Jak zrobić audyt SEO dla strony internetowej. Poradnik z checklistą.

| czas czytania: 15 min | SEO
audyt seo okładka

Jak efektywnie audytować własną stronę?

Wartość technicznej analizy SEO może się różnić w zależności od skali projektu. Koszty wykonania kompleksowej dokumentacji z zaleceniami optymalizacyjnymi wahają się od tysiąca złotych (dla małych serwisów) do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych (dla dużych, złożonych witryn).

W przewodniku do pozycjonowania dowiesz się, jak skutecznie zarządzać kosztami analizy SEO, unikając niepotrzebnych wydatków i osiągając optymalne rezultaty. Zapraszamy do lektury, aby lepiej zrozumieć, jak dbać o efektywność działań optymalizacyjnych dla Twojej witryny.

baner intextPodstawowe i darmowe narzędzia do audytu strony internetowej.

Przygotowanie się do audytu strony to kluczowy krok w procesie optymalizacji SEO. Pierwszym krokiem jest skonfigurowanie darmowych narzędzi, takich jak Google Search Console (GSC), Google Analytics (GA) i Google Tag Manager (GTM). Google Search Console umożliwia monitorowanie indeksacji strony, identyfikację problemów z indeksowaniem oraz sprawdzanie, czy witryna jest zgodna z wytycznymi Google. Google Analytics dostarcza cennych danych analitycznych, pozwalając zrozumieć zachowanie użytkowników na stronie, a Google Tag Manager ułatwia zarządzanie tagami i śledzenie zdarzeń bez konieczności ingerencji w kod strony.

Kolejnym krokiem jest przegląd strony pod kątem struktury URL, mapy witryny oraz plików robots.txt. Warto również sprawdzić, czy witryna jest responsywna i zoptymalizowana pod kątem prędkości ładowania. Narzędzia do testowania prędkości strony, takie jak PageSpeed Insights, mogą być niezastąpione w identyfikowaniu obszarów wymagających optymalizacji.

W trakcie przygotowań do audytu strony, kluczowe jest także zrozumienie celów biznesowych i oczekiwań właściciela witryny. Określenie priorytetów i obszarów, na których zależy najbardziej, pomoże skoncentrować się na najważniejszych elementach podczas analizy. Przygotowanie listy głównych słów kluczowych związanych z branżą i treścią strony również ułatwi identyfikację potencjalnych obszarów optymalizacji pod kątem SEO.

W sumie, przygotowanie się do audytu strony obejmuje konfigurację narzędzi, przegląd techniczny strony oraz zdefiniowanie celów biznesowych. Dzięki temu procesowi można efektywnie zidentyfikować obszary wymagające poprawy i dostosować strategię optymalizacyjną do konkretnych potrzeb witryny.

schemat audytu seo

 

Checklista do własnego audytu SEO

 

Ocena i poprawa treści na stronie

Publikowane teksty

Sprawdź, czy treści publikowane na stronie są unikalne i niepowtarzalne. Unikalność ma kluczowe znaczenie dla algorytmów wyszukiwarek, dlatego warto skorzystać z narzędzi do sprawdzania plagiatów, aby upewnić się, że teksty nie są duplikatami innych treści w Internecie.

Gęstość słów kluczowych

Weryfikuj, czy pozycjonowane słowa kluczowe zostały zamieszczone w treści oraz oceń nasycenie serwisu frazami. Proponujemy zastosowanie fraz z długiego ogona (long tail), dzięki którym serwis wyświetli się na różne warianty zapytań użytkowników.

Elementy graficzne

Dbaj, aby każdy obraz na stronie miał uzupełniony atrybut alt, a jego rozmiar nie obciążał serwera i zapewniał krótki czas ładowania. Twórz opisy zdjęć z myślą o wyszukiwarce grafiki i pozyskaniu wartościowego ruchu.

Elementy wideo

Zobacz, jak osadzić filmiki na stronie, aby były responsywne i nie działały negatywnie na PageSpeed. Konwersja interaktywnych elementów ma kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala zmniejszyć zasoby konieczne do wczytania zawartości serwisu.

