Wspieramy firmy w trudnym czasie: www.artefakt.pl/antidotum-na-kryzysAntidotum na kryzys

Google zaktualizowało wskazówki dotyczące grafiki. Co nowego w Image SEO?

/ SEO
aparat fotograficzny grafika

W ostatnich dniach Google udostępniło nowe wskazówki dotyczące optymalizacji grafiki. Przewodnik został wzbogacony o zagadnienia związane z user experience, a także o informacje na temat danych strukturalnych, metatagów i prędkości ładowania strony. Treść jest też dostępna w polskiej wersji językowej supportu Google. Sprawdziliśmy, jakie zalecenia znalazły się w poradniku o Image SEO.

User experience na pierwszym miejscu

Na czołowej pozycji pośród nowych wskazówek znalazła się dbałość o UX w serwisach. Google jasno wskazuje, że strony stawiające użytkownika w centrum uwagi mają większe szanse na obecność w wyszukiwarce grafiki. Jak to osiągnąć? Internetowy gigant radzi, aby:

  • publikować wyłącznie oryginalne obrazy, wzbogacające stronę internetową;
  • umieszczać grafiki odpowiadające do kontekstu treści;
  • zrezygnować z ważnych tekstów na zdjęciach;
  • dbać o wysoką jakość podstrony z obrazem;
  • tworzyć strony z grafiką dostosowane do urządzeń mobilnych;
  • porządkować strukturę adresów URL obrazów.

Mniej zorientowani właściciele serwisów nie muszą się martwić, że któraś ze wskazówek wyda im się zbyt skomplikowana. Każdy podpunkt w dokumencie od Google zawiera dodatkowo syntetyczne wyjaśnienie, dlaczego warto uwzględnić wytyczne przy publikacji graficznych treści i jak samodzielnie podjąć niektóre działania optymalizacyjne.

Metatagi dla podstrony z grafiką

W kolejnej sekcji autorzy przewodnika przypominają o istocie metatagów przy opisywaniu strony internetowej – tym razem w kontekście Grafiki Google. W wyszukiwarce graficznej przy materiałach zdjęciowych pojawiają się opisy w postaci tytułu i fragmentu tekstu dla danej podstrony, aby użytkownik przed kliknięciem w obraz mógł poznać szczegóły. Jeśli właściciel serwisu samodzielnie nie ustawi Title oraz Description, mechanizm automatycznie wygeneruje treść.

google optymalizacja grafiki

Rich Snippets w wyszukiwarce grafiki

Mikrodane w wyszukiwarce Google Grafika pozwalają rozróżnić rodzaje wyświetlanych wyników. Ponadto dzięki nim użytkownik widzi nie tylko, że ma do czynienia np. z produktem ze sklepu, ale także jego cenę i dostępność w magazynie. Elementy rozszerzone wskazują więc istotne informacje o zawartości danej podstrony, przyczyniając się do zwiększenia ruchu w witrynie.

google mikrodane grafika

W zaktualizowanym przewodniku możemy znaleźć przypomnienie o znaczeniu Rich Snippets, które są na razie dostępne dla danych typu: produkt, film oraz przepis.

Wpływ grafik na page speed witryny

W kolejnej części poradnika, Google mobilizuje administratorów stron do optymalizacji prędkości ładowania i poleca autorskie narzędzie do testów (PageSpeed Insights). Autorzy dokumentu podkreślają, jak dużą rolę w przypadku page speed odgrywają grafiki. Zbyt duży rozmiar obrazów może znacząco spowalniać działanie serwisu, skutecznie zniechęcając odwiedzających. Jak temu zapobiec? Według wskazówek od Google, warto pomyśleć o przyspieszeniu procesu otwierania strony z grafikami poprzez przekształcenie jej do formatu AMP.

Poradnik od Google w służbie SEO

Zestaw nowych wskazówek, podobnie jak poprzednia wersja publikacji, porusza również takie kwestie jak: właściwy opis zdjęcia (atrybut alt, nazwa pliku), anchor text oraz bezpieczeństwo. Pośród nowych zaleceń występują też informacje o oznaczeniach stron dla dorosłych (optymalizacja pod SafeSearch) oraz o mapie witryny z obrazami.

Wszystkie wytyczne mają pomóc właścicielom stron internetowych w zwiększaniu widoczności materiałów w wyszukiwarce grafiki Google, a w efekcie – w osiąganiu wyższego ruchu prowadzącego do witryny. Warto więc zaglądać do materiałów publikowanych przez ekspertów z branży.

Najnowsze artykuły na blogu:
Prowadząc warsztat samochodowy, warto reklamować swoje usługi w internecie. Postaw na...
Przyjazne adresy URL są ukłonem w stronę użytkowników oraz robotów wyszukiwarki. Dzięki nim można...
NAP to anglojęzyczny skrót (Name, Adress, Phone) oznaczający dane adresowe przedsiębiorcy. Jak...
Przybliżamy dość specyficzną usługę jaką jest pozycjonowanie, na co zwrócić uwagę przy analizie...
Kto nie reklamuje się w sieci, temu naprawę trudno osiągnąć sukces w biznesie. W tym artykule...