Google Data Studio – darmowe narzędzie do analizy i wizualizacji danych

| czas czytania: 5 min | Analityka
google search console

Google Data Studio to darmowa wersja aplikacji Google Data Studio 360 pozwalająca na przygotowywanie rozbudowanych i wielostronicowych raportów, które mogą być udostępniane i edytowane przez wielu użytkowników. Dane zebrane np. za pomocą Google Analytics zostają zaprezentowane w postaci przejrzystych wykresów i infografik, dzięki czemu wyciąganie wniosków staje się o wiele prostsze.

Studio danych Google – praca jak z Google Drive files

Korzystanie z Google Data Studio wymaga posiadania konta Google. Po zalogowaniu należy przejść na stronę aplikacji. Studio danych umożliwia pracę na zasadach współdzielenia dokumentów (tak samo jak Google Drive files). Kilka osób może pracować na tym samym raporcie udoskonalając go i wprowadzając poprawki w czasie rzeczywistym.

Raport Google Data Studio

Po zalogowaniu do panelu użytkownik może stworzyć raport zupełnie od podstaw lub wybrać jeden z gotowych szablonów. Dane importuje się np. z pliku .csv, ale możliwe jest także zintegrowanie innych googlowskich narzędzi i przesyłanie informacji pomiędzy nimi: np. Google Analytics, AdWords, YouTube oraz DoubleClick Campaign Manager.

Polecamy filmik o Google Data Studio:

Z jakich źródeł zbierane są dane do Data Studio?

Data Studio zapewnia integrację danych z googlowskich narzędzi: Google Analytics, AdWords, YouTube, BigQuery, Attribution 360. Użytkownicy mają również możliwość przesłania danych z innych aplikacji (Facebook Ads, Bing Ads, Twitter Ads), aby móc dokładnie przeanalizować wszystkie informacje o witrynie. Należy jedynie przesłać dodatkowe rekordy do Data Studio. Jest to bardzo proste i sprowadza się do kilku kroków:

 1. Przygotowania pliku z danymi w formie .csv /.xls
 2. Zaimportowania danych do Data Studio korzystając z zakładki Data Sources
 3. Rozpoczęcia pracy z danymi przygotowując ciekawe wizualizacje
 4. Zintegrowania pobieranych danych, aby raporty aktualizowały się na bieżąco.
Google Data Studio

Jakie są możliwości Studia danych Google?

Uporządkowanie i usystematyzowanie danych to pierwszy etap analityki internetowej. Pomocna jest technika wizualizacji, dzięki której można dostrzec pewne trendy w zachowaniach użytkowników, zdefiniować ich potrzeby, co w konsekwencji umożliwia wybór skutecznych sposobów promocji w internecie. Data Studio dostarcza szereg narządzi do przygotowania atrakcyjnych wykresów kołowych, słupkowych czy liniowych. Jednak takie funkcje są dostępne w większości programów. Co więc wyróżnia tę aplikację od możliwości zwykłego arkusza kalkulacyjnego?

Raport YouTube

Aplikacja daje możliwość przygotowania map ciepła na podstawie danych tabelarycznych. To ułatwia spostrzeżenie anomalii i przypadków niepasujących do ogólnego trendu. Dostępne opcje pozwalają na przygotowanie spersonalizowanych wykresów dopasowanych do użytkowników, którym zostaną zaprezentowane. Ponadto raporty pozostają aktywne, co oznacza, że podczas ich przeglądania można zmienić dostępne filtry czy okres analizy danych. Interaktywność to także możliwość spojrzenia na te same dane z różnej perspektywy, a więc znalezienie optymalnego rozwiązania i podjęcie najlepszej decyzji.

Google Data Studio w Polsce – szybki przegląd narzędzia

Od maja w Polsce dostępne jest dla wszystkich narzędzie Google Data Studio. I tak możemy przygotować raporty na bazie między innymi takich źródeł danych jak:

 • Google Analytics,
 • Google AdWords,
 • YouTube,
 • Google Search Console.

Narzędzie posiada intuicyjny edytor, który na zasadzie „przeciągania” widżetów pozwala stworzyć profesjonalnie wyglądające raporty z danymi. Co ciekawe, raportów nie musimy tworzyć od początku – jest opcja skorzystania z gotowych, wbudowanych szablonów, które znacząco skracają czas przygotowywania zestawienia.

Data Studio szablon

Jakie są korzyści ze stosowania narzędzia Google Data Studio?

 • Nie ma potrzeby logowania się do innych narzędzi, aby uzyskać wgląd w raport. Raz przygotowany raport w Studio danych Google można udostępnić dowolnym współpracownikom i osobom nie mającym wcześniej dostępu do danych. Przykładowo załóżmy, że stworzyliśmy raport na bazie narzędzia Google Analytics i rozpowszechniamy go w formie linka zainteresowanym. Taka osoba klikając w link, nie musi logować się do swojego konta Google Analytics, aby zobaczyć dane; może otworzyć taki raport nawet w trybie Incognito przeglądarki.
 • Raport jest dynamiczny, czyli przykładowo można w nim zmienić zakres dat lub sortować tabele w nim zawarte, dzięki czemu raporty są zawsze aktualne.
 • Atrakcyjne wizualnie raporty, jakich nie przygotujesz w innych narzędziach typu Google Analytics lub AdWords.
 • W jednym raporcie możemy przedstawić dane z kilku źródeł, co zapobiega logowaniu się z osobna do każdej z usług – > oszczędność czasu.

Poniżej przedstawiono przykładowy raport stworzony na potrzeby mierzenia skuteczności witryny e-commerce pod kątem podstawowych wskaźników sprzedażowych oraz oceny efektywności prowadzonej kampanii AdWords.

Raport Studio danych Google

Warto potestować narzędzie i przygotować sobie dedykowane raporty, z których będziemy mogli skorzystać na przykład przy podejmowaniu decyzji biznesowych.