Optymalizacja i pozycjonowanie filmów oraz kanału YouTube, czyli jak działa SEO video?

Aktualizacja 22.06.2020 | czas czytania: 5 min | SEO
Filmy na YouTube

Najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie jest oczywiście Google, ale kto wie, że zaraz za Google jest YouTube? W ostatnich latach YouTube stał się potężnym i wciąż rozwijającym się kanałem komunikacji, ale też coraz częściej ważnym elementem ścieżki zakupowej klientów. Optymalizacja firmowego kanału YouTube daje szansę wyjścia przed konkurencję, zaangażowania potencjalnych klientów i wejścia na pierwszą stronę wyników wyszukiwania z dodatkową ofertą.

Kanał YouTube nie tylko dla vlogerów i wielkich graczy

SEO YouTube sprawdzi się w sklepach, gdy uda się wykreować kanał firmowy jako kanał ekspercki na temat sprzedawanych produktów (np. poradnik naprawy urządzeń dla sklepu sprzedającego części zamienne). Pomoże również firmom usługowym zamieszczającym instruktaże lub porady (np. poradnik sprzedaży/kupna mieszkania dla agencji nieruchomości). Formę, jaką powinien przybrać kanał firmowy, najlepiej przedyskutować ze swoimi pracownikami – oni wiedzą najlepiej, czego oczekują klienci. Warto również omówić pomysły z agencją interaktywną – ona z kolei ma doświadczenie i wiedzę na temat kreacji.

YouTube może wzbudzać wątpliwości, szczególnie finansowe. Owszem można stworzyć produkcję za ogromne pieniądze w jakości filmowych hitów, jednak czy naprawdę tego potrzebujemy, aby zachęcić użytkowników do obejrzenia tego, co tak naprawdę sami chcą zobaczyć? Content is the king! I dotyczy to nie tylko opisów na stronie, ale także treści filmów.

Przykład prezentacji firmowej udostępnionej w serwisie YouTube.

Film na kanał YouTube może być stworzony w formie:

 1. Prezentacji – bogata baza grafik prezentacji (np. graphicriver.net/category/presentation-templates) i głosów (np. www.bankglosow.pl) lub muzyki (np. audiomicro.com/royalty-free-music) to tylko początek możliwości, ale też najprostsza z opcji. Przed stworzeniem filmu/prezentacji nie można mieć wymówek – łatwiej się nie da.
 2. Filmu – tutaj również możemy skorzystać z całej rzeszy aktorów dostępnych online i gotowych przeczytać/zagrać każdą rolę (np. www.fiverr.com) lub animacji za (np. videohive.net).

Podstawą jest tutaj kreatywność i zaciekawienie użytkownika. Jeżeli film jest pomocny, odpowiada na pytania, wyjaśnia problem to już jedna trzecia sukcesu.

Funkcje kanału YouTube

1) Kreowanie wizerunku firmy – chcemy zebrać wokół naszego kanału grupę fanów marki biorących aktywny udział w życiu firmy oraz promujących treści dalej, a co za tym idzie kupujących nasze produkty i zachęcające do tego innych,

2) Ściągania użytkowników na kanał – dążymy do tego, żeby nasze filmy były wysoko w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce YouTube oraz Google na frazy związane z profilem naszej działalności. Efektem ma być jak największy ruch na kanale YouTube, a nawet na sklepie internetowym, jeżeli stanowi on podstawę działalności firmy.

Jak stać się widocznym w wyszukiwarce Google/YouTube i pozyskać milion subskrypcji?

Popularność kanału zdobywa się dzięki ciekawym, unikalnym i zaspokajającym potrzeby użytkowników materiałom wideo. Dbałość o jakość contentu to podstawa. Poszukując inspiracji na skuteczny video content marketing, warto wziąć pod uwagę:

 • Wideo z życia firmy,
 • Prezentacja produktu lub usługi,
 • Wideo instrukcje i poradniki,
 • Filmy z cyklu FAQ – pytanie i odpowiedź,
 • Live streaming marketing – transmisje na żywo,
 • Relacje z wydarzeń ważnych dla branży firmy,
 • Case studies – historie sukcesów naszych i naszych klientów,
 • User-generated content – filmy od użytkowników.

Po ustaleniu celu i tematyki kanału należy zadbać o jego optymalizację techniczną pod SEO i pod pozyskiwanie zainteresowania użytkowników. Proces nie jest skomplikowany, wymaga jednak dość sporej znajomości potrzeb informacyjnych naszej grupy docelowej oraz sposobów posługiwania się frazami prowadzącymi do poszukiwanych produktów, usług, odpowiedzi na pytania. Przejdźmy zatem 6-elementową instrukcję YouTube SEO krok po kroku.

