SEO dla fotografa, czyli jak zdobyć zlecenia fotograficzne pozycjonowaniem

| czas czytania: 5 min | SEO
seo dla fotografów

Branża usług fotograficznych cieszy się dużą popularnością, ponieważ lubimy uwieczniać ważne wydarzenia z naszego życia. A dobrej jakości fotografie potrafią utrwalić wspomnienia, stanowiąc często pamiątkę o największej wartości. Skoro klientów nie brakuje, to jak do nich dotrzeć i zdobyć zlecenia fotograficzne? Jedną ze skuteczniejszych form marketingu dla fotografa jest usługa pozycjonowania. Czym charakteryzuje się SEO usług fotograficznych? Prezentujemy najważniejsze wskazówki.

Słowa kluczowe – haczyk, na który łapiesz użytkownika

Jednym z pierwszych etapów pozycjonowania stron fotografów jest dobór odpowiednich słów kluczowych, czyli wyrażeń, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarce. Nie odkryjemy Ameryki, gdy powiemy, że usługi fotograficzne należy promować na takie frazy jak:

 • Fotograf + nazwa miejscowości (fotograf Wrocław 8 100 wyszukań),
 • Fotografia ślubna + nazwa miejscowości (fotografia ślubna Wrocław 720 wyszukań),
 • Fotograf ślubny + nazwa miejscowości (fotograf ślubny Wrocław 720 wyszukiwań),
 • Sesja ciążowa + nazwa miejscowości (sesja ciążowa Wrocław 170 wyszukiwań),
 • Sesje fotograficzne + nazwa miejscowości (sesje fotograficzne Wrocław 170 wyszukań),
 • Fotograf na wesele + nazwa miejscowości (fotograf na wesele Wrocław 140 wyszukań)

Należy dobierać frazy związane ze specjalizacją fotograficzną i łączyć je z nazwami miast, na których terenie może zostać wykonana sesja fotograficzna. Dodatkowo warto także wpleść np. w treściach na blogu, poradnikach lub w sekcji FAQ długoogonowe zapytania:

 • Ile kosztuje fotograf na wesele,
 • Fotografia ślubna miasto cennik,
 • Fotograf miasto cennik,
 • Fotograf ślubny miasto opinie
 • Artystyczna fotografia ślubna miasto,
 • Fotografia ślubna miasto tanio,
 • Dobry fotograf miasto,
 • Tani fotograf miasto,
 • Fotografia ślubna miasto tanio

i ich odmiany oraz podobne wyrażenia. Zanim jednak zamieścimy słowo kluczowe w tekście na stronie internetowej, zweryfikujmy, czy jest ono wyszukiwane przez użytkowników, np. korzystając z planera słów kluczowych Google.

Dojadę do każdego miasta Polski! Czyli local SEO dla fotografa

Fotografowie są mobilni, nie ograniczają działalności do określonego miasta i chętnie wykonają zdjęcia dla osób zamieszkujących niemal każdy region Polski. To jednak wymusza przyjęcie strategii pozycjonowania lokalnego na różne miejscowości, powiaty lub województwa. Niestety, pozycjonowanie usług fotograficznych na ogólne słowa kluczowe (bez lokalizacji, np. fotograf ślubny) cechuje się dużą konkurencyjnością, ponieważ trzeba pokonać nie tylko inne zakłady fotograficzne, ale i blogerów oraz serwisy o tematyce fotograficznej. W takim przypadku jedyne rozwiązanie stanowi SEO lokalne.

By z sukcesem pozycjonować się na różne lokalizacje, należy dla każdego regionu, miejscowości stworzyć dedykowaną podstronę – landing page. A na nich opublikować unikalne treści, by wpleść w nie słowa kluczowe. W ten sposób mamy szansę pozyskać klientów z poszczególnych zakątków Polski. Z kolei na stronę główną należy kierować te frazy z lokalizacją, w której znajduje się nasza działalność. Np. fotograf ze stolicy Dolnego Śląska będzie promował się przede wszystkim na słowa kluczowe zawierające Wrocław.

Realizując pozycjonowanie lokalne, pamiętajmy także o założeniu i optymalizacji wizytówki Google Moja Firma. Dzięki niej użytkownicy znajdą naszą działalność bezpośrednio z map. Na profilu GMF można opublikować zdjęcia z portfolio, udostępnić najważniejsze informacje, a także pozyskać opinie od użytkowników i lokalnych przewodników.

