Wspieramy firmy w trudnym czasie: www.artefakt.pl/antidotum-na-kryzysAntidotum na kryzys

12 sposobów na ocieplenie wizerunku firmy w internecie

/ SEM
kreowanie wizerunku

Budowa reputacji w internecie to proces wymagający wytrwałości, cierpliwości i czasu. Z dnia na dzień nie można wypracować silnej, rozpoznawalnej oraz dobrze kojarzonej marki. Zadowolonych klientów zdecydowanie trudniej jest zaangażować w tworzenie i promowanie wizerunku firmy, ponieważ to niezadowoleni użytkownicy robią więcej „szumu” w sieci, dzieląc się złymi doświadczeniami, obawami, wątpliwościami. Dlatego nie należy czekać, aż ktoś napisze dobrą opinię o naszej firmie, a aktywnie pracować nad reputacją przedsiębiorstwa w internecie, m.in. sięgając po poniższych 12 sposobów.

Wdróż na stronie system ocen i komentowania

Pracę nad wizerunkiem rozpocznij od własnej strony internetowej. Zadbaj o social-proof, czyli elementy, które przekonają użytkownika do zakupu produktów lub usług w Twojej firmie. Najprostszym rozwiązaniem jest wdrożenie systemu oceniania i komentowania. Aby uniknąć spamu i fałszywych opinii publikowanych przez nieuczciwą konkurencję, możesz umożliwić wystawianie ocen dopiero po dokonaniu transakcji. Gwiazdki, punkty, oceny również dobrze wyglądają w wynikach wyszukiwania, dlatego warto zadbać o implementację stosownych mikrodanych, aby wyróżnić link do serwisu w wynikach wyszukiwania.

Prezentuj firmy, które miałeś przyjemność obsługiwać

Posiadanie w portfolio dużych i znanych marek to sygnał dla potencjalnych klientów, że jesteś godnym zaufania przedsiębiorcą. Nie ukrywaj swoich zleceniodawców (oczywiście, jeśli umowa współpracy na to pozwala) i zamieść ich logotypy na swojej stronie internetowej. Możesz napisać kilka zdań na temat realizowanego projektu albo dodać opinię firmy, dla której wykonywałeś usługi.

Chwal się rekomendacjami i dobrymi opiniami

Na swojej stronie internetowej znajdź miejsce na podstronę lub sekcję, w której opublikujesz referencje pozyskane od klientów. W biznesie nie bądź skromny – chwal się swoimi sukcesami i zadowolonymi klientami. Pozytywne opinie, szczególnie jeśli zostały wyrażone przez znane marki, mają moc przekonywania nowych użytkowników do nawiązania współpracy. Jeśli świadczysz usługi dla wielu branż, zamieszczając rekomendacje, zadbaj o to, aby pojawiły się polecenia od przedstawicieli różnych sektorów, co pozwoli Ci dotrzeć do klientów prowadzących różne przedsiębiorstwa.

Prezentuj projekty zrealizowane z sukcesem (success case study)

W kształtowaniu dobrego wizerunku w internecie pomogą Ci także historie sukcesów Twoich klientów. Przygotuj atrakcyjną prezentację, PDF, infografikę lub artykuł w sekcji blogowej, w którym zaprezentujesz, jak Twoje usługi lub produkty przyczyniły się do rozwoju działalności innych przedsiębiorców. Nie skupiaj się tylko na danych – współczynniku konwersji, wzroście przychodów, optymalizacji kosztów. Pokaż także, jakie cele biznesowe udało się dzięki Twojemu wsparciu zrealizować kontrahentom, jak zwiększyli swoje kompetencje i umiejętności.

Stań się ekspertem w tym, co robisz

Klienci, zanim zdecydują się na zakup określonego produktu lub usługi, poszukują firmy będącej ekspertem w swojej dziedzinie. Swój wizerunek opieraj na posiadanych kompetencjach, wiedzy i umiejętności. Prezentuj swoje kwalifikacje za pomocą:

  • Filmów wideo oraz eksperckiego kanału na YouTube,
  • Wyczerpujących, merytorycznych tekstach publikowanych na blogu firmowym,
  • Webinarów, transmisjach live, szkoleniach online,
  • Podcastów.

Różne formy contentu doskonale uzupełniają się nawzajem, pomagając nie tylko budować spójny wizerunek Twojej marki osobistej i reputacji firmy, ale wpływają także pozytywnie na zwiększanie widoczności strony internetowej, wspierając m.in. proces pozycjonowania.

Działaj offline, by pozyskać online – szkolenia, spotkania i targi branżowe

Na skuteczną promocję wizerunku w internecie składają się także działania podejmowane „offline”. Konferencje i targi branżowe, szkolenia, kursy, spotkania biznesowe pozwolą Ci nawiązywać nowe relacje. Osoby zainteresowane Twoją firmą, wyszukają ją w internecie, zapoznają się z ofertą i być może dokonają konwersji. Dlatego poza działaniami online warto koncentrować się również na kształtowaniu osobistych kontaktów biznesowych.

