Kampanie produktowe dostępne dla wszystkich

| czas czytania: 5 min | SEM
sklep internetowy

Masz Google Merchant Center (GMC) i prowadzisz kampanię z listą produktów? Przejdź na nowe kampanie produktowe i maksymalizuj zyski dzięki lepszej optymalizacji kampanii!

Dotychczas kampanie produktowe były dostępne w wersji beta tylko dla wybranych reklamodawców. Na podstawie testów i bardzo dobrych opinii o nowej formie kampanii PLA (Product Listing Ads), Google 26 lutego 2014 r. udostępniło je wszystkim reklamodawcom. Od dziś każdy reklamodawca może utworzyć na swoim koncie AdWords kampanię produktową i przekonać się o jej skuteczności.

Czym są kampanie produktowe?

Przede wszystkim to nowy, skoncentrowany na sprzedaży detalicznej sposób zarządzania produktami i ich promowania w Google. Dzięki tym kampaniom reklamodawcy mogą w bardziej prosty i intuicyjny sposób zarządzać swoimi zasobami i skuteczniej optymalizować kampanię dzięki zaawansowanemu raportowaniu.

Tak jak kampanie PLA, kampanie produktowe korzystają z danych produktów w Google Merchant Center. Podstawową jednostką, na której pracujemy w kampaniach produktowych jest grupa produktów określona na podstawie wybranych atrybutów tj. kategoria, typ produktu, marka, stan, identyfikator produktu oraz etykiety niestandardowe.

kampanie produktowe - przykład

Zalety kampanii produktowych

1. Intuicyjne zarządzanie kampaniami dostosowane do potrzeb zarządzania sklepem internetowym. Możemy w prosty sposób tworzyć grupy produktowe za pomocą podstawowych atrybutów w feedzie, określać dla nich stawki i priorytety. Dodatkowo cały proces tworzenia kampanii przebiega na koncie AdWords, bez konieczności logowania się na konto GMC.

2. Zaawansowane raportowanie, które umożliwia nam wyciągnięcie szczegółowych danych o skuteczności kampanii na dowolnym poziomie szczegółowości (możemy zbadać nawet efektywność pojedynczego produktu!).

3. Łatwiejszy dostęp do danych rynkowych, czyli informacje o konkurencji. Możemy sprawdzić bezpośrednio na koncie AdWords udział wyświetleniach naszej reklamy oraz dzięki symulatorowi stawek dostosować stawki dla poszczególnych grup produktowych lub samych produktów, tak by były konkurencyjne. Dodatkowo mamy możliwość porównania naszych kampanii z konkurencją dzięki dodaniu informacji o średnim maksymalnym CTR, średnim CPC.

Dobre praktyki

Tworząc kampanie produktowe warto zastosować się do kilku wskazówek, które pomogą zwiększyć ich skuteczność.

1. Optymalizacja dotychczasowego feedu. Należy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry w feedzie takie jak kategoria, typ produktu, marka, ID produktu oraz stan produktu. Dodatkowo można  utworzyć pięć skastomizowanych etykiet, które zstąpią obecne grupowanie AdWords i pomogą jeszcze dokładniej wyselekcjonować grupy produktów dla danej kampanii np. produkty z wysoką marżą lub takie, których mamy dużo w magazynie.

2. Utworzenie grup produktowych dla wybranych produktów lub kategorii np. dla produktów, które najlepiej sprzedają się w sklepie, dla produktów w promocji lub na wyprzedaży, dla konkretnych marek, które chcemy promować.

3. Optymalizacja kampanii na podstawie zaawansowanych raportów i analiz dostępnych na koncie AdWords.

Pamiętaj, że standardowe kampanie PLA zostaną wycofane przez Google do końca sierpnia 2014 r., dlatego już teraz warto zamienić kampanie PLA na kampanie produktowe.

Powodzenia!

Ostatnie artykuły