HTTP Error 500 – czym jest i jak go naprawić?

| czas czytania: 4 min | Inne
błąd strony

Występowanie dużej liczby błędów 500 może negatywnie wpłynąć na ruch w obrębie Twojego serwisu. Dlatego tak ważne jest, aby monitorować dostęp do witryny z poziomu różnych adresów URL. Dzięki temu szybko wykryjesz, które adresy są zablokowane dla użytkowników. Brak możliwości wyświetlenia danego zasobu na stronie ma niekorzystny wpływ na wrażenia użytkowników, co przekłada się na wzrost współczynnika odrzuceń.

HTTP Error 500 – co oznacza?

Error 500 (błąd 500) określany jako wewnętrzny błąd serwera jest ogólną nazwą dla błędów 5xx. Bywa tak, że serwer nie może dokładnie zdiagnozować problemu i dopasować odpowiedniego kodu odpowiedzi. W takiej sytuacji serwer odpowiada kodem stanu HTTP Error 500. Istnieje kilka możliwości wyświetlania się tego typu błędu:

· HTTP 500

· Server Error 500

· 500 Internal Server Error

· Temporary error (500)

· 500 Error

· That’s an error

· HTTP 500 – Internal Server Error

· Internal Server Error

· Serwer nie może teraz obsłużyć tego żądania. HTTP ERROR 500

Zazwyczaj podczas wyświetlania się kodu odpowiedzi 500 pojawia się też dopisek administracyjny, który informuje użytkownika o konieczności skontaktowania się z administratorem strony/serwera oraz informuje, czym jest error 500. Możesz się spotkać również z propozycją odświeżenia strony bądź powrotu do poprzedniej. Takie opcje są z pewnością bardziej pomocne niż samo wyświetlenie informacji o zaistniałym błędzie.

Zobacz: Jak optymalizacja strony wpływa na pozycje w SERP? 3 przypadki skutecznej optymalizacji!

błąd

HTTP Error 500 – jakie są przyczyny?

Ponieważ błąd 500 ma bardzo ogólne znaczenie, jego zdiagnozowanie potrafi zająć nawet do kilku godzin i często trudno określić jego właściwą przyczynę. Błąd 500 pojawia się, kiedy serwer nie jest w stanie odpowiedzieć na wysłane przez użytkownika żądanie wyświetlenia danej strony. Błąd ten może być wynikiem awarii serwera, niedociągnięć programistycznych bądź awarii dysku. Do bardziej szczegółowych przyczyn powstawania Error 500 można zaliczyć:

· Błędy w konfiguracji pliku .htaccess – podczas wprowadzania nowych reguł mogą pojawić się nieprawidłowości we wpisywanych regułach.

· Błędy w konfiguracji uprawnień do przeglądania plików i katalogów – uprawnienia do plików i folderów nadawane są w postaci określonych wartości liczbowych.

Domyślną wartością dla konfiguracji dostępów do plików i folderów jest 755, inaczej rwxr-xr-x. Wprowadzenie innych wartości dla danych zasobów może skutkować pojawieniem się błędu 500.

· Przekroczenie limitu czasu ładowania się skryptów – niektóre skrypty osadzone w plikach zewnętrznych wpływają na wydłużenie ładowania się strony www i w konsekwencji wywołanie ogólnego błędu serwera. Zdarza się, że zbyt duża liczba zapytań powodująca przeciążenie serwera może nie zostać poprawnie odczytana przez serwer i wyświetlić błąd 500.

· Błędy związane z działaniem CMS-a – aby wykluczyć błędy związane z systemem, należy wziąć pod uwagę wszystkie dodane wtyczki i motywy. W przypadku popularnych systemów zarządzania treścią, np. WordPress, kluczowe znaczenie mogą mieć zainstalowane rozszerzenia i motywy. Ponadto ich aktualizacje, jak i starsze wersje systemu mogą mieć wpływ na pojawienie się błędu 500.

· Inne błędy HTTP – błąd 500 jest bardzo ogólnym kodem stanu HTTP, przez co warto spojrzeć na problem nieco szerzej i rozważyć wystąpienie innych błędów HTTP.

