny (czyli odnośniki znajdujące się w obrębie serwisu i prowadzące do różnych podstron) i zewnętrzny (linki z innych portali prowadzące do witryny) pomaga zwiększyć widoczność strony w sieci i wpłynąć na jej wysoki wynik w rankingu Google. Budowanie profilu linków przychodzących to skomplikowany proces, wymagający odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Nie wystarczy bowiem umieścić odnośniki na dowolnych serwisach, forach czy katalogach internetowych, ale trzeba wybierać portale, które Google uznaje za wartościowe. Proces ten należy też przeprowadzać umiejętnie i stopniowo. Pojawienie się w sieci w krótkim czasie dużej liczby odnośników prowadzących do witryny może bowiem zostać uznane przez algorytmy Google za niewłaściwe zachowanie i zaowocować nałożeniem kary.

Historia i wiek domeny

Na efektywność SEO wpływa też historia i wiek serwisu. Domeny istniejące w sieci od minimum kilku lat mają teoretycznie większe szanse na lepsze pozycje w wynikach Google niż domeny niedawno zarejestrowane. Ważne jest także to, jakie działania były dotychczas prowadzone w obrębie strony. Nawet długo istniejąca w sieci witryna, która ma mało treści, na której nie wprowadzano żadnych zmian czy też, do której nie prowadzą linki zewnętrzne, nie różni się dużo od nowego serwisu. Istotne jest też, czy w przeszłości Google nie nałożyło na stronę filtrów i kar.

Jak mierzyć efekty pozycjonowania?

Pozycjonowanie to długotrwały, wieloetapowy proces, składający się z różnych działań, ale przynoszący także zróżnicowane rezultaty. Profesjonalne SEO pozwala bowiem nie tylko polepszyć ruch w witrynie, ale również poprawić wyniki sprzedaży produktów, zwiększyć zyski i kreować pozytywny wizerunek marki. Dlatego też mierząc efekty pozycjonowania, warto wziąć pod uwagę różne dane. Aby uzyskać pełne wyniki dotyczące zasadności i skuteczności podjętych działań SEO, należy też stosować kilka metod pomiarowych.

Statystyki ruchu na stronie

Skutecznym sposobem na mierzenie wyników pozycjonowania jest profesjonalna analityka internetowa w zakresie ruchu w witrynie. Za pomocą odpowiednich narzędzi, np. zaawansowanej, a przy tym bezpłatnej platformy Google Analytics czy Google Search Console, można mierzyć wzrost ruchu na stronie. Należy porównać liczbę wejść użytkowników przed rozpoczęciem działań SEO z tym samym parametrem już po nawiązaniu współpracy z agencją lub specjalistą SEO. Analizując ruch na stronie weźmy pod uwagę analogiczny okres z zeszłego roku. Nadwyżka ruchu pozwoli określić, ile wejść na stronę uzyskano dzięki pozycjonowaniu. Jeśli notujemy spadki, warto zastanowić się, co warto poprawić i czy spadek nie wynika ze zmiany algorytmu.

Konwersje w serwisie internetowym

Wysokie pozycje witryny w wynikach wyszukiwania Google powinny iść w parze z większą aktywnością użytkowników wchodzących na stronę. Dlatego warto mierzyć konwersje. W zależności od celów biznesowych przedsiębiorstwa konwersją może być np. zakup produktu w sklepie internetowym, pobranie e-booka, zapisanie się do newslettera, pozostawienie danych kontaktowych, wypełnienie formularza oraz wiele innych działań internauty. Dla każdego e-commerce lub firmy oferującej w sieci swe usługi najistotniejszym parametrem jest sprzedaż i uzyskane dzięki niej zyski, jednakże należy pamiętać, że również inne konwersje mogą być ważne dla przedsiębiorstwa. Powyższe dane można znaleźć w narzędziach analitycznych, np. Google Analytics. Jeśli mimo wysokich pozycji i intensywnie prowadzonego SEO sklep bądź firma nie odnotowują większych przychodów lub liczby konwersji, należy wyciągnąć wnioski, poszukać przyczyn tego stanu i zoptymalizować strategię pozycjonowania.

efekty pozycjonowania

Analizy pozycji strony w wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe

Warto też śledzić pozycje serwisu na określone słowa kluczowe w rankingu Google, korzystając ze specjalistycznych programów i narzędzi analitycznych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ten parametr staje się coraz mniej miarodajny. Pozycje są bowiem personalizowane i różnią się w zależności od historii przeglądania lub lokalizacji. Dlatego też nigdy nie należy skupiać się wyłącznie na jednym parametrze i jednej metodzie analizy. Jeśli interesuje nas zmiana pozycji strony w SERP, możemy wykorzystać wiele narzędzi m.in.: Senuto, Ahrefs.

Jak pozycjonować sklep internetowy?

Pozycjonowanie sklepu internetowego to pracochłonny i złożony proces, trudniejszy niż pozycjonowanie standardowej strony firmowej. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki serwisu: dużej liczby produktów, które generują mnogość podstron. Prowadząc działania SEO, należy zadbać, aby każda z nich została odpowiednio zoptymalizowana, była przyjazna dla potencjalnego konsumenta oraz łatwa do wyszukania w wynikach organicznych Google.

Audyt SEO sklepu internetowego

Jak pozycjonować e-sklep, aby uzyskać wysokie pozycje w rankingu Google, zwiększyć ruch w e-commerce i zyski ze sprzedaży? Podstawą jest przeprowadzenie kompleksowego audytu SEO. Profesjonalna analiza sklepu obejmuje weryfikację zgodności różnych elementów z czynnikami rankingowymi wpływającymi na wysokie wyniki strony w rankingu Google. W zakres audytu wchodzi m.in. sprawdzenie poprawności meta tagów, wydajności sklepu, objętości i struktury tekstu, dostępności dla robotów wyszukiwarek, bezpieczeństwa korzystania, funkcjonalności strony oraz wiele innych czynników.

Wybór odpowiednich słów kluczowych (Keywords Research)

Kolejny krok w procesie pozycjonowania sklepów internetowych to wybór właściwych słów kluczowych generycznych i long tail, dopasowanych do danego e-commerce i celów biznesowych. Wybierając je, należy wziąć pod uwagę m.in. intencje użytkownika wpisującego konkretne frazy w wyszukiwarkę Google, konwertowalności, liczby zapytań i konkurencyjności słów. Aby stworzyć listę pozycjonowanych fraz, należy korzystać z profesjonalnych narzędzi. Trafny dobór słów pomoże sklepowi w zwiększeniu widoczności dla potencjalnych klientów, a tym samym poprawi szanse na konwersje i sprzedaż produktów.

Optymalizacja e-sklepu

Audyt SEO pozwala uzyskać informacje na temat zmian, jakie warto wprowadzić w wyglądzie, kodzie i treściach umieszczonych w sklepie. Dzięki temu serwis stanie się bardziej przyjazny dla konsumentów oraz lepiej widoczny dla robotów Google, a tym samym zyska większe szanse na wysokie pozycje. Do ważnych działań optymalizacyjnych należy m.in. wyeliminowanie błędów w kodzie, skrócenie czasu ładowania strony, właściwe opisanie grafik, content marketing i nasycenie treści słowami kluczowymi.

Content marketing sklepu internetowego

W pozycjonowaniu sklepu www ważne jest tworzenie unikalnych opisów produktów i kategorii produktowych, chociaż znacznie taniej jest korzystać z opisów producenta lub powtarzać częściowo teksty dla podobnych produktów. Zduplikowane treści mogą poważnie utrudnić zdobycie wysokich pozycji. Unikatowe powinny być także meta tagi Title i Description. Sklepy, które korzystają z automatycznych, powtarzalnych meta tagów mają mniejsze szanse na wysokie pozycje.

Aby uniknąć duplikacji, warto też zachęcać użytkowników do wystawiania recenzji na podstronach produktów. Google lubi unikalne treści, a sklep pozwala generować darmowy content z pomocą użytkowników (jest to tak zwany user generated content). Pomocne w e-commerce SEO są również intuicyjna organizacja produktów w łatwe do przeszukiwania kategorie i przejrzysta mapa witryny.

Odpowiedni profil linkowania sklepu internetowego

Ważnym elementem pozycjonowania e-commerce jest linkowanie zewnętrzne, które obejmuje odnośniki z innych źródeł prowadzących do konkretnych podstron, jak również wewnętrzne, czyli w obrębie sklepu. Link building to trudny proces, wymagający dużej wiedzy, doświadczenia oraz wyczucia, ponieważ nie wystarczy tylko umieścić odnośników „na chybił trafił” w sieci, ale trzeba to zrobić w przemyślany i umiejętny sposób, tak, aby przyniosły pożądane rezultaty.

Prowadzenie e-sklepu związane jest także z koniecznością spełnienia wymogów prawnych i pogodzenia ich z kwestiami dotyczącymi technicznej optymalizacji platformy sprzedażowej pod wymagania wyszukiwarki. Znajomość rozwiązań SEO pozwala skutecznie wypromować stronę w wynikach wyszukiwania i pozyskać wartościowy ruch generujący konwersje. E-commerce to dynamiczna branża, w której reguły gry wyznaczają użytkownicy oraz algorytmy Google odpowiadające za wygląd wyników wyszukiwania.

Chcesz dowiedzieć się co możemy zrobić dla Twojej strony?

Jak pozycjonować stronę firmową?

