Google Search Console krok po kroku – dawniej Google narzędzia dla webmasterów

Aktualizacja 16.12.2022 | czas czytania: 5 min | SEO
google search console

Usługa Google Search Console jest bezpłatnym narzędziem oferującym kilka przydatnych opcji do zarządzania i monitoringu strony. Dzięki niej można np. dowiedzieć się, czy występują jakieś problemy z indeksacją domeny w wyszukiwarce, czy na serwis został nałożony filtr ręczny od Google, czy zgłoszone są sitemapy xml do Google  a co najważniejsze – czy Twoja strategia dotycząca pozycjonowania stron działa!. Jak zacząć pracę z Narzędziami Google dla webmasterów? Zapraszamy do lektury przewodnika.

Jak założyć konto Search Console?

W celu założenia narzędzia niezbędne jest posiadanie konta Google, którym może być konto Gmail (@gmail.com) lub dowolne inne konto powiązane z Google. (np. @nazwafirmy.pl).

KROK 1:

Logujemy się na stronę narzędzia Google Seach Console (dawniej Google narzędzia dla webmasterów) przy użyciu wcześniej posiadanego lub założonego konta Google. Optymalnie będzie, jeśli na koncie znajdzie się również konto Google Analytics.

Jeśli mamy od razu dostęp do Search Console, oznacza to, że witryna została wcześniej zweryfikowana i możemy korzystać z wszystkich informacji. Jeśli nic się nie pojawia lub jeśli chcemy dodać nową stronę do Search Console, kolejnym krokiem będzie dodanie nowej usługi.

KROK 2:

Jak dodać stronę do Google Search Console? W nowej wersji narzędzia w lewym bocznym menu klikamy w pierwszą strzałeczkę. Pojawi się lista dodanych usług oraz przycisk Dodaj usługę. 

dodawanie strony do search console

Otwiera się okno wyboru typu usługi. Możemy zdecydować się na domenę lub prefiks adresu URL. Każda z tych metod połączenia naszej strony z GSC ma swoje plusy i minusy.

usługa gsc

1) Domena – wpisujemy samą nazwę naszej domeny, np. domena.pl. Ten sposób dodania usługi umożliwia jedynie weryfikację serwisu poprzez odpowiednią konfigurację DNS. Otrzymujemy za to dostęp do całej historii domeny, np. sprzed wdrożenia certyfikatu SSL. Niestety, ta metoda nie pozwala na skonfigurowanie w późniejszym czasie Search Console z Google Analytics, więc jeśli będzie nam zależało na połączeniu danych z tych dwóch narzędzi, konieczne będzie i tak dodanie strony za pomocą prefiksu.

2) Prefiks adresu URL – wklejamy nazwę domeny, która wyświetla się w przeglądarce, np. https://domena.pl lub https://www.domena.pl, http://www.domena.pl itd. W tym przypadku dostępnych będzie kilka metod weryfikacji usługi GSC, a Google Analytics połączymy bez problemów. Nie otrzymamy niestety danych historycznych o naszej domenie, jeśli np. wcześniej funkcjonowała na HTTP.

Aby uzyskać pełne dane o naszym serwisie, rekomendujemy skorzystanie z dwóch metod. W przypadku dodawania witryny opcją prefiksu warto wkleić wszystkie kombinacje adresu naszej domeny, czyli:

  • http://www.domena.pl,
  • http://domena.pl,
  • https://www.domena.pl,
  • https://domena.pl.

W ten sposób uzyskujemy pełen komplet historycznych danych oraz nie mamy problemów z późniejszą konfiguracją dodatkowych narzędzi, np. Google Analytics.

Informacje o metodach dodawania domeny do GSC dostępne są również w supporcie Google: support.google.com/webmasters/answer/34592?hl=pl.

Metody weryfikacji potrzebne do założenia konta w Search Console

Kolejny etap konfiguracji narzędzia Google Search Console to Weryfikacja własności witryny. Aby potwierdzić, że jesteśmy właścicielami strony, należy skorzystać z jednej z poniższych opcji:

a) Tag HTML na stronie głównej

Dodajemy wskazany przez Google metatag do kodu źródłowego strony głównej do sekcji <head>. Aby skorzystać z tej metody, należy mieć możliwość edycji kodu HTML swojej witryny.

b) Plik HTML

Można też przesłać wskazany przez Google plik HTML bezpośrednio na serwer strony do katalogu głównego. Aby skorzystać z tej metody, trzeba mieć możliwość przesyłania nowych plików na swój serwer.

