Jak nowoczesne technologie pomagają rozwijać świat?

| czas czytania: 6 min | EPR
blog-artefakt

Z roku na rok technologia rozwija się coraz bardziej, a skala tego, co osiągnęła w tej kwestii ludzkość w ciągu ostatnich kilkunastu lat, jest w dzisiejszych czasach osiągana w ciągu dużo krótszych okresów. Ma to rzecz jasna bezpośredni wpływ na branżę marketingu – zarówno tego internetowego, jak i realizowanego poprzez media klasyczne czy stacjonarnego. Nowoczesne rozwiązania pozwalają firmom dotrzeć do grupy docelowej w bardziej efektywny sposób i budować silną pozycję marki na rynku. Konsumenci – zarówno ci dotychczasowi, jak i potencjalni – mają o wiele większe możliwości w kontekście analizy tego, czy oferta, misja czy też działania firmy są według nich odpowiednie i zgadzają się z ich przekonaniami. 

W poniższym artykule omówimy, jakie technologie mają największy wpływ na rozwój branży marketingu, zahaczając między innymi o kwestię rozwoju e-commerce, działań reklamowych w mediach społecznościowych, marketingu w chmurze czy tak popularnego ostatnio tematu sztucznej inteligencji, ale nie tylko. Zapraszamy do lektury! 

Marketing w sieci – rozwój e-commerce 

Rozwój e-commerce w ciągu ostatnich kilku lat – podobnie jak innych gałęzi marketingu – jest niezaprzeczalny. Coraz więcej osób decyduje się na zakupy w sieci, a sklepy internetowe stają się coraz popularniejsze. W odpowiedzi na tę sytuację rozwijają się również narzędzia marketingowe skierowane do e-commerce właśnie. Przykładem niech będzie tutaj marketing automation, czyli narzędzia pozwalające na automatyzację działań marketingowych. Dzięki nim firmy są w stanie w ciągu sekundy automatycznie wysyłać spersonalizowane propozycje do swoich klientów – zarówno tych już zaznajomionych z ofertą, jak i potencjalnych. To zwiększa szanse na dokonanie przez nich zakupu, dodatkowo „zwalniając” czas pracowników, którzy mogą poświęcić go na inne zadania mające na celu rozwój biznesu firmy. 

Przeczytaj również: Newsletter – co powinniśmy o nim wiedzieć? 

Marketing w mediach społecznościowych 

Niekwestionowanym liderem na rynku – kolokwialnie mówiąc – docierania do potencjalnych i aktualnych konsumentów są oczywiście media społecznościowe. To kolejna dziedzina, która znacznie wpłynęła na rozwój branży marketingu i aktualnie jest zdecydowanie najważniejszym kanałem komunikacji w ogóle – nie tylko w Internecie. Dzięki aktywnemu prowadzeniu profili w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, TikTok i wielu, wielu innych, marki oraz firmy je reprezentujące są w stanie dotrzeć do naprawdę szerokiej grupy odbiorców i to w bardzo skuteczny sposób. 

Jest to spowodowane faktem, iż w tej konkretnej strefie reklamowania to użytkownik w pewien sposób wybiera, jakie treści mają do niego trafiać – pomaga mu w tym algorytm, jednak ten nie tworzy propozycji wyświetlania postów czy reklam kompletnie losowo, a na podstawie wcześniejszych wyszukiwań, polubień czy też czasu spędzonego przez użytkownika sieci na konkretnej stronie lub podstronie. Co za tym idzie, możliwe jest odpowiednie dostosowanie formy oraz przekazu, dzięki czemu skuteczne i konkretne dotarcie do klienta będzie zdecydowanie prostsze. Ponadto media społecznościowe pozwalają firmom i markom na prowadzenie ze swoimi odbiorcami dialogu, co jest niezwykle istotne dla budowania silnej marki w oczach opinii publicznej, ale także zrozumienia potrzeb naszych klientów. 

artefakt-oferta

Marketing w wyszukiwarkach internetowych 

Wyszukiwarki internetowe takie jak Google, Bing czy Yahoo to niezwykle istotne narzędzia dla firm, które chcą docierać do swoich potencjalnych klientów wtedy (i nie tylko), gdy oni sami komunikują nam swoje potrzeby poprzez wpisywanie swoich pytań i potrzeb w wyszukiwarki właśnie. Dzięki technikom SEO możliwa jest poprawa pozycji strony w wynikach wyszukiwania pod określone słowa kluczowe, co zwiększa jej widoczność oraz szanse na dotarcie do nowych konsumentów. Warto mieć jednak na uwadze, że SEO to nie tylko optymalizacja pod kątem odpowiednich zdań wklejonych losowo na nasz serwis, ale także treści odpowiednio przygotowane na stronę, zarządzanie linkowaniem zewnętrznym i wewnętrznym, regularne analizy statystyczne, a także wiele innych czynników mających wpływ na pozycję w wyszukiwarkach. 