Pozycjonowanie strony firmowej to skuteczna metoda na zwiększenie widoczności strony głównej i podstron usługowych w sieci oraz poprawę ich pozycji w wynikach wyszukiwania Google. To ciągły proces budowania świadomości marki, który wymaga zaangażowania na każdym etapie, ale pozwalający uzyskać znakomite rezultaty. Działanie pozycjonujące odbywa się w podobny sposób jak przy pozycjonowaniu sklepu internetowego (patrz wyżej). W pierwszych krokach należy przeprowadzić audyt i optymalizację techniczną strony firmowej, dobrać odpowiednie słowa kluczowe (tzw. keyword research) i pozyskiwać wartościowe linkowanie. W strategii pozycjonowania strony firmowej powinniśmy skupić się na odpowiednim opisie strony głównej oraz rozwoju sekcji blogowej, która będzie budowała widoczność marki w wynikach organicznych. W linkowaniu należy skoncentrować się na zdobywaniu wartościowych odnośników do strony głównej ze sprawdzonych i wartościowych stron internetowych.

Jak pozycjonować blog?

Blog to nie tylko źródło opinii i informacji z różnych dziedzin, ale także wizytówka firmowa, sposób na budowanie wizerunku marki oraz zdobywanie leadów sprzedażowych i zwiększanie konwersji. Aby dotrzeć do użytkowników i potencjalnych klientów z zawartością bloga, warto go profesjonalnie pozycjonować. Przede wszystkim należy zadbać o unikalność treści i jej wysoką jakość, a także dostosować przekaz do intencji wyszukiwania i grupy docelowej.

Krok 1. Optymalizacja SEO bloga

Podstawą działań SEO jest zoptymalizowanie witryny. Należy zatem sprawdzić, czy blog m.in. szybko się ładuje, nie zawiera błędów w kodzie, ma poprawnie uzupełnione meta tagi, jest funkcjonalny i dostępny dla robotów wyszukiwarek. Na podstawie uzyskanych w ten sposób danych warto wprowadzić zmiany w kodzie, treściach i wyglądzie bloga, aby witryna stała się bardziej przyjazna dla wyszukiwarek, a tym samym poprawiły się jej szanse na lepsze pozycje w rankingu Google.

Krok 2. Wybór fraz kluczowych

Pozycjonowanie bloga warto rozpocząć od analizy fraz kluczowych i wyboru tematów blogowych oraz fraz ściśle powiązanych z artykułami. Frazy należy umieszczać naturalnie w wielu miejscach na stronie m.in.: w nagłówkach H1-H6, leadzie (zajawce), w akapitach, meta title i description, atrybutach alt grafik, nazwach plików, URL-u artykułu. Optymalizując blog i treść artykułów najlepiej wybierać frazy z długiego ogona (long tail) i o niskim search volume. Dzięki temu zyskamy duży ruch z zapytań niszowych i bardzo konkretnych.

długi ogon

Krok 3. Strategia content marketingu

Plan content marketingowy pozwala stworzyć skuteczny harmonogram publikacji. Wybierając tematy blogowe warto kierować się: sezonowością (np. trendy na 2022 rok) i ponadczasowością (tzw. evergreen content). Warto również pamiętać o aktualizacji starych publikacji m.in. poprzez odświeżanie danych, grafik, informacji, a także optymalizacji SEO. Strategia content marketingowa powinna również uwzględniać cel biznesowy, czyli konwersję. W takim przypadku niezbędnym krokiem może być zaprojektowanie w artykułach odpowiednich kafelków produktami czy okienka do zapisu do newslettera.

Krok 4. Optymalizacja techniczna artykułu

Teksty powinny być nie tylko interesujące i czytelne dla odbiorcy, ale również właściwie zoptymalizowane pod algorytmy wyszukiwarek. Dlatego oprócz trafnych słów kluczowych warto uwzględnić różne aspekty treści. Jednym z nich jest czytelność. Publikacje powinny zawierać krótkie akapity, punktowania, boldowanie, dodatkowe multimedia, np. video czy infografikę. Artykuły muszą mieć odpowiednią długość (należy unikać niepraktycznych, krótkich tekstów tzw. thin content), która wyczerpuje temat i odpowiada na konkretne zapytanie.

Krok 5. Linkowanie blogu

Ważnym elementem pozycjonowania blogu jest też pozyskiwanie linków zwrotnych z wartościowych źródeł. Serwisy bądź fora powinny być tematycznie powiązane z blogiem oraz podlinkowane z innych stron, a także muszą mieć dobrą i rosnącą widoczność w Google. Pozycjonowanie bloga firmowego to również odpowiednie linkowanie wewnętrzne. Dzięki temu możemy przekierować użytkownika po różnych miejscach serwisu i wskazać robotom Google wartościowe treści w obrębie serwisu. Ostatnim ważnym linkowaniem jest wychodzące. Powołując się na wiarygodne żródła, np. badania GUS, zwiększamy zaufanie Google do treści blogowych i tym samym podnosimy wiarygodność serwisu.

Jak pozycjonować biznes lokalny?

W osiągnięciu wysokich pozycji w rankingu Google przez firmy działające na lokalnym rynku sprawdzi się tzw. local SEO. To szereg działań służących umieszczeniu witryny jak najwyżej w wynikach organicznych na zapytania związane z konkretną lokalizacją. To szczególnie polecane rozwiązanie dla firm działających lokalnie, takich jak salony fryzjerskie, gabinety weterynaryjne, warsztaty samochodowe, restauracje, kawiarnie itp.

Wizytówka Google Moja Firma

Pozycjonowanie na konkretną lokalizację obejmuje przede wszystkim stworzenie i zoptymalizowanie wizytówki Google Moja Firma umieszczonej na Mapach Google. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwo znaleźć sklepy, lokale i firmy znajdujące się w pobliżu miejsca, w którym się aktualnie znajdują. W wizytówce należy umieścić najważniejsze informacje na temat firmy: opis prezentujący markę, adres i telefon kontaktowy, godziny otwarcia oraz firmową stronę www. Ponadto ważne jest też dodanie dużej liczby zdjęć prezentujących siedzibę, dobór właściwych kategorii oraz zadbanie o pozytywne opinie od klientów.

Techniczna optymalizacja serwisu

W zakres lokalnego SEO wchodzi ponadto audyt witryny internetowej służący znalezieniu błędów i elementów strony utrudniających zdobywanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Na podstawie uzyskanych wyników należy wprowadzić zmiany w kodzie, wyglądzie i treściach znajdujących się w witrynie. Wdrożenie zaleceń optymalizacyjnych pozwala dostosować serwis do najpopularniejszych wyszukiwarek. Ważne, aby w optymalizacji zadbać o wersję mobilną strony, która w dużym stopniu wpływa na sukces lokalnego SEO, a także dane teleadresowe czy dane strukturalne (schema).

Lokalność a dobór adekwatnych słów kluczowych

Kolejny etap w procesie pozycjonowania biznesów lokalnych to dobór właściwych fraz, które przyniosą konwersje. Wybierając słowa kluczowe, należy korzystać z profesjonalnych narzędzi. Trafna lista fraz skupionych na konkretnych lokalizacjach (np. fryzjer Warszawa, restauracja Wrocław rynek) pozwoli firmie zwiększyć widoczność strony dla potencjalnych klientów, co przełoży się na zwiększenie szans na konwersje oraz wzrost zysków. Na tym etapie warto zobaczyć, na co wyświetla się konkurencja. Na podstawie analizy konkurencji można zaplanować skuteczną strategię pozycjonowania lokalnego.

Content marketing

Ważnym elementem pozycjonowania lokalnego biznesu jest publikowanie angażujących, autorskich tekstów zoptymalizowanych pod SEO. Ważne, aby teksty były nie tylko interesujące dla czytelnika oraz unikalne, ale także zawierały odpowiednie słowa kluczowe. Treści te powinny znaleźć się na stronie firmowej, ale zaleca się też umieszczanie wysokiej jakości artykułów sponsorowanych na innych portalach, z linkami prowadzącymi do strony docelowej.

Linkowanie

Istotną częścią procesu local SEO jest link building, czyli pozyskiwanie wartościowych linków zwrotnych prowadzących do serwisu, a także umieszczanie odnośników w obrębie witryny. Umiejętne linkowanie pozwala zwiększyć popularność firmy w sieci, a także wpłynąć na wzrost pozycji w wynikach organicznych Google.

Jak pozycjonować biznes sezonowy?

Pozycjonowanie sezonowe to polecana strategia skierowana do przedsiębiorców zainteresowanych promowaniem swojego biznesu w wybranym okresie. Niektóre branże cechują się sezonowością, natomiast inne mogą zyskać dodatkowe dochody w konkretnym czasie, np. przed eventami cyklicznymi (Black Friday, walentynki) lub świętami. Warto się do tego okresu odpowiednio przygotować, aby maksymalnie zwiększyć szanse na wysokie zyski.

Odpowiednia strategia pozycjonowania sezonowego

Przed rozpoczęciem pozycjonowania sezonowego należy opracować strategię działania. Przez cały rok zaleca się systematyczne realizowanie SEO, natomiast przynajmniej 2-3 miesiące przed danym wydarzeniem bądź szczytem sezonu warto zintensyfikować działania.

Sezonowe słowa kluczowe i frazy okolicznościowe

Istotne jest także opracowanie listy fraz sezonowych do pozycjonowania. Zaliczają się one do słów kluczowych z długiego ogona (tzw. long tail), czyli składających się z kilku wyrazów. Wykazują duży potencjał generowania ruchu w szczycie sezonu. Wspomniane frazy można opracować, korzystając ze specjalistycznych narzędzi, takich jak Planer słów kluczowych Google, Senuto czy Ahrefs.