Informuj o akcjach społecznych i swojej strategii CSR (corporate social responsibility)

Obecnie coraz większą wagę przykłada się do pokazywania ludzkiej twarzy firmy oraz angażowania się w akcje społeczne. Duże marki tworzą strategie CSR – społecznej odpowiedzialności biznesu – biorąc udział w kampaniach i działaniach poprawiających najczęściej poziom życia lokalnej społeczności. Jeśli co roku kupujesz karmę dla schroniska dla zwierząt, dofinansowujesz lokalną drużynę piłkarską, wspierasz kobiecą przedsiębiorczość, koniecznie opowiedz o tym swoim klientom. Takie pozabiznesowe działalności również wpłyną na budowę dobrego wizerunku w internecie.

Pokaż się jako dobry pracodawca

Na reputację firmy składa się również to, jak odbierają ją byli i obecni pracownicy. Zatrudnione osoby mają duży wpływ na budowanie pozytywnego lub negatywnego wizerunku, chociażby poprzez publikację dobrych lub złych komentarzy na forach internetowych i serwisach branżowych. Zadbaj więc o ludzi pracujących w Twojej firmie, urealniając w życiu wartości, które deklarujesz np. na stronie internetowej lub w dokumencie formalizującym kulturę organizacyjną.

Buduj wizerunek za pomocą opiniotwórczych serwisów internetowych

Opinie, komentarze i polecenia możesz zbierać również poza własną stroną internetową lub kontami na portalach społecznościowych. Korzystaj z platform służących do opiniowania transakcji e-commerce (np. Opineo) oraz portali branżowych (np. Znany Lekarz). Tego typu serwisy oferują widgety, które można zaimplementować na swojej witrynie – takie rozwiązania to kolejne elementy social – proof. Gwiazdki, procenty i wysokie średnie ocen skutecznie budują wartość marki w internecie.

Prowadź sprzedaż za pomocą zaufanych serwisów sprzedażowych

Ceneo, Google Shopping, Allegro i inne platformy pośredniczące w sprzedaży to dobry pomysł na promocję nowego brandu w internecie. Dla wielu użytkowników zakupy w sklepie internetowym, którego nazwy nie kojarzą, jest dość ryzykowne. Dlatego skorzystanie z marki pośrednika zwiększa szansę na konwersje. Serwisy aukcyjne mogą także stanowić dodatkowy kanał dystrybucji, choć z pewnością będą wymagały zmiany polityki cen ze względu na prowizje od sprzedaży, ogłoszeń, dodatkowych promocji.

Nawiąż współpracę z opiniotwórczym blogerem

Znajdź wiarygodnego ambasadora swojego sklepu i rozpocznij współpracę ze znanym w danej branży blogerem lub influencerem. Niezależni twórcy prowadzący swoje strony internetowe mają większą moc przekonywania niż opinie na formach internetowych, które coraz częściej kojarzone są z marketingiem szeptanym.

Reaguj w czasie rzeczywistym na opinie o swojej marce

Na opinie (w szczególności te negatywne) najlepiej reagować od razu. Oferując natychmiastową rekompensatę niezadowolonemu użytkownikowi, można pozyskać jego sympatię i zapobiec rozprzestrzenianiu się negatywnych opinii o firmie. W celu monitorowania wzmianek o marce, warto korzystać z wyspecjalizowanych narzędzi (Google Alerts, Brand24, Hootsuite), które pomogą w czasie rzeczywistym opanować kryzys w social media lub wykorzystać pozytywne komentarze do intensywnej promocji wizerunku w sieci.

Budowa wizerunku wymaga podejmowania regularnych działań

O wizerunek marki w internecie należy dbać regularnie. Jedna wpadka może popsuć dobrą reputację budowaną skutecznie przez kilka miesięcy, ponieważ informacje w sieci rozchodzą się błyskawicznie. Najczęściej na negatywny komentarz wystarczy odpowiednio szybko zareagować, by zatrzymać lawinę krytyki i mimo wpadki wyjść z twarzą z konfliktu lub kryzysu.

Najnowsze artykuły na blogu:
Kto nie reklamuje się w sieci, temu naprawę trudno osiągnąć sukces w biznesie. W tym artykule...
Co możemy zmienić na stronie, aby nasza witryna spełniała kryteria Core Web Vitals? W artykule...
Core Web Vitals to nowy czynnik rankingowy obowiązujący od sierpnia 2021 roku. Jak sprawdzić, czy...
Dzięki badaniu mikrokonwersji można jeszcze lepiej poznać zachowania użytkowników naszej strony i...
Hashtagi stanowią ważne narzędzie marketingowe używane przez marki po to, by promować produkty i...