Zarejestruj się do bezpłatnej platformy e-learningowej.
Zarejestruj się bezpłatnieSpis Treści
Model językowy jest rodzajem sztucznej inteligencji, który służy do przetwarzania języka naturalnego. Trenowany na dużych zbiorach danych tekstowych pozwala na prawidłowe generowanie treści – dzięki statystycznemu podejściu i określeniu prawdopodobieństwa wystąpienia danej sekwencji słów w wyrażeniu. To właśnie przez to Chat GPT jest w stanie zrozumieć kontekst wypowiedzi, a także przewidzieć, jakie słowa powinny pojawić się w tekście.
Chat GPT jest w pełni darmowym narzędziem, a do jego używania wystarczy się tylko zarejestrować. W tym celu należy udać się na stronę https://chat.openai.com/, a następnie zarejestrować się za pomocą adresu e-mail, konta Google lub konta Microsoft. Po zalogowaniu zostaniemy przeniesieni do okna chatu.
Możliwości Chatu GPT są praktycznie nieograniczone, przez co może być wykorzystywany w wielu branżach i sytuacjach. Oprócz zapytań informacyjnych czy edukacyjnych, może być z powodzeniem wykorzystywanych, w między innymi takich dziedzinach, jak:
Jest to zaledwie garstka pomysłów na wykorzystanie Chatu GPT, jednak nawet one pokazują, jak szerokie może być jego zastosowanie.
Czy Chat GPT jest nieomylny?
Niestety, ale nie. Zdarza mu się popełniać błędy, dotyczące rzeczywistych wydarzeń, osób, informacji, kodu źródłowego, a nawet prostych problemów matematycznych. Czasami odpowiedzi na jedno pytanie są różne – raz prawidłowe, a raz kompletnie błędne. Dla przykładu – dla zagadki „Mama Kasi ma pięć córek. Jeśli imiona jego córek to odpowiednio Klara, Karolina, Klaudia, Kinga to jakie będzie imię piątej córki?” możemy uzyskać prawidłową odpowiedź wraz z wyjaśnieniem, iż jest to pytanie podchwytliwe, a jednocześnie, otwierając nowe okno chatu, możemy uzyskać błędną odpowiedź, w której Chat GPT twierdzi, iż nie ma informacji na temat imienia piątej córki, a tym samym nie można go jednoznacznie określić.
Zdarzają się również sytuacje, w których można stwierdzić, iż Chat GPT celowo wprowadza nas w błąd. Popularny stał się zrzut ekranu, na którym użytkownik zapytał sztucznej inteligencji o aktualnego CEO Twittera. Sam Chat GPT twierdzi, iż jego wiedza jest aktualna do 2021 roku, natomiast w 2022 roku posadę CEO objął Elon Musk.
Twórcy przyznali, iż możliwym jest, że bot zaktualizował swoją wiedzę podczas regularnie przeprowadzanych aktualizacji, podczas których Chat GPT uczy się, jak zachowywać się podczas rozmowy. Tak czy inaczej należy pamiętać, iż system nie jest idealny, a podane przez niego informacje warto weryfikować.
Chociaż już teraz Chat GPT sprawia wrażenie, jakby dawał nieograniczone możliwości, to należy pamiętać o tym, iż cały czas jest rozwijany. Aktualnie mamy do czynienia z Chatem GPT-3, a Microsoft zapowiedział, iż już niedługo pojawi się Chat GPT-4. Będzie to model multimodalny, zdolny do obsługiwania i generowania obrazów, dźwięku, a także wideo.
Chat GPT niewątpliwie jest przydatnym narzędziem, które może pomóc – a nawet już to robi – w wielu branżach i dziedzinach życia. Chociaż wizja polegania tylko na modelu od Open AI wydaje się być kusząca, zawsze należy pamiętać, iż nie jest on nieomylny i może wprowadzać użytkownika w błąd, cały czas będąc przekonanym o tym, że pisze prawdę. Ponadto jest to model pozbawiony samodzielnego myślenia, odpowiadający na podstawie wyuczonych danych, przez co popełnia błędy, a chociażby jego odpowiedzi na kreatywne zadania (na przykład wymyślenie tematów blogowych) mogą być do siebie bardzo podobne dla różnych użytkowników, co z kolei będzie miało wpływ na atrakcyjność naszego bloga, gdy już będziemy chcieli z tych tematów skorzystać. Należy jednak mieć na uwadze, iż system jest cały czas rozwijany, a z czasem Chat GPT będzie miał coraz bliżej do ideału, dlatego warto być świadomym jego istnienia i na bieżąco śledzić kierunek, w jakim potoczy się jego rozwój.