Jak dodać stronę do Google? 5 prostych sposobów

| czas czytania: 5 min | SEO
Google Mobile

Wyszukiwarka to jedno z głównych źródeł ruchu strony internetowej. Aby pozyskiwać użytkowników bezpośrednio z wyników wyszukiwania, należy dodać stronę do indeksu Google. Jak to zrobić? Przedstawiamy 5 metod, by skutecznie zaindeksować witrynę!

Dodawanie strony do Google – nie blokuj serwisu przed wyszukiwarką!

Zanim dodasz stronę do indeksu wyszukiwarki Google, upewnij się, że strona nie została zablokowana przed indeksacją. W tym celu zweryfikuj, czy:

 • w pliku robots.txt nie ma komendy blokującej indeksowanie całej witryny przez Googleboty

  User-agent: *
  Disallow: / lub

  User-agent: Googlebot
  Disallow: /

   

 • meta tag robots nie zawiera atrybutu noindeks.

Wybrane zasoby możesz zablokować przed indeksacją, by nie znalazły się w wynikach wyszukiwania lub nie spowodowały duplikacji treści (np. regulamin, politykę prywatności). Następnie skorzystaj z poniższych sposobów dodania strony do wyszukiwarki.

Dodanie strony do Google za pomocą Submit URL

Kliknij link: https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url i zaloguj się na konto Google. Wklej adres URL strony internetowej oraz naciśnij potwierdzający button. Gotowe! Wyszukiwarka wyśle swoje roboty, aby odwiedziły Twoją witrynę.

submit url

Indeksowanie strony z wykorzystaniem Search Console

Skutecznym sposobem indeksowania strony jest opcja Pobierz jako Google dostępna w narzędziu Google Search Console. By z niej skorzystać, należy w pierwszej kolejności potwierdzić własność domeny, np. dodając tag weryfikacyjny w sekcji <HEAD> kodu strony. Kiedy już usługa będzie aktywna, przechodzimy do sekcji Indeksowanie.

Pobierz jako Google

Teraz możemy kliknąć przycisk Pobierz lub wpisać wybrany adres URL, który chcemy zaindeksować. W przypadku nowej strony naciskamy po prostu czerwony button. Czekamy, aż Google przeanalizuje stronę, a następnie potwierdzamy chęć dodania serwisu do indeksu wyszukiwarki poprzez kliknięcie Poproś o zaindeksowanie.

jak dodac stronę do indeksu google

Pojawi się okno z dwiema opcjami do wyboru: Indeksuj tylko ten URL oraz Indeksuj ten URL i jego linki bezpośrednie (jeśli wybierzemy tę kropkę, Googleboty przeanalizują nasz serwis i wszystkie inne domeny/podstrony, do których linkujemy ze zgłaszanej do indeksacji podstrony).

indeksowanie strony google

Nasze zgłoszenie zostanie przesłane do Google. W wielu przypadkach już po kilku minutach domena znajdzie się w indeksie wyszukiwarki. Opcję Pobierz jako Google warto wykorzystywać zawsze, gdy dodajemy nową treść na stronę internetową.

Dodanie strony do indeksu Google poprzez przesłanie mapy XML

Serwisy internetowe powinny posiadać mapę strony w formacie XML ułatwiającą proces indeksowania witryny. Tego rodzaju plik zawiera listę wszystkich podstron, które powinny znaleźć się w wynikach wyszukiwania. Googlebotom mapa XML pomaga zrozumieć strukturę witryny, a także umożliwia dotarcie do wszystkich adresów URL.

skorzystaj-z-oferty

Mapę strony można przygotować za pomocą wtyczek (np. Yoast SEO) albo darmowych kreatorów. Kiedy już będzie gotowa, za pomocą Serach Console zgłaszamy jej istnienie Googlebotom. W tym celu wchodzimy do sekcji IndeksowanieMapy witryn, testujemy mapę i jeśli nie ma błędów, przesyłamy ją do zaindeksowania.

mapa xml

Od teraz wszystkie nowe podstrony, które znajdą się w mapie XML, będą na bieżąco analizowane przez Googleboty.

Pozyskanie backlinków do strony

Z tej metody możesz skorzystać, jeśli posiadasz inną domenę, blog lub partnera biznesowego, który Cię poleci. Na zaindeksowanej witrynie warto umieścić odnośnik prowadzący do nowej strony www. Google, crawlując serwis, natrafi na link, przejdzie do Twojej domeny i doda ją do swojego indeksu.

Poczekaj, aż Google odwiedzi Twoją stronę

Jednym z niepolecanych przez nas rozwiązań dodania strony do indeksu wyszukiwarki jest zachowanie bierności. Googleboty prędzej czy później natrafią na naszą domenę, ponieważ Google okresowo przeszukuje serwery DNS w poszukiwaniu nowych serwisów. Na wizytę robotów czeka się nawet do 30 dni. Lepiej od razu zareagować i skorzystać z jednej albo nawet ze wszystkich powyższych metod zgłaszania witryny do zaindeksowania.

Jak sprawdzić, czy strona została zaindeksowana przez Googleboty?

Wpisz komendę site:nazwadomeny.pl do wyszukiwarki. Jeśli zobaczysz linki ze swojej strony w wynikach wyszukiwania, Twój serwis znajduje się już w indeksie Google i jest przygotowany pod pozycjonowanie. Brak wyników będzie oznaczał niezaindeksowanie witryny przez Googleboty.