Optymalizacja firmowego kanału YouTube

Zaczynamy od uzupełnienia wszystkiego, co mamy do dyspozycji na naszym kanale YT. Przede wszystkim dodajemy:

 • Avatar,
 • Zdjęcie w tle,
 • Opis o nas w sekcji Informacje, który powinien być unikalny, rozbudowany oraz zachęcający do zapoznania się z opublikowanymi wideo i działalnością firmy. Tutaj przemycamy również słowa kluczowe, unikając przesadności i spamowania,
 • Linki do serwisu i profili w mediach społecznościowych znajdujące się również w sekcji Informacje,
 • Elementy marki, czyli logo (znak wodny) pojawiające się na każdym filmiku,
 • Słowa kluczowe (tagi) związane z prowadzoną działalnością.

Kanał należy również uzupełnić o nasze aktywności: komentarze pozostawiane w ramach profilu oraz subskrypcje innych kanałów, co dodatkowo uwiarygodni konto oraz zaangażuje użytkowników. Nie mniej ważne jest stworzenie playlist grupujących filmy dotyczące określonej tematyki. Dzięki nim skierujemy użytkowników do materiałów mieszczących się w ich zainteresowaniach.

Optymalizacja playlist

Playlisty powinny mieć własne, unikalne i rozbudowane opisy, a ich tytuły zawierać frazy kluczowe. Warto stworzyć ich kilka. Dobrze, aby każda zawierała więcej niż jeden film. Można zastosować również opcję tzw. playlist serialu (series playlist). Ich celem jest wyświetlanie użytkownikowi kolejnych „odcinków” danej serii materiałów wideo. Internauta zobaczy je w sekcji Następny wśród polecanych filmików po prawej stronie odtwarzacza YT.

podpowiedzi filmów YouTube

Jak ustawić playlisty serialu?

Podczas tworzenia standardowej playlisty należy przejść do Ustawienia -> Ustawienia zaawansowane, a następnie wybrać Ustaw jako oficjalną playlistę serialu.

ustawienia playlisty seriali
konfiguracja playlisty seriali
playlista seriali youtube - konfiguracja

Ograniczenia? Dany film może znajdować się na jednej playliście serialu, a wszystkie wideo muszą być naszymi autorskimi produkcjami. Przed zapisaniem zmian warto jeszcze przyjrzeć się kolejności filmików oraz uszeregować je tak, aby zachować logikę w przejściach pomiędzy tematami.

Zwiastun kanału

Powinien zachęcić użytkownika do zapoznania się z opublikowanymi treściami. Do dyspozycji mamy 2 rodzaje zwiastunów:

 • Dla nowych użytkowników – w tym przypadku warto przygotować krótki filmik powitalny informujący o tematyce i zawartości kanału,
 • Dla użytkowników powracających – można udostępnić playlistę lub filmy, które będą polecane po przejściu na nasz profil.

Niestandardowy adres URL

Wszystkie kanały YouTube otrzymują indywidualny adres URL, który w „podstawowej wersji” składa się z ciągu znaków trudnych do zapamiętania. Istnieje możliwość ustawienia niestandardowego odnośnika do naszego kanału. Wymaga to spełnienia 4 warunków:

 • Pozyskania co najmniej 100 subskrybentów,
 • Istnienia kanału od 30 dni,
 • Ustawienia ikony kanału (avatara),
 • Posiadania grafiki kanału.

Należy pamiętać, że nazwy wchodzące w skład URL-a muszą być unikalne. Nie ma możliwości edytowania niestandardowego adresu; by go zmienić, trzeba najpierw usunąć istniejący. Wtedy istnieje ryzyko, że inny twórca YT przejmie naszą starą nazwę. Warto więc przemyśleć, co będzie zawierał URL, aby uniknąć niepotrzebnych stresów ze zmianą adresu kanału.