Sezonowe słowa kluczowe i frazy okolicznościowe

Tematyczny landing page

Frazy sezonowe najlepiej umieszczać na specjalnie przygotowanych do tego zadania landing page’ach promujących okolicznościowy asortyment. Dzięki pozycjonowaniu skierujesz na nie potencjalnych klientów zainteresowanych zakupem oferowanych produktów lub usług. Aby zachęcić ich do skorzystania z oferty, możesz zaproponować im rabaty albo promocje. Zadbaj również o wydajność strony, aby funkcjonowała bez zarzutów, nawet w przypadku dużego ruchu. Popraw jej użyteczność, usuń błędy w optymalizacji i sprawdź ważność certyfikatu SSL.

Słowa kluczowe mogą się także znaleźć w opisach produktów, jeśli ich potencjał do generowania ruchu jest na tyle duży, że przyciągnie większy ruch niż „standardowe” frazy. W procesie optymalizowania strony pod pozycjonowanie sezonowe ważne są także odpowiednie metaznaczniki.

Marketing sezonowy

Istotnym elementem strategii pozycjonowania biznesu sezonowego jest content marketing. Układając strategię działania, określ, jakie treści trzeba napisać, zaktualizować bądź zredagować, a następnie wskaż miejsca pozyskiwania linków zwrotnych i dystrybucji treści. Przygotowanie odpowiednio nasyconych frazami okolicznościowymi, interesujących wpisów blogowych, treści poradnikowych na stronie firmowej albo artykułów sponsorowanych umieszczonych na portalach zewnętrznych pozwoli odpowiedzieć na zapotrzebowanie użytkowników w szczycie sezonu.

Jak pozycjonować stronę zagraniczną?

Pozycjonowanie strony zagranicznej to rozwiązanie przeznaczone dla osób zainteresowanych promocją serwisu na zagranicznym rynku, w obcojęzycznych wersjach wyszukiwarek, np. google.cz albo google.de. To zazwyczaj trudniejsze zadanie niż pozycjonowanie prowadzone w Polsce. Poza „standardowymi” czynnikami rankingowymi wymaga bowiem również uwzględnienia wymagań i specyfikacji zagranicznego rynku.

Dopasowanie do wymagań zagranicznego rynku

Pozycjonując stronę zagraniczną, należy zatem wziąć pod uwagę m.in. praktyki stosowane w określonej branży, działania lokalnej konkurencji czy też sposób wyszukiwania usług i produktów przez użytkowników. Ogólne zasady optymalizacji serwisu i jego pozycjonowania w Google są wszędzie takie same, jednakże zagraniczne SEO wymaga uwzględnienia pewnych różnic występujących w sferze ekonomicznej i kulturowej, ponieważ mogą one wpłynąć na powodzenie całego projektu.

Wybór strategii pozycjonowania

Planując, jak pozycjonować stronę zagraniczną, należy opracować strategię działania. Trzeba wybrać typ domeny serwisu, ponieważ od niej zależy w pewnym stopniu efektywność procesu zwiększania widoczności strony w zagranicznej wyszukiwarce. Do wyboru jest zatem subdomena, podstrona obcojęzyczna albo osobny serwis. Każde z rozwiązań ma swoje zalety, jednakże doświadczenie pokazuje, że najskuteczniejszym rozwiązaniem jest pozycjonowanie osobnego serwisu na krajowej domenie.

Analiza konkurencji

Istotnym elementem pozycjonowania zagranicznej witryny jest analiza konkurencji. Jeżeli w ścisłej czołówce wyników Google pojawiają się strony firmowe, które długo istnieją w sieci i są dobrze zoptymalizowane pod wyszukiwarki, to pokonanie konkurencji oraz zdobycie wysokich pozycji w wynikach organicznych może się okazać długotrwałe i trudne.

Wybór wyszukiwarki

Ważny jest też wybór właściwej wyszukiwarki, której wymagania będą brane pod uwagę podczas pozycjonowania serwisu. Na przykład, prowadząc kampanię skierowaną na Europę Wschodnią, należy koniecznie wziąć pod uwagę Yandex, wchodząc na rynek czeski – Seznam, natomiast Niemcy lub inne kraje Europy Zachodniej – Google.

Optymalizacja serwisu zagranicznego

Należy też odpowiednio zoptymalizować witrynę pod względem technicznym i treściowym. Konieczne jest stworzenie wartościowych tekstów w języku obcym, ustawienie meta tagów i wskazanie deklaracji językowej za pomocą atrybutu hreflang. Niezwykle ważny jest dobór fraz kluczowych dostosowanych do biznesu i specyfiki zagranicznego rynku, a następnie umieszczenie ich w treściach znajdujących się na stronie.

Linkowanie

Niezbędnym elementem zagranicznych działań SEO jest linkowanie zewnętrzne i wewnętrzne. W pierwszym przypadku link building obejmuje pozyskiwanie odnośników do serwisu prowadzących z wartościowych zagranicznych domen tematycznych. Drugi rodzaj to z kolei linkowanie w obrębie witryny.

Potrzebujesz SEO dla Twojego zagranicznego serwisu internetowego?

Jak pozycjonować wizytówkę Google Moja Firma?

Optymalizacja i pozycjonowanie wizytówki firmowej w Google Moja Firma to działanie, które może skutecznie wesprzeć promocję Twojej marki w internecie. To szczególnie zalecane rozwiązanie dla małych, lokalnych firm. Dzięki wizytówce GMF użytkownicy mogą łatwo znaleźć sklepy, firmy i lokale znajdujące się w pobliżu miejsca, w którym się aktualnie znajdują.

Pozycjonowanie na Mapie Google

Pozycjonowanie na Mapie Google

Pozycjonowanie na Mapach Google to ważny element lokalnego SEO. Dzięki właściwie zoptymalizowanej i wypromowanej w Google Maps wizytówce potencjalny klient może za pomocą jednego kliknięcia umówić się na wizytę, wyznaczyć najkrótszą trasę do placówki albo przeczytać opinie innych internautów na temat firmy. Jeśli chcesz zatem rozpocząć pozycjonowanie wizytówki, najpierw musisz ją założyć i dodać do Mapy Google.

Optymalizacja wizytówki GMF

Jak pozycjonować wizytówkę Google Moja Firma, aby w szybki sposób osiągnąć pożądane rezultaty i poprawić pozycję strony na Mapach Google? Podstawą jest jej prawidłowe zoptymalizowanie. Często stanowi ona pierwszy kontakt potencjalnego klienta z marką, dlatego ważne jest, aby ją odpowiednio uzupełnić. Wizytówka naniesiona na Mapę Google powinna zatem mieć unikalny opis prezentujący firmę, właściwie dobrane kategorie i jak najwięcej zdjęć prezentujących wnętrze siedziby, pracowników czy też obrazujących przebieg pracy przedsiębiorstwa.

Należy też dodać fotografię profilową. Ważne, aby w wizytówce umieścić adres firmy, numer telefonu do kontaktu, godziny otwarcia, a najlepiej także witrynę firmy. W przypadku wybranych branż, np. gastronomicznej, zaleca się umieszczenie lokalnych adresów URL prowadzących bezpośrednio do podstrony umożliwiającej złożenie zamówienia, rezerwacji stolika itp. Należy pamiętać, aby te same dane, które znajdują się w wizytówce, znalazły się też w firmowym serwisie wraz z mapą Google z zaznaczoną lokalizacją.

Opinie od klientów

Warto zadbać również o to, aby klienci wystawiali opinie i przyznawali oceny firmie. Komentarze te są bowiem czynnikiem rankingowym w pozycjonowaniu firmy w Google Mapach. Istotne jest też odpowiadanie na pytania klientów z oficjalnego konta firmowego, co pozwala budować pozytywny wizerunek marki.

Jak pozycjonować zdjęcia w Google Grafika?

Pozycjonowanie grafik to proces optymalizacji obrazów w danej witrynie, dzięki czemu wyszukiwarki łatwiej je znajdą oraz „przeczytają”, co w konsekwencji poprawi pozycję strony w rankingu Google i widoczność określonych treści. Odpowiednia optymalizacja obrazów może w znacznym stopniu zwiększyć ruch na stronie, ponieważ dziś wielu konsumentów poszukuje produktów, bazując właśnie na grafikach. To szczególnie ważne w branżach, które koncentrują się na prezentacji oferty za pomocą obrazu, czyli np. w: turystyce, aranżacji wnętrz, gastronomii czy modzie.

Pozycjonowanie zdjęć obejmuje takie elementy, jak czas ładowania, rozmiar obrazu oraz jego typ, a także optymalizację słów kluczowych i tekstów alternatywnych w nazwach plików graficznych. SEO grafik jest często pomijanym elementem pozycjonowania na stronie, co w wielu przypadkach stanowi duży błąd. Jeśli zlekceważymy siłę, którą ma w internecie dobrze zoptymalizowany obraz, powinniśmy liczyć się z problemami ze zdobyciem wysokich pozycji strony w wyszukiwarce i utrudnionym generowaniem wartościowego ruchu organicznego.

Szukając odpowiedzi na pytanie: jak pozycjonować zdjęcia w Google Grafika, warto przede wszystkim skupić się na tym, aby wykorzystywane obrazy, odpowiednio umieszczone na stronie, pomagały czytelnikom lepiej zrozumieć daną treść oraz ułatwiały jej przeglądanie. Zdjęcia muszą być wysokiej jakości – idealnie jeśli pochodzą z własnych zasobów, a nie ogólnodostępnych, darmowych zbiorów. Na przykład, gdy piszemy o zespole firmy, na stronie warto umieścić obrazy przedstawiające naszych pracowników, a nie zdjęcia przypadkowych osób z tzw. stocka.

Dobór dobrej jakości grafiki jest ważny, ale istotnym elementem SEO obrazów jest również ich techniczna optymalizacja. Przede wszystkim warto zmniejszyć rozmiary obrazu, dzięki czemu poprawie ulegnie szybkość ładowania się danej strony. Każda grafika powinna także mieć uzupełniony tzw. atrybut alt, który informuje wyszukiwarkę, co znajduje się na danym zdjęciu, pomagając jej w przetwarzaniu obrazów. Do tytułów grafik i nazw plików można dodawać również docelowe słowa kluczowe.

