VSEO – Video Search Engine Optimization

| czas czytania: 9 min | SEO
vseo okładka

Pozycjonowanie obejmuje nie tylko całe strony internetowe, włączając w to zawarte na nich treści, ale również materiały video umieszczane w sieci. Aby zwiększyć swoje zasięgi poprzez publikowanie filmów, warto zatem podejść do tematu bardziej metodycznie.

Czym jest VSEO? Video Search Engine Optimization odnosi się właśnie do pozycjonowania filmów – zarówno w wyszukiwarce Google, jak i na platformach specjalnie do tego stworzonych. W tym artykule omówimy najważniejsze czynniki, które mają wpływ na pozycjonowanie video na bezwzględnie najpopularniejszej obecnie platformie, czyli na YouTube. Podpowiemy także, jak pozycjonować treści video w wyszukiwarce Google.

treści videoJak działają algorytmy YouTube?

Dawniej najważniejszymi czynnikami decydującymi o proponowaniu filmów były liczba kliknięć i wyświetleń. Ocena filmów na podstawie tych dwóch wskaźników nie była jednak do końca skuteczna. Prowadziło to do dodawania filmów, których mylące tytuły, opisy i miniatury miały jedynie ściągnąć puste kliknięcia bez dostarczenia żadnej wartości użytkownikowi.

Następnie ranking tworzony był na podstawie średniej długości oglądania, co również nie okazało się strzałem w dziesiątkę, ponieważ algorytm ten nie uwzględniał preferencji użytkowników oraz tego, czy dany film rzeczywiście im się podobał.

Obecnie ranking filmów na YouTube uwzględnia przede wszystkim potrzeby i preferencje użytkowników. Priorytetem jest zadowolenie odbiorców, a także w pewnym sensie wyprzedzenie ich myśli, czyli sugerowanie filmów, które prawdopodobnie chcieliby zobaczyć.

banerSEO na YouTube – czy to możliwe?

Pozycjonowanie filmów na YouTube wydaje się łatwiejsze niż pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google. Czy tak rzeczywiście jest? Tak jak wspomnieliśmy powyżej, na przestrzeni lat YouTube zmieniał priorytetowe czynniki, na podstawie których wyświetlał filmy użytkownikom. Pozycjonowanie filmów nie różni się zbytnio od pozycjonowania stron internetowych. Tutaj również na pierwszym miejscu stawiany jest użytkownik i jego potrzeby.

Jak YouTube mierzy zadowolenie użytkowników?

W tym celu algorytmy wykorzystują dane pobrane z ankiet, które wyświetlane są użytkownikom po obejrzeniu filmu („lubię / nie lubię”, „nie interesuje mnie” itd.). Na podstawie takich danych tworzone są prognozy, co może spodobać się danemu użytkownikowi (w kontekście następnych propozycji filmów).

Najważniejsze sekcje na YouTube to strona główna oraz lista sugerowanych filmów wyświetlana po prawej stronie. Ranking na stronie głównej zależy w dużej mierze od liczby kliknięć i średniego czasu oglądania oraz, co ważne, historii oglądania i wyszukiwania każdego użytkownika.

Natomiast wyniki sugerowane na bocznym panelu wyświetlane są na podstawie ostatniej aktywności użytkownika oraz prognozy filmów, które według algorytmu mogą go zainteresować. Bierze się też pod uwagę tak zwane sygnały rankingowe, a należą do nich:

  • filmy, które najczęściej były oglądane przez innych użytkowników,
  • filmy powiązane tematycznie,
  • wszelkie listingi i rankingi – jeżeli dany film jest podzielony na serie,
  • filmy, które były oglądane wcześniej.

Największą wartością dla algorytmów YouTube są dane dotyczące filmów, które oglądane są razem jako kontynuacja tematu oraz informacja o tym, czy dane filmy mają pozytywny odbiór. Na tej podstawie kreowane są sugestie.

Jak zatem wbić się na stronę główną i listę sugerowanych filmów?

youtube seo7 podstawowych wskazówek, jak pozycjonować filmy na YouTube

Opisane poniżej wskazówki pomogą Ci zwiększyć szanse na to, że Twój film pojawi się na stronie głównej i w sugerowanych wynikach. Wprowadzanie tych optymalizacji może również wpłynąć pozytywnie na wyświetlanie się filmów w wyszukiwarce Google.

1. Zoptymalizuj tytuł i dodaj zachęcającą grafikę

Tak samo, jak na stronie internetowej, także w tym przypadku musisz zadbać o dodanie zachęcającego tytułu filmu. Najlepiej, aby taki tytuł zawierał słowo kluczowe, na które chcesz pozycjonować swoje video i nie przekraczał 60 znaków ze spacjami. Tytuł powinien nawiązywać do treści filmu i nie wprowadzać użytkowników w błąd.

Grafika natomiast powinna być odpowiednich rozmiarów – zalecany format miniatury to 1280 × 720 px, przy czym minimalna szerokość grafiki wynosi 640 px.

Obrazek wyróżniający film również powinien zachęcać do obejrzenia – dobrze sprawdzają się dodatkowe atrybuty, takie jak strzałki i słowa kluczowe umieszczone na grafice. Upewnij się, że grafika dobrze się wyświetla na urządzeniach mobilnych i desktopowych.

2. Optymalizuj opisy

Opisy filmów powinny być unikatowe i nawiązywać do głównego wątku omawianego w filmie. W opisie możesz umieścić dodatkowe frazy kluczowe oraz bardziej szczegółowe informacje o filmie. Możesz również zachęcić do odwiedzenia Twojego bloga lub strony poprzez umieszczenie linków w opisie.

3. Podnieś zaangażowanie użytkowników

Możesz to zrobić poprzez dodanie do filmu linków odsyłających do innych Twoich materiałów, które oczywiście nawiązują tematycznie do obecnego filmu. Dzięki takiemu działaniu możesz mieć wpływ na tworzenie sugerowanych wyników po prawej stronie.

Na końcu filmu zawsze warto zachęcić do subskrypcji, zostawienia łapki w górę czy obejrzenia kolejnej części.

4. Twórz serie filmów

Dzięki tworzeniu serii, listingów i rankingów zachęcasz do działania i dalszego oglądania, wpływasz na wyświetlanie się sugerowanych wyników, a także zachęcasz do powrotu na Twój kanał lub stronę.

5. Bądź systematyczny

Nie pozwól, aby widzowie o Tobie zapomnieli! Twórz i dodawaj regularnie filmy na swój kanał. Warto dodawać co najmniej 1-2 filmy na miesiąc.

6. Zwiększaj zasięgi

Dodawaj swoje filmy z YouTube na stronę firmową, bloga i social media. Dzięki temu zwiększysz ruch na swoim kanale.

7. Zadbaj o jakość

Obecne niektóre materiały tworzone na YouTube dorównują pod względem jakości i budżetu tym wyświetlanym chociażby w telewizji. Profesjonalnie nagrane i zmontowane materiały po prostu lepiej się ogląda i chętniej poleca.

video seoPodsumowanie

Algorytmy YouTube działają głównie na opisanym w artykule systemie rekomendacji. Dlatego trudniej jest obecnie manipulować wynikami. Warto jednak wprowadzać na bieżąco wszystkie zalecane optymalizacje, być konsekwentnym w swoich działaniach i zadbać o rozgłos swojej marki. Pamiętaj, że filmy z YouTube umieszczane na stronie internetowej są również wartością dodaną dla serwisu i w ten sposób pracują na siebie nawzajem.

This will close in 0 seconds