Wspieramy firmy w trudnym czasie: www.artefakt.pl/antidotum-na-kryzysAntidotum na kryzys

Sposoby na wyszukiwanie w Google: 13 metod na zawężanie wyników wyszukiwania

/ SEO
Wyszukiwarka internetowa Google

Wyszukiwanie w Google jest intuicyjne. Wystarczy wpisać hasło, a po chwili wyświetlone zostaną strony dopasowane do fraz, którymi się posłużyliśmy. Niestety, nie zawsze wyszukiwarka zrozumie nasze intencje i znalezienie odpowiednich informacji może zająć sporo czasu. Aby efektywniej docierać do serwisów spełniających nasze potrzeby informacyjne, warto posłużyć się operatorami i komendami, które ułatwiają zawężanie wyników wyszukiwania. Poznaj 13 sposobów wyszukiwania w Google!

1. Dopasowanie ścisłe – fraza w cudzysłowie

Po wpisaniu frazy np. kołdra merynos w wyszukiwarce pojawią się adresy podstron zawierające te wyrazy w dowolnej formie: rozdzielonej lub odmienionej, a czasami w wynikach wyszukiwania wyświetlają się serwisy, które nie posiadają w treści jednego ze słów kluczowych. Jeśli zależy nam na znalezieniu dokładnego dopasowania, posłużmy się cudzysłowem – „kołdra merynos”. W tym przypadku Google wskaże podstrony, na których znaleziona została fraza w poszukiwanej przez nas formie.

wyszukiwanie dokładne w Google

Porównanie wyszukiwania tradycyjnego i ścisłego dopasowania do słów kluczowych.

2. Szukanie określonych rodzajów plików – filetype

Pliki PDF są indeksowane przez wyszukiwarkę Google, więc bez problemu wyszukamy ustawy, instrukcje obsługi, e-booki zamieszczone w sieci w tym formacie. Korzystając z operatora filetype:rodzaj.pliku słowo kluczowe, błyskawicznie dotrzemy do interesujących nas treści.

operator filetype Google

Poszukując prac magisterskich w internecie, posłuż się operatorem filetype:pdf praca magisterska.

3. Wyszukiwanie słów kluczowych w konkretnej domenie – site

Jeśli chcesz szybko odnaleźć tekst, o którym czytałeś ostatnio na blogu, nie musisz korzystać z wewnętrznej wyszukiwarki zaimplementowanej na stronie. Wpisz w Google komendę site:nazwa.domeny słowo kluczowe, aby szybko dotrzeć do artykułów poruszających dany temat.

jak efektywnie wyszukiwać w google

4. Wyświetlanie treści zaindeksowanej przez Google – cache

Skorzystaj z operatora cache:nazwa.domeny, aby sprawdzić, które z podstron znajdują się już w indeksie wyszukiwarki. Dzięki temu sposobowi na wyszukiwanie w Google przekonasz się także, jak roboty wyszukiwarki widzą serwis i które z elementów są dla nich niewidoczne.

5. Zawężanie wyszukiwania do fraz w treści strony – allintext

Wyszukiwarka poszukuje słów kluczowych we wszystkich elementach witryny – treściach strony, metatagach, znaczniku Title, Descripton. Jeśli zależy Ci, aby wyszukiwana  fraza znalazła się w tekście zamieszczonym na stronie internetowej, posłuż się wyrażeniem allintext:słowo kluczowe.

jak szukać w Google

6. Wyszukanie podstron zawierających frazy w Title – allintitle

Google umożliwia także zawężenie wyników wyszukiwania do stron zawierających określone wyrażenie w tytule strony. Posłuż się formułą allintitle:słowo kluczowe, a wyszukiwarka zwróci jedynie te serwisy, w których Title pojawiają się wybrane przez Ciebie frazy.

allintitle

7. Zawężanie wyników do fraz w adresie URL – allinurl

Wyniki wyszukiwania możesz także zawęzić do stron, które w adresie URL zawierają konkretne wyrażenie. To ułatwi np. dotarcie do blogów dotyczących określonej tematyki, np. tekstów o hodowli pinczerów miniaturowych. W tym celu wykorzystaj operator allinurl:blog pinczer miniaturowy.