Szewc bez butów chodzi, czyli konwertująca strona internetowa fotografa

Osoby zajmujące się sesjami fotograficznymi mają tę przewagę, że dzięki swoim zdjęciom mogą z prostej strony internetowej stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. A jednak niewielu fotografów dba o nowoczesny design i zoptymalizowanie witryny pod wyszukiwarkę. By serwis pozyskiwał klientów, trzeba zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

 • Prostotę, czytelny układ, menu ułatwiające nawigację na stronie,
 • Podstronę z dobrze opisaną ofertą i cennikiem,
 • Zoptymalizowaną i łatwą do przeglądania galerię zdjęć, w której znajdą się jedynie najlepsze fotografie; portfolio powinno zawierać wyjątkowe prace, wskazujące na doświadczenie fotografa,
 • Podstronę z danymi kontaktowymi i osadzoną wizytówką Google Moja Firma,
 • Połączenie strony z profilami społecznościowymi – za pomocą widżetów warto powiązać witrynę z kontem na Facebooku, Pintereście, Instagramie.
oferta na stronie fotografa

Gra obrazem – optymalizacja grafiki i pozycjonowanie zdjęć fotografa

Najważniejszym elementem na stronie internetowej fotografa są zdjęcia. Należy zadbać nie tylko o wysoką jakość publikowanych fotografii, ale także o ich optymalizację, na którą składają się:

 • Nazwa pliku graficznego – każdemu obrazowi nadaj indywidualną nazwę (np. slub-piotra-ali-1.png), unikając przypadkowych wyrażeń (np. 682525foto735.jpg). W nazwie nie umieszczaj polskich liter ani znaków specjalnych.
 • Wielkość i waga grafiki – dokonaj kompresji zdjęć przed wysłaniem na serwer. Dzięki temu fotografia nie straci na jakości, a mniejszy rozmiar wpłynie pozytywnie na wydajność witryny. Możesz skorzystać z programu online – tinyjpg.com.
 • Atrybut alt, czyli opis zdjęcia – każda fotografia powinna mieć uzupełniony atrybut alt, czyli opis, za pomocą którego wyszukiwarka dowie się, co znajduje się na obrazie. Warto umieszczać tutaj słowa kluczowe, ponieważ wtedy zdjęcie ma szansę trafić do wyszukiwarki grafiki.
 • Title, czyli tytuł pliku graficznego – powinien być inny niż atrybut alt, może zawierać słowa kluczowe.

Kod strony obrazu uzupełniony o title i atrybut alt:

<img src=”http://domena/slub-janka-ali” alt=” Zdjęcie ślubne Janka i Ali, Wrocław 2018” title=” Ślub Janka i Ali we Wrocławiu” />.

galeria zdjec Ravami

  Zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia – a gdzie podziała się unikalna treść?

  Google jest wyszukiwarką tekstową, więc same fotografie nie zapewnią wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Wiadomo, że zlecenia na sesje fotograficzne zdobywa się dzięki dobrym zdjęciom i bogatemu portfolio, ale warto zadbać także o publikację ciekawych, a nawet nieco humorystycznych treści. Można np. opisać przebieg fotografowanego wydarzenia, opowiedzieć coś więcej o stosowanej technice albo rozwijać systematycznie sekcję FAQ.

  Prawie wszyscy fotografowie z TOP20 promujący swoją działalność we Wrocławiu prowadzą bloga (jedynie 1 strona go nie posiadała). Systematyczne dodawanie nawet krótkich wpisów (do 1500 znaków) będzie korzystnie wpływać na pozycjonowanie serwisu na słowa z długiego ogona (np. jak przygotować się na sesję fotograficzną, jak wygląda sesja, gdzie zrobić sesję ślubną). W ten sposób uzyskamy podwójną korzyść – zaspokoimy ciekawość użytkowników oraz dostarczymy stronie świeżego contentu, który tak uwielbia wyszukiwarka Google.

  Ravami fotograf Bydgoszcz

  Gdzie umieszczać treści na stronie fotografa? Oto kilka pomysłów:

  • Wyczerpujące opisy świadczonych usług,
  • Podstrona z rekomendacjami wystawianymi przez klientów,
  • Sekcja z najczęściej zadawanymi pytaniami,
  • Podpisy / opisy poszczególnych sesji zdjęciowych, fotografii lub kategorii w portfolio,
  • Blog o fotografii prowadzony w katalogu strony (domena.pl/blog).

  Treści warto nasycać pozycjonowanymi słowami kluczowymi oraz frazami z długiego ogona, które również pomagają zwiększyć widoczność serwisu w wynikach wyszukiwania.