Jak pozycjonować kanał na YouTube?

Jak pozycjonować kanał na YouTube?

Nawet jeśli nagrywanie materiałów wideo nie jest podstawowym celem Twojej działalności ani głównym narzędziem marketingu, YouTube stał się kanałem komunikacji, którego nie możesz już lekceważyć. Drugi po Facebooku najpopularniejszy portal społecznościowy i zarazem druga co do wielkości (po Google) wyszukiwarka świata, daje szerokie możliwości dotarcia do użytkowników sieci i potencjalnych klientów. Czym jest SEO YouTube i jak pozycjonować kanał na YouTube?

Dzięki umiejętnej i efektywnej promocji Twojego kanału możesz pokazać swoje unikatowe, interesujące treści tysiącom, a nawet milionom widzów, kreując swój wizerunek eksperta. Wideo jest obecnie najbardziej angażującym formatem, co potwierdzają milionowe wyświetlenia, notowane przez najpopularniejsze kanały YT. Serwis, z którego korzystają ponad 2 miliardy użytkowników na świecie, to doskonałe miejsce do budowy silnej marki. Kluczowe elementy działań SEO na YouTube to m.in.:

 • dodanie słów kluczowych w ustawieniach kanału – ważne, by frazy wpisane w ustawieniach były ściśle związane z tematyką prowadzonego kanału. Odpowiednio dobrane słowa kluczowe to sprawdzony sposób na większą liczbę odwiedzin i wzrost wyświetleń,
 • precyzyjny opis każdego filmu – również poszczególne materiały wideo powinny zostać wzbogacone o słowa kluczowe oraz opis, maksymalnie odzwierciedlające treść filmu,
 • dodawanie linku do subskrypcji – pozwala na szybsze zwiększenie liczby subskrybentów kanału wśród fanów marki w innych miejscach w sieci, np. na Facebooku, Instagramie lub TikToku,
 • umieszczenie elementu marki w trakcie prezentacji wideo – element marki to znak wodny widoczny w prawym dolnym rogu wyświetlanego filmu. Kliknięcie na niego umożliwia subskrypcję kanału,
 • podanie danych kontaktowych w opisie kanału – podanie adresu e-mail, strony www czy kont w social mediach znacznie ułatwia nawiązywanie współpracy, podobnie jak sam opis kanału, który istotnie wpływa na wiarygodność marki.

Powyższe, podstawowe wskazówki co do tego, jak pozycjonować kanał na YouTube to oczywiście nie wszystko, co da się zrobić, by zbudować lepszą widoczność, a co za tym idzie – docierać do większej liczby fanów i potencjalnych klientów. Poza uniwersalnymi działaniami warto dysponować odpowiednią strategią promocji na YT, stworzoną przez specjalistów od videomarketingu. Pozycjonując markę warto uwzględnić największy serwis wideo, do którego co minutę użytkownicy przesyłają 500 godzin nowych treści.

Jak pozycjonować artykuły w Google News?

Google News może przynieść stronie internetowej duży przyrost ruchu. Wiadomości Google stanowią bowiem jeden z największych agregatów newsów ze wszystkich serwisów informacyjnych w sieci. Już jeden artykuł umieszczony w tym miejscu wystarczy, aby wygenerować nawet pół miliona wejść na stronę w krótkim czasie. Właściwa optymalizacja witryny pod kątem Wiadomości Google może stać się ważnym elementem marketingu treści. To szczególnie istotna strategia dla dużych serwisów i portali, które systematycznie publikują artykuły.

Spełnienie odpowiednich kryteriów

Jak pozycjonować artykuły w Google News, aby zwiększyć widoczność serwisu i poprawić ruch na stronie? Aby dostać się do Wiadomości albo Top Stories niezbędne jest spełnienie odpowiednich wymagań. Dobrze zoptymalizowany tekst, realizujący wyznaczone przez Google kryteria, ma szansę znaleźć się w Google News, a tym samym zyskać popularność. Co ważne, Google ma osobny, ręcznie moderowany indeks przeznaczony dla wiadomości, co sprawia, że dostanie się tam wymaga więcej wysiłku, niż w przypadku zwykłych wyników wyszukiwania.

Optymalizacja artykułów pod Google News

Jeśli chcesz zatem wypozycjonować swój artykuł w Google News, przed jego zgłoszeniem musisz odpowiednio zoptymalizować treść. Tekst musi spełnić szereg kryteriów jakościowych. Publikowane artykuły powinny dotyczyć bieżących wydarzeń. Muszą być wysokiej jakości i unikalne. Nie mogą mieć błędów stylistycznych, gramatycznych, ortograficznych oraz innych. Ważne, aby zawierały wyłącznie prawdziwe informacje i były oryginalne, czyli autorstwa zgłaszającej je osoby lub też zawierające odnośnik do źródła.

Artykuł powinien być w formacie HTML, nie może być przesłany w pliku .pdf albo w formie multimedialnej. Adres URL do tekstu musi być stały i unikalny. Pozycjonując artykuł pod Google News, należy również udostępnić robotom indeksującym metatagi lub plik robots.txt, a także swoje dane kontaktowe. Trzeba ponadto ograniczyć reklamy znajdujące się na stronie z tekstem.

Przedstawione wymogi to zaledwie część z długiej listy wytycznych przedstawionych przez Google. Znajdują się na niej szczegółowe wymagania techniczne dotyczące całego tekstu i jego nagłówków, znaczników meta, miniatur graficznych, map witryn czy plików video. Proces właściwego zoptymalizowania strony jest więc trudny, ale z pewnością opłacalny ze względu na ogromną popularność i liczbę wejść, które może zapewnić witryna w Google News.

Właściwe zoptymalizowanie artykułu to podstawa w jego pozycjonowaniu. Co istotne, wiele wskazówek dotyczących struktury strony i tworzenia treści wymaganych przez Google pokrywa się z wytycznymi SEO dla webmasterów. Można zatem założyć, że strona z tekstem w Google News ma większe szanse na lepsze pozycjonowanie w wynikach organicznych, ponieważ jest uznawana przez roboty Google za godną zaufania i wartościową.

Z jakich narzędzi korzystać przy pozycjonowaniu stron

Specjaliści SEO mają do wyboru szereg zaawansowanych narzędzi, które wspierają proces pozycjonowania stron www. Obecnie nie da się prowadzić efektywnych działań związanych z budowaniem widoczności w sieci bez wykorzystania specjalistycznego oprogramowania. Podstawowe funkcje, jakimi charakteryzują się poszczególne, darmowe oraz płatne aplikacje SEO to m.in.:

 • monitorowanie pozycji serwisu,
 • analiza i wyszukiwanie słów kluczowych,
 • badanie popularności poszczególnych fraz,
 • analizowanie ruchu internetowego,
 • badanie profilu linkowego.

Poniżej lista zawierająca najważniejsze narzędzia, z jakich przy pozycjonowaniu stron korzystają eksperci SEO.

Google Analytics

Darmowe narzędzie od Google, dostarczające aktualne oraz historyczne dane dotyczące ruchu na stronie internetowej. Statystki zliczane są na postawie zainstalowanego w obrębie witryny kodu śledzącego, a następnie przesyłane na konto użytkownika.

Google Search Console

Platforma do sprawdzania pozycji strony służy również do analizowania danych strukturalnych jak liczba kliknięć, odwiedzin i wyświetleń poszczególnych podstron, pozyskiwana z wyników organicznych.

SEMSTORM

Kolejne z istotnych narzędzi do sprawdzania pozycji serwisu, wybierania fraz oraz monitorowania widoczności witryny na określone słowa kluczowe.

Senuto

Aplikacja podobna do SEMSTORM. Oferuje m.in.: badanie widoczności serwisu, śledzenie zmian pozycji, a także rozbudowaną bazę fraz do pozycjonowania witryny, wraz z danymi o ich konkurencyjności. Przydatna nie tylko przy optymalizacji własnego serwisu, ale również przy monitorowaniu działań konkurencji.

Surfer SEO

Zaawansowane narzędzie do analizy treści na stronie www pod kątem ich wpływu na pozycję w wynikach wyszukiwania. Surfer SEO bada content, dostarczając cennych wskazówek dotyczących struktury treści, optymalizacji słów kluczowych, nagłówków, długości tekstu oraz wielu innych parametrów.

Ahrefs

Jedno z najważniejszych narzędzi SEO służących do analizowania profilu linkowego strony. Korzystając z Ahrefs, można w szybki sposób zbadać zarówno poszczególne podstrony z odnośnikami, jak i całe witryny pod kątem oceny poprawności i efektywności linkowania.

Screaming Frog

To crawler służący do analizy on-site strony www i wyłapywaniu nieprawidłowości w jej działaniu. Dzięki niemu można dokładnie przeanalizować duplikacje treści, błędy 404, przekierowania 301, 302, niewłaściwe meta tagi.

Zmiana strony a utrzymanie wyników pozycjonowania

Przedsięwzięcie, jakim jest zmiana strony internetowej, może istotnie wpłynąć na wyniki pozycjonowania, czyli dotychczasową pozycję serwisu w Google. Eksperci SEO pracujący dla naszej agencji zapewniają szeroki zakres wsparcia, pozwalającego utrzymać dotychczasowe pozycje dla poszczególnych podstron, nawet pomimo ich gruntownej przebudowy lub całkowitej wymiany. Na co z punktu widzenia SEO należy w szczególności uważać, planując zmianę strony internetowej?

