Jak określić grupę docelową swojej strony internetowej?

| czas czytania: 5 min | SEM
grupa docelowa

Droga do sukcesu w branży e-commerce nie jest usłana różami. Można mieć świetny pomysł na biznes, a mimo to nie uzyskać zadowalającego współczynnika konwersji. Jeden z powodów niepowodzenia często stanowi nieznajomość cech i potrzeb klientów, do których chcemy dotrzeć. By kierować ofertę do właściwych osób i generować wartościowy ruch na swojej stronie internetowej, warto określić grupę docelową. Jak to zrobić? Skorzystaj z naszego poradnika.

Co to jest grupa docelowa?

Grupa docelowa to grupa osób wyodrębniona ze względu na określone cechy, do której kierujemy nasze produkty lub usługi w oparciu o spersonalizowany przekaz marketingowy. Dana firma lub strona internetowa może obsługiwać kilka grup użytkowników; w takim przypadku dla każdej z nich tworzy się odrębną kampanię dopasowaną do nieco innych potrzeb, oczekiwań, możliwości finansowych.

Grupę docelową określa się na podstawie takich cech jak:

 • Wiek,
 • Płeć,
 • Miejsce zamieszkania,
 • Zainteresowania,
 • Dochód,
 • Styl życia,
 • Sposób spędzania czasu wolnego itp.

Tak naprawdę liczba kryteriów i szczegółowość opisu grupy docelowej zależy od właściciela strony internetowej – jeśli dostrzega np. różnicę w sposobie obsługi osób odżywiających się zdrowo a tych, którzy nie zwracają na to uwagi, powinien przygotować osobne profile konsumentów.

Przykład. Sklep sprzedający obuwie sportowe może docierać do następujących grup klientów:

 • Wytrenowanych biegaczy biorących udział w długodystansowych biegach,
 • Osób zaczynających przygodę z bieganiem,
 • Biegaczy „miejskich” potrzebujących obuwia z wysoką amortyzacją,
 • Osób traktujących bieganie jako dodatek do innego uprawianego sportu.

Każda z powyższych grup będzie potrzebowała nieco innego obuwia sportowego, którego specyficzne cechy należy podkreślić w przygotowanej komunikacji marketingowej.

Uwaga! Często bywa tak, że rzeczywiście obsługiwana grupa klientów odbiega od grupy docelowej, do której chcemy dotrzeć. W takim przypadku trzeba porównać cechy obsługiwanych konsumentów z profilem idealnego odbiorcy i zastanowić się, czy zmieniamy przekaz marketingowy, by skierować ofertę do właściwych osób, czy jesteśmy zadowoleni z obsługiwanego segmentu rynku.

Persona a grupa docelowa

Obecnie bardzo dużo uwagi w procesie tworzenia strategii marketingowej poświęca się personom. Jest to modne pojęcie i prawie każda firma zajmuje się stworzeniem profilu swojego idealnego klienta. Jak persony mają się do grup docelowych?

Persony doprecyzowują opis grup docelowych – stanowią modelowych klientów obsługiwanych przez daną firmę. Te fikcyjne postaci uosabiają wszystkie cechy osób, do których kierowana jest oferta. Stworzone na podstawie danych psychodemograficznych portrety konsumentów pozwalają podejść do suchych statystyk jak do żywego człowieka, odznaczającego się określonymi upodobaniami, potrzebami i oczekiwaniami. Tworząc strategię komunikacji, myślimy o konkretnej osobowości, co umożliwia przygotowanie bardziej skutecznego przekazu marketingowego.

W jakim celu identyfikuje się grupę docelową?

Określenie grupy docelowej pomaga m.in.:

 • Dostosować ofertę pod oczekiwania klientów,
 • Dobrać właściwe słowa kluczowe do pozycjonowania strony, którymi posługują się potencjalni konsumenci, poszukując produkty,
 • Przygotować treści ofertowe na stronie, podkreślające korzyści asortymentu, na których najbardziej zależy klientom,
 • Opracowywać artykuły na bloga zaspokajające potrzeby informacyjne użytkowników,
 • Usprawnić pracę działu obsługi klienta,
 • Tworzyć strony landing page skutecznie oddziałujące na wyobraźnię i zachęcające do podjęcia decyzji zakupowej,
 • Przeprowadzić rebranding, uwypuklając te cechy i wartości marki, z którymi utożsamiają się klienci.

Zmieniając sposób komunikowania oferty na stronie internetowej dopasowanej do wybranej grupy docelowej, należy dobrze wczuć się w wymagania i oczekiwania klientów. Spojrzenie na produkt oczami konkretnego konsumenta pozwoli na dostrzeżenie wątpliwości, które mogą zniechęcać do podjęcia decyzji zakupowej. Zrozumienie potrzeb nabywców to pierwszy krok w stronę poprawy współczynnika konwersji.

