Jak pozycjonować się w Google Grafika?

| czas czytania: 7 min | SEO

Szukasz produktu ze zdjęcia, nie wiesz kto jest jego właścicielem, ani skąd pochodzi dana grafika? A może znasz jedynie nazwę i szukasz konkretnego zdjęcia produktu/miejsca/usługi? Dzięki Google Grafika możesz w szybki sposób znaleźć interesującą Cię rzecz, na podstawie grafiki, czy nazwy.  

O tym, czym jest Google Grafika, jak z niej korzystać oraz do czego może Ci się przydać, dowiesz się z poniższego artykułu: 

Czym jest Google Grafika

Google Grafika (Google Images) jest jedną z wyszukiwarek Google, która działa pod osobnym adresem ale możemy ją również znaleźć w głównej wyszukiwarce. Dzięki Google Grafika można wyszukiwać obrazy przy użyciu zdjęć, głosu bądź tradycyjnie po słowach kluczowych.  

Google Grafika dostępna jest w Polsce od 2002 roku i tak jak główna wersja wyszukiwarki Google, stale ulega polepszeniu i dopasowaniu do intencji wyszukiwania.  

grafika-google-co-to

Jak pozycjonować grafiki w Google? 

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że aby zacząć pozycjonować grafiki należy jednocześnie optymalizować serwis pod kątem treści oraz technicznych aspektów SEO. Pozycjonowanie jedynie samych grafik nie przyniesie żadnych rezultatów. Tutaj zdecydowanie największą rolę odgrywa holistyczne podejście do serwisu. 

Po pierwsze i najważniejsze: 

Źródło grafik

Szczególną rolę w wyszukiwarce odgrywają unikatowe, oryginalne grafiki. Pożądane są te, które zostały wykonane przez osobę publikującą w ramach, np. sesji produktowej. Jeżeli jednak nie masz możliwości wykonać takiej sesji, zadbaj o to, aby grafiki pochodziły z legalnych źródeł. Zwróć szczególną uwagę na typ licencji i dostosuj się do jej wymagań – niektóre typy licencji otwartej wymagają podania autora z imienia i nazwiska, inne nie są przeznaczone do użytku komercyjnego, a inne zaś zastrzegają sobie prawo do wszelkich modyfikacji.  

Skąd więc wziąć grafiki do publikacji na stronie? 

Jeżeli nie jesteś w stanie przygotować profesjonalnej sesji produktowej/usługowej na swoją stronę to dobrą opcją jest korzystanie z banków zdjęć. Banki zdjęć są zarówno bezpłatne, jak i płatne i różnią się miedzy sobą typem wspomnianych wyżej licencji. Na tego typu stronach możesz znaleźć naprawdę fajne, dobre jakościowo grafiki ale nie są one na Twoją wyłączność. Decydując się na grafiki z banków zdjęć, rezygnujesz z unikatowości i oryginalności swojego serwisu pod kątem graficznym.  

Przykładowe banki zdjęć: Pixabay, Freepik, Unsplash, IStockPhoto. 

zdjęcia-unplash

Źródło: https://unsplash.com/ 

Wiemy już skąd pobrać grafiki na stronę, a więc teraz zajmiemy się ich optymalizacją. Optymalizację grafik podzielimy sobie na przygotowanie oraz publikację. 

Przygotowanie grafik do publikacji 

Format 

W zależności od przeznaczenia grafiki i miejsca jego umieszczenia, należy wybrać odpowiedni dla niego format. Większość dużych grafik i zdjęć na stronach internetowych dobrze dogaduje się z formatem JPG/JPEG. Format PNG w większości przypadków sprawdza się najlepiej jedynie w przypadku zdjęć i grafik, które muszą odznaczać się dużą wyrazistością.  

Obecnie szczególnie rekomendowanym formatem jest WebP oraz AVIV, są to formaty nowej generacji, które stosowane są do dużych grafik. Dzięki takim formatom jesteśmy w stanie wykonać lepszą kompresję grafik oraz przyśpieszyć ładowanie się grafik na stronie, jednocześnie zużywając mniej danych. Natomiast w przypadku logotypów rekomendowany jest format SVG

Zobacz również: Google Lens – do czego służy obiektyw Google?  Rozmiar i jakość  

Zbyt duże grafiki opóźniają ładowanie się strony, co negatywnie wpływa na pozycjonowanie serwisu internetowego. Ważne, aby grafiki były odpowiednio skalowane i dostosowane do rozdzielczości różnych urządzeń, szczególnie mobilnych. Waga grafik nie powinna przekraczać 150-200 KB. Taką kompresję grafik, która nie powoduje utraty  jakości można wykonać już przy użyciu darmowych narzędzi online bądź Photoshopa. Nazwa pliku  

Ostatnim elementem przygotowania grafik do publikacji jest nadanie im odpowiednich nazw. Nazwy grafik powinny nawiązywać do ich zawartości, zawierać słowo kluczowe związane z adresem strony, na której będą publikowane. Słowa oddzielaj od siebie myślnikami (-), a nie podkreśleniem (_) oraz nie używaj polskich znaków w nazwach plików graficznych. 