Decyzja o unowocześnieniu serwisu czy rozszerzeniu go on nowe funkcjonalności może wynikać z konieczności wykonania rebrandingu, zmiany firmowej oferty lub po prostu ze zmieniającej się rzeczywistości, do której archaiczny design witryny przestaje pasować. Jeśli celem przedsiębiorstwa jest zmiana strony, a utrzymanie wyników pozycjonowania stanowi istotny warunek całej operacji, należy zadbać o kilka istotnych czynników.

 1. Odpowiednie dopasowane architektury treści – trzeba zadbać o to, by sposób budowy strony, liczba podstron, czy słów kluczowych odzwierciedlały architekturę starego serwisu, co ułatwi pracę algorytmom wyszukiwarek.
 2. Zadbanie o to, by nowa wersja serwisu po jej uruchomieniu od samego początku była indeksowana w wynikach wyszukiwania.
 3. Umiejętne ustawienie przekierowań 301 prowadzących ze starych do nowych podstron w serwisie.
 4. Integracja nowej wersji strony z Google Analytics poprzez dodatnie tego samego kodu w celu zapewnienia kontynuacji śledzenia wyników.
 5. Techniczna optymalizacja witryny w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wszystkich elementów strony oraz ich maksymalnego dopasowania do wymogów SEO.

Planujesz wdrożenie nowej wersji strony www i nie chcesz utracić dotychczasowych pozycji? Pamiętaj, że zmiana strony a utrzymanie wyników pozycjonowania to dwa mocno powiązane ze sobą procesy. Skontaktuj się z naszymi specjalistami jeszcze przed rozpoczęciem modyfikacji i skorzystaj z dedykowanego doradztwa w zakresie utrzymania pozycji po wdrożeniu zmian.

Zmiana domeny a utrzymanie wyników pozycjonowania

Zmiana domeny a utrzymanie wyników pozycjonowania

Przeniesienie strony na nową domenę, zmiana dostawcy hostingu czy migracja na inną platformę CMS to czynności, które w domyśle mają zwiększyć funkcjonalność witryny oraz ułatwić jej obsługę. Zmiana domeny może jednak wiązać się także z ryzykiem utraty wypracowanych pozycji w wynikach wyszukiwania. Jak tego uniknąć i w sposób maksymalnie bezstratny dokonać przeniesienia serwisu na nowy adres URL?

Zmiana nazwy firmy to najczęstsza, choć niejedyna sytuacja, w której konieczne może okazać się uruchomienie dotychczasowej strony na innym adresie URL. Zmianę domeny warto drobiazgowo zaplanować, by nie utracić rezultatów pozycjonowania. Przygotowując się do tej operacji, należy zadać o takie aspekty jak m.in.:

 • dodanie nowej strony do Google Search Console oraz aktualizacja informacji o witrynie w Google Analytics,
 • wykonanie backupu starej strony www,
 • tymczasowe zablokowanie nowej strony przed indeksowaniem w celu uniknięcia duplikacji treści.

Jeśli stronę czeka zmiana domeny, a utrzymanie wyników pozycjonowania jest priorytetem, konieczne będzie również przygotowanie przekierowań podstron ze starej strony do nowego serwisu (301). Warto zadbać, by struktura adresów URL na nowej witrynie przypominała linki z tej starej.

Można przyspieszyć moment, w którym wyszukiwarki „zrozumieją” połączenie pomiędzy starą a nową domeną. Warto wykorzystać poszczególne elementy strony, np. meta-tagi, stopkę czy podstronę „O nas”, w celu umieszczenia w nich odpowiednich informacji, np. o rebrandingu marki.

Kluczowe z punktu widzenia utrzymania efektów działań SEO na nowej domenie jest nieustanne monitorowanie pozycji pod kątem ewentualnych spadków. Na zmiany rankingowe należy reagować szybko i zgodnie z ustaloną strategią. Dzięki temu nawet w sytuacji, gdy na początku pojawią się ewentualne spadki pozycji, odzyskanie dawnego ruchu oraz pozycji będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Z całą pewnością zmiana domeny z utrzymaniem wyników pozycjonowania to zadanie, które warto powierzyć specjalistom. Wsparcie doświadczonej agencji SEO pozwoli nie tylko nie stracić dotychczasowych osiągów, ale także – dzięki skutecznej optymalizacji – zbudować jeszcze lepszą widoczność serwisu.

FAQ SEO - najczęściej zadawane pytania dot. pozycjonowania stron

Pozycjonowanie stron w internecie daje efekty po dłuższym czasie, dlatego warto wykazać się cierpliwością. Wyniki nie są też dane raz na zawsze. Osiągnięcie pozycji w TOP3, TOP5 lub TOP10 nie gwarantuje, że utrzymamy je w kolejnych miesiącach. Ranking powstaje w oparciu o wiele czynników, które często się zmieniają.

efekty pozycjonowania

Agencje SEO podejmują działania, które przyczyniają się do poprawy pozycji serwisu, ale nie mogą zagwarantować konkretnego miejsca w wynikach wyszukiwania. Google często wprowadza nagłe i nieoczekiwane zmiany wpływające na ranking. Pozycjonerzy nie mają wpływu na:

mozcast narzedzie do monitorowania zmian w google

MozCast jest jednym z narzędzi pozwalających na monitorowanie zawirowań w wynikach wyszukiwania. Na podstawie wahań w pozycjach setek tysięcy serwisów internetowych aplikacja ocenia wielkość zmian wynikających z prawdopodobnych update’ów algorytmów Google.

Pozycjonując stronę internetową, zwiększamy jej widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. Skuteczne promowanie strony w Google oznacza, że po wpisaniu określonego zapytania przez użytkownika, witryna pojawia się na wysokich miejscach w rankingu Google. W ten sposób internauta ma możliwość jej zauważania, zapoznania się z zaprezentowaną ofertą i skonwertowania (dokonania zakupu, wysłania formularza kontaktowego, pobrania katalogu z ofertą itp.). Osiągnięcie zadowalającej pozycji wymaga prowadzenia różnorodnych działań typu off-site i on-site oraz śledzenia najnowszych trendów związanych z optymalizacją serwisów internetowych.

Pozycjonowanie serwisów internetowych to proces długofalowy. Uzyskanie efektów, np. wejście do TOP10 lub zwiększenie widoczności na określoną pulę fraz kluczowych, zależy od wielu czynników. Są to m.in. konkurencyjność słów kluczowych, aktywność konkurencji, wiek domeny, możliwość rozbudowy serwisu o dodatkowe treści. Pozycjonując się na niszowe frazy na lokalnym rynku, zadowalające efekty można osiągnąć po samym wprowadzeniu zaleceń optymalizacyjnych. Z kolei osiągnięcie wymarzonej pozycji na ogólne, często wyszukiwane słowa kluczowe, na które aktywnie pozycjonują się mocni gracze, może zająć nawet kilkanaście miesięcy.

jak długo trwa pozycjonowanie strony

Inwestycja w pozycjonowanie jest opłacalna z kilku powodów. Po pierwsze, systematyczne realizowanie działań SEO pomaga pozyskiwać ruch w długim okresie. Po drugie, poprawianie widoczności na kolejne słowa kluczowe zwiększa prawdopodobieństwo dotarcia do kolejnych użytkowników zainteresowanych naszym asortymentem. Po trzecie, pojawianie się marki wysoko w wynikach wyszukiwania pomaga budować zaufanie użytkowników i dobry wizerunek firmy w internecie.

Pod angielskim skrótem SEO (Search Engine Optimization) kryje się optymalizacja stron internetowych pod wyszukiwarkę internetową. Podejmowane działania opierają się na pozyskaniu wartościowego ruchu oraz zwiększeniu widoczności serwisu w organicznych wynikach wyszukiwania (tzw. SERP). Portal Moz.com definiuje pojęcie SEO następująco:

Co można przetłumaczyć jako:

Optymalizacja stron www to zespół działań polegających na zwiększeniu ilości i jakości ruchu na stronie pochodzącego z organicznych wyników wyszukiwania.

Polskie agencje SEO bardzo często stosują termin pozycjonowanie, którym określają szereg czynności przyczyniających się do poprawy widoczności serwisu internetowego w organicznych wynikach wyszukiwania. W tym znaczeniu pozycjonowanie obejmuje kompleksowe działania: dobór słów kluczowych, techniczną optymalizację witryny, link building, tworzenie unikalnych treści.

Porównując obie definicje, widzimy, że zarówno SEO, jak i pozycjonowanie koncentruje się na pozyskaniu ruchu z organicznych wyników wyszukiwania oraz uzyskaniu jak największej widoczności firmy, brandu lub strony w wyszukiwarce. W związku z tym SEO i pozycjonowanie są pojęciami tożsamymi, więc można traktować je jak synonimy. Techniczna optymalizacja serwisu (potocznie określana przez niektórych przedstawicieli branży marketingu internetowego jako SEO) jest bardzo mocno związana z procesem pozycjonowania, że trudno traktować te terminy jako osobne działania.

Podsumowując, jeśli specjalista SEO posługuje się pojęciem SEO albo pozycjonowaniem, będzie miał na myśli podejmowanie działań poprawiających widoczność serwisu w organicznych wynikach wyszukiwania. Sprawdź też, co sądzi Google o optymalizacji stron internetowych.

Według oficjalnych komunikatów opublikowanych przez Google, nazwa domeny, w której uwzględnimy pozycjonowane słowa kluczowe, nie ma wpływu na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Nie jest to czynnik rankingowy. Kupując domenę z rynku wtórnego, warto natomiast przyjrzeć się jej historii, a szczególnie przeanalizować profil linków zwrotnych oraz jej tematyczność. Zawartość oraz historia linkowania oddziałują na skuteczność procesu pozycjonowania.

