Domain authority – czym jest autorytet domeny i jak go zwiększyć?

| czas czytania: 8 min | SEO
autorytet domeny blog

Może zdarzyło Ci się, że Twoja strona mimo wprowadzenia optymalizacji pod kątem SEO nie mogła przebić się do TOP 10 wyników wyszukiwania. Jakie są tego powody? Oczywiście może być ich wiele, a jednym z nich – niski autorytet Twojej domeny. O co dokładnie chodzi i jak to zmienić? Zapoznaj się z artykułem i sprawdź, co jeszcze musisz poprawić na swoim serwisie.

baner artefaktCzym jest domain authority?

Domain authority (autorytet domeny) to miara opracowana przez MOZ określająca siłę i wartość danej domeny w wynikach wyszukiwania. DA został stworzony w nawiązaniu do algorytmu PageRank, który już jakiś czas temu został zablokowany dla użytkowników z uwagi na wzrost spamowego linkowania.

PageRank mierzył liczbę i jakość linków prowadzących do danego serwisu i na tej podstawie określana była wartość linkowanej domeny. Gdy środowisko pozycjonerskie zauważyło zależność między liczbą linków a wzrostem pozycji w wynikach wyszukiwania, rozpoczęła się era pozyskiwania jak największej liczby linków oraz ich masowa sprzedaż.

W dzisiejszych czasach szacowaną wartość danej domeny możemy określić na podstawie wyniku DA prezentowanego przez niektóre z narzędzi SEO. Przy czym nie mamy pewności, w jakim stopniu ten wynik jest trafny. Opracowane algorytmy narzędzi mierzących domain authority nie mają pokrycia z algorytmami Google. Algorytm DA opiera się na 100-punktowej skali, oczywiście im wyższa wartość, tym wyższy autorytet domeny. Wartość danej domeny może sprawdzić każdy, kto ma dostęp do danych narzędzi, o których opowiem w dalszej części artykułu.

Obecny proces pozyskiwania linków wymaga o wiele większej wiedzy i czujności. Spamowe linki nie mają już żadnego przełożenia na wzrost pozycji w SERP-ach. Wręcz przeciwnie, wpływają na ich spadek, a w szczególnych przypadkach nawet na nałożenie kary ręcznej od Google.

autorytet domenyCo wpływa na autorytet domeny?

Mimo że nie wiemy, w jakim stopniu wartość DA ma rzeczywiste przełożenie na wyniki pozycjonowania, na podstawie licznych przykładów od specjalistów z branży SEO można zauważyć związek między zwiększającym się DA i wzrostem pozycji w wyszukiwarce. 

Z tego też względu warto zadbać o kilka czynników, które poprawią autorytet domeny. Najważniejsze z nich znajdziesz poniżej.

Content

Opisując wszystkie wpływowe czynniki rankingowe, zawsze na pierwszym miejscu zwracam uwagę na content. Treści w obrębie całego serwisu powinny być mocne i odznaczać się na tle konkurencji. Kwestie takie jak unikatowość, wiarygodność, wyczerpanie tematu oraz struktura treści są głównym czynnikiem decydującym o powodzeniu. Dopiero jeżeli zadbasz o content, możesz przejść do analizy kolejnych punktów mających wpływ na DA.

External links (backlinki)

External links, czyli tzw. backlinki, linki zwrotne, linki przychodzące do serwisu, to grupa linków, które umieszczane są na domenach zewnętrznych i kierują do Twojej strony. Mówiąc o autorytecie domeny, najczęściej nawiązuje się właśnie do zwiększenia liczby linków zwrotnych. Dlaczego? Linki odsyłające do Twojej domeny mówią: „odsyłam Cię tam, bo tam jest wartościowa treść”. Nie ma tu nic szczególnego do analizowania, sprawa jest prosta – uważasz, że coś jest warte polecenia/przeczytania, to przesyłasz to dalej, dzielisz się z innymi. Tak też linki zwrotne odczytują algorytmy Google.

Czy każdy link zewnętrzny jest dobry? Oczywiście, że nie.

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, obecnie pozyskiwanie linków wiąże się z większym nakładem pracy i wiedzą. Liczy się tutaj głównie moc domeny linkującej, jakość danego linku, tematyka/branża, historia domeny oraz linki powiązane z domeną odsyłającą.

Najlepiej oceniane przez Google są naturalne linki umieszczane jako rzeczywiste polecenie. Są nimi linki generowane przez użytkowników (user generated content) umieszczane na wszelkiego rodzaju forach, w komentarzach, opiniach. Jakościowe linki możesz pozyskiwać również w inny sposób – blogi, katalogi firmowe, social media.

O tym, jak pozyskiwać jakościowe, mocne linki, przeczytasz w artykule Jak zdobywać linki (backlinki) do strony? Podpowiadamy.

Internal links

Kolejną ważną kwestią mającą wpływ na ogólny wzrost DA jest rozbudowa linkowania wewnętrznego w obrębie całego serwisu. Jeżeli budujemy bazę linków zwrotnych do konkretnych stron, ważne jest, aby budować ją również wewnętrznie. Dzięki temu wskażemy robotom indeksującym, że ta treść jest jedną z ważniejszych na naszym serwisie i chcemy kierować tam użytkowników.

Optymalizacja strony

Walka o wyższy domain authority nie ma sensu bez wcześniejszej optymalizacji całego serwisu. Serwis powinien być zoptymalizowany pod kątem SEO oraz spełniać kryteria UX. Rozbudowa samego linkowania nie ma tutaj większego sensu. Jeżeli sprowadzimy ruch na stronę poprzez dobrej jakości treści i spełnimy oczekiwania użytkowników pod kątem użyteczności, to najprawdopodobniej użytkownik nie tylko do nas wróci, ale dodatkowo nas poleci. W taki sposób również budujemy wiarygodność i zaufanie, a związany z tym większy ruch na stronie to wzrost domain authority.

Świadomość i rozpoznawalność marki mają szczególne znaczenie w budowaniu wartości domeny.

domain authorityGdzie sprawdzić DA?

Domain authority można sprawdzić, korzystając z następujących narzędzi:

  1. MOZ

Za pomocą darmowego narzędzia, jakim jest analiza domeny, możesz w szybki sposób sprawdzić autorytet domeny, a przy okazji skorzystać z innych narzędzi, które oferuje MOZ w ramach darmowej oferty. Jedyną wymaganą kwestią jest konieczność rejestracji.

  1. Ahrefs

Narzędzie bardzo pomocne nie tylko przy sprawdzeniu domain authority, ale również w odniesieniu do całościowej analizy profilu linków. Dzięki niemu możemy wyciągnąć dane na temat odsyłających domen i linków za konkretny okres, sprawdzić utracone linki oraz wiele innych danych.

Podsumowanie – jak poprawić domain authority?

Aby poprawić wartość swojej domeny, konieczne jest wprowadzenie zmian w odniesieniu do wyżej opisanych elementów. Holistyczne podejście sprawdza się w większości przypadków, również przy domain authority. Pamiętaj, że:

  • samo pozyskiwanie linków zwrotnych nie da Ci efektów, jeżeli inne aspekty strony będą niedopilnowane,
  • ważne jest cykliczne porządkowanie profilu linków i zgłaszanie spamerskich, podejrzanych domen
  • drogi link nie znaczy lepszy,
  • liczy się jakość, a nie ilość.

Jeżeli już wiesz, czym jest domain authority, i chcesz poprawić wartość swojej domeny, skontaktuj się z nami! Nasz zespół czeka na Ciebie.