Niezmiennie od wielu lat wyszukiwarka Google wiedzie prym, jeśli chodzi o ilość korzystających z niej polskich internautów. Do tej pory żadnemu konkurentowi nie udało się wyjść przed szereg, ponieważ Google zgarnia ponad 92% użytkowników. Dorównanie monopoliście jest na chwilę obecną praktycznie niemożliwe. Firma Google oprócz wyszukiwarki rozwinęła cały wachlarz dedykowanych usług, tworząc system wielu użytecznych i wykorzystywanych aplikacji. Jest również domyślną wyszukiwarką dla większości używanych w Polsce przeglądarek.
Prezentujemy ranking najpopularniejszych wyszukiwarek w Polsce (wg gs.statcounter.com – luty 2022).
Najpopularniejsze wyszukiwarki wg silnika:
Źródło: gs.statcounter.com – luty 2022
W światowym układzie sił na rynku wyszukiwarek Google plasuje się już z nieco gorszym wynikiem niż w Polsce, jednak mimo to nie da się zaprzeczyć, że jest międzynarodowym gigantem. W zaledwie kilku krajach silną pozycję mają wyszukiwarki lokalne. To przede wszystkim YANDEX w Rosji, z którego korzysta duża część rosyjskich internautów (41,06%). Udział Google w Rosji to 57,38%. Sogou to jedna z najbardziej popularnych wyszukiwarek w Chinach (94,16%). Tuż za nią możemy zobaczyć kolejne rodzime wyszukiwarki: Shenma z wynikiem 1,89% i Sogou, z którego korzysta 1,24% internautów. W Czechach dużą popularnością cieszy się wyszukiwarka Seznam, w Korei Południowej Naver.
Ze względu na liczbę użytkowników w lutym 2022 roku wyszukiwarka Google miała 92,01% udziału na światowym rynku wyszukiwania, a tuż za nim uplasowało się Bing z 2,96% oraz Yahoo! – 1,51%.
Źródło: gs.statcounter.com – luty 2022
Ranking wyszukiwarek internetowych w skali międzynarodowej na urządzeniach desktopowych (wg netmarketshare.com – luty 2022 r.):
Urządzenia mobilne rosną w siłę, co obserwuje cała branża e-commerce. Październik 2016 r. był pierwszym miesiącem, w którym globalnych ruch na smartfonach i tabletach przewyższył ruch generowany na urządzeniach desktopowych. Oczywiście Google jest także najpopularniejszą przeglądarką wybieraną przez użytkowników korzystających z mobile.
Ranking wyszukiwarek internetowych w skali międzynarodowej na urządzeniach mobilnych (wg netmarketshare.com – luty 2022 r.):
Biorąc pod uwagę tylko międzynarodowe wyszukiwarki, obecnie liczą się czterej światowi gracze: Google, Baidu, Yahoo oraz bing. Poniższy wykres prezentuje zestawienie udziałów rynku wyszukiwania w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatniego roku.
Źródło: gs.statcounter.com – dane na rok 2021
Google często za swoją silną pozycję na rynku wyszukiwarek musi płacić niemałe pieniądze. Taka sytuacja dla przykładu miała miejsce w przypadku urządzeń mobilnych Apple. Jak podaje serwis Bloomberg, Google w 2014 roku zapłaciło 1 miliard dolarów za utrzymanie swojej wyszukiwarki jako domyślnej w urządzeniach Apple. W 2020 roku opłata wyniosła już 10 mld dol., a w 2021 roku 15 mld dolarów. W 2022 roku najpopularniejsza wyszukiwarka zapłaci firmie Apple rekordowe 20 mld dol. za pozostanie domyślną wyszukiwarką w Safari.
Z kolei w czerwcu 2017 r. na Google została nałożona kara w wysokości 2,4 mld dol. za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję. Tym razem Komisja Europejska ukarała wyszukiwarkę za promocję własnej porównywarki cenowej o nazwie Google Shopping. W ciągu 3 miesięcy firma z Kalifornii miała opracować rozwiązanie pozwalające innym porównywarkom reklamować się w Zakupach Google. W październiku usługa została udostępniona dla pozostałych serwisów oferujących znalezienie najkorzystniejszej oferty cenowej.
W 2018 roku Komisja Europejska ukarała firmę Google za kolejne praktyki monopolistyczne, tym razem w systemach Android. Grzywna wynosiła 4,34 mld euro. W 2019 roku za monopol w reklamach internetowych na rynkach europejskich koncern miał zapłacić 1,49 mld euro kary.
Dominująca pozycja Google na rynku wyszukiwarek internetowych sprawia, że serwisy internetowe przez zdecydowaną większość agencji SEO są pozycjonowane pod google. Wskazówki dla webmasterów, algorytmy Pingwin i Panda, googlowskie filtry algorytmiczne i kary ręczne spędzają sen z powiek specjalistom i webmasterom. Nie ma większego sensu optymalizować stronę internetową pod bing.com, jeśli klientów poszukujemy na polskim rynku (gdzie większość ruchu zgarnia google.pl). Należy także pamiętać, że inne wyszukiwarki mocno inspirują się Google, więc pewne rozwiązania optymalizacyjne będą skuteczne w przypadku wszystkich wyszukiwarek internetowych.