Google Lens – do czego służy Obiektyw Google?

| czas czytania: 6 min | Aktualności
obiektyw google

W każdym telefonie, który pracuje na systemie Android czy iOS (iPhone), fabrycznie zainstalowane są już pewne aplikacje. Oprócz rejestru połączeń, wiadomości SMS, aparatu czy zegara możemy zobaczyć również ikony do programów stworzonych przez Google. Każdy użytkownik smartfona z pewnością kojarzy znaczek Dysku, Map lub Gmaila. Jednak gigant z Mountain View nie poprzestaje na dobrze już znanych aplikacjach i proponuje coraz to nowsze rozwiązania. Jednym z nich jest Google Lens, inaczej nazywany Obiektywem. Co prawda istnieje on już od dłuższego czasu, jednak do tej pory nie zyskał aż tak dużej popularności, jak mogłoby się wydawać. Do czego w ogóle służy ta aplikacja? Na czym polega jej działanie? Jak używać Obiektywu? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule!

Google Lens – co to jest?

To aplikacja, dzięki której możliwe jest wyszukiwanie obrazem. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to dodatkowa funkcja, która ma jeszcze bardziej ułatwić znalezienie poszukiwanej rzeczy. Dostarczanie informacji użytkownikowi na temat danego obiektu odbywa się dzięki zaawansowanej sztucznej inteligencji. Miłośnicy wszelkiego rodzaju nowinek technologicznych i rozwiązań usprawniających życie powinni koniecznie skorzystać z Obiektywu Google. W końcu pewnie niejedno z nas choć raz szukało butów czy maskotki tylko na podstawie ich wyglądu, co z pewnością przysporzyło sporo problemów.
Aplikacja została przedstawiona światu w 2017 roku i była jedną z funkcji Asystenta, jednak ta opcja była dostępna tylko i wyłącznie dla telefonów Pixel. Wraz z upływem czasu stała się na tyle popularna w różnych częściach świata, że obecnie (2022 rok) ma ponad miliard pobrań.

Zobacz: Wyszukiwarka Google nadal bezkonkurencyjna – ranking 2022

Google Lens – wyszukiwanie obrazem miejsc, zwierząt, potraw

Korzystając z Obiektywu, mamy możliwość sprawdzenia potencjału sztucznej inteligencji. Po zrobieniu zdjęcia Google Lens znajdzie potrzebne informacje dotyczące budynku, przedmiotu, a także zwierząt czy kwiatów. Jednak na tym możliwości tej aplikacji się nie kończą. Może także skopiować treść oraz, co dla wielu jest niezwykle pomocne, umożliwi przerzucenie danego fragmentu tekstu z papieru do dokumentu na laptopie czy telefonie. Co więcej, wyszukiwanie obrazem pozwala również na przetłumaczenie strony lub komunikatu. To funkcja, którą z pewnością docenią osoby podróżujące za granicę. W szybki i sprawny sposób mogą zapoznać się z informacją wyświetlaną na telebimie czy drzwiach sklepu lub urzędu.

Co ciekawe, Obiektyw Google może również wyszukać informacje związane z potrawami w danej restauracji, a także z określonym produktem w trakcie zakupów.

Z pewnością znajdą się miłośnicy tej aplikacji wśród uczniów oraz studentów. Po wykonaniu zdjęcia zadania domowego Google Lens wyszuka jego treść i przykładowe rozwiązania.

Warto podkreślić, że aplikacja ta działa zarówno na Androidzie, jak i na iPhonie.

Google Lens a Android

Wszystkie smartfony, które zostały wyposażone w system operacyjny Android, mają możliwość skorzystania z wyszukiwania obrazem zarówno poprzez aplikację, jak i przez Zdjęcia Google, Asystenta, a w wybranych modelach – także w samej przeglądarce. Oczywiście prawidłowe działanie jest zależne m.in. od parametrów telefonu czy tabletu, a także zainstalowanego oprogramowania. Dlatego też w niektórych przypadkach może się okazać, że korzystanie z Obiektywu odbywać się będzie tylko przez włączenie tej aplikacji.

ios

Korzystanie z Google Lens w iPhonie

Jeśli jesteście posiadaczami telefonów iPhone lub też iPadów, Obiektyw możecie otworzyć poprzez wejście w wyszukiwarkę albo kliknięcie odpowiedniej opcji w Zdjęciach, czyli aplikacji od giganta z Mountain View. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w przypadku pierwszej opcji wyszukiwanie obrazem rozpocznie się w czasie rzeczywistym i uruchomi wbudowany aparat. W drugim przypadku rozpoznawanie obiektów i rzeczy odbywa się na podstawie już zrobionych fotografii. Jest to jedyna, lecz niezwykle znacząca różnica.

Wyszukaj obrazem potrzebne informacje o butach, ubraniach i zwierzętach

Wydaje się, że potencjał Obiektywu jest ogromny. W końcu rozwój sztucznej inteligencji instalowanej w różnego rodzaju elektronice ciągle przyspiesza. Dlatego właśnie nie można się dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z wyszukiwania obrazem czy to na telefonach z Androidem, czy to na iPhonie.

Zrobienie zdjęcia mijanej budowli, owada czy też rośliny za pomocą aplikacji pomoże wskazać, jaką nazwę nosi dany obiekt. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że nie zawsze otrzymamy takie wyniki wyszukiwania w Obiektywie, jakich moglibyśmy oczekiwać. Sztuczna inteligencja, podobnie jak człowiek, może się mylić.

Ułatw sobie życie

Niezwykle przydatna jest także opcja kopiowania tekstu pozwalająca na przeniesienie treści zawartej w obrazie do dokumentu gotowego do edycji. To doskonale rozwiązanie, nawet jeśli mielibyśmy do przepisania dwie czy trzy strony, nie wspominając już o dziesięciu. To samo dotyczy tłumaczenia. Obiektyw jest kompatybilny z Tłumaczem Google, dzięki czemu można korzystać ze 100 różnych języków, które zostaną dobrane automatycznie przez sztuczną inteligencję.

Zobacz: Najpopularniejsze długoogonowe wyszukiwania Google.

Google Lens – aplikacja na miarę naszych czasów

Wydaje się, że Obiektyw stworzony przez giganta z Mountain View jest idealnym rozwiązaniem dostosowanym do potrzeb naszych czasów. Wyszukiwanie obrazem informacji związanych z pracą domową, budynkami, roślinami czy przedmiotami staje się z roku na rok coraz popularniejsze. Wszystko to dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, która znacznie usprawnia uzyskiwanie potrzebnych nam informacji zarówno na telefonach z Androidem, jak i na iPhonie.

This will close in 0 seconds