Badanie grupy docelowej – najprostsze, niskokosztowe metody

Identyfikacja grupy docelowej może stać się rozbudowanym badaniem rynku obejmującym ankiety, wywiady pogłębione, prowadzenie obserwacji zachowań klientów. W przypadku sklepów i serwisów internetowych lepiej skorzystać z danych dostępnych dzięki narzędziom analitycznym prezentującym ruch na stronie i statystyki aktywności użytkowników w social media, przeanalizować konkurencję, a także posłuchać własnej intuicji.

Identyfikowanie grupy docelowej za pomocą raportu Użytkownicy w Google Analytics

W poszczególnych raportach w sekcji Użytkownicy znajdują się dane prezentujące internautów odwiedzających stronę internetową:

 • Ich wiek i płeć,
 • Lokalizacja i zainteresowania,
 • Przeglądarka i system operacyjny, z którego korzystają.
dane demograficzne użytkownikow GA

Informacje o swojej grupie docelowej znajdziesz także w innych raportach GA, np. dowiesz się, w jakich godzinach użytkownicy odwiedzają stronę internetową, z jakich źródeł docierają do serwisu (wyszukiwarka, social media, płatne kampanie Google Ads), które strony i artykuły z bloga wzbudzają ich największe zainteresowanie. Przeprowadzenie wnikliwej analizy danych dostępnych w statystykach Google Analytics z pewnością pomoże Ci zidentyfikować profil statystycznego klienta, którego obsługujesz.

Grupa docelowa strony na Facebooku

Facebook stanowi kolejne źródło danych o użytkownikach. Przewagą statystyk tworzonych dla fanpage’y nad np. raportami aplikacji Google Analytics jest dokładność i szczegółowość prezentowanych informacji – portale społecznościowe czerpią dane z kont użytkowników, którzy najczęściej wypełniają poszczególne pola zgodnie z prawdą (wiek, płeć, miejsce zamieszkania, zainteresowania).

statystyki strona na facebooku

Pierwszą statystyką, do której warto zajrzeć na stronie na Facebooku jest zakładka Osoby. W tej sekcji sprawdzisz dane demograficzne dotyczące Twoich fanów oraz osób, które przejrzały Twój fanpage, ale go nie polubiły.

statystyki facebook

Raportem szczególnie przydatnym do określenia czasu publikacji wpisów na Facebooku jest sekcja Posty. Tam znajdziesz dane dotyczące aktywności Twoich fanów na portalu społecznościowym, a więc będziesz mógł dopasować godziny, w których warto wejść w interakcje z potencjalnymi klientami.

Analiza strategii promocji konkurencji

Przejrzyj dokładnie treści na stronach internetowych konkurentów, landing pages, kampaniach Google Ads, postach na Facebooku itp. i staraj się wyłapać, w jaki sposób rywale przekonują klientów do zakupu produktów oraz usług. Dzięki temu zidentyfikujesz sposób tworzenia przekazu marketingowego aktywizującego grupę docelową.

Przeanalizuj dane o swoich klientach

Z pewnością czujesz w kościach, jakiego klienta obsługujesz. Masz dane osobowe podawane przez użytkowników w celu realizacji zamówienia, otrzymujesz zapytania o produkty, rozwiewasz wątpliwości potencjalnych nabywców, czytasz opinie i komentarze na temat swojej firmy. To bardzo cenne dane, które także powiedzą Ci bardzo dużo o grupie docelowej.

Zbierz wszystkie dane, opisz grupę docelową i wyciągnij wnioski

Posiadając dane o użytkownikach z różnych źródeł, uporządkuj je i postaraj się wyciągnąć części wspólne. Następnie opisz swoją grupę docelową, koncentrując się na wszystkich cechach klientów, które pomogą Ci dostosować ofertę i przekaz marketingowy. Oprócz danych demograficznych nie zapomnij o zainteresowaniach i sposobie spędzania czasu wolnego, które często odzwierciedlają wartości, przekonania oraz proces podejmowania decyzji.

Po przygotowaniu profili klientów zastanów się nad następującymi kwestiami:

 • Czy obsługiwana obecnie grupa docelowa jest tą, którą chcesz obsługiwać?
 • Czy komunikacja na stronie internetowej zachęca obecną grupę docelową do konwersji?
 • Jakie zmiany w ofercie, strategii, marketingu powinieneś wprowadzić, by dotrzeć do preferowanego przez Ciebie grona klientów?

Odpowiedzenie sobie na te 3 najważniejsze pytania pomoże Ci skuteczniej docierać do konsumentów i osiągać zadowalające sukcesy w sprzedaży i rozwoju biznesu.

Dopasowuj biznes do oczekiwań grupy docelowej

Grupy docelowe nie są stałe – po jakimś czasie może okazać się, że klienci, których kiedyś obsługiwałeś, np. dorośli, zmienili zainteresowania lub oczekiwania względem Twoich usług. Rynek e-commerce wciąż się zmienia, a Ty musisz podążać wraz za nim. Im bliżej będziesz swoich odbiorców, tym szybciej wykryjesz nowe trendy, dopasowując biznes do nowych wymagań konsumentów.