Optymalizacja filmów na firmowym kanale YouTube

Kolejnym elementem YouTube SEO Video jest optymalizacja poszczególnych (a najlepiej wszystkich) filmów. Przede wszystkim musimy pamiętać o ich oznaczeniu jako „publiczne”, co umożliwi do nich dostęp zarówno użytkownikom, jak i robotom wyszukiwarek. Powinniśmy też zadbać o:

Research fraz kluczowych

Tytuły, opisy filmów powinny zawierać frazy wyszukiwane przez użytkowników związane z naszą branżą czy prowadzonym biznesem. Aby dokonać rzetelnego researchu, należy sięgnąć po standardowe narzędzia do analizy słów kluczowych (np. Planera od Google, Ubersuggest) lub aplikacje wskazujące potencjał fraz w konkretnych źródłach, czyli w naszym przypadku YouTube (keywordtool.io).

wyszukiwanie slow kluczowych youtube

Warto również prześledzić wyszukiwania w wyszukiwarce YouTube, wpisując początek interesującej nas frazy. Pojawi się lista z zapytaniami najczęściej wpisywanymi przez użytkowników.

podpowiedzi fraz youtube

W doborze właściwych fraz pomoże także agencja zajmująca się pozycjonowaniem strony internetowej. Nie zawsze te same wyrażenia, na które chcemy zwiększać widoczność serwisu w wyszukiwarce Google, sprawdzą się w przypadku YouTube’a.

Odpowiednie przypisanie kategorii filmu

Do wyboru mamy:

kategoria filmu YT

Kategorie pomagają YouTube uporządkować kanały i filmy, by dostarczać twórcom, reklamodawcom i menedżerom wideo o interesującej ich tematyce.

Chwytliwy i zawierający frazy tytuł wideo

Tytuły filmów powinny mieć charakter marketingowy i być nastawione przede wszystkim na zachęcenie użytkownika do zapoznania się z materiałem. Nie należy jednak zapomnieć o pozycjonowanych frazach i „zgrabnie” umieścić jedną/dwie w tytule. Sama nazwa pliku wideo również ma znaczenie, więc należy ją zoptymalizować podobnie jak tytuł.

Przygotowanie unikalnych opisów filmów

Do dyspozycji mamy 5 tys. zzs, ale nie musimy wykorzystać całej dostępnej objętości treści. Ważne, aby zadbać o umieszczenie w opisie takich elementów jak:

 • Link do strony nawiązujący do tematyki naszego wideo (wpis blogowy, produkt, cennik, prezentacja firmy, oferta),
 • Zwięzły tekst o zawartości filmiku,
 • Lista sygnatur czasowych z tytułami rozdziałów/części naszego filmu (więcej na ten temat piszemy poniżej),
 • Link do subskrypcji kanału (wystarczy dodać „?sub_confirmation=1” do adresu URL kanału),
 • Linki do powiązanych filmów,
 • Odnośniki do profili w mediach społecznościowych.
opis na yt

Niektórzy twórcy korzystają z szablonów uzupełnionych o stałe elementy, które następnie wzbogacają o indywidualny opis i linki dotyczące danego materiału filmowego. Takie rozwiązane zdecydowanie przyspiesza optymalizację video na YouTube.

Wskazanie powiązanych tematycznie tagów

Choć obserwacje portalu Briggsby nie wskazują tagów jako czynnika mającego duży wpływ na pozycje filmu na YouTube, warto je uzupełniać. To kolejny element pozwalający na doprecyzowanie tematyki naszego filmiku, ułatwiający dotarcie użytkownikom do naszego kanału.

Jak dobierać tagi?

Warto skorzystać z przeprowadzonego researchu fraz, pamiętając o tematyce danego wideo. Dodatkowo można także wykonać mini analizę konkurencji i np. za pomocą wtyczki do przeglądarki Chrome TubeBuddy sprawdzić, jakie wyrażenia zostały ustawione przy filmikach pokazujących się wysoko na youtube’owej liście wyników wyszukiwania. Z tagami nie można przesadzić – YT ogranicza nas do 500 zzs, a samych słów kluczy nie powinno być więcej niż 10.

Włączenie komentarzy

Przy każdym filmie mamy możliwość wyłączenia komentowania, jednak tego nie róbmy nie tylko ze względu na naszą otwartość na wymianę opinii i krytykę, ale przede wszystkim na wpływ ocen na pozycje wideo w rankingu YT.

komentarze na youtube a pozycja w wyszukiwarce yt

Źródło: backlinko.com/how-to-rank-youtube-videos

Badania Backlinko wskazują na istnienie silnej korelacji pomiędzy liczbą komentarzy a pozycją filmu w rankingu. Dodanie nowej opinii pod naszym wideo to dla YouTube’a sygnał zainteresowania materiałem, wzbudzenia zaangażowania, podjęcia interakcji. To wszystko oznaka, że treść jest ciekawa i warto polecać ją innym użytkownikom.