 

Keywords Research

Słowa kluczowe

Dobór słów kluczowych – efektem powinna być lista fraz, na które warto pozycjonować stronę internetową. Analizę warto przeprowadzać w oparciu o trendy, specyfikę branży, miesięczną liczbę wyszukiwani i konkurencyjność słów kluczowych. Następnie sprawdź, czy słowa mają pokrycie na Twojej stronie internetowej

Możliwe nowe słowa kluczowe

Analizuj trendy w branży, zmiany zachowania użytkowników, działania konkurencji i przygotowuj propozycje fraz, na które serwis może być również pozycjonowany.

 

Weryfikacja kodu źródłowego

Poprawność wyświetlania w przeglądarkach

Dokonaj weryfikacji kodu strony pod kątem zgodności ze standardami W3C, co zagwarantuje, że witryna będzie wyświetlana poprawnie na różnych urządzeniach i w różnych przeglądarkach internetowych. Przykładowo, zgodność ze standardami W3C zapewni, że strona będzie prawidłowo renderowana na urządzeniach mobilnych, tabletach oraz w różnych wersjach przeglądarek, takich jak Google Chrome, Mozilla Firefox czy Safari. Dzięki temu użytkownicy korzystający z różnych platform będą mieli jednolite i optymalne doświadczenie podczas przeglądania zawartości, co przekłada się na pozytywną percepcję strony oraz korzystny wpływ na jej ranking w wynikach wyszukiwania.

Nagłówki

Analizuj strukturę i formatowanie treści. Upewnij się, że teksty posiadają klarowne nagłówki (H1, H2, itd.), używają list wypunktowanych oraz mają odpowiednie odstępy, co sprawi, że treści będą czytelne i łatwe do przyswajania.

Tytuły i meta tagi

Sprawdź, czy znacznik Title został uzupełniony na każdej podstronie i zawiera najważniejsze słowa kluczowe. Zwracaj uwagę na przygotowanie unikalnych tagów description, dzięki którym możliwe jest przyciągnięcie uwagi użytkowników w wyszukiwarce Google.

 

Analiza struktury serwisu

Struktura adresów URL

Zalecamy zastosowanie przyjaznych adresów URL, które zwiększą dostępność strony dla robotów wyszukiwarki i ułatwią użytkownikom nawigację w serwisie.

Przykłady:

Zamiast: http://www.twojaserwis.pl/page_id=123

Zastosuj: http://www.twojaserwis.pl/nazwa-strony

*Przyjazny adres URL zawiera zrozumiałą nazwę strony, co ułatwia identyfikację treści dla użytkowników i robotów wyszukiwarki.

Zamiast: http://www.twojaserwis.pl/category/456/artykul

Zastosuj: http://www.twojaserwis.pl/nazwa-kategorii/nazwa-artykulu

*Przyjazny adres URL z hierarchią kategorii i zrozumiałą nazwą artykułu jest bardziej czytelny dla użytkowników i ułatwia zrozumienie struktury strony.

Atrybut canonical

W dużym skrócie rekomendujemy jego wdrożenie na podstronach, które mogą tworzyć duplikaty treści wynikające m.in. z możliwości sortowania lub filtrowania produktów. W ten sposób wskazujemy wyszukiwarce treść, która ma zostać zaindeksowana. Jak stosować tag canonical opisujemy na stronie https://www.artefakt.pl/blog/seo/jak-stosowac-tag-canonical.

Przekierowania w obrębie domeny

W trakcie audytu skup się na zapewnieniu pełnej dostępności wszystkich podstron serwisu. Sprawdź, czy żadna z istotnych stron nie generuje błędów dostępu, takich jak kod HTTP 404. W przypadku, gdy istnieje potrzeba przekierowania użytkownika z jednej strony na drugą, opracuj starannie przemyślane i zgodne ze standardami przekierowania 301.

Stronicowanie i sortowanie

W przypadku długich treści zalecamy zastosowanie paginacji oraz sortowania. Treść (np. na podstronie kategorii w sklepie) zostaje podzielona na fragmenty, staje się czytelniejsza dla użytkowników, dodatkowo skraca się czas ładowania strony.

Wykorzystanie mikroformatów

Proponujemy stosowanie danych strukturalnych, aby w rankingu Google witryna wyświetlała się wraz z opisami rozszerzonymi (rich snippets), które skutecznie wyróżnią ją pośród serwisów konkurencji.

