Jak dobrać wymiary grafiki na Facebooku?

| czas czytania: 5 min | EPR
grafika na FB

„Wymiary zdjęć…” – kiedyś podczas wpisywania podobnego zapytania do wyszukiwarki autopodpowiedzi Google zdominowałoby hasło związane z formatem fotografii do dokumentów tożsamości. Obecnie trend jest zupełnie inny. Internautów interesują przede wszystkim wymiary grafik w mediach społecznościowych. Właściwa wielkość to jeden z ważniejszych czynników, który odpowiada za wysoką jakość publikowanych treści np. na Facebooku.

Rekomendowane formaty zdjęć to niezwykle dynamiczny element social mediów. Facebook często wprowadza nowe wytyczne dotyczące wymiarów. I choć ustawienie konkretnej szerokości i wysokości nie jest obowiązkowe, warto sugerować się polecanymi proporcjami. Dzięki temu publikowane posty czy wydarzenia będą prezentować się tak samo dobrze na ekranach komputerów, jak i smartfonów. To ważne, bo coraz więcej użytkowników (również klientów) przegląda portale społecznościowe właśnie na urządzeniach mobilnych.

Wymiary zdjęć na fanpage’u

Przygotowaliśmy krótki przewodnik po rozmiarach grafik, aby ułatwić wybór optymalnych zdjęć na stronę na Facebooku. Ich stosowanie sprawi, że udostępniane materiały zachowają wyrazistość i świetny wygląd bez względu na to, czy pojawią się w news feedzie, na osi czasu, czy w tle organizowanego wydarzenia.

Zdjęcie profilowe – 170 x 170 pikseli

Niewielka, graficzna wizytówka, która prezentuje osobę lub markę (np. w postaci logo). Jest widoczna nie tylko w lewym, górnym rogu na firmowej stronie na Facebooku, ale także jako avatar w postach, komentarzach, reklamach czy w wynikach wyszukiwania. W drugim przypadku zdjęcie zostaje przycięte do okrągłej ramki, dlatego warto wybrać taką grafikę, która wygląda ładnie w formie i kwadratu, i koła. Na smartfonie pojawia się jako obraz o wielkości 128 x 128 pikseli.

zdjecie profilowe Facebook

Zdjęcie w tle – 828 x 315 pikseli

Cover photo jest elementem, który najbardziej rzuca się w oczy zarówno na prywatnym profilu na Facebooku, jak i na stronie firmowej. Zajmuje centralne miejsce, nadając charakter wyglądowi fanpage’a, dlatego wymaga zastosowania odpowiednich wymiarów. Wielkość wgrywanego pliku nie powinna być mniejsza niż 399 x 150 pikseli, a waga – 150 KB. Inny format może spowodować nieestetyczne rozciągnięcie lub skompresowanie grafiki.

Co ważne, na ekranach telefonów zdjęcie w tle wyświetla się w nieco innych rozmiarach – 640 x 360 pikseli. Z tego względu boki zostają przycięte z prawej i lewej strony (po ok. 100 px). Warto więc przygotować grafikę w taki sposób, aby nie utraciła istotnych elementów (np. przesuwając logo bardziej na środek).

Film w tle – 820 x 462 pikseli

Niedawno Facebook udostępnił nową opcję, która pozwala dodatkowo uatrakcyjnić stronę firmową. W miejscu zdjęcia w tle można opublikować cover video, czyli film w tle. Filmik może trwać od 20 do 90 sekund i zostaje automatycznie zapętlony. Wskazana jest więc nie tylko dbałość o dobre wymiary, ale także o jak najciekawszą treść, aby wykorzystać tę krótką chwilę do przyciągnięcia uwagi odwiedzających.

Zdjęcie w tle wydarzenia – 1920 x 1080 pikseli

Eventy w mediach społecznościowych są jednym z częściej stosowanych narzędzi promocji. Oprawa graficzna wydarzenia wyświetla się samym uczestnikom, a także fanom firmowej strony i znajomym osób, które np. potwierdziły swój udział lub wykazały zainteresowanie wydarzeniem. Z tego względu zdjęcie w tle powinno być jak najbardziej wyraźne i atrakcyjne wizualnie, na co wpływa również dobrze dobrany rozmiar.

