Ta strona nie może poprawnie wczytać Map Google, czyli jak poradzić sobie z niedziałającą mapką Google na stronie internetowej

| czas czytania: 5 min | SEO

W ubiegłym roku wprowadzone zostały dodatkowe opłaty za korzystanie Google Maps osadzonych na stronach internetowych przez API. W związku z tym mapki znajdujące się w serwisach najczęściej w zakładce Kontakt przestały wyświetlać się prawidłowo, a użytkownicy widzą czarny komunikat Ta strona nie może poprawnie wczytać Map Google. Czy można naprawić mapy prezentujące lokalizację firmy i dojazd do niej? Tak, mamy na to dwa rozwiązania!

Niedziałające mapki Google na stronach internetowych

Do czerwca 2018 r. w serwisie internetowym mogliśmy zupełnie bezpłatnie zaimplementować na stronie dwa rodzaje map:

 • Mapki Google osadzane za pomocą API – pozwalały na wprowadzenie pewnych modyfikacji, np. zmianę koloru ramki z nazwą firmy, dodanie informacji wzbudzających uwagę użytkownika, wdrożenie ikon w sposób bardziej charakterystyczny oznaczających obiekt,
 • Mapki Google osadzane o tzw. iFrame dostępne z poziomu Google Maps bez możliwości wdrożenia jakichkolwiek modyfikacji.

Google zdecydowało się wprowadzić opłaty za korzystanie z API, co spowodowało, że Google Maps osadzone na stronach w ten sposób przestały działać. Mapka nadal znajduje się w serwisie, ale jest wyszarzona i pojawia się komunikat informujący o jej niepoprawnym wczytaniu.

niedziałająca mapka google

Użytkownik po pominięciu komunikatu może klikać mapę, powiększać ją i pomniejszać, zobaczyć drogę dojazdu, ale napis For development purposes only będzie przeszkadzać w dotarciu do informacji dotyczących dojazdu do firmy.

niedziałajaca mapka google maps

Problem związany z niedziałającymi mapkami dotyczy jedynie map osadzonych przez API, Google Maps zaimplementowane przez iFrame działają poprawnie.

Jak naprawić mapkę Google na stronie internetowej?

Istnieją dwa rozwiązania, aby komunikat Ta strona nie może poprawnie wczytać Map Google zniknął ze strony internetowej.

Konfiguracja konta Google Cloud Platform i klucza API Google Maps

Nadal można bezpłatnie korzystać z mapek Google osadzonych przez API, jeśli skonfiguruje się konto Google Cloud Platform (https://console.cloud.google.com/projectcreate). W miesiącu każdy zalogowany użytkownik otrzymuje od Google usługi warte 200$ lub 300$, co przekłada się na np. na 25 tys. wyświetleń mapki. Po przekroczeniu darmowych limitów zostaną naliczone dodatkowe opłaty albo na naszej stronie pojawi się komunikat o niedostępności mapy (wszystko zależy od ustawień na naszym koncie Cloud Platform).

Konfiguracja konta Google Cloud Platform

 1. Wejdź na stronę google.com/maps-platform/.
 2. W górnym prawym rogu kliknij Get started. Wybierz rodzaj mapy, z której będziesz chciał skorzystać.
Google Maps
 1. Wpisz nazwę projektu.
klucz api google maps
 1. Skonfiguruj płatności. Uwaga! Konieczne będzie podanie numeru karty. W kolejnych krokach ustawimy płatności tak, aby koszty za korzystanie z usługi nie naliczały się automatycznie.
 2. Na ekranie pojawi się klucz API. Jeśli nie zdążysz go zapisać, będzie można do niego wrócić, przeszukując opcje Google Cloud Platform lub Google Maps Platform.
włączanie mapy google maps API
 1. Na sam początek otrzymaliśmy od Google 300$ na usługi. Gdy środki się skończą, karta nie zostanie obciążona dodatkową płatnością, jeśli nie wyrazimy na to zgody. Dodatkowo możemy zabezpieczyć swoje środki, ustalając określone ograniczenia budżetowe na usługi Google. Znajdziemy je w zakładce Płatności w Google Cloud Platform.
klucz api google maps

7. Gotowe! Dla pewności kartę kredytową możemy odpiąć, wchodząc do ustawień płatności w naszym koncie Google.

płatności za klucz API Google Maps

Dodatkowe informacje o usłudze:

https://cloud.google.com/maps-platform/user-guide/

https://cloud.google.com/maps-platform/pricing/.

Osadzenie „standardowej” mapki Google za pomocą iFrame

 1. Przejdź do map Google i odszukaj swoją firmę.
 2. Kliknij ikonę menu (trzy poziome kreski) w lewym górnym rogu. Rozwinie się boczne menu. Wyszukaj opcji Udostępnij lub umieść mapę.
 3. Na ekranie pojawi się nowe okienko – wybierz opcję Umieszczanie mapy, a następnie kliknij Kopiuj HTML.
 4. Wygenerowany kod wklej w odpowiednim miejscu na swojej stronie internetowej.
 5. Gotowe!

Osadzanie mapek za pomocą iFrame niesie za sobą jednie jedną niedogodność – nie ma możliwości wprowadzenia spersonalizowanych ikon, informacji i znaczników, które można ustawić w mapach Google implementowanych za pomocą API.

Bezpłatne mapki Google Maps na stronie internetowej

Z mapek Google można korzystać nadal zupełnie bezpłatnie. Oprócz samego zamieszczenia wizytówki na stronie internetowej należy pamiętać o jej bieżącej aktualizacji i optymalizacji, aby wykorzystać potencjał Google Maps do generowania ruchu na stronie.