Pozycjonowanie stron notariuszy i komorników a zakaz podejmowania reklamy osobistej

| czas czytania: 5 min | SEO
Prawo UE a Google

Komornicy i notariusze to osoby zaufania publicznego, działające w imieniu państwa. Chociaż prowadzą działalność gospodarczą, obowiązuje ich całkowity zakaz reklamy osobistej. Taki przepis związany jest przede wszystkim ze specyfiką tych profesji, jej celami oraz społecznym odbiorem zawodu. Czy podejmowanie działań SEO i pozycjonowanie strony internetowej zostanie uznane za naruszenie zakazu promocji? W jaki sposób komornicy i notariusze mogą walczyć o wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania?

Notariusze i komornicy ograniczeni zakazem reklamy

W art. 25-27 Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza zostały uregulowane kwestie związane z nieuczciwą konkurencją. Znajdziemy tam zapis, który zabrania podejmowania reklamy osobistej. Ponadto notariusze nie powinni miedzy sobą rywalizować w żadnej formie o klientów, ani zabiegać o nich kosztem spadku merytorycznej jakości podejmowanych przez nich czynności. Tylko organy samorządu notarialnego są uprawnione do przekazywania informacji o notariuszach środkom masowego przekazu.

prawoKomorników obowiązuje także całkowity zakaz reklamy. Jednak Kodeks Etyki Zawodowej Komornika zezwala na informowanie o prowadzonej kancelarii za pośrednictwem własnej strony www. Serwis nie może mieć charakteru promocyjnego. Zabronione jest podejmowanie jakichkolwiek formy nieuczciwej konkurencji, a także redagowanie relacji medialnych, które odnoszą się do czynności służbowych prowadzonych przez komornika.

Pozycjonowanie notariusza – jakie działania są dozwolone?

Notariusz może posiadać swoją stronę internetową o wyłącznie informacyjnym charakterze. Zabronione jest zamieszczanie treści, które nakłaniałyby do skorzystania z usług danej kancelarii notarialnej lub wyróżniałby ją na tle konkurencji.

Notariusz może prowadzić eksperckiego bloga, a publikowane artykuły powinny dotyczyć czynności notarialnych. Aby poradzić sobie z duplikacją treści wynikającą z odwoływania się do obowiązujących ustaw i rozporządzeń, cytowane fragmenty przepisów można umieszczać w formie grafiki. Dobrze jest także opisywać zastosowanie prawa w praktyce, podając przykłady, obszernie tłumacząc konsekwencje prawne.

Kancelarie notarialne mogą posiadać profile na portalach społecznościowych, jeśli zamieszczane posty będą dotyczyły wyłącznie czynności notarialnych.

Pozycjonowanie komorników i notariuszy

Jak wygląda pozycjonowanie komornika?

Komornicy podobnie jak notariusze mogą posiadać swoje strony internetowe. Za ich pośrednictwem mają możliwość informowania o wykonywanym zawodzie i prowadzonej działalności. Należy pamiętać, aby wpisy nie miały charakteru reklamowego, nie wprowadzały w błąd ani nie zachęcały do skorzystania z oferty danej kancelarii.

 

prawoNie jest wskazane prowadzenie bloga lub kont na profilach społecznościowych, co potwierdza brak zainteresowania tymi formami wśród komorników. Piastując stanowiska publiczne należy zachować powściągliwość w internecie. Natomiast na swojej stronie internetowej można publikować informacje o rodzajach czynności notarialnych, cenniki świadczonych usług. Możliwe jest także zamieszczenie wzorów dokumentów.

Pozycjonowanie nie łamie zakazu reklamy!

Google to wyszukiwarka tekstowa. Znaczenie ma jakość i ilość treści na stronie, a nie jej charakter. Zamieszczanie w serwisie interesujących artykułów wyjaśniających kwestie prawne zachęci użytkowników do podjęcia określonej akcji – skorzystania z pomocy prawnej. Jednocześnie informacyjny charakter opublikowanych tekstów nie złamie zakazu reklamy osobistej. SEO pomoże wydobyć potencjał strony internetowej bez naruszenia przepisów, tym samym stając się działaniem legalnym, które nie ma znamion tradycyjnie pojmowanej promocji działalności usługowej.