Wzrost prowizji na Allegro – wypróbuj Google Shopping jako kanał sprzedaży

| czas czytania: 5 min | SEM
Płatności przez internet

Allegro to jedna z najpopularniejszych platform sprzedażowych. Dla użytkowników jest to niemal idealne miejsce do zrobienia zakupów w sieci – w łatwy sposób można znaleźć interesujące produkty, porównać oferty, sprawdzić opinie i dokonać szybkiej płatności. Niestety, serwis allegro.pl przestaje być atrakcyjny dla sprzedających – ciągłe podwyżki prowizji zniechęcają przedsiębiorców do korzystania z tego kanału sprzedaży. Czy istnieje alternatywa dla Allegro? Tak, jest nią Google Shopping.

Podwyżki opłat na Allegro od 21 sierpnia 2017

O pierwszej fali podwyżek sprzedawcy dowiedzieli się w połowie lipca. Od 1 sierpnia zmienił się sposób naliczania opłat za wystawienie oraz promowanie produktów. Obecnie prowizja jest rozliczania w 10-dniowym cyklu, wprowadzono również 20-dniowy termin trwania oferty Kup teraz oraz 10-dniowy termin dla licytacji. W sieci zawrzało – niektórzy przedsiębiorcy oszacowali, że koszty sprzedaży na Allegro wzrosną nawet o 250 procent.

Na początku sierpnia pojawiły się kolejne informacje o wzroście prowizji w serwisie allegro.pl wchodzącym w życie 21.08. Dokonano zmian w cenniku Allegro i Sklepów Allegro. Opłaty za wystawienie produktów nie uległy zmianie, ale jeśli przedmiot nie sprzeda się, prowizja nie zostanie zwrócona (do tej pory sprzedający mogli ubiegać się o jej zwrot).

Podwyższono o 1 punkt procentowy prowizje od sprzedaży niektórych kategorii produktów w pierwszym progu cenowym. Bez zmian pozostały opłaty od przedmiotów wystawionych w takich działach jak komputery, RTV i AGD, Fotografia, Telefony i Akcesoria. Wzrost kosztów odnotują natomiast osoby handlujące grami komputerowymi. O wszystkich zmianach w cenniku Allegro można przeczytać na stronie: https://allegro.pl/pomoc/faq/cennik-ile-kosztuje-korzystanie-z-allegro-XEGmwoPy2UB

Wypróbuj Google Shopping zamiast Allegro

System AdWords oferuje przedsiębiorcom Reklamę w Zakupach Google. Jest to rodzaj promocji polecany sklepom internetowym. Uruchomienie kampanii pomaga promować w wyszukiwarce produkty dostępne online. Reklama przybiera atrakcyjną formę – wyświetlone zostaje zdjęcie, tytuł, cena oraz brand sprzedawcy. Kampanie produktowe pojawiają się nad tradycyjnymi wynikami wyszukiwania oraz w osobnej zakładce Zakupy (zwanej także Google Shopping).

Reklamy produktowe podobnie jak inne kampanie AdWords rozliczane są w modelu Pay Per Click (PPC). Sprzedający płaci za wyświetlenie produktu w wyszukiwarce dopiero wtedy, gdy użytkownik klinie link i przejdzie do sklepu internetowego. Koszty za kliknięcie wyznaczane są na zasadzie aukcji. Im większa konkurencja w danej branży, tym wyższa stawka CPC (kosztu za kliknięcie w reklamę).

Wielkim plusem Google Shopping jest możliwość rozpoczęcia kampanii z budżetem o praktycznie dowolnej wielkości. Kampanie produktowe można więc potraktować w ramach testu, zaczynając od niewielkich kwot wydanych na promocję w wyszukiwarce. Obecnie koszty kliknięcia w reklamy zakupowe kształtują się na niższym poziomie niż koszty kliknięcia w standardowe reklamy tekstowe.

Allegro czy Google Shopping?

Jeśli koszty prowizji na Allegro stanowią dla Ciebie dużą barierę w prowadzeniu biznesu online, wypróbuj kampanie produktowe. Reklamy w Zakupach Google mogą okazać się bardzo skuteczne. Chętnie pomożemy w prowadzeniu Twojej kampanii Google Shopping i zwiększymy konkurencyjność Twojego biznesu w e-commerce.