Pozycjonowanie i Google Ads to komplementarne formy promocji online. Stosując oba te rozwiązania, można docierać do szerokiego grona użytkowników – osób poszukujących produktów w organicznych oraz płatnych wyników wyszukiwania. Oba narzędzia sprawdzają się do nieco innych celów. Google Ads ma zastosowanie w przypadku sezonowych kampanii, kiedy zależy nam na natychmiastowym pozyskaniu klientów. Z kolei działania SEO przynoszą ruch w dłuższym okresie, zapewniając stały przypływ internautów na stronę.

Pozycjonowanie daje wiele korzyści zarówno dla przedsiębiorcy, jak i użytkownika internetu. Dzięki działaniom SEO możemy zwiększyć widoczność strony w wynikach organicznych czy przyciągnąć nowych klientów, a co za tym idzie – poprawić sprzedaż i konwersję. Wyszukiwarka Google jest najlepszym źródłem pozyskiwania potencjalnego klienta i najlepszą formą reklamy. Dlaczego? Internauta sam szuka produktu i usługi, ma możliwość znalezienia najlepszego (dla siebie) rozwiązania. Dostępność oferty na wysokich pozycjach w wyszukiwarce pozwala zdobyć przewagę nad konkurencją w branży i budować zaufanie do marki. Pozycjonowanie jest także sposobem na poznanie preferencji i zrozumienie potrzeb konsumenta, co pozwala na rozszerzenie oferty czy rozwój firmy.

SEO obejmuje wiele działań – od content marketingu, po techniczną optymalizację. Specjaliści SEO muszą nie tylko znać się na technicznych aspektach stron internetowych, ale być również na bieżąco z aktualizacjami Google. Praca pozycjonera opiera się na analizach, budowaniu strategii, wdrażaniu zmian na stronach czy pozyskiwaniu wartościowych linków i treści. Pozycjonowanie to złożone działania, które warto prowadzić na każdym etapie budowania biznesu w sieci – od projektowania stron internetowych, po ich budowę i rozwój. Nie bez znaczenia jest wybór domeny internetowej, tworzenie odpowiednich adresów url czy wybór fraz kluczowych.

Pozycjonowania stron internetowych nie należy zlecać przypadkowej osobie. Niewłaściwie wdrożone zmiany mogą wpłynąć negatywnie na pozycję serwisu, a w skrajnych przypadkach grożą całkowitą utratą widoczności. Najlepszym i jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów SEO. Przewagą agencji SEO nad freelancerami są dostępy do płatnych narzędzi, takich jak Senuto, Ahrefs oraz specjalistycznej wiedzy i możliwości zasięgania opinii ekspertów w swojej branży.

Cena pozycjonowania zależy od wielu czynników m.in.:

 • Branży i konkurencji,
 • Wieku i historii domeny,
 • Bieżącej sytuacji witryny i jej historii,
 • Liczby słów kluczowych i ich trudności,
 • Liczby podstron,
 • Ilości i skomplikowania optymalizacji technicznych,
 • Liczby linków zewnętrznych i publikacji na portalach branżowych,
 • Liczby treści potrzebnych na stronie.

Im popularniejsza branża czy fraza, tym więcej czasu trzeba poświęcić na optymalizację. Im więcej błędów na stronie, tym więcej optymalizacji technicznych. Cena pozycjonowania przede wszystkim zależy od czasu specjalistów pracujących nad serwisem, czy narzędzi, z jakich korzystają przy optymalizacji.

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Dlaczego? Pozycjonowanie sklepu internetowego powinno rozpoczynać się już na etapie projektowania i budowania strony internetowej. Wybór platformy, domeny, słów kluczowych, tworzenie odpowiedniej struktury strony, przygotowanie opisów, skutecznych adresów url, to tylko niektóre z działań pozycjonowania nowej strony / sklepu internetowego. Działania SEO obejmują zarówno techniczne aspekty, jak i te związane z UX czy wersją mobilną. Zmiany powinny być wprowadzane na bieżąco, zgodnie z harmonogramem wdrożeń. Warto podkreślić, że wszystkie działania programisty stawiającego serwis powinny być konsultowane ze specjalistą SEO.

Bardzo często pozycjonowanie działającego sklepu internetowego polega na naprawianiu błędów czy usuwaniu duplikacji. Dopiero po wyeliminowaniu nieprawidłowości, pozycjoner skupia się na tworzeniu nowych podstron, linkowaniu, treściach i działaniach rozwojowych. Zatem pierwszym krokiem pozycjonowania sklepu internetowego jest… wybór specjalisty lub agencji SEO i opracowanie wspólnego planu.

Potrzebujesz wsparcia w wyborze silnika Twojej strony i profesjonalnej obsługi SEO?

Nasza kompleksowa usługa pozycjonowania obejmuje:

audyt_seo

Audyt SEO
Przeprowadzamy techniczną analizę strony internetowej, optymalizując serwis zgodnie z aktualnymi wytycznymi najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych.

specjalista

Dedykowany Specjalista
Każdy serwis trafia do rąk zespołu doświadczonych ekspertów ds. pozycjonowania, content marketingu i copywritingu. Dedykowany specjalista dba o kontakt z klientem.

copywrite

Copywriting SEO
Dostarczamy wartościowe dla użytkowników i zoptymalizowane pod SEO treści uwzględniające pozycjonowane słowa kluczowe.

analiza

Analiza i raporty
Regularnie weryfikujemy skuteczność przyjętej strategii, raportując efekty naszej pracy i zmieniając kurs obranej taktyki SEO.

wdrozenie

Wdrożenie zaleceń pod SEO
Wdrożenie zmian optymalizacyjnych zlecamy webmasterom, którzy posiadają doświadczenie w pracach programistycznych na CMS-ach i autorskich systemach.

konsulting

Konsulting
Oferujemy wsparcie merytoryczne na każdym etapie procesu pozycjonowania serwisu internetowego, doradzając najlepsze działania SEO.

Pozycjonowanie realizują doświadczeni specjaliści SEO

Ile kosztuje profesjonalne pozycjonowanie?

Koszt pozycjonowania jest uzależniony od wielu czynników, dlatego usługi SEO wycenia się indywidualnie (oferta pozycjonowania uwzględniająca warunki początkowe). Na cenę wpływa m.in. branża, w której działa przedsiębiorca, konkurencyjność fraz kluczowych (im mniej popularna fraza, tym tańsza usługa i szybsze wyniki), jakość serwisu (treść, struktura, CMS), wiek domeny, istniejący profil linków.

wynagrodzenie_efekt_seo

Ryczałt (abonament):
od 399 do 15000 zł miesięcznie

stawka_godzinowa

Stawka za godzinę pracy specjalisty:
od 200 do 300 zł za godzinę

wynagrodzenie_efekt

Wynagrodzenie za efekt: wynagrodzenie agencji zmienia się dynamicznie w zależności od uzyskiwanych efektów

Zastanawiasz się, ile będzie kosztowało pozycjonowanie Twojej strony internetowej?

Cena w ofercie usługi pozycjonowania obejmuje:

 • Zwiększanie widoczności na sukcesywnie powiększaną liczbę słów kluczowych,
 • Przygotowanie pakietu treści zoptymalizowanych pod SEO,
 • Pozyskiwanie wartościowych linków zwrotnych,
 • Opiekę indywidualnego specjalisty SEO,
 • Materiały edukacyjne – poradniki, webinary, słowniczki.

Opinie naszych klientów

Katarzyna Sarba

2 lata temu

Pozytywne: Czas reakcji, Jakość, Profesjonalizm, Wartość
Z Artefaktem współpracujemy huz ponad 2 lata w zakresie obsługi SEO. To wystarczająca perspektywa czasowa, aby ocenić działania Artefaktu jako efektywne. Wyniki organiczne strony sukcesywnie pną się w górę, nasza firma stała się rozpoznawalna na rynku, pomimo niszowej usługi i trudnej zagranicznej nazwy. Szczególnie sobie cenimy współpracę z naszym opiekunem, Panem Damianem Włudzikiem. Chętnie dzieli się wiedzą: jak budować content przyjazny SEO (konkretna sesja z poradami) oraz sugestiami, co można zrobic/ poprawić.
Szybka reakcja i częste audyty oraz dbanie o bezpieczeństwo strony.
Naprawdę szczerze polecamy. Mówimy o obsłudze SEO - tutaj na wyniki trzeba poczekać, a i relacja z wykonawcą też potrzebuje czasu (zrozumienie oczekiwań klienta i specyfiki jego biznesu). W każdym razie jesteśmy bardzo zadowoleni i chętnie udzielimy dalszych referencji.

Artur Pacewicz

2 lata temu

Pozytywne: Czas reakcji, Jakość, Profesjonalizm
Współpracujemy z firmą Artefakt od 9 miesięcy. Są z nami od samego początku funkcjonowania sklepu internetowego Synergia. Współpraca przebiega wzorowo zarówno od strony pozycjonowania jak i kampanii google ADS. Efekty współpracy (przede wszystkim wzrost sprzedaży) jest widoczny co miesiąc. Mogę więc gorąco polecić firmę. Artur Pacewicz.

Maciek Pryliński

2 lata temu

Pozytywne: Czas reakcji, Jakość, Profesjonalizm, Wartość
Współpracuję z firmą od ponad roku. W tym czasie moja strona firmowa, której nie można było wcześniej odnaleźć, jest w większości zapytań na pierwszej stronie w wyszukiwarce. Bardzo dobry kontakt z opiekunami, comiesięczne sprawozdania z efektów pozycjonowania strony oraz samouczek podstawowych haseł związanych z ww. działaniami dla laików. Polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

RespiVent Sp. z o.o.