Publikacja grafik na stronie

Miejsce na stronie 

Grafiki powinny być umieszczone w odpowiednim miejscu na stronie. Jakie zatem miejsce będzie odpowiednie? Dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie ważnych grafik w górnej części strony, w pobliżu głównego nagłówka. Dodatkowo warto zadbać o to, aby w pobliżu grafik znajdowała się dobrze zoptymalizowana treść, zwierająca słowa kluczowe, na które chcemy pozycjonować daną grafikę.  Opisy alternatywne  

Konieczne jest umieszczenie opisów alternatywnych grafik (tzw. atrybuty alt), których głównym zadaniem jest opisywanie grafik osobom niewidomym, które używają specjalnych programów do odczytywania treści strony. Takie opisy grafik powinny więc być dokładnym opisem jej zawartości, więc jednocześnie jest to dobre miejsce na dodatkowe umieszczenie słów kluczowych.  Tag title grafik 

Kolejnym elementem, który warto dodać do grafik jest tag <title>, który wyświetlany jest po najechaniu na grafikę, w postaci chmurki. Pełni on szczególne znaczenie w momencie, kiedy dana grafika się nie załaduję. Tytuł grafiki powinien również nawiązywać do zawartości grafiki, może zawierać słowa kluczowe. Zaleca się, aby tytuł różnił się od opisu alternatywnego. Mapa witryny 

Po wdrożeniu grafik na stronę internetową, warto wygenerować osobną mapę dla wszystkich grafik w obrębie serwisu. Taka mapa nakieruje roboty indeksujące i przyśpieszy ich indeksację. 

Źródło: https://developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/sitemaps/overview?hl=pl

Dane strukturalne  

Dodatkową możliwością w kontekście optymalizacji grafik jest dodanie rozszerzonych danych. Dzięki takim elementom będzie możliwe wyświetlanie się grafik w wynikach wyszukiwania, wraz z opisem/etykietą. Dzięki dodaniu takich informacji jak cena, ocena, dostępność można konkurować o miejsce w karuzeli produktowej, która wyświetla grafiki wraz z nazwą produktu i wspomnianymi wcześniej elementami. Szybkość ładowania 

Niezwykle ważną kwestią jest szybkość ładowania się zarówno grafik, jak i całej strony. Wcześniej wspomniane optymalizacje związane z przygotowaniem grafik do publikacji mają właśnie za zadanie przyspieszyć ładowanie się strony, aby nie powodować zbędnych opóźnień. Szybkość działania strony jest czynnikiem rankingowym Google, dlatego nie pomijaj tego aspektu w planie swoich działań. Pomocne w tym może być powolne ładowanie się zdjęć, czyli dodanie ‘lazy loading’ do wszystkich grafik w obrębie serwisu znajdujących się poniżej sekcji above the fold. 

Zobacz również: Czym są wizytówki NAP SEO i jak mogą pomóc w pozycjonowaniu lokalnych biznesów?

Czy pozycjonowanie grafik ma znaczenie? 

Pozycjonowanie grafik ma szczególne znaczenie dla większości branż. Szczególną uwagę powinni zwrócić właściciele serwisów e-commerce, architekci, projektanci, fotografowie oraz wiele innych branż, których potencjalni klienci kierują się głównie wizualnymi aspektami i na podstawie przedstawionych produktów/realizacji/efektów podejmują decyzję o dokonaniu konwersji. 

Warto dodać, że wyszukiwanie grafik obejmuje aż 30% całkowitej liczby wygenerowanych zapytań na całym świecie.  

Skuteczność pozycjonowania grafik – gdzie sprawdzić? 

Skuteczność pozycjonowania grafik można w prosty sposób sprawdzić w Google Search Console. Po wejściu w panel GSC, wejdź w zakładkę „Skuteczność”, następnie wybierz „Typ wyszukiwania” jako Grafika, pozostałe filtry ustaw według potrzeby (dane za konkretny okres, porównanie okresów, zapytanie, dokładny adres URL, itp.) 

Podsumowanie 

Wyszukiwarka grafik to świetne narzędzie szczególnie dla właścicieli wielu serwisów internetowych z różnych branż. W życiu codziennym może okazać się bardzo pomocnym narzędziem również dla uczniów i studentów, a także dla każdego użytkownika, który nie lubi marnować czasu na szukanie po sklepach interesującego go produktu. Zoptymalizuj swoje grafiki pod wyszukiwarkę według podanych wyżej wskazówek i zdobądź dodatkowy ruch na swojej stronie!