Gdzie postawić sklep internetowy – w subdomenie czy katalogu?

| czas czytania: 5 min | SEO
e-sklepy

Dobrze zbudowana platforma sklepu internetowego jest wyznacznikiem sukcesu w e-commerce. Serwis powinien być dostosowany zarówno pod użytkownika, jak i pod wytyczne wyszukiwarki Google. I tutaj pojawia się pytanie – gdzie postawić sklep internetowy: w subdomenie czy w katalogu? Podpowiadamy, co będzie lepsze pod kątem pozycjonowania sklepu w wynikach wyszukiwania.

E-sklep na subdomenie a SEO

Subdomena traktowana jest przez wyszukiwarkę jako osobna strona internetowa. Znajduje zastosowanie, kiedy tematyka strony głównej i sklepu internetowego jest zróżnicowana lub gdy właściciel serwisu chce wyraźnie odróżnić witrynę firmową (korporacyjną) od platformy sprzedażowej. Takie rozwiązanie ma jednak pewne minusy:

  • Należy przygotować i wdrożyć osobne zalecenia optymalizacyjne dla strony głównej i sklepu na subdomenie,
  • Zwiększanie liczby podstron w obrębie subdomeny nie wpłynie na wzrost site’u strony głównej – oznacza to, że nawet jeśli będziemy rozwijać treści i opisy produktów w sklepie internetowym, w oczach Google strona główna pozostanie statyczną strukturą (wyszukiwarka lubi witryny dynamiczne, które stale się rozwijają i rozbudowują),
  • Istnienie różnych adresów URL – domena.pl i sklep.domena.pl – może powodować, że użytkownicy będą gubili się w serwisie,
  • Linki i słowa kluczowe umieszczane na kartach produktów nie wpływają na pozycjonowanie strony głównej (i na odwrót).

Sklep na subdomenie posiada także kilka zalet – np. błędy w strategii link buildingu popełniane w obrębie platformy sprzedażowej nie zaszkodzą stronie głównej. Istnieje możliwość prowadzenia osobnych kampanii remarketingowych na obie witryny.

Sklep w katalogu a pozycjonowanie

Serwis sprzedażowy warto postawić w katalogu, gdy strona jest zgodna tematycznie z ofertą produktową. Dodawanie kolejnych podstron produktowych zwiększy site (liczbę podstron) całej witryny. Jeśli treści aktualizujemy systematycznie, Google uzna, że rozbudowujemy stronę główną o nowe, istotne dla użytkownika informacje. „Świeżość” i regularne dodawanie tekstów wpłynie korzystnie na pozycje serwisu w wynikach wyszukiwania.

Zagrożeniem dla sklepu w katalogu może być nieumiejętne prowadzenie linkowania – błędy popełnione w obrębie podstron produktowych rzutują na całą domenę. Dla Google strona główna i jej katalogi traktowane są jak jeden organizm – wszystkie elementy ponoszą odpowiedzialność zbiorową, przyjmując na siebie konsekwencje praktyk niezgodnych z wytycznymi dla webmasterów.

Jednak prowadzenie platformy sprzedażowej w katalogu pozwala na całościowe spojrzenie na domenę – należy wdrożyć zalecenia optymalizacyjne dotyczące strony głównej i e-sklepu, a także kierować słowa kluczowe na wszystkie podstrony serwisu. Takie podejście pozwala na przygotowanie kompleksowej strategii zwiększania widoczności firmy w internecie.

Sudomena czy katalog? Opinia Google

W lipcu 2016 r. na jednym z hangoutów John Mueller zapytany o kwestię katalogów i subdomen powiedział, że nie ma większego znaczenia, gdzie postawimy blog lub sklep internetowy. Ponoć Google dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem, kiedy katalog lub subdomena traktowana jest przez właściciela serwisu jako osoby twór, a kiedy pełni rolę wydzielonej części strony głównej.

Zdaniem Muellera nie należy roztrząsać kwestii subdomen i katalogów, jednak wiemy, że wyszukiwarka bywa omylna. Dlatego z punktu widzenia pozycjonowania i patrząc na nasze doświadczenia w e-commerce, doradzamy, aby zakładać sklepy internetowe w katalogach. Subdomena będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli rzeczywiście tematyka naszej platformy sprzedażowej zdecydowanie odbiega od tematyki strony głównej.