Wspieramy firmy w trudnym czasie: www.artefakt.pl/antidotum-na-kryzysAntidotum na kryzys

First link counts – jak linkować te same adresy URL na stronie internetowej?

/ SEO
Co to jest linkowanie?

Chcąc ograniczyć spam i zaspokoić potrzeby informacyjne użytkowników, Google restrykcyjnie podchodzi do tematu linków zamieszczanych na stronach internetowych. Skuteczne linkowanie wymaga doświadczenia i znajomości zasad SEO np. first link counts. Podpowiadamy, jak bezpiecznie i efektywnie podlinkowywać takie same adresy URL na danej podstronie serwisu.

Na czym polega first link counts?

Zasada first link counts (tzw. zasada pierwszego linka) mówi o tym, że jeśli na danej podstronie zamieścimy kilkukrotnie ten sam adres URL z identycznymi albo z różnymi anchorami, wyszukiwarka weźmie pod uwagę jedynie pierwsze wystąpienie odnośnika i jego anchor text.

W praktyce oznacza to, że nie warto linkować wielokrotnie tego samego adresu na podstronie, ponieważ takie działanie nie będzie przynosiło efektu dla procesu pozycjonowania strony. Potwierdza to wypowiedź Matta Cuttsa z 2014 r.:

Googlowiec przyznał, że jeśli roboty wyszukiwarki natrafią na danej stronie na ten sam adres URL, potraktują go, jakby wystąpił jeden raz. A jeśli odnośniki będą miały różne anchory, wtedy Googlebot wybierze ten, który będzie najbardziej odpowiedni – zapewnia Cutts. Jednak wiele testów przeprowadzonych przez branżę SEO wykazało, że wyszukiwarka bierze pod uwagę pierwszy anchor, na który natrafi na podstronie. Oczywiście nie wiadomo, jak Google podejdzie do sprawy w przyszłości, ale na razie zasada first link counts jest aktualna.

Czy można obejść zasadę first link counts?

Rozwiązaniem linkowania tego samego adresu URL z jednej podstrony na różne anchory może być stosowanie kotwic – odnośników z #. Tego rodzaju linki służą do stworzenia wewnętrznej sekcji na danej stronie, np. przy tworzeniu spisu treści w artykule lub odsyłaniu klientów do poszczególnych informacji na witrynie przygotowanej w technologii one page.

Link z kotwicą wygląda następująco w kodzie strony:

<a href=”http:// www. domena. pl/#kontakt”> Kontakt </a>.

 

Co ciekawe, linki z # Google traktuje jak indywidualne odnośniki, chociaż w rzeczywistości prowadzą do tej samej podstrony. W związku z tym wyszukiwarka zlicza wszystkie anchory, nawet jeśli na stronie pojawi się „oryginalny” link bez kotwicy. Takie wnioski wyciągamy w branży po przeprowadzeniu wielu testów i obserwacji.

Niestety, nie ma pewności, że za każdym razem wyszukiwarka potraktuje kotwice jako osobne linki, więc nie można zagwarantować, że ten sposób linkowania w każdym przypadku pozwoli ominąć zasadę first link counts. Jest to najlepsze rozwiązanie, kiedy chcemy linkować tę samą podstronę na różne anchory.

Najnowsze artykuły na blogu:
Kto nie reklamuje się w sieci, temu naprawę trudno osiągnąć sukces w biznesie. W tym artykule...
Co możemy zmienić na stronie, aby nasza witryna spełniała kryteria Core Web Vitals? W artykule...
Core Web Vitals to nowy czynnik rankingowy obowiązujący od maja 2021 roku. Jak sprawdzić, czy...
Dzięki badaniu mikrokonwersji można jeszcze lepiej poznać zachowania użytkowników naszej strony i...
Hashtagi stanowią ważne narzędzie marketingowe używane przez marki po to, by promować produkty i...