Marketing w chmurze 

Chmura to kolejna dziedzina, która w ostatnich latach znacznie wpłynęła na rozwój marketingu. Dzięki tej technologii firmy i marki są w stanie przechowywać dane i aplikacje w jednym miejscu, nie narażając się przy okazji na ewentualne awarie czy całkowitą odmowę posłuszeństwa przez sprzęty biurowe, co mogłoby spowodować utratę danych. Co więcej, chmura pozwala na dostęp do wszelkiej maści danych i plików z różnych urządzeń, dzięki czemu praca zespołowa – nawet w przypadku pracowników oddalonych od siebie o wiele kilometrów – jest bardzo prosta i intuicyjna. W ramach marketingu w chmurze można wyróżnić między innymi automatyzację działań marketingowych, marketing e-mailowy czy też personalizację ofert pod konkretne grupy odbiorców. 

Marketing mobilny 

Z roku na rok zwiększa się liczba osób, które korzystają na co dzień z urządzeń mobilnych, dlatego marketing opierający się na tego typu sprzęcie stale umacnia swoją pozycję na rynku. Firmy zostały niejako zmuszone do dostosowywania swoich działań do błyskawicznie zmieniających się w sieci trendów, a także do tworzenia stron i kampanii reklamowych, które będą dostępne i dopasowane także (a w ostatnich latach można nawet powiedzieć, że przede wszystkim) do urządzeń mobilnych. Ponadto marketing mobilny umożliwia bardzo łatwe prowadzenie działań oraz badań geolokalizacyjnych, które mogą znacznie ułatwić tworzenie ofert reklamowych, promocyjnych czy zwykłych komunikatów dostosowanych do lokalizacji potencjalnych konsumentów. 

efektywny-sposob-na-nowych-klientow

Analiza danych 

Analiza danych to niezbędna „cegiełka” dla każdej firmy, która chce skutecznie budować swoją pozycję na rynku w dzisiejszym świecie. Samo pojęcie jest rzecz jasna znane od lat, jednak – jak mówi sam tytuł artykułu – nowoczesne technologie zdecydowanie rozwinęły możliwości analiz i badań nie tylko w kontekście działań marketingowych i sprzedażowych, ale i w pojęciu ogólnym. Dzięki odpowiednim analizom marki mogą lepiej zrozumieć swoją grupę docelową i dostosować swoje działania do ich bardzo skonkretyzowanych potrzeb. W ramach takiej analizy wyróżnić można analizę zachowań klientów na naszej stronie internetowej, całego rynku naszej branży czy też działań marketingowych, również tych poza Internetem. 

Sztuczna inteligencja 

Sztuczna inteligencja to w ostatnich miesiącach zdecydowanie najgorętszy temat w sieci, nie tylko jeśli chodzi o działania marketingowe czy sprzedażowe, ale w zasadzie w dowolnej kwestii, jaką tylko jesteśmy w stanie wymyślić. Tak naprawdę z tygodnia na tydzień AI (z ang. artificial intelligence) rozwija się coraz bardziej, a umiejętnie wykorzystana jest w stanie pomóc nam w zasadzie we wszystkich zagadnieniach wspomnianych w tym artykule i nie tylko. 

Jest w stanie stworzyć całą akcję marketingową wraz z budżetowaniem oraz poradnikiem, jak przeprowadzić konkretne ruchy krok po kroku. Co jasne, na ten moment każda wygenerowana przez nią informacja czy też propozycja wymaga weryfikacji, jednak może ona znacznie pomóc w procesie tak zwanej burzy mózgów. Zdecydowanie nie warto odwracać się do niej plecami czy też obawiać, gdyż jej możliwości z pewnością są w stanie odmienić i usprawnić tak wiele procesów – nie tylko w perspektywie marketingowej. 

Marketing wirtualnej rzeczywistości 

Ta kwestia jest mocno powiązana z poprzednią. Wirtualna rzeczywistość to jeszcze raczkująca, ale już teraz bardzo popularna technologia, która w przyszłości może znacznie wpłynąć na rozwój marketingu i nie tylko. Firmy mogą tworzyć dzięki niej wirtualne środowiska, w których nowi oraz dotychczasowi klienci będą mogli zobaczyć i przetestować produkty jeszcze przed ich zakupem. Jak sama nazwa wskazuje – stara się ona imitować rzeczywistość, dzięki czemu być może pozwoli nam w przyszłości na dużo lepsze zrozumienie potrzeb, sytuacji i oczekiwań klientów wobec naszych ofert oraz produktów. 

Nowoczesne technologie i ich wpływ na rozwój świata – podsumowanie 

Podsumowując, nowoczesne technologie w pojęciu ogólnym to temat, o którym można rozmawiać naprawdę długo. Jedno jest pewne – już teraz wpływają one bardzo mocno na nasz świat, w tym na rozwój marketingu, a oddziaływanie to z dnia na dzień będzie się tylko zwiększało. Zachęcamy więc do samodzielnego, ale przede wszystkim regularnego poszerzania swojej wiedzy w kwestiach takich jak sztuczna inteligencja czy wirtualna rzeczywistość, gdyż ich rozwój jest naprawdę szybki i intensywny. Można nawet pokusić się o zdanie, że z pewnością pomoże to w przyszłych działaniach marketingowych dużej większości firm na świecie.