Jak wypromować nowy produkt na Facebooku?

| czas czytania: 5 min | EPR
promocja nowych produktow na FB

Pragnąc wyróżnić się na tle konkurencji, najlepiej zaproponować coś, czego klienci do tej pory nie znali. Obecnie jednak trudno o tak innowacyjny produkt. Nie oznacza to jednak, że nie uda się zainteresować nabywców najnowszą ofertą. W celu przykucia uwagi podczas wprowadzania towaru na rynek doskonale sprawdzają się social media. Jak na Facebooku promować nowości, aby przekonać odbiorców, że są tym, czego akurat szukają? Kilka pomysłów podrzucamy w poniższym wpisie.

Opracowanie planu działania

Dopracowana strategia marketingowa powinna stanowić podstawę każdej kampanii. Choć zdarza się, że przypadkowo stworzona kreacja zyskuje w internecie popularność, dzieje się to niezwykle rzadko. Dlatego wyjątkowo istotną rolę odgrywa stworzenie szczegółowego planu, który uwzględni nie tylko samą realizację projektu, ale także sposób, w jaki będziemy mierzyć skuteczność reklamy.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, do kogo chcemy trafić z produktem. Rozważmy, kto należy do grupy docelowej oraz co interesuje odbiorców. Posiadając takie informacje, dużo łatwiej będzie zaprojektować kampanię oraz ocenić, czy przynosi ona zamierzone rezultaty. Warto pamiętać, by nie odbiegać zbytnio od głównych założeń marki – najnowsza reklama powinna korespondować z dotychczasową komunikacją na Facebooku, jak również pozostawać spójna z innymi publikowanymi na stronie wpisami, także wizualnie.

Wzbudzanie ciekawości

Zazwyczaj to, co ukryte, interesuje najbardziej. Przed przedstawieniem nowego produktu szerszej publiczności, dobrze zastanowić się nad poinformowaniem odbiorców, że szykujemy dla nich coś wyjątkowego. Może to być zwykły post mówiący o dacie premiery, jednak chcąc maksymalnie pobudzić ciekawość fanów, warto postawić na rozbudowaną kampanię teaserową, czyli nietypową, intrygującą i niezdradzającą meritum reklamę. Wśród popularnych praktyk w tym zakresie należy wymienić wykorzystanie chwytliwego hasła, które umieszcza się na grafikach lub w video wraz z datą, jednocześnie nie wyjawiając, czego dotyczy akcja. Aby podtrzymać zainteresowanie, należy regularnie publikować posty nawiązujące do sloganu.

Proces tworzenia zza kulis

Chcąc podkreślić, jak wyjątkowy jest najnowszy produkt, warto pokazać, ile pracy wymagało jego stworzenie. Publikowanie zdjęć lub wideo, na których widać zespół pracujący nad rozwiązaniem, wskazuje fanom, że premiera dotyczy czegoś, na co koniecznie trzeba poczekać. Dodatkowo pozwoli to odbiorcom lepiej poznać działania firmy oraz proponowany towar. Prezentując relację zza kulis, często zamieszcza się także krótki opis, informujący, co stanowiło inspirację do stworzenia projektu, z jakimi trudnościami podczas jego realizacji przyszło się zmierzyć oraz czym produkt wyróżnia się na tle konkurencji.

Hashtagi jako użyteczne narzędzie do budowania skojarzeń

Aby ułatwić odbiorcom szybkie znalezienie informacji o produkcie, warto wykorzystać hashtagi zawierające hasła zapadające w pamięć oraz nawiązujące do najnowszego projektu. To narzędzie pozwoli marce w prosty sposób namierzyć wszystkie posty dotyczące danej kampanii tworzone przez użytkowników, budować społeczność oraz wyszukiwać miejsca, w których wspomniano o premierze. Ważne, aby hashtag wyróżniał się i był unikalny.

