5-10-15 – Ile słów kluczowych mogę pozycjonować dla swojego serwisu?

| czas czytania: 5 min | SEO
optymalizacja strony pod wyszukiwarkę

Dobór słów kluczowych to pierwszy etap pozycjonowania strony internetowej. Wybierając frazy, należy kierować się specyfiką prowadzonego biznesu, działaniami konkurencji oraz zapytaniami wpisywanymi przez użytkowników do wyszukiwarki. Jak ustalić liczbę słów kluczowych, na które powinna być pozycjonowana nasza strona internetowa? Jaką strategię SEO przyjąć, chcąc zwiększyć widoczność serwisu w sieci?

 

Ile słów kluczowych można pozycjonować dla jednego serwisu?

pozycjonowanieKażdy serwis jest inny, dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile słów kluczowych pozycjonować dla danej strony. W żadnym dokumencie Google, supporcie, wskazówkach dla webmasterów nie znajdziemy konkretnych wytycznych. Nie ma algorytmu, który wskaże, ile fraz należy pozycjonować na poszczególne rodzaje podstron w witrynie.

Określając długość listy fraz, należy rozważyć wiele kwestii, do których się zaliczają:

  • Wielkość i rodzaj serwisu,
  • Rodzaj branży, w której działa właściciel strony,
  • Obecność potencjalnych słów kluczowych lub ich brak w treściach na stronie,
  • Możliwość rozbudowywania treści,
  • Budżet na działania SEO.

Ilość fraz powinna być dobierana indywidualnie. Nieduże strony o wąskim asortymencie lub świadczące tylko jedną usługę będą pozycjonowały się na zdecydowanie mniejszą liczbę słów kluczowych niż wielkie sklepy internetowe.

Jak ocenić ilość pozycjonowanych fraz?

Na etapie doboru słów kluczowych przeprowadzamy analizę zawartości serwisu połączoną z wywiadem dotyczącym planów, celów i modelu biznesowego właściciela domeny. Poznając oczekiwania Klienta oraz oceniając możliwości strony internetowej, jesteśmy w stanie ocenić, ile słów kluczowych można pozycjonować dla danej witryny.

Określając liczbę fraz, zawsze szukamy górnej granicy, aby w ten sposób zwiększyć efektywność pozycjonowania. Zwracamy jednak uwagę, by przygotowana lista zawierała frazy:

wybór słów kluczowychAnaliza słów kluczowych powinna doprowadzić do wyłonienia listy fraz, która pomoże zrealizować cele biznesowe właściciela strony. Jeśli Klientowi zależy na wysokiej pozycji w TOP10, doradzamy słowa kluczowe z Google, na które serwis ma szansę pojawić się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Z kolei jeśli celem jest zwiększenie ruchu, proponujemy frazy z długiego ogona, aby pozyskać użytkowników wpisujących różne zapytania do wyszukiwarki.

Stosujemy strategię nadawania priorytetów frazom i przygotowujemy listę słów kluczowych w podziale na:

  • Frazy podstawowe – takie, które (mając na uwadze powyższe) są najlepszymi słowami kluczowymi dla danego Klienta,
  • Frazy dodatkowe – czyli wyrażenia, które przy większych budżetach lub w późniejszym okresie warto dołączyć do pozycjonowania,
  • Frazy uzupełniające – jak sama nazwa wskazuje wyrażenia uzupełniają podstawową i dodatkową listę fraz, np. słowa o innej odmianie, wyrażenia rzadko wyszukiwane, ale nadal potencjalnie przynoszące korzyści.

Lista podstawowych słów kluczowych jest najistotniejsza. Specjalista SEO, optymalizując serwis, koncentruje się na tej grupie fraz. Dodatkowe i uzupełniające słowa kluczowe wspierają proces pozycjonowania strony.

Konsekwencje niewłaściwego doboru słów kluczowych

Niektórzy wychodzą z założenia, że im więcej, tym lepiej. Niestety nie sprawdza się to w przypadku doboru słów kluczowych. Jeśli serwis składa się z kilku podstron, na których znajduje się bardzo mało treści, strategia pozycjonowania wielu słów kluczowych nie będzie skuteczna.

Po pierwsze, umieszczenie fraz w krótkich tekstach już z punktu widzenia użytkownika wygląda nienaturalnie, co może zniechęcić go do skorzystania z oferty. Po drugie, zbyt intensywne upychanie słów kluczowych w krótkich treściach może narazić serwis na kary od Google. Domena z filtrem traci pozycje w wynikach wyszukiwania, a nawet wypada z rankingu na długi czas.

słowa kluczoweA co w przypadku, jeśli wybierzemy zbyt mało słów kluczowych? Wybranie takiej strategii może być działaniem zachowawczym, które przynosi dość zadowalające efekty. Mniejsza liczba fraz pozwala skoncentrować się na wybranych aspektach oferty. Tworzone treści, nasycane wyłącznie niewielką liczba słów kluczowych, będą bardziej naturalne, a więc dobrze oceniane przez Google i użytkowników.

Przy zbyt krótkiej liczbie fraz można podjąć decyzję o jej zwiększeniu. Na podstawie analiz ruchu (Google Analytics oraz Google Search Console) i analiz przeprowadzanych za pomocą takich narzędzi jak Senuto lub Semstorm można konsekwentnie rozbudowywać listę wyrażeń pozycjonowanych. Należy także pamiętać, że serwis będzie wychodzić na zapytania użytkowników zawierające słowa kluczowe, na które się nie pozycjonujemy. Skuteczne działania SEO zwiększają moc całej domeny, dzięki czemu ma ona szansę pojawiać się na różne frazy w wynikach wyszukiwania.

Słowa kluczowe, które przynoszą efekty!

Podczas pozycjonowania strony internetowej należy przede wszystkim skoncentrować się na frazach, dzięki którym serwis ma szansę pojawić się wysoko w rankingu Google, zebrać wartościowy ruch i konwersję. Zwracamy uwagę na jakość, a nie ilość słów kluczowych. Każda wybrana fraza powinna znaleźć się w tekście na stronie, a dla najważniejszych wyrażeń zarezerwowane są znaczniki Title oraz nagłówki H1. Jeśli więc wybierzesz wiele słów kluczowych i każde z nich będzie dla Ciebie miało takie samo znaczenie, zabraknie Ci miejsca, aby w naturalny sposób zamieścić je w kodzie strony. Zachowaj umiar w doborze słów kluczowych i skorzystaj z doświadczenia ekspertów, którzy ocenią potencjał Twojego serwisu i górną granicę fraz, na które można pozycjonować stronę.