Jak zmienić stronę internetową, jej wygląd, domenę, CMS bez krzywdy dla SEO?

| czas czytania: 5 min | SEO
pozycjonowanie SEO

Zmiana strony internetowej to wbrew pozorom duże przedsięwzięcie wymagające nie tylko pracy deweloperów, programistów lub grafików, ale także osób czuwających nad optymalizacją witryny. Migracja serwisu na nową domenę albo system CMS, wdrożenie unowocześnionego layoutu może odbić się na osiągniętej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania, jeśli pominięte zostaną kwestie związane z SEO. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas modyfikowania strony internetowej.

Zmiana domeny a pozycjonowanie

W przypadku podjęcia decyzji o przeniesieniu serwisu na nową domenę zmianie ulega jedynie nazwa domeny (np. domena.pl -> domena123.pl), a struktura witryny, jej wygląd, system CMS, na którym oparta jest strona internetowa, treści i inne zasoby pozostają takie same. Ten rodzaj migracji nie jest zbyt trudny do przeprowadzenia.

zmiana nazwy domeny a SEO

Z punktu widzenia SEO podczas takiej modyfikacji należy zadbać o:

 1. Wdrożenie przekierowania 301 ze starej domeny (domena.pl) na nową (domena123.pl),
 2. Założenie nowej usługi i zweryfikowanie nowej domeny w Google Search Console,
 3. Założenie konta dla nowej domeny w Google Analytics,
 4. Zgłoszenie Sitemapy XML i prośby o indeksację nowej domeny w GSC,
 5. Zmiana elementów brandowych w znacznikach Title, Description, nagłówkach H1 (o ile występują), np.

<title>Sklep z butami sportowymi | Domena.pl</title>

na

<title> Sklep z butami sportowymi | Domena123.pl </title>

*Dodatek

Zmianę domeny można również zgłosić w narzędziu Google Search Console. W usłudze przekierowanej domeny (w naszym przypadku będzie to domena.pl) należy kliknąć ikonę ustawień (szara zębatka) w prawym górnym rogu. W rozwijanym menu wybieramy opcję zmiany domeny.

zmiana adresu url gsc

By skorzystać z tej funkcji, musimy posiadać uprawnienia właściciela usługi, a przekierowania prowadzące do nowej domeny powinny być poprawnie wdrożone. Opcja zmiany domeny pojawia się w GSC tylko wtedy, gdy 301 kierują użytkowników do nowego adresu URL.

zmiana domeny w google search console

Konsekwencje zmiany domeny z punktu widzenia SEO

Niewdrożenie przekierowania 301 wskazującego migrację starej domeny na nową powoduje konieczność budowania widoczności witryny od nowa. Ani wyszukiwarka, ani użytkownicy nie będą wiedzieć, że pod nowym brandem kryje się ten sam sklep lub serwis, który zdobył już określoną popularność, ruch i pozycje w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo linki prowadzące do starej domeny stracą swoją moc, więc praca poświęcona na link building zostanie zaprzepaszczona.

Po przeprowadzeniu migracji domeny należy mieć także na uwadze, że mogą wystąpić wahania w pozycjach, ponieważ roboty wyszukiwarki potrzebują czasu na przeindeksowanie całej witryny i skojarzenie przekierowań 301 prowadzących ze starej wersji serwisu na nową.

Migracja strony na nowy system CMS bez utraty efektów pozycjonowania

Zmiana systemu zarządzania treścią to zdecydowanie bardziej skomplikowany proces niż migracja strony na nową domenę. Wszystkie zasoby serwisu należy przenieść na wybrany CMS, co już samo w sobie jest zadaniem dość pracochłonnym. Dodatkowo w niektórych przypadkach powstaje konieczność zmodyfikowania sposobu adresowania, przebudowania struktury witryny, dodania lub usunięcia treści.

zmiana systemu CMS a SEO

Do migracji strony na nowy system CMS najlepiej podejść metodycznie, przygotowując plan działań. Dzięki niemu nie przeoczy się żadnej ważnej kwestii, co zabezpieczy wypracowaną dotychczas widoczność strony w wynikach wyszukiwania.

Przykładowy plan migracji witryny na nowy system zarządzania treścią

 1. Zbudowanie zmodyfikowanej struktury strony internetowej, uwzględniającej możliwości nowego systemu CMS,
 2. Prowadzenie prac nad stroną w środowisku testowym zabezpieczonym przed indeksacją,
 3. Przeniesienie wszystkich zasobów strony z uwzględnieniem rozbudowy treści w serwisie,
 4. Migracja optymalizacji – znaczników Title, nagłówków, meta tagów Description itp.,
 5. Wdrożenie przekierowań 301 dla podstron zmieniających adresy URL oraz utrzymanie dotychczasowych trzysta jedynek,
 6. Optymalizacja czasu ładowania strony,
 7. Dodanie nowej sitemapy XML lub HTML w Google Search Console,
 8. Wdrożenie kodu Google Analytics i innych tagów śledzących w kod źródłowy nowego systemu CMS,
 9. Odblokowanie indeksacji strony w momencie jej publikacji,
 10. Zmiana adresów URL w innych usługach i profilach społecznościowych, jeśli zmianie uległa adresacja podstron podlinkowywanych w źródłach, nad którymi mamy kontrolę (wizytówka Google Moja Firma, strona na Facebooku, konta na portalach branżowych),
 11. Weryfikacja linkowania wewnętrznego i wyeliminowanie odnośników prowadzących do starej wersji strony,
 12. Monitorowanie błędów 404, pozycji w Google, analizowanie widoczności strony.

