Czym jest SEO? Co oznacza pozycjonowanie? Czy SEO = pozycjonowanie? - Blog Artefakt

Czym jest SEO? Co oznacza pozycjonowanie? Czy SEO = pozycjonowanie?

14.04.2017 / Słownik SEO
optymalizacja strony pod wyszukiwarkę

Rozmawiając z klientami, często zamiennie używamy pojęć pozycjonowanie i SEO. Nie są to jednak wyrazy bliskoznaczne. Co kryje się pod tymi pojęciami i dlaczego traktujemy te słowa jak synonimy?

Co to jest SEO?

Angielskie SEO – Search Engine Optimization oznacza optymalizację serwisu pod wyszukiwarkę internetową. Celem podejmowanych działań jest dostosowanie strony do poprawnego wyświetlania w wynikach wyszukiwania. Zoptymalizowane witryny są dobrze oceniane przez roboty wyszukiwarki oraz samych użytkowników.

Czym jest pozycjonowanie?

Pozycjonowaniem z kolei określamy szereg czynności, które mają przyczynić się do zwiększenia widoczności serwisu w sieci oraz osiągnięcia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie obejmuje m.in. optymalizację serwisu, pozyskiwanie wartościowych linków, tworzenie unikalnych treści, które są nasycone odpowiednio wyselekcjonowanymi i dobranymi słowami kluczowymi.

Pozycjonowanie to nie SEO

Mówiąc o pozycjonowaniu, powinniśmy mieć na myśli proces zmierzający do uzyskania jak najlepszego miejsca w rankingu Google, pozyskania wartościowego ruchu i generowania konwersji. SEO jest jednym z elementów, które wpływają na osiągnięcie jak najwyższej pozycji w SERP. Optymalizacja serwisu zawiera się w pozycjonowaniu, które jest pojęciem szerszym.

seo a pozycjonowanie

Skoro SEO i pozycjonowanie nie są pojęciami tożsamymi, dlaczego stosujemy je zamiennie?

  • Po pierwsze, tylko w polskiej nomenklaturze istnieje takie rozróżnienie. Nasi zachodni sąsiedzi kiedy korzystają z terminu SEO, mają na myśli wszystkie działania związane z poprawą widoczności stron w sieci.
  • Po drugie, optymalizacja i pozycjonowanie są ze sobą tak mocno związane, że trudno jest je rozdzielać i traktować jako osobne działania.
  • Po trzecie, zarówno SEO, jak i pozycjonowanie zmierzają do tego samego celu, którym jest poprawa pozycji serwisu w wynikach wyszukiwania.

Wiedząc, co to znaczy SEO i znając definicję pozycjonowania, można posługiwać się tymi terminami zamiennie, jeśli w ogólnym kontekście nawiązujemy do usługi zwiększania widoczności strony w sieci.

 

Również na naszym blogu
Pozycjonowanie witryny uwidoczni Twój lokal gastronomiczny w wynikach wyszukiwania. Czy to jednak...
Komunikat o plikach cookies powinien pojawiać się w każdym serwisie internetowym, który korzysta z...
Polityka prywatności to dokument, który pomaga realizować obowiązek informacyjny narzucony na...
Wdrożenie pełnych zaleceń optymalizacyjnych wymaga posiadania dostępów do serwera, aby można było...
Reklama kawiarni, pubu czy bistro to nie wszystko. Aby dać się znaleźć potencjalnym klientom, warto...