c) Rekord DNS

Możliwa jest też weryfikacja GSC przez dostawcę nazwy domeny. Aby użyć tej metody, konieczne jest posiadanie danych do logowania się do dostawcy swojej domeny (np. home.pl) i dodania tam nowego rekordu DNS. W zależności od dostawcy rekord dodaje się w innych miejscach, dlatego jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, jak to zrobić, należy skontaktować się z dostawcą domeny.

d) Google Analytics – asynchroniczny kod śledzenia

Ta metoda jest najprostsza i najszybsza, o ile wcześniej mamy poprawnie zainstalowany kod Analytics. Aby to sprawdzić, należy kliknąć Weryfikuj przy tej opcji. Jeśli wszystko będzie poprawnie, weryfikacja zakończy się pomyślnie. Jeśli nie – zostanie zwrócony stosowny monit. Aby skorzystać z tej opcji, należy być administratorem konta usługi Google Analytics, a kod śledzenia musi korzystać z nowego fragmentu asynchronicznego i być wklejony w sekcję head.

e) Menedżer tagów Google

Weryfikacji można także dokonać za pomocą Tag Managera. W tym przypadku dodajemy odpowiedni tag do swojego kontenera tagów.

Po wybraniu którejkolwiek z powyższych metod Google sprawdzi, czy w witrynie znajduje się odpowiedni tag, plik, rekord lub kod. Po poprawnej weryfikacji zostanie wyświetlony komunikat: Zweryfikowane pomyślnie.

Nadawanie uprawnień do usługi Search Console innym osobom

Obecnie mamy 3 poziomy dostępu do konta:

  • ograniczony,
  • pełny,
  • właściciel.

Więcej o uprawnieniach tutaj: https://support.google.com/webmasters/answer/7687615.

Nadanie dostępów typu Właściciel

KROK 1:

Logujemy się na stronę narzędzia Google Search Console (dawniej Google Webmaster Tools) przy użyciu wcześniej posiadanego lub założonego konta Google.

KROK 2:

W nowej wersji Search Console przechodzimy do zakładki Ustawienia w lewym, bocznym menu. Następnie w sekcji Użytkownicy i uprawnienia klikamy w nazwę swojego użytkownika.

nadawanie uprawnień typu właściciel

KROK 3:

Zostajemy przeniesieni do karty właściciela, na której zobaczymy nasz adres e-mail, nazwę użytkownika i poziom dostępu. Klikamy w 3 pionowe kropeczki, a następnie naciskamy button Zarządzaj właścicielami usługi. Nastąpi przekierowanie do starej wersji Google Search Console.

nadawanie uprawnień typu właściciel gsc

KROK 4:

Klikamy przycisk Dodaj właściciela. Wpisujemy adres e-mail, na który mają być nadane dostępy do konta. Następnie klikamy Kontynuuj. Pomyślne udzielenie dostępów będzie zakomunikowane stosownym monitem. Jeżeli wpisaliśmy adres e-mail, który nie istnieje lub nie jest powiązany z kontem Google, uprawnień nie będzie można nadać.

Weryfikacja Google Search ConsoleNadanie dostępów do konta GSC na poziomie ograniczonym oraz pełnym

KROK 1:

Logujemy się na stronę narzędzia Search Console Google przy użyciu wcześniej posiadanego lub założonego konta Google.

KROK 2:

W nowej wersji Search Console przechodzimy do zakładki Ustawienia w lewym, bocznym menu. Następnie w sekcji Użytkownicy i uprawnienia klikamy w nazwę swojego użytkownika.

nadawanie uprawnień typu właściciel

KROK 3:

Zostajemy przeniesieni do karty właściciela, na której zobaczymy nasz adres e-mail, nazwę użytkownika i poziom dostępu. Klikamy w niebieski przycisk Dodaj użytkownika.

dodawanie dostępu ograniczonego gsc

KROK 4:

Wpisujemy adres e-mail, na który mają być nadane dostępy do konta i wybieramy z listy rozwijanej poniżej, czy będą to dostępy pełne, czy ograniczone. Następnie klikamy Dodaj. Pomyślne udzielenie dostępów będzie zakomunikowane stosownym monitem. Jeżeli wpisaliśmy adres e-mail, który nie istnieje lub nie jest powiązany z kontem Google, uprawnień nie będzie można nadać.

dodawanie użytkownika gsc

Gratulacje! Dostępy zostały nadane! Warto pamiętać, że jeśli nie posiadamy uprawnień typu właściciel na koncie GSC, nie będziemy mogli dodać innego właściciela usługi.