Spis Treści
Not provided oznacza ukrywanie słów kluczowych w statystykach narzędzia Google Analytics. Z terminem można się spotkać w raporcie Pozyskiwanie -> Kampanie ->Bezpłatne słowa kluczowe. Zjawisko not provided po raz pierwszy pojawiło się w 2011 r., stanowiąc odpowiedź Google na potrzebę zapewnienia prywatności użytkownikom i wprowadzenie szyfrowanej wersji wyszukiwarki. Na początku utajnianych było ok. 3% danych, a obecnie do not provided trafia ok. 80 do nawet 99% fraz.
Specjaliści SEO i webmasterzy poszukiwali różnych sposobów na obejście braku organicznych słów kluczowych w Analytics, ale ostatecznie cała branża musiała przejść na inne narzędzia takie jak Senuto lub Search Console pokazujące frazy, na które widoczna jest strona internetowa.
W tym roku absolutną nowością jest aplikacja Keyword Hero, która obiecuje „odtajnienie” części słów kluczowych ukrytych pod not provided. Narzędzie odtwarza informacje pochodzące z 11 źródeł w celu stworzenia listy fraz, którymi z dużym prawdopodobieństwem posłużyli się użytkownicy zanim dotarli do naszej strony internetowej. Dane pobierane są m.in. z:
Na początku pobierane są adresy URL generujące ruch w serwisie. Algorytmy aplikacji, wspierając się m.in. o Google Trends, Search Console oraz API Wikipedii, przygotowują listę słów kluczowych. Każda fraza jest oceniana ze względu na prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Jeśli narzędzie nie będzie potrafiło określić, jakie słowo kluczowe przyczyniło się do wejścia na stronę, pozostawi je jako not provided.
W wyniku całej operacji i działania mechanizmów machine learning ok. 50-60% ukrytych słów kluczowych zostaje odtajnionych ze 100% pewnością. Pozostałe frazy uzyskują 90% pewność wystąpienia. W efekcie Keyword Hero pomaga zmniejszyć wartość not provided z 99 do nawet kilku procent.
Należy mieć na uwadze, że żadne narzędzie nie jest w stanie odkryć danych ukrytych pod not provided. To wymagałoby włamania się do zasobów Google 🙂 Keyword Hero próbuje pozyskać informacje o słowach kluczowych na podstawie danych zbieranych przez inne narzędzia.
Skonfigurowanie aplikacji zajmuje kilka minut i wymaga posiadania konta Google, usługi w Search Console i Google Analytics. Aby się zalogować, przechodzimy do sekcji z planami abonamentowymi na stronie głównej i klikamy w podskakujący prostokąt Sign in with Google.
Zostaniemy przekierowani do strony logowania do konta Google. Po wpisaniu loginu i hasła pojawi się ostrzeżenie o udostępnianiu danych z Search Console i Analytics aplikacji Keyword Hero. Należy udzielić zgody.
Następnie pojawi się ekran wyboru usługi Google Analytics, dla której chcemy odtajnić not provided. Jeśli mamy założonych kilka widoków, będziemy musieli wybrać jeden z nich.
W kolejnym kroku Keyword Hero stworzy lustrzane konto, na którym zobaczymy dodatkowe słowa kluczowe. Możemy zdefiniować nazwę usługi. Dane na oryginalnym koncie Analytics nie będę modyfikowane ani podmieniane.
Następny etap to wybór abonamentu. Proponowane plany różnią się od siebie jedynie liczbą podstron, dla których dziennie mogą być stworzone listy słów kluczowych. Korzystając z darmowej wersji Keyword Hero, mamy możliwość odtajnić frazy dla 25 adresów URL.
I gotowe! Teraz musimy poczekać 24 godziny na przygotowanie pierwszej listy słów kluczowych. Twórcy aplikacji informują, że dopiero po upływie miesiąca otrzymamy najbardziej wiarygodne dane.
Przed analizą odkrytych słów kluczowych musimy pamiętać również o tym, że dane są zbierane przez Keyword Hero z trzydniowym opóźnieniem. Dlatego jeśli zależy nam na dokładnym porównaniu wartości not provided z tego samego okresu, w oryginalnym koncie Google Analytics musimy cofnąć zakres dat o 3 dni. Należy liczyć się także z tym, że liczba sesji na obu usługach może się nieznacznie różnić.
W przypadku naszego testu otrzymaliśmy bardzo zadowalające wyniki. Zanim zaimplementowaliśmy Keyword Hero, Google pod not provided ukryło aż 98% fraz.
Dzięki aplikacji udało się zmniejszyć liczbę ukrytych fraz do 3,5%! Tak niski udział wskaźnika not provided pozwala na przeprowadzenie zdecydowanie łatwiejszej analizy słów kluczowych.
Choć dane z Keyword Hero z pewnością będą pokrywały się z listą słów kluczowych dostępną np. w Search Console, to zawsze mogą znaleźć się tam frazy pozyskane z innych narzędzi, do których nie mamy dostępu. Warto na początek wypróbować darmowy plan abonamentowy, a jeśli aplikacja spełni nasze potrzeby, zdecydować się na płatną subskrypcję.