Linkowanie wewnętrzne

W trakcie audytu linkowania wewnętrznego warto sprawdzić, czy odnośniki zawierają istotne słowa kluczowe, czy są rozmieszczone hierarchicznie oraz czy nie ma nadmiaru powtarzających się linków. Optymalizacja tego elementu przyczynia się do lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania, co jest kluczowe dla skutecznej strategii SEO.

 

STATYSTYKI SERWISU

Dane z Google Analytics

Sprawdź, jak kształtował się w wybranym okresie ruch na stronie, współczynnik zaangażowania oraz ilu nowych użytkowników udało się pozyskać za pośrednictwem poszczególnych podstron. Zwróć uwagę na schematy zachowań użytkowników, analizuj ścieżkę zakupową, by wykryć wąskie gardła i miejsca problemowe. O narzędziach przeczytasz na https://www.artefakt.pl/analityka-internetowa.

Dane z Google Search Console

Weryfikuj czy na serwis nie zostały nałożone filtry i kary ręczne, jak wyglądają statystyki związane z indeksacją serwisu, czy wdrożone mikroformaty są poprawnie interpretowane przez wyszukiwarkę. Analizujemy na jakie słowa kluczowe jest widoczna witryna w organicznych wynikach wyszukiwania.

 

Widoczność strony dla robotów indeksujących

Poprawność pliku robots.txt

W ramach oceny poprawności pliku robots.txt, analizuj, przed jakimi botami strona internetowa jest zablokowana, zarówno globalnie, jak i dla poszczególnych podstron. Plik ten pełni kluczową rolę w komunikacji z robotami wyszukiwarek, umożliwiając wykluczenie z indeksowania zasobów, które nie powinny być uwzględniane w rankingu Google. Audyt pliku robots.txt to istotny krok w zapewnieniu, że wyszukiwarki interpretują strukturę witryny zgodnie z intencjami właściciela, co wpływa na prawidłowe indeksowanie.

Sitemapy (w tym sitemapy grafiki i wideo)

Zgodnie z wytycznymi dla webmasterów, przygotuj mapy witryny, obejmujące zarówno standardowe sitemapy, jak i dedykowane sitemapy dla grafiki i wideo. Pliki w formacie XML zawierają wszystkie istotne adresy URL, które powinny zostać włączone do indeksu Google. Dzięki sitemapom, wyszukiwarki skuteczniej indeksują treści witryny, co wspomaga proces pozycjonowania i sprawia, że strona jest bardziej dostępna dla użytkowników.

Szybkość Ładowania Strony

W kontekście szybkości ładowania strony, przeprowadź szczegółową analizę czasu, jaki potrzebuje serwis do pełnego wczytania. Optymalizujemy poszczególne elementy kodu strony, eliminując czynniki, które mogą wydłużać ten czas. Skrócenie czasu ładowania wpływa pozytywnie na doświadczenie użytkownika, a także na ranking strony w wynikach wyszukiwania. Audyt szybkości ładowania to kluczowy element dbania o efektywność działania witryny i zwiększanie jej atrakcyjności dla odwiedzających.

 

Profil Linków

Liczba Linków

Przy wykorzystaniu narzędzi (np: Majestic), dokładnie oszacuj liczbę odnośników, które prowadzą do analizowanej strony internetowej. Skupiaj się na pełnym obrazie ilości linków, obejmując zarówno linki zwrotne, jak i wewnętrzne. Precyzyjne oszacowanie liczby linków jest kluczowe dla zrozumienia, jak szeroko strona jest rozpoznawalna w sieci.

Jakość Linków

Krytycznie oceniaj wartość witryn, które linkują do analizowanej strony internetowej z perspektywy algorytmów wyszukiwarki, zwłaszcza Google. Jeśli witryny te nie są uznawane za wartościowe, rekomendujemy rozważenie zrzeczenia się części odnośników. Eliminowanie linków niskiej jakości jest kluczowe dla utrzymania pozytywnej widoczności serwisu w wynikach wyszukiwania.

