Niewątpliwym atutem Allegro jest jego popularność, choć wiąże się z tym także wysoka konkurencja cenowa. Handlujący narzekają również na prowizje, a reklama to dodatkowy koszt. Jeżeli sprzedaż organiczna w tym miejscu nie przynosi wystarczającego zwrotu z inwestycji, nawet kampanie płatne mogą nie być wystarczająco pomocne.
Co zrobić, by lepiej sprzedawać na Allegro? Ważnym czynnikiem są odpowiednio dopasowane, rozbudowane tytuły i opisy, dzięki którym użytkownicy znajdą Twoje produkty. Zależnie od specyfiki branży czasem warto wystawić ten sam przedmiot w kilku różnych kategoriach, żeby dotrzeć do możliwie dużej grupy odbiorców. Podobnie jak w przypadku Google Shopping większe szanse na sukces mają sprzedawcy oferujący szeroki asortyment. Wielu kupujących wybierze ofertę oznaczoną symbolem Allegro Smart (żeby nie płacić za wysyłkę zamówień o wartości przynajmniej 40 zł), warto więc rozważyć udział w tym programie (co niestety generuje dodatkowe koszty). Innym atutem jest status Super Sprzedawcy – jednym z kryteriów jego osiągnięcia jest minimum 100 ocen w ostatnich 12 miesiącach.
Jeżeli przeszłaś/przeszedłeś wspomniane wyżej kroki – to dobry czas, by wypróbować Allegro Ads. Idąc za przykładem Google, portal oferuje nowym kontom nawet dodatkowe 600 zł na reklamę. W Akademii Allegro znajdziesz bezpłatne materiały szkoleniowe dotyczące tworzenia i optymalizacji kampanii. Mniej doświadczeni albo zabiegani sprzedawcy mogą skorzystać z szybkiej, zautomatyzowanej formy kampanii – Ads Express. Konto reklamowe Allegro można również udostępnić agencji, by prowadziła działania w Twoim imieniu.
Źródło: https://allegro.pl/akademia
Tak samo jak w przypadku reklam Microsoft panel Allegro pod wieloma aspektami przypomina Google Ads. Kampanie dzielą się na grupy, a te zawierają słowa kluczowe. Dostępne są trzy formy działań:
Pierwsza pozwala wyróżnić Twoje przedmioty, by były bardziej widoczne w wynikach wyszukiwania Allegro (tu można pozwolić algorytmowi, by promował tylko bestsellery). Druga ma na celu zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki. Ostatnie rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że umożliwia prezentowanie ofert na zewnętrznych serwisach – Facebook i Google (jeśli korzystasz już z tych form reklamy poza Allegro, może tu dojść do swego rodzaju kanibalizacji). System sugeruje optymalne stawki i budżety. W przeciwieństwie do Google czy Facebook Ads wydatki w panelu Allegro to kwoty brutto.
Czy sprzedaż i reklama na Allegro mają sens, jeśli prowadzisz już sklep internetowy? Platforma ma rzeszę wiernych fanów, którzy cenią sobie Program Ochrony Kupujących czy możliwość porównania wielu ofert w jednym miejscu. Jeżeli konkurencja oferuje atrakcyjniejsze ceny, obniżenie ich na Allegro może spowodować spadki w Twojej witrynie (gdzie nie ponosisz kosztów prowizji) – dlatego warto znaleźć złoty środek. Na horyzoncie pojawiają się również nowe platformy typu marketplace (jak Shopee czy Erli.pl), które mogą sporo namieszać w polskim e-commerce.