Zmiana domen na Blogspocie na HTTPS

| czas czytania: 5 min | SEO
Blog firmowy

Bezpieczeństwo przesyłania danych w internecie nabiera coraz większego znaczenia. Google od dawna przypomina właścicielom domen o zastąpieniu protokołu HTTP protokołem HTTPS. Na razie gigant z Kalifornii zabiera się za porządkowanie serwisów na Blogspocie. Blogerzy w niedługim czasie mogą spodziewać się automatycznego przekierowania stron prowadzonych na darmowej platformie.

 

Czerwony HTTP i zielony HTTPS

W styczniu na konferencji Usenix Enigma Google poinformowało, że wszystkie strony rozpoczynające się od http:// będą oznaczone w pasku przeglądarki czerwonym krzyżykiem. Wprowadzenie takich oznaczeń ma uświadomić użytkownikowi, że znajduje się w serwisie, który nie stosuje protokołu zapewniającego bezpieczeństwo przesyłania danych. Może to być szczególnie pomocne w przypadku dokonywania zakupów w sklepach internetowych. Czerwona ikona przypomni nam, że wpisywany nr karty kredytowej czy adres, na który ma zostać przesłana przesyłka, może zostać przechwycony i wykorzystany bez naszej wiedzy.

https

Z kolei jeśli właściciel strony zastosował protokół HTTPS, to już teraz w Chromie prefiks jest oznaczony zielonym kolorem. Ikona zamkniętej kłódki uspokaja internautę i wskazuje, że jego dane są bezpieczne.

 

Automatyczne przekierowanie stron na Blogspocie

Google rozpoczęło zmianę prefiksu http:// na https:// od swojego oficjalnego bloga na Blogspocie. Co ciekawe na razie polska wersja strony nie została jeszcze opatrzona bezpiecznym protokołem. Można wnioskować, że zmiany protokołu będą następowały systematycznie na wszystkich blogach.

HTTP

Zmiana na HTTPS nastąpi automatycznie, więc osoby prowadzące swoje blogi na Blogspocie nie będą musiały się niczym martwić. Mogą się tylko cieszyć, ponieważ odwiedzający ich stronę użytkownicy zostaną zapewnieni o bezpieczeństwie przesyłanych informacji.

 

W ustawieniach Blogspotu pojawiła się nowa funkcjonalność, dająca wybór dotyczący przekierowania strony na https://. Co to oznacza? Wszystkie blogi zostaną opatrzone prefiksem HTTPS, ale jeśli użytkownik zapamięta adres strony i wpisze ją w wyszukiwarce ze „starym” prefiksem, to wedle naszego uznania zostanie przekierowany na stronę z HTTPS lub pozostanie na domenie z HTTP. Możemy zadecydować, czy powracający internauci będą korzystali z protokołu zapewniającego bezpieczną transmisję danych czy też nie. Więcej informacji na ten temat znajduje się w supporcie Google’a.

Blogspot ustawienia

Problemy z prawidłowym wyświetlaniem treści

Na swoim oficjalnym blogu Google przestrzega, że zastosowanie protokołu HTTPS spowoduje problemy z poprawnym działaniem niektórych niestandardowych funkcjonalności, np.  indywidualnie stworzonych szablonów, wigdetów albo nietypowych elementów zamieszczonych w treści. Oczywiście gigant z Kalifornii obiecuje, że postara się wyeliminować wszystkie błędy. W trakcie zapisywania postu mają się także pojawiać komunikaty wskazujące na potencjalne kłopoty związane z prawidłowym wyświetlaniem postów. Jeśli się z nimi zapoznamy, będziemy mieli możliwość wprowadzenia poprawek, by po opublikowaniu wpis wyświetlił się poprawnie.

Również na naszym blogu