PageRank zniknął z Google Toolbar - Blog Artefakt

PageRank ostatecznie zniknął z Google Toolbar

25.04.2016 / SEO
Analiza raportu

Na początku marca pojawiły się informacje dotyczące wyłączenia PageRank w Google Toolbar. Wskaźnik co prawda nie miał bezpośredniego wpływu na pozycję w wynikach organicznych, ale był wykorzystywany do oceny stron internetowych poprzez oszacowanie wartości linków. Wszyscy, którzy korzystali z PageRank na co dzień, w piątek 15 kwietnia musieli się z nim ostatecznie pożegnać.

 

Czy to już koniec PageRank?

O zmierzchu PageRank mówiło się już od dawna. W 2013 r. pojawiły się pierwsze braki danych w publikowanych raportach. Następnie rok później John Mueller poinformował, że wskaźnik nie będzie dłużej wspierany i prawdopodobnie nie powstaną jego kolejne aktualizacje. Jednak za pomocą Google Toolbar wciąż mogliśmy sprawdzić wynik dla naszej strony.

Google PageRank

 

Google na razie nie rezygnuje z danych gromadzonych za pomocą PageRank – nie będą one po prostu udostępniane publicznie. Być może wskaźnik stał się kolejnym niedostępnym dla internautów czynnikiem oceny jakości stron internetowych, mającym wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania.

 

Wyłączenie PageRank mogło mieć również na celu ukrócenie działalności tzw. giełd linków. Wskaźnik pozwalał wycenić wartość odnośnika umieszczonego na stronie. Jednak na wszystkie tego typu parametry należy spojrzeć z przymrużeniem oka, ponieważ nie gwarantują, że Google nie uzna prowadzących do witryny linków jako spam i nie nałoży kar ręcznych.

Również na naszym blogu
Prowadząc hotel czy pensjonat, warto zadbać o zwiększenie widoczności strony internetowej w...
Google Chrome blokuje nachalny przekaz reklamowy na urządzeniach desktopowych i mobilnych. Sprawdź,...
Platformy ClickShop oraz Shoper, czyli jedne z popularniejszych systemów CMS dla sklepów...
Pozycjonowanie witryny uwidoczni Twój lokal gastronomiczny w wynikach wyszukiwania. Czy to jednak...
Komunikat o plikach cookies powinien pojawiać się w każdym serwisie internetowym, który korzysta z...