Posty 3D na Facebooku – nowość w obszarze News Feed

| czas czytania: 5 min | EPR
social media facebook

Filmy wideo, gify, zdjęcia panoramiczne 360° to ulubione formy graficzne użytkowników Facebooka. Teraz do kolekcji dołączają także trójwymiarowe obiekty, które pozwalają na interakcję i obserwację elementu pod różnymi kątami. Twórcy portalu w ostatnim czasie głośno mówią o tym, że chcą stawiać przede wszystkim na treści angażujące odbiorców. Pomóc w osiągnięciu tego celu mają również wprowadzone posty 3D.

Facebook próbuje wszelkich sztuczek, aby jeszcze bardziej przyciągać uwagę społeczności. Niedawno obwieścił, że priorytet w News Feedzie uzyskają treści publikowane przez rodzinę i znajomych. Teraz przyszła pora na rozwiązanie, które zagwarantuje nowe doświadczenia i pobudzi kreatywność. W dobie wirtualnej rzeczywistości i takich technologii jak AR (ang. Augmented Reality) czy VR (ang. Virtual Reality), popularny portal społecznościowy nie może pozostać w tyle. Z tego względu już dziś użytkownicy mogą obejrzeć m.in. produkty ze wszystkimi szczegółami, prezentowane w formacie giTF 2.0.

LEGO szybko wykorzystało nową funkcję na Facebooku
do zaprezentowania modelu figurki

Jak opublikować posty 3D?

Trójwymiarowe grafiki pojawiają się w obszarze News Feed, co oznacza, że mogą być udostępniane przez profile prywatne, fanpage’e firmowe lub grupy na Facebooku. Sama publikacja postu 3D nie powinna przysporzyć problemu, ponieważ przebiega prawie tak samo jak w przypadku standardowego wpisu np. ze zdjęciem albo filmem. Wystarczy przeciągnąć gotowy plik do obszaru postu w przeglądarce, następnie wybrać tło dla prezentacji elementu i gotowe. Więcej kłopotów może natomiast sprawić stworzenie trójwymiarowego obiektu.

Plik graficzny trzeba przygotować w formacie giTF 2.0 (waga nie może przekraczać 3MB). Facebook podkreśla, że w ten sposób za pośrednictwem obrazu uda się odzwierciedlić teksturę oraz oświetlenie elementu, eksponując jednocześnie wszystkie najważniejsze detale. Trójwymiarowy model można przygotować w jednym z programów graficznych, np. Photoshopie, Paincie 3D lub w wybranych aplikacjach na telefony.

Wirtualny, trójwymiarowy model wyświetla się na Facebooku w wersji komputerowej i na urządzeniach mobilnych, bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek. Natychmiast reaguje na przewijanie czy dotyk. Perspektywę można zmieniać poprzez kliknięcia myszką na desktopie albo ruchem palców na ekranie smartfona. Element można obracać, aby obejrzeć go z każdej strony, a także przybliżać, oddalać, a nawet „chwycić” (przy pomocy kursora lub dwoma palcami) i przesuwać.

Przykłady modeli 3D od znanych marek

Niektóre marki bardzo szybko wcieliły w życie nowość od Facebooka. Na oficjalnych profilach znanych firm możemy znaleźć przykłady naprawdę ciekawych i efektownych kreacji z wykorzystaniem grafik 3D.

Sony Mobile opublikowało na swoim fanpage’u post z trójwymiarową torebką, zachęcając w ten sposób posiadaczy smartfonów Xperia XZ1 do korzystania z aplikacji 3D Connect, która służy do skanowania obiektów i przetwarzania ich na trójwymiarowe modele.

Z kolei Jurassic World – strona słynnego filmu science fiction – pozwoliło swoim fanom na Facebooku zobaczyć z bliska i w całej okazałości dinozaura Blue.

Najbardziej złożony element zaprezentowała natomiast amerykańska sieć sklepów internetowych z artykułami do domu. Wayfair wykorzystało technologię 3D do stworzenia całej aranżacji fragmentu ściany wraz z prezentacją mebla i dodatków.

Grafika 3D – przyszłość w prezentacji produktów?

Posty 3D bez wątpienia staną się okazją do nietuzinkowej promocji działalności rozmaitych branż. Jak widać na powyższych przykładach, za ich pośrednictwem uda się zilustrować m.in. postaci z gry komputerowej, bohaterów filmu, eksponaty muzealne, a także produkty lub usługi (w uproszczonej formie). Szczególnie marki i sklepy mogą upatrywać w tym rozwiązaniu szansę na ciekawszą prezentację swojej oferty za pośrednictwem Facebooka.

Zaprojektowanie trójwymiarowych modeli wymaga jednak dodatkowych nakładów czasu i pracy, dlatego pewnie nie zbyt szybko zobaczymy w News Feedzie przestrzenne ekspozycje towarów w masowych ilościach. Zwłaszcza, że na razie Facebook nie wspomina o możliwościach płatnego promowania tego rodzaju postów.

Ostatnie artykuły