Podczas przenoszenia strony na nowy CMS należy uwzględnić duży zapas czasu na rozwiązywanie problemów, które na pewno się pojawią, oraz testowanie, czy wszystkie funkcjonalności witryny działają poprawnie. Nie warto udostępniać serwisu z błędami, ponieważ może to zarówno zaszkodzić pozycjom serwisu w wynikach wyszukiwania, jak i zniechęcić użytkowników do dokonywania konwersji.

Funkcjonalności systemu CMS, na które warto zwrócić uwagę

 • Dostęp do kodu źródłowego strony,
 • Możliwość dodawania treści na każdej podstronie,
 • Łatwość ustawienia bezpośrednio z poziomu panelu administracyjnego
  • znaczników Title,
  • Description,
  • nagłówków H1-H6,
  • atrybutów alt, title i nazw plików graficznych,
  • wdrażania przekierowań 301, 302, rel=”canonical”,
 • Tworzenie przyjaznych adresów URL (możliwość ich ręcznej modyfikacji),
 • Blokowanie indeksacji pojedynczych podstron oraz grup adresów, katalogów zarówno w pliku robots.txt, jak i za pomocą metatagu robots w nagłówku <head> podstrony,
 • Możliwość wprowadzenia atrybutów rel=”next” i rel=”prev” na podstronach stronicowania,
 • Automatyczna aktualizacja Sitemapy podstron, grafik, wideo w formacie XML,
 • Dostosowanie strony do ekranów urządzeń mobilnych (responsywna wersja serwisu),
 • Bezproblemowa implementacja:
  • oznaczenia danych strukturalnych,
  • systemów do komentowania, opiniowania,
  • wtyczek pomagających w optymalizacji strony internetowej, wdrożenia kodów śledzenia, zweryfikowania usługi Google Search Console,
 • Możliwość zmiany struktury menu strony.

Wybór systemu CMS zawsze należy rozpatrywać pod kątem intuicyjności jego obsługi oraz możliwości w zakresie optymalizacji strony internetowej. Istotna jest także lekkość kodu, aby strona ładowała się szybko, spełniając oczekiwania użytkowników.

Zagrożenia wynikające ze zmiany systemu zarządzania treścią na SEO

Migracja serwisu na nowy CMS to przedsięwzięcie wieloetapowe. Większość prac będzie skupiona na przeniesieniu wszystkich zasobów – treści, plików graficznych, wtyczek, jednak nie należy zapominać o optymalizacji strony pod wymagania wyszukiwarek internetowych: przekierowania 301 starych adresów URL na nowe to podstawowy element chroniący wypracowaną widoczność. Działając zgodnie z ustalonym planem migracji, nic poważnego nie powinno zaszkodzić efektom SEO, które udało nam się już osiągnąć.

Jak zmienić wygląd strony internetowej, by nie popsuć SEO?

Czasami na stronie internetowej przeprowadzane są kosmetyczne zmiany, np. unowocześnienie wyglądu witryny bez migracji na nowy system CMS. Tego typu modyfikacje nie stanowią dużego zagrożenia dla pozycji strony, bo najczęściej polegają na wgraniu nowego szablonu, wyglądu lub templatki bez ingerencji we wdrożoną optymalizację. Należy jednak zwrócić uwagę, czy:

 • Znaczniki Title, nagłówki H1, opisy Description pozostały takie same,
 • Kod śledzenia GA i tag weryfikacyjny Search Console znajdują się w sekcji <head> kodu strony,
 • Paginacja działa poprawnie (zaimplementowane są znaczniki rel=”prev” i rel=”next”),
 • Struktura strony, menu i adresacja nie uległy zmianie,
 • Nowy szablon jest responsywny i dostosowuje się do wielkości ekranów różnych urządzeń.

Zagrożenia dla SEO związane ze zmianą domeny i systemu CMS

Nie zwrócenie uwagi na kwestie dotyczące optymalizacji strony podczas migracji na nowy system CMS lub domenę może skutkować:

 • Spadkiem pozycji w wynikach wyszukiwania – pozostawienie pustych znaczników Title, niewdrożenie przekierowań 301, nieuzupełnienie nagłówków H1 wpłynie na utratę widoczności serwisu w wyszukiwarce. Jeśli walka o pozycje w konkurencyjnej branży trwała dość długo, trudno będzie wrócić na miejsce zajmowane w rankingu przed migracją serwisu,
 • Utratą wartościowych linków prowadzących do strony – zmieniając adresy URL, koniecznie trzeba pamiętać o wdrożeniu przekierowań 301. Jeśli ta kwestia nie zostanie dopilnowana, linki prowadzące do naszej starej strony stracą swoją moc generowania ruchu i potencjał do poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania,
 • Gorszą jakością serwisu z punktu widzenia wyszukiwarki internetowej – nowy serwis, który nie jest dostosowany pod wymagania wyszukiwarek internetowych, trzeba pozycjonować od zera, stopniowo zdobywając widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania.

Większe zmiany dokonywane w obrębie domeny zawsze mogą odbić się na pozycjach w wynikach wyszukiwania. Jednak dobrze przeprowadzona migracja to również szansa na poprawę optymalizacji strony i wdrożenie rozwiązań przyjaznych SEO. Ważne jest trzymanie się ustalonego planu migracji, by zabezpieczyć wypracowane dotąd efekty pozycjonowania.