zawężanie wyników wyszukiwania

8. Poszukiwanie fraz niekompletnych – znak *

Zdarza się, że pamiętamy początek oraz koniec danego wyrażenia, ale umknęły nam środkowe wyrazy – najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku zapamiętywania słów piosenek. W tym przypadku możemy posłużyć się znakiem * wstawianym pomiędzy pierwszą a ostatnią frazą. Ten sposób wyszukiwania w Google przyda się również w przypadku poszukiwania rzeczy o określonych cechach, np. najwyższych budynków, mostów, hoteli itp. we Wrocławiu.

sposoby na wyszukiwanie w Google

Jeśli chcesz, aby wyszukiwarka podała precyzyjniejsze odpowiedzi, wykorzystaj cudzysłów w zapytaniu – „największy * we Wrocławiu”.

9. Łączenie wyszukiwań – OR

Poszukując kilku różnych rzeczy, możesz posłużyć się wyrażeniem OR, aby za pomocą jednego zapytania i na jednej liście wyników wyszukiwania, otrzymać strony odpowiadające poszczególnym frazom. W ten sposób nie będziesz musiał kilkukrotnie korzystać z Google – wyszukanie z operatorem OR zaoszczędzi Twój czas.

operator or wyszukiwarka Google

10. Wyszukiwanie stron o podobnej tematyce – related

Wpisując do Google komendę related:nazwa.domeny.pl, wyszukiwarka wyświetli serwisy o podobnej tematyce. W ten sposób można sprawdzić, które strony zostały uznane za naszą konkurencję lub po prostu dotrzeć do witryn z danej branży.

metody na szukanie w google

11. Szukanie w przedziale liczbowym

Chcesz przejrzeć wszystkie ważne bitwy w Polsce, które miały miejsce w XVII w. Wystarczy, że w wyszukiwarce posłużysz się dwukropkiem, aby dotrzeć do interesujących wydarzeń historycznych. Zapytanie sformułuj w postaci bitwa w Polsce 1600..1700.

tricki na wyszukiwanie w Google

12. Docieranie do wpisów z social media – # i @

Wyszukiwarka nie indeksuje wszystkich wpisów z social media, jednak aby efektywnie dotrzeć do informacji z mediów społecznościowych, możesz przed zapytaniem wstawić # lub @. W ten sposób w pierwszej kolejności Google wskaże wyniki pochodzące z Facebooka, Twittera lub Instagrama.

operatory i komendy wyszukiwania Google

13. Tłumaczenia – translate

Translator Google to pomocna aplikacja, która pomaga zrozumieć ludzi posługujących się w innych językach. Jednak jeśli potrzebujesz przetłumaczyć tylko jedno słowo, możesz skorzystać bezpośrednio z wyszukiwarki. Wpisz w pasku wyrażenie translate [słowo] to [język, na który chcemy przetłumaczyć wybrane wyrażenie].

operator translate Google

Skuteczne wyszukiwanie w Google – udoskonalanie mechanizmów wyszukiwarki

Google cały czas udoskonala swoją wyszukiwarkę, aby użytkownik jak najszybciej mógł zaspokoić potrzeby informacyjne. Oprócz operatorów i komend istnieje jeszcze wiele innych tricków ułatwiających wyszukiwanie – np. dodanie frazy pogoda do nazwy miejscowości sprawi, że w wynikach wyszukiwania od razu wyświetlony zostanie boks prezentujący warunki atmosferyczne. Efektywne wyszukiwanie sprowadza się więc do umiejętności zastosowania słów kluczowych, które aktywują określone widgety Google prezentujące odpowiedzi na pytania z poziomu wyszukiwarki.

Najnowsze artykuły na blogu:
Kto nie reklamuje się w sieci, temu naprawę trudno osiągnąć sukces w biznesie. W tym artykule...
Co możemy zmienić na stronie, aby nasza witryna spełniała kryteria Core Web Vitals? W artykule...
Core Web Vitals to nowy czynnik rankingowy obowiązujący od sierpnia 2021 roku. Jak sprawdzić, czy...
Dzięki badaniu mikrokonwersji można jeszcze lepiej poznać zachowania użytkowników naszej strony i...
Hashtagi stanowią ważne narzędzie marketingowe używane przez marki po to, by promować produkty i...