Historia i Strategia Linków

Analizuj historię przyrostu linków w czasie, identyfikując trendy i ewolucję strategii linkowania. W oparciu o te dane, przygotowujemy zindywidualizowaną strategię pozyskiwania odnośników, dostosowaną do celów biznesowych. Skuteczna strategia linków przyczynia się do wzrostu popularności strony i jej ugruntowanej pozycji w rankingu.

Rodzaj Linków

Dokładnie przeglądaj rodzaje anchorów używanych w linkach odsyłających do strony oraz analizuj atrybuty follow/nofollow. Zrozumienie rodzaju linków umożliwia precyzyjne dostosowanie strategii linkowania, zwłaszcza w kontekście słów kluczowych i wizerunku marki. Atrybuty follow/nofollow są kluczowe dla określenia, które linki przekazują wartość SEO, a które nie.

Ahrefs

 

 

Rodzaje audytów SEO

 

 • AUDYT OPTYMALIZACJI

Audyt optymalizacji ma na celu sprawdzenie czy optymalizacja strony pod SEO została wykonana prawidłowo i w pełnym wymiarze. Usługa skierowana jest do firm, które chcą zyskać pewność, że wdrożone zmiany zostały wykonane poprawnie, w całości i z zachowaniem wysokich standardów.

 • AUDYT POZYCJONOWANIA

Usługa skierowana do firm, które korzystają z pozycjonowania, ale nie osiągają założonych celów. Dokonujemy szczegółowej analizy działań agencji SEO oraz oceny ich skuteczności. Sprawdzamy, czy stosuje ona bezpieczne techniki, nie zwiększając ryzyka na nałożenie kar na serwis przez Google.

 • PROPOZYCJE STRATEGII LINKOWANIA

Bezpieczną strategię linkowania, rekomendując źródła pozyskiwania wartościowych odnośników do serwisu. Budowanie popularności w sieci obecnie koncentruje się na tworzeniu i publikacji interesujących treści, w których warto zamieszczać linki prowadzące do strony internetowej.

 • ANALIZY UŻYTECZNOŚCI (UX)

Analiza użyteczności pozwala na lepsze dostosowanie serwisu do wymagań użytkowników, wpływając tym samym na wzrost konwersji. Eksperckie audyty UX polecamy przede wszystkim sklepom internetowym chcącym poprawić współczynnik konwersji, serwisom zmagającym się z dużą liczbą porzuconych koszyków i witrynom o wysokim współczynniku odrzuceń.

 • ANALIZY KONKURENCJI W ZAKRESIE POZYCJONOWANIA

Analizy konkurencji w wynikach wyszukiwania. Sprawdzamy, jakie metody pozycjonowania są wykorzystywane przez liderów branży, podpatrujemy najlepsze rozwiązania, które można z powodzeniem zastosować w serwisie klienta.

 

Typowe obszary działań

 • Indeksacja w wyszukiwarkach
 • Dostępność dla robotów
 • Błędy techniczne
 • Struktura strony i linkowanie wewnętrzne
 • Dobór słów kluczowych
 • Zastosowane narzędzia analityczne
 • Przystępność dla urządzeń mobilnych
 • Błędy techniczne

obszary badań seo i audytu

 

Efekty wdrożenia zaleceń z audytu

 • Poprawa oceny jakości strony poprzez jej dostosowanie do wytycznych wyszukiwarki,
 • Uzyskanie lepszych pozycji na wybrane słowa kluczowe,
 • Zwiększenie ruchu organicznego w serwisie,
 • Polepszenie widoczności w wyszukiwarce na frazy z długiego ogona,
 • Lepsze dopasowanie witryny do oczekiwań użytkowników,
 • Uzyskiwanie postępów w procesie pozycjonowania,
 • Optymalizacja współczynnika konwersji.

Regularnie audytuj swój serwis internetowy

Podobnie jak samochód, także serwis www wymaga przeglądu co najmniej raz do roku. Dzięki temu można go będzie dostosować do nowych wytycznych i zapewnić stabilne pozycje. Wyszukiwarka Google cały czas pracuje nad udoskonaleniem wyników wyszukiwania. Czynniki rankingowe decydujące o wyglądzie rankingu zmieniają się co jakiś czas. Zadbaj o to, by Twoja strona była do nich dostosowana!