Angażowanie odbiorców w proces tworzenia produktu

Przykutą teaserem uwagę odbiorców dobrze utrzymać, angażując ich w akcje związane z najnowszą ofertą. Dawanie szansy na podjęcie pewnych decyzji dotyczących nowego produktu sprawi, że nie tylko zapewnimy fanom rozrywkę, ale także znacznie zwiększymy ich zainteresowanie dniem premiery. Ludzie niecierpliwie wyczekiwać będą na asortyment, w którego tworzeniu brali udział. Wiele marek decyduje się na organizowanie konkursów, zachęcając na przykład do przesyłania sugestii dotyczących nazwy artykułu. W ten sposób odbiorcy nie tylko chętnie biorą udział w zabawie, ale również uważnie i regularnie sprawdzają pojawiające się na profilu wpisy.

Odliczanie

Zbliżając się do daty premiery, można dodatkowo budować napięcie, rozpoczynając odliczanie. Taką metodę wzbudzania zainteresowania praktykuje się na różne sposoby. Niektóre marki wykorzystują do tego cover photo, inni codziennie aktualizują zdjęcie profilowe, a pozostali publikują coraz to nowsze grafiki, informując fanów, ile czasu pozostało do wypuszczenia produktu na rynek. To doskonały sposób, aby utrzymać uwagę fanów, a także wzbudzić w nich odczucie, że czekają na coś naprawdę niesamowitego.

Oryginalny sposób na promocje

Warto pamiętać, że fani strony niekoniecznie śledzą posty marki w celu nabywania produktów. Dlatego należy zainteresować odbiorców ciekawym, wartościowym contentem. W tej roli doskonale sprawdzą się na przykład inspirujące video poradniki podkreślające wartości, które ze sobą niesie artykuł lub zaprezentują propozycje jego zestawienia czy wykorzystania. Im oryginalniejsze działania, tym lepiej – kreatywne pomysły pozwolą wyróżnić się na tle konkurencji.

Przypominanie o produkcie

Jedna wzmianka o nowości to na Facebooku zdecydowanie za mało. Ten kanał social media ciągle aktualizuje wyświetlane posty, co może spowodować, że opublikowany wpis nie zostanie wyświetlony przez Twoich odbiorców bądź wiadomość nie utrwali się wystarczająco w ich świadomości. Warto stworzyć kilka różnych grafik dotyczących produktu. Dzięki temu odbiorcy nie znudzą się, trafiając po raz kolejny na post dotyczący tego samego wyrobu. Do popularnych sposobów należy ustawienie plakatu jako cover photo na profilu. To sprawi, że każdy odwiedzający w pierwszej kolejności zwróci uwagę na informację o nowości.

Chwalenie się opiniami

Nic nie stanowi lepszej formy reklamy niż recenzje zadowolonych klientów. Zdanie użytkowników zazwyczaj jest cenniejsze i bardziej wiarygodne dla potencjalnych nabywców niż obietnice marki. Internauci chętnie dzielą się opinią w mediach społecznościowych, dlatego po premierze warto śledzić, jak wypowiadają się na temat oferty, a następnie udostępniać ich posty.

Przedsiębiorstwa często chwalą się pozytywnymi opiniami na profilach oraz zachęcają do prezentowania zakupionych towarów, oznaczania profilu lub wykorzystywania stworzonego przez siebie hashtaga. To pozwala zainteresowanym dowiedzieć się, jak produkt wygląda i sprawuje się w rzeczywistości. Można także zdecydować się na zorganizowanie konkursu polegającego na ciekawym zaprezentowaniu towaru. Taka forma promocji sprawi, że  najnowsza oferta trafi do większej liczby osób.

Promowanie nowego produktu na Facebooku – podsumowanie

Nawet najlepszy produkt potrzebuje odpowiedniej reklamy. Właściwie przygotowana kampania zwiększy zainteresowanie ofertą, zapisując się w świadomości odbiorców. Wykorzystanie Facebooka w tym celu stanowi stosunkowo prosty oraz niezwykle skuteczny sposób na dotarcie do klientów. Aby premiera zapadła w pamięć, warto postawić na kreatywność i nieszablonowość, dzięki czemu można wyróżnić się na tle konkurencji. W kwestii promocji należy jednak pamiętać o innych kanałach social media oraz skupić się na pozostałych formach reklamy w internecie.