Video experience i pozyskanie uwagi użytkownika

Kiedy już użytkownik trafi na nasz kanał, warto zatrzymać go na dłużej. Cenna będzie subskrypcja, ale również aktywność internauty przejawiająca się w komentarzach, polubieniach lub poleceniach filmów. W tym celu należy zadbać o wyróżnienie video spośród milionów materiałów na YouTube.

Przyciągająca wzrok miniatura

Co przekonuje internautę do kliknięcia jednego spośród wielu filmików? Miniaturka! Jest to odpowiednik grafiki we wpisie blogowym, a jej cel to oczywiście przekonanie użytkownika, aby zapoznał się z naszym materiałem.

miniaturka youtube

Jak stworzyć dobrą miniaturkę (thumbnail) dla swojego video?

 • Nie warto wybierać screenshota z filmiku zaproponowanego przez Google. Często obraz nie jest ani atrakcyjny, ani nie wpisuje się w kontekst materiału.
 • Przygotujmy indywidualną grafikę nawiązującą do tematu.
 • Korzystajmy z kolorów kontrastujących do kolorystyki YT (biały, szary, czerwony). Warto skorzystać z firmowych braw, utrwalając identyfikację wizualną w świadomości odbiorców.
 • Użyjmy tekstu, ale nie przesadzajmy z długością napisu. Warto postawić na krótkie i treściwe hasło.

Transkrypcja wideo i tłumaczenia

Nie zawsze użytkownik może włączyć głos, odtwarzając nagranie na YT. Alternatywą dla dźwięku jest transkrypcja. To dodatek uatrakcyjniający filmik i zwiększający jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Warto także zainteresować się tłumaczeniem wideo – YouTube oferuje opcję automatycznej translacji, z której również możemy skorzystać.

Karty (cards) i ekrany końcowe (endscreens)

W celu zwiększenia zaangażowania i aktywności użytkowników na naszym kanale warto dodać karty informacyjne i ekrany końcowe. Za ich pomocą można polecać inne wideo, przeprowadzać ankiety lub udostępniać linki do wybranych podstron serwisu, kierując tym samym internautę do miejsca, gdzie dokona konwersji.

karty końcowe yt

Ekrany końcowe pojawiają się pod koniec odtwarzanego materiału wideo. Po kliknięciu miniaturki użytkownik zostaje przekierowany do kolejnego filmiku, który uruchamia się automatycznie.

karty informacyjne yt

Karty przyjmują postać banerów. Można skonfigurować, w której minucie filmu zostaną wyświetlone internaucie.

Sygnatury czasowe prowadzące do najciekawszych momentów filmu

W każdym video możemy wprowadzić sygnatury czasowe kierujące użytkownika do kolejnych, tematycznych części. W ten sposób stworzymy spis treści filmu, który już z poziomu opisu, a nawet wyników wyszukiwania Google (wyszukiwarka mobilna czasami wyświetla timestamps) pokaże internaucie, czego dokładnie dowie się z naszego materiału filmowego.

timestamps w google

I choć mogłoby się wydawać, że sygnatury czasowe zmniejszają czas spędzony przez internautów na oglądaniu filmów, ponieważ prowadzą do określonych sekcji, to warto zwrócić uwagę, że bez nich użytkownik np. po mało interesującym wstępie mógłby podrzucić nagranie.

sygnatura czasowa yt film

Jak dodać sygnatury czasowe i tzw. pasek postępu?

To bardzo proste. Należy przejść do edycji opisu filmu i wstawić sygnatury w porządku chronologicznym wraz z etykietami. Czas podajemy w formacie:

Godzina:minuta:sekunda

Jeśli nasz materiał mieści się w 60 minutach, pomijamy zapis godziny.

Przykład.

01:50 Optymalizacja pod SEO
02:06 Optymalizacja UX

Po wprowadzeniu sygnatur w opisie i zapisaniu zmian YouTube automatycznie wyłapie, że stworzyliśmy tzw. pasek postępu. Czas stanie się interaktywnym elementem, a po kliknięciu użytkownik zostanie skierowany do właściwej części filmu.

Wskazówki dot. poprawnego tworzenia timestamps:

 • Sygnatura i jej opis (etykieta) powinny znajdować się w jednej linii przeznaczonej tylko dla nich (jedna sygnatura = jedna linia),
 • Należy zachować chronologię,
 • Etykiety muszą być krótkie i zwięzłe. Google nie lubi długaśnych tytułów timestamps.

Przykład poprawnie dodanego paska postępu obrazuje powyższy screen.

