Oceniaj, odpowiadaj na pytania i dziel się informacjami – zostań lokalnym przewodnikiem Google

| czas czytania: 5 min | SEO
pozycjonowanie lokalne

Lokalni przewodnicy Google, bo tak nazywa się nowa, globalna społeczność zbudowana wokół wyszukiwarki giganta z Mountain View, pomagają przybliżać i odkrywać otaczający nas świat. W zamian za dzielenie się informacjami z innymi użytkownikami otrzymamy wiele korzyści. Jakich? O tym za chwilę.

 

Kto może zostać lokalnym przewodnikiem Google?

Z programu Lokalni przewodnicy możemy korzystać we wszystkich miejscach, w których dostępna jest usługa Google Maps. Aktualnie skorzystamy z usługi Google Maps  w ponad 40 krajach i językach, w tym w Polsce. Aby zostać lokalnym przewodnikiem, wystarczy mieć aktywne konto Google, ukończone 18 lat i korzystać z aplikacji jako osoba prywatna. Google zastrzega, że wkład firm i stron firm nie będzie w żaden sposób wliczany do poziomu ani korzyści Lokalnego przewodnika. Pełną informację na temat warunków korzystania z programu znajdziesz pod adresem: https://www.google.com/local/guides/rules/.

 

Uwaga na firmę o nazwie Lokalni Przewodnicy!

Na polskim rynku funkcjonuje przedsiębiorstwo o nazwie Lokalni Przewodnicy. Jest to podmiot niezwiązany z Google, prowadzący niezależną działalność gospodarczą. Firma oferuje m.in. płatną usługę obecności w Google Maps. Należy pamiętać, że Google nie pobiera opłat za założenie i utrzymanie wizytówki Google Moja Firma, więc każdy przedsiębiorca może samodzielnie i bez ponoszenia kosztów utworzyć konto w usłudze i stać się widocznym na mapach. Przestrzegamy przed tego typu działaniami, których ostatnio jest coraz więcej na naszym rodzimym rynku.

 

Lokalny przewodnik, czyli kto?

No dobrze, ale kim jest lokalny przewodnik i po co to wszystko? Głównym celem programu jest nadanie „ludzkiego wymiaru” Mapom Google. Zachęcenie użytkowników do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i odpowiadanie na pytania innych internautów nadało aplikacji nowego charakteru. Informacje gromadzone dzięki Lokalnym przewodnikom pomagają użytkownikom z całego świata podejmować na bieżąco przemyślane decyzje. Google sugeruje, aby opisy i recenzje zamieszczane w ramach Lokalnych przewodników były unikalne, szczegółowe i nieoczywiste. Dodawanie ogólnikowych i powtarzających się komentarzy nie przynosi dla programu wartości dodanej. Google idzie nawet o krok dalej i zapowiada, że lokalni przewodnicy, którzy będą zamieszczać identyczne opinie o różnych lokalizacjach, zostaną automatycznie usunięci z programu. Google nakłania do pisania recenzji, ale i sam zadaje pytania…

Lokalni przewodnicy

 

W jakich sytuacjach Google najczęściej poprosi nas o pomoc?

Najwięcej pytań do Lokalnych przewodników kierowanych jest przy okazji odwiedzania przez nich lokali i punktów gastronomicznych – kawiarni, barów, pubów lub restauracji. Przykładowe pytania jakie zada nam Google to:

  • Czy w danym lokalu panowała romantyczna atmosfera?
  • Czy dany lokal serwuje desery?
  • Czy dany lokal serwuje alkohol?
  • Jak drogie jest to miejsce?
  • Czy w danym lokalu zapłacimy kartą?

Pytania Google

Ponadto Google premiuje dodawanie nowych miejsc na mapie oraz aktualizowanie informacji w już istniejących punktach (np. numer telefonu, nowa lokalizacja itp.). Kolejnym sposobem na zdobycie punktów do rankingu jest dzielenie się zdjęciami z danego miejsca. Kiedy zrobimy fotografię w danej lokalizacji przy użyciu smartfona, Google automatycznie zapyta nas, czy chcemy ją udostępnić w ramach programu Lokalni przewodnicy. Jednak podobnie jak w przypadku recenzji, tak i przy zdjęciach Google nie zadowoli się słabej jakości fotografią. Niewyraźne, rozmazane zdjęcia będą usuwane z programu.

Lokalni przewodnicy dodawanie zdjęć

Co w zamian?

Oprócz przynależności do grupy Lokalnych przewodników i poczucia wspólnoty Google stosuje metodę marchewki (bez kija) i kusi użytkowników bonusami oraz korzyściami. Każdy zebrany w ramach usługi punkt przybliża nas do kolejnego poziomu, a te z kolei niosą za sobą adekwatne profity. I tak przykładowo przewodnik na najwyższym 5. poziomie będzie mógł testować nowe usługi i funkcje, zanim te zostaną udostępnione pozostałym użytkownikom lub udać się na zorganizowany zjazd przewodników.

Mniej doświadczeni przewodnicy (już od 1 poziomu) również mogą liczyć na dodatkowe korzyści takie jak udział w konkursach lub warsztatach i Hangoutach organizowanych przez Google. Pełny wykaz przysługujących korzyści dla poszczególnych poziomów znajdziesz pod adresem: https://support.google.com/local-guides/answer/6225851?hl=pl&ref_topic=6225845

Nowa nagroda – plakietki dla lokalnych przewodników

W listopadzie Google wprowadziło nową zachętę dla lokalnych przewodników – plakietki dla najaktywniejszych użytkowników. Nie wiążą się one z żadnymi korzyściami materialnymi, ale wyróżnią profil internauty, który mocno angażuje się w rozwój Google Maps. Można otrzymać odznaczenie:

  • Recenzenta,
  • Fotografa,
  • Pioniera,
  • Faktografa.
lokalni przewodnicy plakietki

Informację o plakietkach Google rozesłało mailowo do lokalnych przewodników.

plakietki lokalnych przewodników

Niektórzy lokalni przewodnicy od razu uzyskali nowe plakietki. Sprawdź, czy i Ty nie zostałeś Recenzentem albo Fotografem, odwiedzając zakładkę Twój wkład w Google Maps.

Obopólne korzyści, czyli układ niemal doskonały

Niewątpliwie Google udało się opracować układ niemal doskonały. Rozwój Map Google dzięki zaangażowaniu i pracy samych użytkowników może przenieść aplikację w inny wymiar. Rozwój i rozbudowa platformy dzięki wkładowi jej własnych użytkowników wydaje się być strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Póki co bacznie przyglądamy się rozwojowi tego programu i jego wpływu na rynek e-commerce.