2 lata temu

Pozytywne: Profesjonalizm
Współpracujemy z firmą od ponad roku - jednymi z wielu jej zalet jest profesjonalizmy oraz szybkość działania. Niebywałym atutem we współpracy z nami jest niewątpliwa cierpliwość naszego opiekuna 🙂

KINGA PTAK

2 lata temu

Pozytywne: Czas reakcji, Jakość, Profesjonalizm
Współpracujemy z firmą już ponad rok. Polecam każdemu. Szybkie reagowanie na zgłoszenia, kontakt w trybie express. ocena: 11/10 😉

Punch Outlet

2 lata temu

Pozytywne: Profesjonalizm
Współpracujemy z firmą ARTEFAKT już ponad rok i jesteśmy bardzo zadowoleni. Wspaniały kontakt z opiekunem i zawsze szybka reakcja na ewentualne problemy. Pełen profesjonalizm. Serdecznie polecamy.

Marcin Dziadosz

3 lata temu

Jestem zadowolony ze współpracy z Panem Mateuszem Gryglikiem; przydzielonym przez Artefakt opiekunem mojego projektu.
Przedstawiony został zakres prac, oraz w moim przypadku zrealizowany zgodnie z terminem. Wcześniej współpracowałem z innymi agencjami, co uświadomiło mnie, że w dużej mierze efekt pozycjonowania zależny jest od zaangażowania opiekuna projektu, które Pan Mateusz wykazał.
Nie jestem w stanie ocenić jak wyglądają projekty prowadzone przez innych specjalistów do spaw SEO zatrudnianych przez firmę Artefakt, ale na podstawie mojego projektu z czystym sumieniem mogę polecić współpracę z agencją reklamową Artefakt.

Damian Rokicki

3 lata temu

Pozytywne: Jakość, Profesjonalizm
Bardzo dziękujemy za współpracę z firmą Artefakt. Dzięki ich profesjonalnym działaniom od początku istnienia naszej firmy DeluxM mogliśmy stać się rozpoznawalną marką na rynku sufitów napinanych. Zawsze szybka reakcja na nasze pytania, konkretne odpowiedzi i decyzje oraz kontakt ze specjalistami. W czasie ciężkiej sytuacji związanej z Covid renegocjacja stawek co nie wszędzie jest normą.
Polecam serdecznie usługi Artefakt.

ryba 90

3 lata temu

Pozytywne: Jakość, Profesjonalizm
Artefakt to pierwsza firma pozycjonująca z której jestem w 100% zadowolony. Pełen profesjonalizm, dogłębna znajomość tematu no i co najważniejsze - wyniki nieporównywalne do tych, które uzyskiwałem współpracując z innymi agencjami.

Monika Pomoc Dzieciom

3 lata temu

Pozytywne: Profesjonalizm
Zespół najlepszych specjalistów z jakimi kiedykolwiek miałam okazję współpracować. Uczciwość, rzetelność i zaufanie.
W 100% polecam !!

Iwona Kostur

3 lata temu

Z firmą współpracujemy już dłuższy czas i jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników pozycjonowania. Bardzo dobry i szybki kontakt. Polecamy!

Katarzyna Jędrych

3 lata temu

Pozytywne: Jakość, Profesjonalizm, Wartość
Brałam udział w szkoleniu SEO zorganizowanym przez tą Agencję. Wszystkie tematy były bardzo profesjonalnie przygotowane i wyjaśnione w przystępny sposób. Prowadzący odpowiadał na każde pytanie i rozwiewał wszelkie wątpliwości. Całość była świetnie zorganizowana. Naprawdę polecam!

Wojciech Jasiński

3 lata temu

Pozytywne: Czas reakcji, Jakość, Profesjonalizm
Bardzo dobra współpraca i zrozumienie potrzeb klienta. Współpracujemy już z firmą Artefakt długo - kontakt zwłaszcza z Panem Mateuszem (Specjalista SEO) - rewelacyjny. Polecam.

Piotr Rosada

3 lata temu

Na firmę Artefakt trafiłem z polecenia, jestem bardzo zadowolony z efektów, ich pracy. Współpracowałem wcześniej z innymi firmami ale po wykresach widać, że dopiero współpraca z Artefaktem dała znaczący wzrost 🙂 Warto dać im szansę pokazania co potrafią. Pozdrawiam.

SOLANO EYEWEAR

3 lata temu

Pozytywne: Czas reakcji, Jakość, Profesjonalizm, Wartość
Profesjonalne, rzeczowe podejście na etapie planowania kampanii. Stały kontakt w trakcie kampanii, szybka reakcja i optymalizacja. Żadnych zastrzeżeń w trakcie wielu lat współpracy.

Arvydas Norvaisas

4 lata temu

Korzystamy z usług Pana Mateusza Morawskiego z agencji SEO Artefakt już od jeseni 2019 roku i jesteśmy bardzo zadowoleni i ze współpracy i z wyników. Jeżeli w kilku slowach określić prace Mateusza, to będzie - merytoryczność, dbałość o wszystkie szczegóły, konsekwentność działań, elastyczność, rozumienie naszych potrzeb, kompleksowość usług oraz ciągle dbanie o naszą edukacje w sferze SEO.

Krzysztof Tułecki

4 lata temu

Bardzo profesjonalna i sprawnie działająca obsługa. Nasze kampanie prowadzone na Facebooku, relatywnie niewielkim kosztem zyskały bardzo dużo polubień i odsłon.

Jordan Zakolski

4 lata temu

Z pełna odpowiedzialnością polecam firmę Artefakt jako rzetelnego i
profesjonalnego partnera w zakresie usług pozycjonowania stron oraz prowadzenia kampanii Google Ads.
Z usług firmy Artefakt korzystam już ponad 2 lata, wszystkie zlecane usługi odznaczały się zawsze odpowiednim przygotowaniem i zaangażowaniem pracowników. Z tego miejsca chciałbym w szczególności podziękować moim opiekunkom:)
Dagmarze i Dorocie.

Joanna Samoraj

4 lata temu

Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z Artefakt. Polecam Pana Mateusza Morawskiego - dzięki Pana profesjonalizmowi, wytrwałości i cierpliwości nawet trudne i mniej zrozumiałe dla mnie tematy udało się rozwiązać. Efekty współpracy są widoczne, a dzięki trafnym podpowiedziom strona tylko zyskuje. Dziękuję i polecam każdej, także mniejszej firmie, która planuje się rozwijać.

Mm Stone

4 lata temu

Współpracą z Firmą Artefakt, a w szczególności z Panem Mateuszem Morawskim to czysta przyjemność. Wspaniały kontakt i ogromny profesjonalizm. Firma godna polecenia!!

Polska Kancelaria Odszkodowań

4 lata temu

Miła obsługa i proaktywne podejście. Stały kontakt z klientem i wspólne ustalanie strategii pomaga zmaksymalizować korzyści. Indywidualne podejście do klienta to mocna zaleta firmy.

Transgourmet Polska

4 lata temu

Bardzo dobry kontakt (tak telefoniczny, jak i e-mailowy), pełne profesjonalizmu podejście do współpracy, cierpliwość oraz elastyczność w stosunku do klienta. Współpracujemy od wielu lat.

Alicja Kosztela

4 lata temu

Mogę bez najmniejszej wątpliwości polecić usługi tej firmy każdemu, kto chce wypromować się w internecie.
Mam sklep internetowy z kosmetykami i jestem bardzo zadowolona z efektów SEO. Wcześniej praktycznie nie miałam sprzedaży. Trochę trwało, aż strona zaczęła wychodzic w googlu i zaczynałam mieć wątpliwości, czy opłaca się płacić za kolejne miesiące, ale cierpliwość się opłaciła i klienci zaczęli spływać do sklepu.

Pure Vent

4 lata temu

Przejrzysta umowa, bardzo dobry kontakt telefoniczny, e-mail i to co najważniejsze bardzo szybkie efekty pozycjonowania. Jeżeli zaczynasz ``przygodę z firmą`` na początkowym etapie pomyśl o stronie internetowej i jej pozycjonowaniu. Jest to najlepsza droga aby Twoja firma zaczęła istnieć na rynku. Jesteśmy bardzo zadowoleni z współpracy z firmą Artefakt i to nie tylko ze względu na wyniki ale również na kompleksową obsługę.

Małgorzata Wojciechowska

4 lata temu

Z cała odpowiedzialnością mogę polecić Artefakt. Od dwóch lat wspólpracuję z tą firma, jestem bardzo zadowolona z usług jakie świadczy i pełnego profesjonalizmu. Szczególne podziękowania dla Pani Kasi Domańskiej, za przemiły kontakt, pomoc, rzetelność i ogromne zaangażowanie, co wszystko razem przekłada się na doskonałe wyniki pozycjonowania i świetną współpracę. Polecam wszystkim.

Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia!

Przez ponad 15 lat zebraliśmy w Artefakt ogrom doświadczeń i wiedzy. 30 doświadczonych specjalistów SEO pracuje nad serwisami klientów, do każdego podchodząc indywidualnie i kompleksowo. Dbamy o to, aby strony pojawiły się na topowych pozycjach w wyszukiwarkach, ale także by się na nich stale utrzymywały. Potwierdzają to nasze referencje.

diament forbesa DIAMENT FORBESA

W 2014 roku zostaliśmy wyróżnieni za wysoki wzrost wartości firmy.

Czytaj dalej…

agencja seo NAJLEPSZE FIRMY SEO

Magazyn Internet Maker uznał nas za jedną z najlepszych agencji SEO.

Czytaj dalej…

sem SEM

Mamy realny wpływ na wysokość sprzedaży wg badań Media & Marketing Polska.
Czytaj dalej…

Jak przebiega proces pozycjonowania?

