Niestandardowi odbiorcy o podobnych zamiarach – dotrzyj do klientów swojej konkurencji

| czas czytania: 5 min | SEM
laptop pozycjonowanie

System Google Ads umożliwia kierowanie reklam na wybrane grupy odbiorców, by w ten sposób skuteczniej docierać do użytkowników o sprecyzowanych preferencjach oraz upodobaniach. Reklamodawcy mogą prezentować swoje produkty osobom o określonych zainteresowaniach, nawykach, a także sposobach interakcji z firmą. Jedną z ciekawszych metod kierowania są niestandardowi odbiorcy o podobnych zamiarach – wykorzystując taką opcję mamy możliwość pozyskania uwagi klientów, którzy są potencjalnie zawiązani z naszą konkurencją.

Jak działa kierowanie na niestandardowych odbiorców o podobnych zamiarach?

Kierowanie grup reklam na odbiorców pozwala zaprezentować ofertę określonym użytkownikom przeglądającym strony, aplikacje oraz materiały wideo w sieci reklamowej Google oraz portalu YouTube. Reklamodawcy mogą skorzystać z rozbudowanej listy kategorii zainteresowań, a system Google Ads będzie wyświetlać reklamy internautom prawdopodobnie należących do danej kategorii (Google na podstawie historii wyszukiwań, aktywności w internecie, przeglądanych zasobów kategoryzuje użytkowników kont Google).

Kierowanie reklam na niestandardowych odbiorców o podobnych zamiarach umożliwia dotarcie do użytkowników w momencie podejmowania przez nich decyzji zakupowych. Jak to działa?

Wyobraźmy sobie internautę, który planuje zakup projektu domu jednorodzinnego. Na początku poszukuje informacji, które pomogą mu dokonać wyboru – wchodzi na portale i blogi poświęcone budowie domów, ogląda filmy na kanałach YouTube, przegląda dostępne oferty firm oferujących gotowe projekty domów (z możliwością zakupu online) i prowadzi z niektórymi z tych firm korespondencję e-mail. W momencie poszukiwania idealnego projektu domu jest wyczulony na remarketing i reklamy banerowe pojawiające się na różnych portalach, które przegląda. Identyfikując listę słów wpisywanych przez niego do wyszukiwarki oraz adresy URL największych konkurentów, system dzięki zaawansowanym algorytmom może dotrzeć do niego za pomocą reklam pojawiających się w sieci reklamowej oraz w serwisie YouTube, kiedy już będzie gotowy do zakupu projektu domu.

Zasady kierowania na niestandardowych odbiorców o podobnych zamiarach

Prowadząc kampanie w sieci reklamowej, można stworzyć grupy niestandardowych odbiorców o podobnych zamianach z wykorzystaniem słów kluczowych dostępnych w sekcji odbiorcy na rynku. Należy wpisać wybrane frazy, którymi mogą posługiwać się nasi klienci,  i adresy URL konkurencji.

Wskazówki dotyczące obsługi opcji słowa kluczowe z sekcji odbiorcy na rynku

 • Najlepiej wpisać takie słowa kluczowe, adresy URL, nazwy aplikacji lub linki do filmów na YouTube, które z dużym prawdopodobieństwem poszukują lub oglądają użytkownicy będący naszymi potencjalnymi klientami,
 • Rekomendowaną metodą jest wybranie fraz i adresów URL (łącznie 15 pozycji) powiązanych tematycznie, co ułatwi systemowi Google Ads określenie idealnej grupy odbiorców kampanii,
 • Należy unikać adresów URL do stron internetowych wymagających logowania, np. fanpage’y w mediach społecznościowych.

Automatyczne tworzenie kategorii niestandardowych odbiorców o podobnych zamiarach

Google Ads korzysta z systemów uczących się, by analizować kampanie reklamowe i automatycznie przygotowywać listy niestandardowych odbiorców o podobnych zamiarach. Są one tworzone za pomocą najpopularniejszych fraz i adresów URL, z których korzystają użytkownicy poszukujący sprzedawane przez nas produkty i usługi.

Jak to działa? Osoba zainteresowana projektami domów sprawdzała również serwisy o wspólnej tematyce wyposażenia i aranżacji wnętrz. Na podstawie takiego zachowania użytkownika Google Ads zidentyfikuje niestandardową grupę odbiorców o podobnych zamiarach, by ułatwić reklamodawcy docieranie do niszowego segmentu klientów, nastawionego na zakup ściśle określonych produktów lub usług.

Kierowanie reklam na niestandardowych odbiorców o podobnych zamiarach krok po kroku

 1. Należy wybrać grupę reklam, którą chcemy w taki sposób stargetować, a następnie wybrać: Odbiorcy > Edytuj odbiorców.
niestandardowi odbiorcy o podobnych zamiarach
 1. W drugim kroku z zakładki Przeglądaj wybieramy: Czego szukają lub co planują (Odbiorcy na rynku i niestandardowi odbiorcy o podobnych zamiarach).
odbiorcy o podobnych zamiarach Google Ads
 1. Klikamy: Nowa niestandardowa grupa odbiorców o podobnych zamiarach, Użyj słów kluczowych i adresów URL, by utworzyć niestandardową grupę odbiorców.
niestandardowi odbiorcy podobne zamiary
 1. Teraz jesteśmy na etapie tworzenia grupy odbiorców. Należy kolejno:
 • Nadać nazwę tej grupie odbiorców.
 • Wpisać minimum 5 adresów URL związanymi z produktami i usługami, których aktywnie szuka ta grupa odbiorców. Należy pamiętać, aby za każdym razem użyć prefiksu www.
 • Wprowadzić minimum 10 słów kluczowych związanych z daną branżą. Dla osób znających opcje dopasowania słów kluczowych: dodajemy je w dopasowaniu przybliżonym, tj. bez znaków specjalnych typu: + [ ”. Można również skorzystać z propozycji, które system nam przedstawia po prawej stronie.
 • Tak przygotowaną grupę odbiorców o niestandardowych zamiarach zapisujemy klikając przycisk „UTWÓRZ”.

Wypróbuj kierowanie reklam na niestandardowych odbiorców o podobnych zamiarach

Kierowanie reklam na niestandardowych odbiorców o podobnych zamiarach to stosunkowo nowa opcja w systemie Google Ads. Warto z niej skorzystać, by docierać do użytkowników nastawionych na dokonanie zakupu.