Wspieramy firmy w trudnym czasie: www.artefakt.pl/antidotum-na-kryzysAntidotum na kryzys

6 powodów, dlaczego firma SEO nie może zagwarantować określonej pozycji w wyszukiwarce

/ SEO
pozycjonowanie vs. reklamy Google

Agencje zajmujące się pozycjonowaniem i optymalizacją stron internetowych nie powinny gwarantować swoim klientom osiągnięcia określonej pozycji w SERP. Dlaczego? Firmy SEO, dysponując zestawem narzędzi, mogą jedynie wpływać na ranking, jednak nigdy nie będą go kontrolowały. Zawsze będzie istniało prawdopodobieństwo, że działania z zakresu pozycjonowania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Kiedy ktoś obiecuje Ci, że po miesiącu znajdziesz się w Top3 i na czas trwania umowy tam pozostaniesz, powinna Ci się zapalić lampka ostrzegawcza.

 

Kwestie prawne a umowa na pozycjonowanie

PrawoUmowa na pozycjonowanie regulowana jest przez art. 734-751 Kodeksu cywilnego. W jej ramach zleceniobiorca zobowiązany jest do realizacji działań mających na celu zaindeksowanie witryny zleceniodawcy na wybrane słowa kluczowe w określonej wyszukiwarce. Jest to umowa konsensualna, dwustronnie obowiązująca, wzajemna i najczęściej odpłatna. Zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie za staranne działanie, którego wysokość może być uzależniona od efektu.

Należy zwrócić uwagę, że decydując się na usługi SEO, nie podpisujemy umowy rezultatu – żadna agencja nie jest w stanie zagwarantować stałej i wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Co wpływa na niepewność efektu działań podejmowanych w zakresie pozycjonowania?

1. Za ranking odpowiada Google

Żadna agencja SEO nie zna wszystkich czynników rankingowych ani ich wagi w kształtowaniu listy wyników wyszukiwania. Google trzyma takie informacje dla siebie. Pozycjonerzy mogą się co najwyżej przypuszczać, jakie elementy mają duże znaczenie, a którymi nie warto się w ogóle przejmować. GoogleNawet jeśli dostosuje się stronę zgodnie z oficjalnymi wskazówkami dla webmasterów, co jakiś czas algorytmy odpowiadające za konstruowanie rankingu są aktualizowane. Dlatego gwarancję na określoną pozycję w SERP mogłoby dać wyłącznie Google. Firma SEO niestety nie kontroluje rankingu.

2. Konkurencja nie śpi

Branża SEO jest już dość ciasna – na rynku działa wiele, dobrych firm, dbających o pozycje swoich klientów. Czasami niuanse decydują o tym, która witryna znajdzie się wyżej w rankingu. Jeśli Ty podpisałeś umowę na pozycjonowanie, to może Twoi konkurenci wpadli na ten sam pomysł. O miejsce w SERP rywalizujesz z ich marką, ofertą, produktami oraz wsparciem firm SEO, z którego korzystają.

3. Włamania hakerów

Każda strona może stać się ofiarą ataku hakerów. Google bardzo szybko rozpoznaje, kiedy dana witryna zostanie zainfekowana i stanowi zagrożenie dla użytkowników – zostaje na nią nałożony filtr. Ukarany serwis traci pozycje w wynikach wyszukiwania. Nawet szybka interwencja i naprawa szkód nie zawsze skutkuje natychmiastowym powrotem na miejsce w rankingu sprzed ataku. Firma SEO nie jest w stanie przewidzieć, czy strona klienta stanie się ofiarą włamu. Ty samym agencja nie zagwarantuje określonej pozycji w SERP, ponieważ nie ma wpływu na to, czy hakerzy i spamerzy namieszają w kodzie strony danego serwisu.

haker

 

4. Depozycjonowanie, czyli nieuczciwa konkurencja w branży SEO

Uzyskanie wysokiej pozycji na określone słowa kluczowe w wyszukiwarce wymaga wielu, zdywersyfikowanych działań od firmy SEO. Niestety, bardzo łatwo jest taką pracę zaprzepaścić, np. kopiując treść czy linkując z niezaufanych domen. W branży funkcjonują agencje, które zajmują się depozycjonowaniem, czyli podejmują działania mające na celu zepchnięcie witryny z zajmowanego miejsca w SERP. Nie jest to oczywiście etyczne zachowanie, które zdecydowanie utrudnia pozycjonowanie witryny.

5. Problemy natury technicznej

Żadna strona w internecie nie będzie widoczna dla robotów wyszukiwarki, jeśli nie zadbamy o aspekty techniczne, a mianowicie:

  • Opłaconą i skonfigurowaną domenę,
  • Poprawnie działający serwer (żaden dostawca usług hostingowych nie może zapewnić 100% niezawodności; należy wybrać firmę zapewniającą minimalną liczbę przerw w działaniu),
  • Infrastrukturę sieciową i okablowanie.Sprzęt

Problemy techniczne mogą spowodować niedostępność strony dla robotów, co w konsekwencji sprawi, że nie będzie się ona wyświetlała w wynikach wyszukiwania. A firma SEO nigdy nie odpowiada za niezawodność sprzętu, który utrzymuje naszą stronę w sieci.

 

6. Błędy w kodzie strony

Firma SEO nie ma także wpływu na bugi programistów popełnione w trakcie tworzenia strony internetowej, które niestety uniemożliwiają jej wyświetlanie w rankingu. Najczęstszym błędem jest zablokowanie witryny przed indeksacją poprzez zapisanie niewłaściwych komend w pliku robots.txt. To powoduje, że nawet najbardziej intensywne działaniaKod HTML w zakresie pozycjonowania nie przyniosą żadnych efektów. Jeśli współpraca nad udoskonalaniem serwisu odbywa się w łańcuszku agencja – klient – programista, możemy mieć do czynienia z wieloma sytuacjami, w których dojdzie do wzajemnego niezrozumienia i tym samym powstaną błędy utrudniające zdobycie wysokiej pozycji w Google.

Powyższe powody jasno wskazują, dlaczego agencja świadcząca usługi z zakresu pozycjonowania nie powinna obiecywać osiągnięcia konkretnej pozycji w wynikach wyszukiwania. Istnieje wiele czynników zewnętrznych, na które niestety pozycjonerzy nie mają większego wpływu. A największe zagrożenie stanowi samo Google i jego algorytmy kształtujące ranking. Firmę SEO można rozliczać za uzyskiwane efekty, ale nie należy oczekiwać, że zagwarantuje nam ona ze 100% pewnością wysokie miejsce w SERP.

Również na naszym blogu

Najnowsze artykuły na blogu:
Prowadząc warsztat samochodowy, warto reklamować swoje usługi w internecie. Postaw na...
Przyjazne adresy URL są ukłonem w stronę użytkowników oraz robotów wyszukiwarki. Dzięki nim można...
NAP to anglojęzyczny skrót (Name, Adress, Phone) oznaczający dane adresowe przedsiębiorcy. Jak...
Przybliżamy dość specyficzną usługę jaką jest pozycjonowanie, na co zwrócić uwagę przy analizie...
Kto nie reklamuje się w sieci, temu naprawę trudno osiągnąć sukces w biznesie. W tym artykule...