Pozycjonowanie stron to ciągły proces wymagający zaangażowania na każdym etapie. SEO daje efekty dopiero po pewnym czasie, a osiągnięcie pozycji w TOP3 nie gwarantuje, że witryna utrzyma się na tym miejscu przez kolejne miesiące.

Etapy procesu pozycjonowania

Według naszych standardów usługa pozycjonowania strony internetowej składa się z następujących etapów:

  slowa_klucz

  DOBÓR SŁÓW KLUCZOWYCH – KEYWORD RESEARCH
  Wybór fraz dobrze opisujących ofertę i wyszukiwanych przez użytkowników warunkuje efektywność dalszych działań.

  audyt

  AUDYT I OPTYMALIZACJA TECHNICZNA STRONY
  Weryfikacja strony, identyfikacja błędów i przygotowanie zaleceń dotyczących optymalizacji. W wielu przypadkach samo wdrożenie zaleceń z audytu SEO może powodować wzrosty pozycji w Google.

  tresci

  ROZBUDOWA TREŚCI
  Rozbudowa angażującego contentu ma ogromny wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania – nasza usługa obejmuje więc SEO Copywriting i Content Marketing.

  popularnosc

  BUDOWANIE POPULARNOŚCI STRONY
  Pozyskiwanie wartościowych linków przyczynia się do osiągnięcia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Strategia link buildingu jest przygotowywana indywidualnie dla danej strony.

  analiza

  ANALIZOWANIE STATYSTYK
  Systematycznie weryfikujemy skuteczność zastosowanej strategii za pomocą m.in. Google Analytics i Google Search Console.

  Nie masz czasu zajmować się wszystkimi aspektami SEO? Powierz nam pozycjonowanie strony!

  Kiedy można się spodziewać efektów pozycjonowania?

  Pozycjonowanie stron w internecie daje efekty po dłuższym czasie, dlatego podejmując współpracę z firmą pozycjonującą, trzeba wykazać się cierpliwością. Proces jest długotrwały i złożony, jednak przynosi oczekiwane efekty w postaci zwiększonej liczby wejść na stronę oraz wzrostu współczynnika konwersji.

  Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych nie może być traktowane jako jednorazowe działanie, ponieważ wtedy nie przynosi trwałych efektów. Osiągnięcie pozycji w TOP3, TOP5 lub TOP10 w danym okresie nie gwarantuje, że witryna utrzyma się na tym miejscu np. przez kilka kolejnych miesięcy. Ranking wyników wyszukiwania tworzony jest w oparciu o wiele czynników, które są na bieżąco oceniane przez algorytm wyszukiwarki.

  Strategie pozycjonowania

  Oprócz standardowego pozycjonowania stron oferujemy również usługi dopasowane do specyficznego typu serwisu oraz branży, w której prowadzona jest działalność. No najskuteczniejszych strategii SEO nalezą m.in.:

  pozycjonowanie sklepów online - najlepsze rozwiązania (ang. top solutions)

  Pozycjonowanie sklepów internetowych
  Branża e-commerce stawia przed SEO wyzwania w zakresie unikalności treści, budowania popularności witryny oraz rozwiązań technicznych charakterystycznych dla różnych skryptów sklepowych. Koncentrujemy się na doborze fraz dobrze konwertujących, dzięki którym wzrosną zarówno popularność serwisu, jak i współczynnik konwersji.

  pozycjonowanie szerokie - najlepsze rozwiązania (ang. top solutions)

  Pozycjonowanie szerokie
  Wybór długiej listy fraz (ang. long tail) oraz odpowiednia rozbudowa zawartości strony pozwala obniżyć koszty pozyskiwania klientów i uodpornić poziom ruchu na stronie na wahania pozycji pojedynczych fraz. Serwis jest optymalizowany pod kątem szczegółowych fraz kluczowych. Ta strategia sprawdza się w przypadku pozycjonowania sklepów i portali.

  pozycjonowanie lokalne - najlepsze rozwiązania (ang. top solutions)

  Pozycjonowanie lokalne
  Local SEO to strategia dla serwisów działających na lokalnym rynku. Działania SEO opierają się na zoptymalizowaniu stron docelowych pod frazy z nazwami miast oraz stworzeniu osobnych profili linków dla każdej ze stron.

  pozycjonowanie YouTube - najlepsze rozwiązania (ang. top solutions)

  Pozycjonowanie YouTube
  Optymalizacja firmowego kanału YouTube pozwala wyróżnić się wśród konkurencji. Często z tego narzędzia korzystają sklepy internetowe prezentujące porady, instruktaże lub recenzje wideo swoich produktów.

  pozycjonowanie sezonowe - najlepsze rozwiązania (ang. top solutions)

  Pozycjonowanie sezonowe
  Strategia skierowana do przedsiębiorców działających w branżach sezonowych, którzy chcą promować swoje produkty w wybranym okresie. W ramach tej usługi SEO stosuje się frazy tymczasowe i okolicznościowe. Istotny jest moment rozpoczęcia działań, aby promować słowa kluczowe tuż przez i w okresie zwiększonego zapotrzebowania na określony asortyment.

  pozycjonowanie w wiadomości google news

  Pozycjonowanie Google News
  Google News może przynieść serwisowi bardzo duży przyrost ruchu. Wystarczy jeden artykuł, aby wygenerować ponad pół miliona wejść na stronę w bardzo szybkim czasie. Aby dostać się do Top Stories czy Google News należy spełnić określone kryteria Google m.in. trafność i wysoką jakość treści czy autorytet strony www. To najlepsza strategia dla dużych serwisów, które regularnie publikują treści.

  pozycjonowanie grafiki w google

  Pozycjonowanie grafiki
  Wiele użytkowników Google wyszukuje produkty, inspiracje czy informacje za pomocą Google Grafika. Odpowiednia optymalizacja obrazów może zwiększyć ruch na stronie i ułatwić dotarcie z ofertą do potencjalnych klientów. Strategia pozycjonowania grafiki to świetne rozwiązane dla branż turystycznych, wnętrzarskich, biżuteryjnych czy odzieżowych. Optymalizacja grafiki sprawdzi się w tych obszarach, w których konsument ocenia usługę czy produkt za pomocą zmysłu wzroku.

  pozycjonowanie produktu w internecie

  Pozycjonowanie produktu / usługi
  Strategia skierowana dla firm, których celem jest sprzedaż konkretnego produktu czy usługi. Działania SEO polegają na optymalizacji linkowania wewnętrznego, pozyskiwaniu linków zewnętrznych, tworzeniu eksperckich artykułów pod wyszukiwarkę czy zadbaniu o odpowiednie opisy.

  wizerunek pozycjonowanie marki

  Pozycjonowanie marki / wizerunkowe
  W dobie dużej konkurencji coraz częściej jednym z kryteriów wyboru konkretnego producenta lub sklepu jest zaufanie klienta wobec marki. Dbałość o eksperckość, transparentność i wiarygodność firmy przejawia się m.in. w przygotowaniu specjalistycznych artykułów, wysoką oceną w Google Moja Firma i łatwością dotarcia do informacji o firmie. Działania SEO opierają się na wzmocnieniu autorytetu marki, również w wyszukiwarce Google.

  pozycjonowanie w zagranicznej wyszukiwarce Google

  Pozycjonowanie zagraniczne
  Usługa przeznaczona dla klientów, którzy chcą się promować nie tylko na polskim, ale i zagranicznym rynku. Strategia pozycjonowania zagranicznego powinna obejmować m.in. wybór domeny, najpopularniejsze wyszukiwarki na danym obszarze czy optymalizację strony w konkretnym języku. Warto pamiętać, że kopiowanie strony 1:1 na język obcy, nie jest działaniem rekomendowanym. Optymalizację strony należy przeprowadzać w języku lokalnym i z uwzględnieniem regionalnego klienta.

  Nie wiesz jaka usługa będzie dla Ciebie odpowiednia? Skorzystaj z naszej porady!

  Nasze szkolenia SEO

  Od kilku lat z prowadzimy szkolenia SEO i kursy z pozycjonowania. Edukujemy naszych klientów oraz organizujemy spotkania otwarte dla wszystkich zainteresowanych poszerzeniem kwalifikacji w zakresie marketingu internetowego. Odwiedzamy największe miasta Polski, opowiadając o skutecznej optymalizacji witryny. Dzielimy się naszym doświadczeniem, przeprowadzonymi badaniami oraz rozległą wiedzą z zakresu SEO, którą zdobywamy podczas codziennej pracy związanej z dostosowywaniem stron do wymogów wyszukiwarki Google.

  Jak wybrać dobrą firmę pozycjonującą?

  Najlepszą metodą jest rozesłanie zapytań ofertowych do kilku firm. Istotne, aby zapytanie uwzględniało cel biznesowy. Znając go firma SEO będzie w stanie dostosować ofertę pod konkretne wymagania.

  DOBRA AGENCJA SEO:

  • posiada doświadczenie w pozycjonowaniu serwisu z danej branży,
  • zdobyła certyfikat Google Analytics,
  • nie gwarantuje zdobycia konkretnej pozycji w wyszukiwarce,
  • współpracowała ze znanymi markami i posiada od nich referencje,
  • przy tworzeniu strategii liczy się z oczekiwaniami klienta,
  • dobiera słowa kluczowe zgodne z profilem strony,
  • usługa realizowana jest przez indywidualnego specjalistę,
  • systematycznie przygotowuje raporty prezentujące efekty.

  Darmowy audyt SEO Twojej strony www

  Jeśli nie wiesz, czy usługa pozycjonowania stron jest dla Ciebie, wykonaj bezpłatny audyt SEO i przekonaj się, w jakim stopniu serwis odpowiada wymaganiom wyszukiwarek internetowych. W kilka minut poznasz wynik optymalizacji witryny zgodnie z najważniejszymi czynnikami rankingowymi.