Zdominowanie panelu z polecanymi filmami dzięki niszowej tematyce kanału

Po prawej stronie każdego filmu na YouTube znajduje się boks z wideo o tematyce powiązanej. Jaki jest jego cel? Zachęcenie użytkownika do pozostania na portalu i konsumowania jeszcze większej ilości treści, niekoniecznie pochodzącej z kanału, z którego obecnie korzysta. Aby się tam znaleźć, trzeba tworzyć filmiki nawiązujące do omawianego już tematu, a z tym w niektórych przypadkach może być ciężko (ile wideo można stworzyć o smażeniu kotletów schabowych?).

podpowiedzi filmow YouTube

Dobrym rozwiązaniem staje się w tym przypadku poruszanie się w tematycznej niszy, która nie została jeszcze zagospodarowana przez zbyt wielu twórców. Do prezentowanych tematów można podejść dość wąsko, czyli zamiast opowiadać ogólnie na książkach, warto skupić się na wybranym gatunku, np. kryminałach. Z czasem, kiedy kanał zdobędzie większą popularność, można rozszerzać tematykę.

Poruszanie tematów interesujących użytkowników

Dobierając frazy do filmów, od razu warto przeprowadzić research tematów pochłaniających zainteresowanie odbiorców. Podobnie jak w przypadku analizy słów kluczowych możemy się zdziwić, jakie pytania wpisują do wyszukiwarki użytkownicy. Warto na nie odpowiadać w przygotowywanych materiałach wideo, aby trafić do potencjalnych klientów.

Wykorzystanie ruchu z wyszukiwarki Google

Sprawdźmy, jakie wideo obecnie pojawia się w wyszukiwarce Google na tematy powiązane z działalnością firmy. Stwórzmy podobny materiał, a gdy znajdzie się już na karuzeli polecanych filmów, zyskamy dodatkową szansę na pozyskanie użytkownika wprost z organicznych wyników wyszukiwania.

filmy w serpach z youtube

Odpowiedni czas publikacji wideo

Na oglądalność szczególnie nowych treści ma wpływ czas ich publikacji. Jeśli trafimy w dzień i godzinę, w którym największa grupa użytkowników konsumuje filmy na YouTube’ie, zyskamy szansę pozyskania widzów oraz zaangażowania ich do dalszej aktywności – komentarzy, lajkowania, poleceń.

czas publikacji ahrefs

Źródło: ahrefs.com

dzień publikacji ahrefs

Źródło: ahrefs.com

Według specjalistów z Ahrefs film należy opublikować przed szczytem największego zaangażowania użytkowników na YT, aby treść miała okazję zostać przeanalizowana przez roboty odpowiadające za rankingowanie wideo. W zależności od dnia najlepiej publikować filmiki:

 • Między 14 a 16 w poniedziałki, wtorki i środy,
 • Między 12 a 15 w czwartki i piątki,
 • Między 9 a 11 w soboty i niedziele.
godzina publikacji yt

Źródło: magisto.com

dzień publikacji yt

Źródło: magisto.com

Z kolei obserwacje specjalistów z Magisto wskazują, że internauci są najbardziej aktywni na YT pomiędzy godziną 16 a 23. Najwięcej osób pojawia się na portalu w soboty i niedziele.

Znalezienie idealnego czasu publikacji filmu wymaga również obserwowania statystyk oglądalności i zaangażowania odbiorców. Nasza grupa docelowa może być na tyle specyficzna (np. branża B2B), że jej aktywność na YouTube’ie nie pokryje się z danymi wynikającymi z ogólnodostępnych badań.

Call to action

Na końcu filmu oraz w jego opisie powinno znaleźć się „zachęcenie do działania”, czyli np. zaproszenie do polubienia materiału, udostępnienia lub skomentowania. Warto także wspomnieć o subskrybowaniu kanału, aby użytkownik nie przegapił najnowszych treści.

Integracja serwisu firmowego z kanałem YouTube

Kanał i filmy to najważniejsze punkty YouTube SEO, jednak nie kończą pracy – kolejnym etapem będzie uwzględnienie nowego kanału komunikacji z klientami na stronie internetowej. W tym celu w serwisie należy umieścić (zagnieździć) filmy na odpowiadającej im tematycznie podstronach serwisu (np. wideo z instrukcją użycia produktu na podstronie produktu). Przy video można dodatkowo dla wzmocnienia kanału dodać link prowadzący do materiału w serwisie YT.