Zdjęcie poziome – 1200 x 900 pikseli

Ten format grafiki zna chyba każdy użytkownik Facebooka. Najczęściej pojawia się jako zaimportowany obraz lub udostępniony post (w tym przypadku rekomendowany rozmiar wynosi przynajmniej 1200 x 627).

Zdjęcie kwadratowe – 1200 x 1200 pikseli

Kwadraty stały się popularne za sprawą innego serwisu społecznościowego – Instagrama. Z czasem ten rodzaj zdjęcia przeniósł się również na pole Facebooka. W tym przypadku jednak jego wymiary powinny być nieco większe niż w drugiej aplikacji (gdzie optymalna wartość wynosi 1080 x 1080 pikseli).

Zdjęcie pionowe – 640 x 960 pikseli

Można je publikować w całości w formie prostokąta od stosunkowo niedawna (wcześniej Facebook przycinał grafiki do kwadratu). Wysokie posty to ukłon w kierunku użytkowników mobilnych. Warto stosować rekomendowane wymiary lub przynajmniej zachować proporcję 3:2, ponieważ takie grafiki świetnie prezentują się na smartfonach. Wyświetlają się na całym ekranie i stają się bardziej efektowne.

fb wymiary grafiki

Rozwijana grafika na Facebooku

Pominięcie wytycznych może czasem przynieść pewne korzyści. Dzieje się tak w przypadku pionowego zdjęcia, które wyświetla się w rozmiarze 640 x 960 pikseli. Jeśli obrazek będzie dłuższy, system przytnie go do pożądanej wielkości, przysłaniając pozostałą część. Taki mechanizm może posłużyć do przygotowania zaskakującego materiału reklamowego. Ostatnio coraz większą popularnością na Facebooku cieszą się tzw. posty z niespodzianką.

Jak stworzyć rozwijaną grafikę? Wystarczy przygotować obrazek, którego wysokość będzie dłuższa od rekomendowanej wartości 960 pikseli. Intrygujący element u dołu zdjęcia zostanie automatycznie ukryty i pojawi się przed oczami użytkownika dopiero w momencie kliknięcia w pole obrazu.

Publikacja obrazu z tekstem

Automatyczne przycinanie przez Facebooka zdjęć do konkretnych wielkości może być też źródłem problemu. Niedopasowanie odpowiednich wymiarów bywa szczególnie kłopotliwe przy grafikach z tekstem. Przed publikacją obrazów z napisem warto więc dostosować ich rozmiar do formatu podpowiadanego przez serwis, aby uniknąć sytuacji, w której np. logo lub hasło reklamowe zostanie zniekształcone czy urwane w połowie.

Co więcej, na grafice nie powinno znajdować się więcej niż ok. 10 – 20% tekstu w stosunku do całości (wlicza się w to także logotyp). Całkiem niedawno Facebook nie dopuszczał do publikacji reklam, na których dominowała treść. Obecnie serwis zmniejsza zasięgi takich postów, przez co docierają do mniejszego grona odbiorców. W wytycznych dla stron biznesowych portal wskazuje jednak pewne wyjątki, m.in.: okładki książek i płyt, plakaty promujące wydarzenia czy opakowania produktów.

Format plików graficznych – JPG czy PNG?

Aby zdjęcie prezentowało się w jak najlepszej jakości, warto również zwrócić uwagę na format pliku graficznego. Popularny JPEG świetnie sprawdza się w przypadku kolorowych zdjęć, ponieważ zabezpiecza je przed negatywnymi efektami ewentualnej kompresji. Dużo gorzej radzi sobie natomiast z ostrymi krawędziami, z którymi mamy do czynienia w minimalistycznych projektach graficznych, np. w logo lub ikonach. Prowadzi do uwydatnienia pikseli, co zdecydowanie pogorsza wygląd obrazka. Jak tego uniknąć? Wystarczy wybrać rozszerzenie PNG, które pozwala zachować wyrazistość detali. Pliki z „.png” w nazwie przydają się również w przypadku bardzo dużych fotografii. Umożliwiają bezstratne zmniejszenie ich wagi, dzięki czemu nie trzeba się martwić ewentualnymi zniekształceniami.