  Zrób dobre wrażenie w wynikach wyszukiwania – Title i Description

  Tytuł strony (tzw. Title) oraz opis (Description) to meta tagi pojawiające się w wynikach wyszukiwania. Oba powinny zawierać słowa kluczowe, ale każdy z nich działa nieco inaczej:

  • Title ma wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce, więc najistotniejsze frazy umieszczamy na początku, a brand/nazwę firmy należy dodać na końcu liczącego 70 znaków tekstu,
  • Description odpowiada za klikalność wyniku wyszukiwania. Pozyskuje uwagę użytkownika i zachęca do wejścia na stronę. Długość opisu to ok. 300 znaków. Jeśli pojawią się w nim słowa kluczowe, zostaną pogrubione przez wyszukiwarkę.

  Przykład Title i Description dla fotografa ślubnego z Wrocławia:

  Fotografie, pamiętasz o użytkownikach mobilnych?

  Warto zadbać o dostosowanie witryny internetowej do urządzeń mobilnych, aby docierać do użytkowników, którzy za pomocą smartfonów poszukują interesujących ich usług. Polecamy wybór responsywnej wersji strony, zapewniającej skalowalność obrazów i ich dopasowanie do szerokości ekranu urządzenia.

  Czas to pieniądz, więc popraw PageSpeed strony!

  Czas ładowania strony to prawdopodobnie jeden z czynników rankingowych. Poza tym użytkownicy są niecierpliwi i im dłużej serwis wczytuje się na urządzeniu, tym większe ryzyko, że internauta porzuci go i poszuka informacji na innej witrynie. By sprawdzić wydajność strony, polecamy skorzystać z dwóch googlowskich narzędzi:

  Aplikacje podpowiedzą, jakie działania należy podjąć, aby zoptymalizować serwis i poprawić czas ładowania. Dodatkowo Test my site zdradzi nam, ilu użytkowników urządzeń mobilnych tracimy z obecnym wynikiem page speed, a także zaprezentuje, jak wypadamy na tle konkurencji.

  Niestety, porównując wyniki czasu ładowania strony dla TOP20 fotografów ślubnych z Wrocławia, średnia wartość wynosi 58 punktów na 100, co pozostawia wiele do życzenia. Warto więc zadbać o wydajność strony, aby bez problemu wyprzedzić rywali i zdobyć nowe zlecenia na sesje zdjęciowe.

  Współpraca z kamerzystą jako dodatkowe źródło ruchu i backlinków

  Osoby planujące wesele lub chrzciny często poszukują kompleksowych usług, czyli fotografa i kamerzysty. Sprawdźmy, jaka jest popularność fraz związanych z tego typu usługami:

  • kamerzysta na wesele – 1 900 wyszukań,
  • fotograf i kamerzysta na wesele – 390 wyszukań,
  • kamerzysta i fotograf na wesele – 320 wyszukań,
  • fotograf i kamerzysta na wesele Wrocław – 20 wyszukań,
  • kamerzysta i fotograf na wesele Wrocław – 20 wyszukań,

  Warto podjąć współpracę z osobą, która zajmuje się filowaniem tego typu uroczystości, aby pozyskać dodatkowy ruch na stronę oraz linki zwrotne (strony partnerskie mogą wzajemnie do siebie linkować).

  Sezonowość – zmora branży fotograficznej i pozycjonowania

  Niektóre usługi fotograficzne (np. sesje ślubne) są sezonowe. Koncentrując swoje działania promocyjne wyłącznie na pozycjonowaniu, należy pamiętać, aby odpowiednio wcześniej rozpocząć działania zwiększające widoczność w sieci. SEO to proces długookresowy i niestety nie pomaga poprawić pozycji w wyszukiwarce z dnia na dzień, jakbyśmy tego oczekiwali w samym szczycie sezonu. Wtedy lepiej sprawdzi się reklamowanie za pomocą Google AdWords lub Facebook Ads, chociaż stawki za kliknięcie reklamy mogą być horrendalne.

  Pozycjonowanie usług fotograficznych – postaw na optymalizację zdjęć!

  Strony fotografów powinny przyciągać interesującymi zdjęciami potencjalnych klientów. Aby do nich dotrzeć, trzeba zwiększyć widoczność witryny w wynikach wyszukiwania, co jest możliwe dzięki pozycjonowaniu. Realizując działania SEO, należy przede wszystkim skoncentrować się na optymalizacji obrazów, które są ważne i dla internautów, i dla pozycji strony w standardowej wyszukiwarce i wyszukiwarce grafiki.