Musimy także zadbać o poprawne wskazanie filmu robotom wyszukiwarki:

 • film należy oznaczyć znacznikami schema.org w celu lepszej indeksacji: google.com/search/docs/data-types/video
 • w serwisie powinna być dodana sitemapa video (mapę należy zgłosić w Google Search Console): google.com/webmasters/answer/80471?hl=pl.

Pozycjonowanie kanału i filmów na kanale YouTube

Dobrze, aby całość działań optymalizacyjnych wspierał przemyślany link building wzmacniający kreowane przez nas treści. Im szerzej filmy będą linkowane i zagnieżdżane, tym lepszy uzyskamy efekt. Ważne jest utrzymanie tematyczności w budowanym profilu linkowania, naturalnego przyrostu ilości linków, zapewnienie dobrej jakości domen źródłowych oraz zróżnicowanie typów linków.

Gdzie można linkować kanał i filmy?

 • Na forach tematycznych cieszących się dużym autorytetem użytkowników, np. Quora,
 • W swojej stopce e-mailowej (linkowanie pod kliknięcia i konwersje),
 • W komentarzach pod tematycznymi wpisami,
 • W social media,
 • We wpisach partnerskich.

Analityka wideo za pomocą statystyk YouTube’a i Google Analytics

YouTube.com dostarcza własne statystyki dla monitorowania odwiedzin kanału i filmów, jednak dodatkowo warto podpiąć Google Analytics dla lepszego śledzenia kanału.

statystyki yt

Integracja YouTube z Google Analytics

1. Logujemy się na konto Google Analytics.

2. Przechodzimy do Administracja (zębate kółeczko na samym dole lewej belki z opcjami).

3. Klikamy niebieski przycisk Utwórz konto.

integracja yt z ga

4. Wpisujemy nazwę konta – np. nazwa domeny YouTube. Zaznaczamy zgody.

5. W kroku Co chcesz zmierzyć? wybieramy Sieć.

6. Wypełniamy kolejne pola:

  • Nazwę witryny – może być to samo co w nazwie konta,
  • URL witryny – podajemy link do kanału i zmieniamy prefiks domeny z http na https,
  • Wybieramy kategorię, kraj i strefę czasową.
integracja youtube z analytics

7. Klikamy Utwórz.

8. Zaznaczamy kolejne zgody.

9. Zostaniemy przekierowani do strony z identyfikatorem śledzenia, czyli UA-xxxxxxxxx-x. Za jego pomocą będzie możliwe zbieranie danych z naszego kanału YouTube.

kod śledzenia GA

10. Kopiujemy identyfikator śledzenia.

11. Przechodzimy do kanału YouTube.

12. Klikamy ikonę avatara znajdującą się w prawym górnym rogu i z rozwijanego menu wybieramy YouTube Studio.

konfiguracja yt z ga

13. W lewej, szarej belce szukamy koła zębatego z napisem Pojawi się nowe okno; wybieramy sekcję Kanał i następnie Ustawienia zaawansowane. Skrolujemy do samego dołu i ostatecznie klikamy Zaawansowane ustawienia kanału.

ustawienia zaawansowane youtube

14. Zostajemy przekierowani na kolejną podstronę ustawień. Znów skrolujemy aż do samego dołu, gdzie znajdziemy pole do wpisania identyfikatora śledzenia. Wklejamy kod UA.

kod śledzenia ga youtube

15. Klikamy I gotowe. Po 48 godzinach dane o statystykach kanału YouTube powinniśmy zobaczyć na naszym koncie Google Analytics.

Analizowanie danych dotyczących oglądalności naszych produkcji mogą pomóc w tworzeniu treści dopasowanych do odbiorców. Warto raz na jakiś czas prześledzić dostępne wykresy, a także przeanalizować materiały cieszące się największą popularnością.

Gotów na przygodę z SEO wideo?

Realizując wszystkie omówione punkty, trzeba pamiętać, że kanał na YouTube powinien się rozwijać – jeden film na rok nie będzie zachęcał do aktywności użytkowników kanału i fanów marki. Nasz profil musi być także na bieżąco aktualizowany i moderowany. Szczególnie istotne jest monitorowanie i aktywne odpowiadanie na ewentualne pytania w komentarzach. Najpopularniejszy serwis wideo, jak wszystkie rozwiązania Google, szybko się zmienia. Warto śledzić, z jakich nowych opcji możemy skorzystać, by dotrzeć z treściami angażujących coraz to liczniejszą grupę użytkowników.

Ostatnie artykuły

This will close in 0 seconds