500 Internal Server Error – jak naprawić błąd serwera?

Jeśli błąd 500 wyświetla się tylko w pojedynczych przypadkach, problem można rozwiązać poprzez:

· ponowne odświeżenie strony,

· wyczyszczenie cache (pamięci podręcznej wyszukiwarki),

· usunięcie plików cookie z przeglądarki.

W momencie kiedy błąd wyświetlany jest każdemu użytkownikowi, rozwiązania należy szukać pośród wyżej wymienionych przyczyn, czyli:

· Sprawdź wszystkie zainstalowane wtyczki i motywy – wyłącz te, które nie współpracują z serwerem. Nowo dodane rozszerzenia bądź ostatnio przeprowadzane aktualizacje mogą mieć wpływ na błąd serwera.

· Sprawdź ostatnią aktualizację oprogramowania – nowsza wersja systemu może wywołać problem z działaniem serwisu. Cofnięcie ostatnich aktualizacji pomoże rozwiązać problem.

· Przyjrzyj się ostatnim zmianom wprowadzanym w pliku .htaccess – każda wprowadzona zmiana może mieć wpływ na pojawienie się błędu 500, np. wprowadzenie przekierowań adresów URL.

· Sprawdź uprawnienia plików i folderów – skontroluj, czy wszystkie zasoby mają nadaną domyślną wartość 755.

· Sprawdź czas ładowania się skryptów.

· Rozważ inne błędy HTTP – tak jak wspomniano powyżej, przy tak ogólnym błędzie, jakim jest błąd serwera, należy podejść do sprawy szerzej i rozważyć wystąpienie innego z możliwych błędów HTTP.

· Skontaktuj się ze swoim dostawcą hostingu – jeżeli zostały wykonane wszystkie powyższe działania, a problem nadal nie został rozwiązany, należy skontaktować się telefonicznie bądź mailowo ze swoim dostawcą hostingu. W takim przypadku pojawiający się błąd może być związany z pracą serwera i wtedy jego naprawa leży już po stronie usługodawcy.

Zobacz: Jak wybrać hosting dla strony i sklepu internetowego?

znajdź błąd

Jak wykryć wewnętrzny błąd serwera?

Najprostszym sposobem wykrycia błędów 5xx będzie analiza Google Search Console. W zakładce „Indeksacja” znajdziesz wszystkie błędy, które zostały wykryte przez Google, oraz adresy URL, których one dotyczą.

Kolejnym narzędziem, które pomoże w wykryciu błędów HTTP na stronie, jest Screaming Frog. W zakładce „Response Codes” znajdziesz wszystkie błędy nagłówka http, a następnie przechodząc do zakładki „Server Error (5xx)”, otrzymasz listę adresów URL odpowiadających błędowi 5xx.

Błędy serwera można również wykryć przy użyciu darmowych narzędzi online.

Jak zapobiegać błędom serwera?

Aby zapewnić użytkownikom stały dostęp do strony, warto systematycznie analizować serwis pod względem pojawiających się błędów i na bieżąco je rozwiązywać. Dodatkowo zanim zdecydujemy się na aktualizację oprogramowania, wtyczek czy motywu, należy sprawdzić, czy nie będzie to miało negatywnego wpływu na pracę serwera. Jeżeli sami nie mamy wystarczającej wiedzy w tym zakresie, dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z web developerem bądź złożenie zapytania do hostingodawcy. Błąd serwera może również świadczyć o ataku hakerskim, dlatego stale należy mieć na uwadze bezpieczeństwo witryny.

Niezwykle ważną kwestią jest odpowiedni wybór hostingu. W niektórych przypadkach może okazać się, że współdzielony hosting nie jest wystarczający i lepszą opcją będzie wykupienie serwera dedykowanego. Zarówno odpowiedni wybór serwera podczas tworzenia strony, jak i późniejsze przejście na nowszą wersję może pomóc w uniknięciu wielu błędów.

Zobacz: Jak stworzyć przyjazne adresu URL?