Google Data Studio – nowe darmowe narzędzie - Blog Artefakt

Google Data Studio – darmowe narzędzie do analizy i wizualizacji danych

/ Analityka
google search console

Pod koniec maja zaprezentowano nowe narzędzie do raportowania – Google Data Studio. Jest to darmowa wersja aplikacji Google Data Studio 360 pozwalająca na przygotowywanie rozbudowanych i wielostronicowych raportów, które mogą być udostępniane i edytowane przez wielu użytkowników. Dane zebrane np. za pomocą Google Analytics zostają zaprezentowane w postaci przejrzystych wykresów i infografik, dzięki czemu wyciąganie wniosków staje się o wiele prostsze.

 

Praca jak z Google Drive files

Korzystanie z Google Data Studio wymaga posiadania konta Google. Po zalogowaniu należy przejść na stronę aplikacji i można zacząć działać. Praca z danymi odbywa się na takiej samej zasadzie jak korzystanie z googlowskiego arkusza kalkulacyjnego lub edytora tekstu. Osoby, którym udostępnimy wygenerowany raport, będą mogły nanosić własne zmiany.

Raport Google Data Studio

Niestety, narzędzie zostało udostępnione wyłącznie amerykańskim użytkownikom. Jednak w przeciągu najbliższego roku gigant z Kalifornii planuje uruchomić aplikację na kolejnych rynkach. Na razie możemy zapoznać się z wersją demonstracyjną i zobaczyć, jakie raporty będziemy w stanie przygotować dzięki Data Studio.

Polecamy filmik: https://www.youtube.com/watch?v=6FTUpceqWnc

 

Z jakich źródeł zbierane są dane do Data Studio?

Data Studio zapewnia integrację danych z googlowskich narzędzi: Google Analytics, AdWords, YouTube, BigQuery, Attribution 360. Użytkownicy mają również możliwość przesłania danych z innych aplikacji (Facebook Ads, Bing Ads, Twitter Ads), aby móc dokładnie przeanalizować wszystkie informacje o witrynie. Należy jedynie przesłać dodatkowe rekordy do Data Studio. Jest to bardzo proste i sprowadza się do kilku kroków:

 

  1. Przygotowania pliku z danymi w formie .csv /.xls
  2. Zaimportowania danych do Data Studio korzystając z zakładki Data Sources
  3. Rozpoczęcia pracy z danymi przygotowując ciekawe wizualizacje
  4. Zintegrowania pobieranych danych, aby raporty aktualizowały się na bieżąco.

 

Dane Data Studio

Data Studio to nie tylko zwykłe wykresy

Uporządkowanie i usystematyzowanie danych to pierwszy etap analizy. Pomocna jest technika wizualizacji, dzięki której można dostrzec pewne trendy w zachowaniach użytkowników, zdefiniować ich potrzeby, co w konsekwencji umożliwia wybór skutecznych sposobów promocji w internecie. Data Studio dostarcza szereg narządzi do przygotowania atrakcyjnych wykresów kołowych, słupkowych czy liniowych. Jednak takie funkcje są dostępne w większości programów. Co więc wyróżnia tę aplikację od możliwości zwykłego arkusza kalkulacyjnego?

Raport YouTube

Aplikacja daje możliwość przygotowania map ciepła na podstawie danych tabelarycznych. To ułatwia spostrzeżenie anomalii i przypadków niepasujących do ogólnego trendu. Dostępne opcje pozwalają na przygotowanie spersonalizowanych wykresów dopasowanych do użytkowników, którym zostaną zaprezentowane. Ponadto raporty pozostają aktywne, co oznacza, że podczas ich przeglądania można zmienić dostępne filtry czy okres analizy danych. Interaktywność to także możliwość spojrzenia na te same dane z różnej perspektywy, a więc znalezienie optymalnego rozwiązania i podjęcie najlepszej decyzji.

 

Również na naszym blogu
Kampanie AdWords oraz aktywność w social media to działania, które skutecznie uzupełnią strategię...
Niedawno Facebook opublikował nowy regulamin. Warunki korzystania z serwisu określają prawa i...
Audytując strony internetowe, staramy się wyeliminować wszystkie niedociągnięcia i problemy...
Jak stworzyć nagłówek, który będzie konwertować? Sprawdź wyniki badań Buzzsumo oraz naszych 8...
Ubrania, wózki niemowlęce czy pieluszki to produkty, po które klienci zawsze będą sięgać, aby...